Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:10 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 252 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
 Wybory prezydenckie w USA 2020 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Wybory prezydenckie w USA 2020
Już za nieco ponad miesiąc wybory prezydenckie w USA. Z oczywistych powodów istotne nie tylko dla samych Amerykanów, ale i dla reszty świata. Myślę, że także na naszym forum znajdzie się trochę osób zainteresowanych tym, bądź co bądź najważniejszym wydarzeniem politycznym tego roku na świecie. Z tego powodu pomyślałem, że warto założyć osobny wątek, gdzie można by dzielić się newsami "z frontu" zmagań, opiniami na temat kandydatów, ich szans i przebiegu samej rywalizacji. Oczywiście na tyle, na ile "z naszego podwórka" jesteśmy w stanie pewne rzeczy ocenić.

Zacząć trzeba od tego, że wybory odbywają się w wyjątkowo niespokojnym dla Ameryki i dla świata czasie - epidemia koronawirusa i zamieszki związane z ruchem BLM to pewnie będą te tematy, wokół których ogniskować się będą emocje i uwaga wyborców i które mogą wprowadzić sporo nieprzewidywalności do ostatecznych wyników. Oprócz tradycyjnych tematów, jak gospodarka czy sprawy miedzynarodowe kandydaci będą oceniani także pod kątem tego jak dobrze radzą sobie (w przypadku urzędującego prezydenta) lub poradziliby sobie (w przypadku Bidena) z kryzysem wywołanym tymi dwoma zjawiskami.

Może się okazać, że na ostatniej prostej mocno wybrzmi również spór o sprawy światopoglądowe, w tym głównie o aborcję. W ostatnich dniach rywalizację o prezydenturę zdominował bowiem temat nominacji prezydenckiej na sędziego Sądu Najwyższego w miejsce zmarłej niedawno sędzi Ruth Ginsburg. Trump nominował na to stanowisko Amy Coney Barrett uważaną za konserwatystkę i mającą zdecydowane poglądy na imigrację, prawo do noszenia broni czy aborcję, której jest zdeklarowaną przeciwniczką. Nominacja wywołała oczywiście wściekliznę na lewicy i entuzjazm konserwatystów, zwłaszcza środowisk pro-life. Spór o tę nominację i zbliżające się przesłuchania kandydatki w Senacie mogą zepchnąć inne tematy na drugi plan. Może to być wiatr w żagle dla Trumpa, który będzie chciał przy tej okazji i przy pomocy Barrett przypomnieć i podkreślić swoje stanowisko w sprawie ochrony życia i przedstawić się w zdecydowanej kontrze do duetu Biden-Harris, którzy stanowią bodaj najbardziej pro-aborcyjny tandem kandydatów w historii wyborów prezydenckich. Oboje są zwolennikami nieograniczonego prawa do aborcji nawet tzw. późnej i deklarują, że w przypadku zwycięstwa cofną te decyzje Trumpa, które poprawiały ochronę życia poczętego.

Ostatnie sondaże dają przewagę kilku punktów procentowych kandydatowi Demokratów, ale system elektorski sprawa, że ważniejsza od wyników w skali kraju będzie rywalizacja o kilka kluczowych stanów, tzw. swing states. W niektórych z nich sytuacja sondażowa jest już nieco bardziej wyrównana.

Dużo zmienić mogą też debaty kandydatów, z których pierwsza już dziś. Nie jest tajemnicą, że Joe Biden ma problemy z wystąpieniami na żywo (spekuluje się nawet, że są to początki demencji) i w bezpośrednim starciu z Trumpem może sromotnie polec. Czego mu zresztą życzę, bo nie ukrywam, że kibicuję w tym wyścigu urzędującemu prezydentowi.


Wt wrz 29, 2020 10:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Cztery lata temu sprawdziło się przewidywanie na podstawie http://primarymodel.com/, że Donald Trump wygra wybory prezydenckie.

https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1056113#p1056113

Będzie okazja znowu sprawdzić, czy twórca modelu, prof. Helmut Norpoth ze Stony Brook University, dobrze typuje zwycięzcę.


Śr wrz 30, 2020 12:19 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Średnio mnie interesuje co prawda polityka w USA (może niesłusznie jej nie doceniam), ale oczywiście w jakiś sposób kibicuję i stawiam na Donalda Trumpa. Odkąd zresztą pamiętam bliżej mi było do obozu politycznego republikanów niż demokratów, których jednoznacznie oceniam jako środowiska lewicowe i politycznie poprawne...

Wydaje mi się, że będzie bardzo ciężko mu zwyciężyć... a co to oznacza dla Polski? No pewnie już nie będzie takiej ścisłej współpracy, bo demokraci w USA są całym sercem za UE i jej strukturami, a Trump pokazał Brukseli żółtą kartkę...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Śr wrz 30, 2020 6:07 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
To kto będzie w Białym Domu ma wpływ na cała politykę światowa. Będzie miało tez wpływ na to co się będzie u nas działo.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr wrz 30, 2020 7:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Trump nie wypadl dobrze w debacie. Dal się wyprowadzac z równowagi. A Biden okazal soe dobrze przygotowany do debaty. Nie był staruszkiem z demencja


Śr wrz 30, 2020 9:33 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Zdania są podzielone
Ale jak zwykle Sachol wie lepiej

https://www.wprost.pl/swiat/10371088/us ... wieku.html

Cytuj:

Komentatorzy nie zostawili na obu politykach suchej nitki. W trakcie całej debaty trudno było wychwycić jakiekolwiek poważne deklaracje czy merytoryczne wypowiedzi. Kandydaci w wyborach prezydenckich skupili się na emocjonalnych deklaracjach, obrażaniu i zarzucaniu kłamstw przeciwnikowi oraz wchodzenia w słowo prowadzącemu. Komentatorzy nie byli nawet w stanie wskazać zwycięzcy starcia. – Biorąc pod uwagę podziały w społeczeństwie, raczej mało kto zmieni zdanie po obejrzeniu tego, chyba, że będziemy próbować oceniać obu kandydatów za kulturę osobistą. Treści merytoryczne czasem się pojawiały, ale w zdecydowanej większości to był wieczór uniesionych głosów, emocji oraz od początku do końca, wielkiej frustracji – powiedział Howard Kurtz, dziennikarz Fox News.
Danna Bash z CNN oceniła, że debatę może podsumować jedno słowo: shitshow. – To była najgorsza debata prezydencką, jaką w życiu widziałem – dodał dziennikarz polityczny stacji ABC, George Stephanopoulos.


_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr wrz 30, 2020 9:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Z tego co pokazują w mediach, to była to jedna wielka katastrofa i żenada. Brak ładu, składu, chamskie zaczepki, prowadzący nie mógł zapanować nad tą debatą i zrobił się z tego istny kocioł i cyrk.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Śr wrz 30, 2020 10:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Biden pokazal ze nie jest zdemencialym dziadkiem ( a to bylo glownym przekazem Trumpa w kampanii ) i potrafi tak samo objechac Trumpa jak on jego:
"Zamknij sie czlowieku, jestes klownem i klamca, rasista, jestes najgorszym prezydentem jakiego Stany kiedykolwiek mialy" to pobiezny wybor okreslen Bidena zebrany przez NYT.
Trump przerywal Bidenowi ponad 70 razy, ale w najwazniejszych momentach przekazu Biden odwracal sie od Trumpa i mowil wprost do kamery, czyli publiki
o pogarszajacej sie gospodarce, lekcewazeniu epidemii przez Trumpa co doprowadzilo do ponad 200 tys zmarlych i jego nie placeniu podatkow ( w 16 i 17 r Trump zaplacil rocznie $ 750.-) Biden placi ponad $ 300 tys rocznie od milionowych zarobkow.
Trump zostal potepiony przez wlasnych republikanow za brak potepienia bialych faszystow i z trudnoscia bronil sie przed pytaniami Bidena na ten temat. Z kolei on sam atakowal Bidena za jego "skret lewicowy", od ktorego jednak Biden sie calkowicie odzegnal.
Ogolnie Biden nie wyszedl z tej debaty przegrany, wbrew temu co pisze FOX.


Cz paź 01, 2020 12:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Jockey napisał(a):
Zdania są podzielone
Ale jak zwykle Sachol wie lepiej


Twoje czepianie sie mnie stalo sie juz nudne. Zmień plyte bo sie ewidntnie zaciela. Forum jest po to aby wyrazic swoje zdanie to jej napisalam. Gdzie twierdzilam ze ktoś może nie uważać inaczej?


Cz paź 01, 2020 8:00 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Czepianie się powiadasz
No cóż mam inne zdanie niż ty bo według źródeł zdania były podzielone i jak to dziennikarze amerykańscy powiedzieli ze nie są w stanie wskazać zwycięzcy ale Sachol już wie. Wie lepiej niż źródła. Zacytować jeszcze raz twój wpis?
Ja oparłem się na źródłach a ty tylko na swoim oczywiście nieomylnym przekonaniu. Jakie to typowe dla ciebie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz paź 01, 2020 10:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Brandeisbluesky napisał(a):
Cztery lata temu sprawdziło się przewidywanie na podstawie http://primarymodel.com/, że Donald Trump wygra wybory prezydenckie.

https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1056113#p1056113

Będzie okazja znowu sprawdzić, czy twórca modelu, prof. Helmut Norpoth ze Stony Brook University, dobrze typuje zwycięzcę.

Słyszałem o tym i mam nadzieję, że i tym razem - wbrew wszystkim sondażom, przewidywaniom mediów mainstreamowych i mądrych głów - Trump wygra w wyścigu o Biały Dom.

Tu coś dla poprawienia humoru:

https://www.youtube.com/watch?v=NJD4gm7ijPU

Stare, ale cieszy za każdym razem, jak się to ogląda ;)


Jockey napisał(a):
Czepianie się powiadasz
No cóż mam inne zdanie niż ty bo według źródeł zdania były podzielone i jak to dziennikarze amerykańscy powiedzieli ze nie są w stanie wskazać zwycięzcy ale Sachol już wie. Wie lepiej niż źródła. Zacytować jeszcze raz twój wpis?
Ja oparłem się na źródłach a ty tylko na swoim oczywiście nieomylnym przekonaniu. Jakie to typowe dla ciebie.

Tylko, że opinie dziennikarzy to nie są żadne "źródła" tylko - no właśnie, ich opinie. Każdy może mieć inną ocenę tego co zobaczył. Zwłaszcza, że przy tak chaotycznej debacie trudno wyłapać te same mocne i słabsze momenty obu kandydatów. Jak sam zauważyłeś, zdania są podzielone.

Debata na pewno była fatalna pod względem kultury i merytoryki. Głównie składała się z przerywania, wtrącania personalnych docinków i zmieniania tematu na wygodny dla danego kandydata. W przerywaniu celował Trump, który pewnie został tak poinstruowany przez sztabowców, by wybić Bidena z rytmu i skłonić go do jakichś pomyłek. To się raczej nie udało. Biden wprawdzie parę razy się zająknął, ale rzeczywiście nie sprawiał wrażenia stetryczałego starca, który nie wie co mówi. Nie oznacza to, że wypadł lepiej od urzędującego prezydenta. Pod względem merytorycznym jego odpowiedzi były chyba jeszcze gorsze niż Trumpa - głównie ograniczały się do ogólnikowych twierdzeń i ataków na prezydenta typu "on nic nie wie", "on nie ma żadnego planu", "rasista", "klown", "kłamca", "najgorszy prezydent w historii" itp. Trump też nie pozostawał dłużny, ale nie w taki chamski sposób. Jego ataki były bardziej ukierunkowane na konkretne zarzuty, np. na różne zaniedbania administracji Obamy.

Próbując jednak wyłowić coś spoza tych pyskówek i przepychanek, to w części poświęconej koronawirusowi Biden wypadł lepiej. To była główna słabość obecnego prezydenta i to udało się demokracie pokazać. Z kolei Trump pokazał się imho z lepszej strony w kwestii Sądu Najwyższego, gzie obronił swoją decyzję, w sprawach gospodarczych (nawet prowadzący to podkreślił, że Ameryka zaskakująco szybko wychodzi z kryzysu po lockdownie) oraz w temacie zamieszek i rozruchów związanych z BLM. Wielu komentatorów zarzuca mu wprawdzie, że nie odciął się od jakichś "białych suprematystów", którzy niby są współodpowiedzialni za te zamieszki, ale Trump moim zdaniem dobrze to obszedł pokazując, że nie można z faszystami utożsamiać wszystkich ludzi broniących swego dobytku i bezpieczeństwa z bronią w ręku.

Ogółem wynik debaty, to powiedziałbym remis z lekkim wskazaniem na Trumpa, który sprawiał wrażenie bardziej konkretnego w tych częściach debaty, gdzie mógł zaplusować i bardziej pewnego siebie. Biden nie wypadł źle, ale trochę "miękko". Na niekorzyść urzędującego prezydenta działało to, że przerywał swemu konkurentowi i nie trzymał się zasad debaty.

Sama debata raczej nie przysporzy nowych zwolenników żadnemu z nich. Obaj mówili bardziej do przekonanych, niż do niezdecydowanych. Trump gra pewnie na mobilizację swoich wyborców, którzy są bardziej zmotywowani, niż wyborcy Bidena. Parę tygodni temu widziałem taki sondaż, że spośród popierających Trumpa 66% określa się jako zdecydowani na niego głosować, Biden ma takich wyborców 46%. Reszta to "raczej", albo "skłaniający się".


Cz paź 01, 2020 3:11 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Po raz kolejny muszę ci zarzucić że albo nie rozumiesz co czytasz albo celowo manipulujesz.
O czym rozmawiamy? A o tym kto wygrał debatę. Jako, że ani ja ani ty ani schol nie byliśmy w USA tak więc opieramy się na jakiś przekazach. To co podałem to było zebrane z różnych źródeł od FOX News aż do CNN gdzie różni dziennikarze tylko zwracali uwagę na beznadziejna debata i nie można wskazać zwycięzcę ale jak widać nie musi to zobowiązywać do wyciągania nieuprawnionych wniosków.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz paź 01, 2020 3:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
To, czy ktoś wygrał debatę, to jest zawsze opinia, w oparciu o subiektywnie dobrane kryteria. Bo czy bierzemy pod uwagę to, kto mówił bardziej na temat? Kto sprawiał wrażenie bardziej pewnego siebie i przekonanego do swoich racji? Kto mówił płynniej, a kto się jąkał? Wbrew pozorom w takiej telewizyjnej debacie wiele czynników może być brane pod uwagę. Oczywiście, że można przywoływać zdanie komentatorów, ale to nie jest "źródło" w sensie naukowym, jak np. kronika historyczna. Generalnie zgadzam się ze zdaniem większości dziennikarzy krytykujących obu kandydatów za styl dyskusji, ale ostatecznie każdy oglądający może wyrazić swoją opinię kto bardziej mu się podobał. To, że o czymś przeczytam na foxnews czy w cnn, nie znaczy że sam nie mogę ocenić, prawda?

Nie byliśmy w USA, ale mogliśmy obejrzeć debatę za pomocą środków przekazu. Jest bez problemu dostępna na YouTube i można sobie wyrobić swoje zdanie i jakoś je uzasadnić. Ja tak uczyniłem, więc w czym problem?


Cz paź 01, 2020 3:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
Wojciech Cejrowski też wyraził swoją opinię:

Była potężna pyskówka. Trump był napastnikiem, nieustannie atakował

https://www.youtube.com/watch?v=NikwVWZfHuo

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Cz paź 01, 2020 3:30 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wybory prezydenckie w USA 2020
polexit napisał(a):
To, czy ktoś wygrał debatę, to jest zawsze opinia, w oparciu o subiektywnie dobrane kryteria. Bo czy bierzemy pod uwagę to, kto mówił bardziej na temat? Kto sprawiał wrażenie bardziej pewnego siebie i przekonanego do swoich racji? Kto mówił płynniej, a kto się jąkał? Wbrew pozorom w takiej telewizyjnej debacie wiele czynników może być brane pod uwagę. Oczywiście, że można przywoływać zdanie komentatorów, ale to nie jest "źródło" w sensie naukowym, jak np. kronika historyczna. Generalnie zgadzam się ze zdaniem większości dziennikarzy krytykujących obu kandydatów za styl dyskusji, ale ostatecznie każdy oglądający może wyrazić swoją opinię kto bardziej mu się podobał. To, że o czymś przeczytam na foxnews czy w cnn, nie znaczy że sam nie mogę ocenić, prawda?

Nie byliśmy w USA, ale mogliśmy obejrzeć debatę za pomocą środków przekazu. Jest bez problemu dostępna na YouTube i można sobie wyrobić swoje zdanie i jakoś je uzasadnić. Ja tak uczyniłem, więc w czym problem?

Oczywiście mentalność Amerykanów znasz i wszystkie uwarunkowania z kampanii tez.

Najzabawniejsze jest to ze najpierw mnie zaatakowałeś a potem dokładnie potwierdziłeś to co ja pisałem. Jak to nazwać?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz paź 01, 2020 3:48 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 252 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL