Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:41 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZeneca? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
I dlatego, że nie można człowieka traktować w kategorii użyteczności. Cywilizacja śmierci tak właśnie go traktuje ( jedną z jej cech jest takie traktowanie)- życie ludzkie ma wartość o ile jest użyteczne- nie jest obciążeniem. Prostą konsekwencją takiego traktowania jest np. eutanazja chorych, czy starych - nie użytecznych osób.


Pn sty 04, 2021 4:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
sachol napisał(a):
Bo aborcja jest zlem. Tak dla przypomnienia.

Przyjmując szczepionkę dokonujemy aborcji?


Pn sty 04, 2021 4:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Nie - ale jest/może to być wykorzystane jako przyzwolenie na traktowanie w formie użyteczności życia ludzkiego. Wiadomo, że czymś heroicznym jest poświęcenie swego narządu, życia dla ratowania innego życia ( np. dawcy organow)ale dzieje się to z wolnej woli jednostki, a abortowane dzieci z wiadomych przyczyn - nie wyraziły takiej woli.


Pn sty 04, 2021 4:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Ale nie trzeba dokonywać aborcji, żeby pozyskać ciało (płód) abortowanego dziecka. A przy takiej ilości dokonywanych zabiegów jak w USA, to myślę, że nie ma tam z tym najmniejszego problemu.


Pn sty 04, 2021 4:56 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 04, 2014 1:33 pm
Posty: 841
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
@Arwena - prócz (żywych) dawców organów , są też ludzie, którzy wyrażają wolę przekazania swoich narządów po śmierci (która przypomnę jest przez naukę oceniana jako śmierć pnia mózgu), w Polsce i tak pyta się o zgodę rodzinę. W linku, który podałem wyżej, a teraz powtórzę:
https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/100056,etyczne-aspekty-szczepionek-uzyskiwanych-z-linii-ludzkich-komorek-zarodkowych
możesz poczytać o dylematach etycznych jakie są związane z tymi dwiema liniami komórkowymi.
Wypowiedział się Watykan (@Barney podał link), a my jak to my będziemy nadal dzielić włos na cztery, bo są biskupi, którzy mają odmienne zdanie od Stolicy Apostolskiej - mogą mieć zresztą ale jako ich prywatne zdanie lub też przekonać Watykan do swoich racji - tak się nie stało.
Podkreślić należy fakt, że aborcje z których powstały te linie komórkowe nie były intencjonalne - aborcje nie były wykonane tylko do pobrania komórek.
Szczepionkami opartymi na tych liniach szczepimy się od dawna.
Tak jak pobranie narządu (tu szczególnie chodzi o serce), które ratuje życie innemu człowiekowi po śmierci innego - można potraktować pobranie tych komórek - ale każdy ma prawo decydować sam jak to traktuje.
Szczepionka Astry Zeneci jeszcze nie ma w Polsce, więc takich problemów nie mamy.
Problemem jest ilość deklarowanych chętny do przyjęcia jakiej kolweik szczepionki.

_________________
Chwalę Boga każdym przebiegniętym metrem - JarStary
I watched the small free birds fly.
ישוע


Pn sty 04, 2021 5:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
feelek napisał(a):
Ale nie trzeba dokonywać aborcji, żeby pozyskać ciało (płód) abortowanego dziecka. A przy takiej ilości dokonywanych zabiegów jak w USA, to myślę, że nie ma tam z tym najmniejszego problemu.


To co napisałeś to traktowanie ciała dziecka abortowanego w kategorii towaru, czegoś użytecznego. Tak zresztą korporacje aborcyjne traktują " materiał" po aborcyjny oferując rozczłonkowane płody . Zawsze to dodaktowy zysk.

Widzisz tylko od tego czy i kiedy przekracza, przekroczy się tę linię zależy w jakim kirunku będzie podążać cywilizacja.


Pn sty 04, 2021 7:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
@ Donchichot

Abortowane dzieci nie miały możliwości wyrażenia swej woli, no chyba, że zrobiły to ich matki. Jeżeli terminacja ciąży jest tym na co się zgodziły, to domniemuję, że najmniej ich zajmuje, co stanie się z płodem poza ich cialem.

Nie wydaje mi się, by był to silny argument za wykorzystaniem w sposób z założenia godziwy- niegodziwego procederu.

Nikt Ci nie zabrania brać takiej szczepionki. Co Cię uwiera, że są głosy budzące dyskomfort ...? Cóż nie można jeszcze póki zabronić wyrażania własnego zdania i wlasnego myślenia.


Ostatnio edytowano Śr sty 06, 2021 11:22 pm przez Jockey, łącznie edytowano 1 raz

poprawiono nick według prośby autorki



Pn sty 04, 2021 7:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Przepraszam za przekrecenie nicku i proszę moderację o edtowanie, bo sama już nie mogę i poprawienie nicku Donchichota w powyższym moim poście.


Pn sty 04, 2021 8:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Arwena napisał(a):
Tak zresztą korporacje aborcyjne traktują " materiał" po aborcyjny oferując rozczłonkowane płody . Zawsze to dodaktowy zysk.

Nic nie mówiłem o kupowaniu płodów. To rzeczywiście mogłoby być moralnie niepewne.


Pn sty 04, 2021 9:52 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 04, 2014 1:33 pm
Posty: 841
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Nie uwiera mnie przekręcenie nicka.
Pytanie było:
tomac napisał(a):
...
Czy katolik nie powinien ze względów moralnych odmawiać przyjmowania szczepionki firmy AstraZeneca?

Stanowiska Stolicy Apostolskiej jest jasne i nie ma nad czym deliberować.
Przypuszczenia na temat tego co sądziły i na co się zdecydowały matki tych dzieci jest nie na miejscu. Nie mammy prawa oceniać, a tym bardziej sądzić matek tych dzieci. Bóg, który powiedział nie zabijaj, powiedział również nie sądź.
Ja też chyba mam prawo do swojego zdania i przedstawienia innych argumentów..
Proceder jest niegodziwy - ale nie był celem samym w sobie.
Fakt, że istnieją miejsca gdzie łamie się prawo (mówię tu o tym co Ty nazywasz korporacją aborcyjną i handlem) nie ma nic wspólnego z tym o czym rozmawiamy.
Mówiłem też o tym, że powstało sporo szczepionek na tych liniach komórkowych i były one stosowane, pewnie jeszcze będą. Choć przyszłość wakcynologii to pewnie szczepionki mRNA, zresztą technologia mRNA jest stosowana w leczeniu nowotworów.
Sam byłem szczepiony przeciw WZW (zresztą w wojsku - pracowałem wtedy w szpitalu wojskowym - nikt mnie nie pytał czy chcę, czy nie, kazali i zaszczepili, a wyboru nie było).
Jeśli mógłbym wybierać przy szczepieniu, którą szczepionką chcę być zaszczepiony wybrałbym: Comirnaty, nawet nie tę Moderny, Astryzeneca tylko gdyby nie było innej. Zresztą pewnie tak to u mnie będzie bo trochę muszę poczekać na swoją kolej. Moja żona będzie szczepiona zapewne Comirnaty - jest farmaceutką - choć patrząc na sprawność tych szczepień - to mam wątpliwości czy zdążą ją zaszczepić przed tym jak już będzie dostępna szczepionka Astry.

Kończąc napiszę, że szczepionka wektorowa Astry jest dla mnie ostatecznym wyborem, ale nie ze względów moralnych.

_________________
Chwalę Boga każdym przebiegniętym metrem - JarStary
I watched the small free birds fly.
ישוע


Pn sty 04, 2021 10:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
feelek napisał(a):
Arwena napisał(a):
Tak zresztą korporacje aborcyjne traktują " materiał" po aborcyjny oferując rozczłonkowane płody . Zawsze to dodaktowy zysk.

Nic nie mówiłem o kupowaniu płodów. To rzeczywiście mogłoby być moralnie niepewne.

Napisałeś:

feelek napisał(a):
Ale nie trzeba dokonywać aborcji, żeby pozyskać ciało (płód) abortowanego dziecka. A przy takiej ilości dokonywanych zabiegów jak w USA, to myślę, że nie ma tam z tym najmniejszego problemu.


O jakim sposobie pozyskiwania płodów piszesz?


Śr sty 06, 2021 4:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
donchichot napisał(a):
(...)
Pytanie było:
tomac napisał(a):
...
Czy katolik nie powinien ze względów moralnych odmawiać przyjmowania szczepionki firmy AstraZeneca?

1)Stanowiska Stolicy Apostolskiej jest jasne i nie ma nad czym deliberować.
2)Przypuszczenia na temat tego co sądziły i na co się zdecydowały matki tych dzieci jest nie na miejscu. Nie mammy prawa oceniać, a tym bardziej sądzić matek tych dzieci. Bóg, który powiedział nie zabijaj, powiedział również nie sądź.
3)Ja też chyba mam prawo do swojego zdania i przedstawienia innych argumentów..
Proceder jest niegodziwy - ale nie był celem samym w sobie.
4)Fakt, że istnieją miejsca gdzie łamie się prawo (mówię tu o tym co Ty nazywasz korporacją aborcyjną i handlem) nie ma nic wspólnego z tym o czym rozmawiamy.5.)
Mówiłem też o tym, że powstało sporo szczepionek na tych liniach komórkowych i były one stosowane, pewnie jeszcze będą. Choć przyszłość wakcynologii to pewnie szczepionki mRNA, zresztą technologia mRNA jest stosowana w leczeniu nowotworów.
Sam byłem szczepiony przeciw WZW (zresztą w wojsku - pracowałem wtedy w szpitalu wojskowym - nikt mnie nie pytał czy chcę, czy nie, kazali i zaszczepili, a wyboru nie było).
Jeśli mógłbym wybierać przy szczepieniu, którą szczepionką chcę być zaszczepiony wybrałbym: Comirnaty, nawet nie tę Moderny, Astryzeneca tylko gdyby nie było innej. Zresztą pewnie tak to u mnie będzie bo trochę muszę poczekać na swoją kolej. Moja żona będzie szczepiona zapewne Comirnaty - jest farmaceutką - choć patrząc na sprawność tych szczepień - to mam wątpliwości czy zdążą ją zaszczepić przed tym jak już będzie dostępna szczepionka Astry.

Kończąc napiszę, że szczepionka wektorowa Astry jest dla mnie ostatecznym wyborem, ale nie ze względów moralnych.

(numeracja moja)

Ad.1)Owszem stanowisko jest jasne . Moim zdaniem jednakże to nie powód zabraniania wyrażania opinii i sądów. Tak jak ten sąd/opinia biskupów. Ja tutaj chcę powiedzieć, że rozumiem stanowisko Watykanu i jest ono imho słuszne jak wziąć pod uwagę kraje biedne, które będą/mogą kierować się ceną szczepionki , by zaszczepić swoich obywateli.

Ad2)To imho ani osąd, ani ocena takich matek. To argument na Twoją sugestię, że ludzie wyrażają zgodę na dawanie organów. Imho nie pasujący do tej omawianej kwestii.

Ad3.)Naturalnie , że masz prawo i nikt zapewne , a już na pewno ja tego nie neguję. Imho to co piszesz o procederze można podciągnąć pod zasadę, ze cel nie uswieca środków.

Ad.4) Korporacje aborcyjne niestety nie łamią prawa. Ta perfidia pro choice jest ich legitymizacją. Imho ma związek i to silny. Jeżeli korporacja ofruje " materiał" poaborcyjny to znaczy, że istnieje na to popyt.
Kształtowanie świadomości opinii publicznej , że niegodziwym jest zarowno sam proceder jak i wykorzystywanie " materiału" z tego procederu winno imho być jasnym choćby dla osób wierzących.

Ad5) Szczepili nas, bez naszej wiedzy o produkcji szczepionek. Wiele osob osób zapewne nie zastanawia się jak są produkowane. Jezeli nie wiemy , cóż mozna rzec, nie ma dysonansu moralnego. Jak wiemy ..., a to inna kwestia, choć obecnie po zdaniu Watykanu, takoż nie ma / nie powinno być.


Śr sty 06, 2021 4:53 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 18, 2020 7:22 pm
Posty: 167
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Nie tlko katolicy. Powinni odmawiać wszyscy i nie tylko tych AstraZeneca.

Po pierwsze nieprawda co napisał sobie Feelek (jak rozumiem bardzo, bardzo chcący szczerze wierzyć w to co pisze, choć czuje, że sam się rozpaczliwie oszukuje). Nie ma jakichś "płodów, które nie wiedzieć dlaczego sobie umarły" i potem pozyskano z nich jakieś tam tkanki.

(1) Embrion lub płód powinien być jeszcze żywy, lub przynajmniej tkanki jeszcze bardzo "świeże" (najbardziej pożądane by były pobrane w czasie 5 minut), ponieważ obumarłe tkanki na nic badaczom się nie zdadzą. Zdecydowanie nie ma mowy o przypadku, to są umówione "zabiegi".

(2) "Badacze" musieli się nieźle nakombinować, żeby "wytworzyć" te linie komórkowe. Bo jest ich kilka. W tym celu zarżnięto wiele dzieci (w przypadku linii HEK-293 było ich ok. 100) - bo uczyli się na próbach i błędach zanim coś im "wyszło".

(3) Komórki szybko umierają więc żeby to zmienić używa się...nowotworów (bo te są, jak wiadomo, bardzo żywotne) do modyfikacji genetycznej tych komórek dziecka. Tego ci nie napiszą w ulotce dołączonej do opakowania.

(4) Komórki nie dzielą się w nieskończoność, co jakiś czas trzeba "tworzyć" nowe linie komórkowe. Czyli stwarzany jest popyt na mord.

(5) Katoliku: ciekawe co się dzieje w tym czasie z duszą tego człowieka, odeszła czy "tkwi" w tych wciąż żywych tkankach rozwleczonych po całym świecie?

(6) Jak się okazuje szczepionki AstraZeneca oraz Johnson&Johnson zawierają w sobie pozostałości tych ludzkich komórek zmodyfikowanych nowotworami, również DNA. Nikt nie da gwarancji bezpieczeństwa dla ciebie czy przyszłych pokoleń. Zresztą to trochę niebezpiecznie zbliża się powoli do kanibalizmu.

(7) Dziś powszechne się stało używanie ludzkich tkanek przy procesie produkcji szczepionek. Nawet w czasie powstawania szczepionek, w których nie ma bezpośredniej inżynierii z wykorzystaniem ludzkich komórek, używa się ich często do testów jak na linii produkcujnej. Potem również na etapie kontroli jakości każdej partii towaru końcowego.

(8) Ostatnie ale nie mniej ważne. A gdyby takim zamordowanym dzieckiem był Jezus? Co byś zrobił? "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście."

Nie wahaj się, jest Jezus - odwagi! #NIEszczepimySie

https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1187219&sid=600a9126076c4234e07696b4cb90d2ec&sid=600a9126076c4234e07696b4cb90d2ec#p1187219

_________________
A Jezusa pytałeś?


Śr lut 03, 2021 8:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Czyli tak: Stolica Apostolska jasno przekazała, że można korzystać z tych szczepionek jeżeli nie ma dostępnych innych, do których opracowania nie wykorzystywano linii komórkowych pochodzących z aborcji, ale Ty wiesz lepiej od Kościoła jak powinniśmy postąpić?


Śr lut 03, 2021 8:35 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 18, 2020 7:22 pm
Posty: 167
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy katolicy powinni odmawiać szczepionki firmy AstraZen
Na szczęście nie muszę szukać sposobu na oszukanie głosu sumienia zdaniem Stolicy Apostolskiej - idę za tym głosem nie oglądając się na sumienia innych. Polecam.

_________________
A Jezusa pytałeś?


Śr lut 03, 2021 10:01 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL