Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:38 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Idole i bożki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Idole i bożki
Jak miałem około 20 lat, Korwin stał się dla mnie takim bożkiem. Był okres że rozumowałem :
“Korwin jest NIE-SA-MO-WI-TY! (a młody Korwin był o wiele bardziej niesmowity i odlotowy niż dzisiejszy), nie znam drugiego takiego. Jezus? No byl taki Jeden, chodził z długimi włosami i w sandałach, no taki hippis”
Korwin potrafił przeorać świadomość, jak np. przeorał świadomość randysty KeltHuza.
Zwłaszcza tym, którzy mają „problem ojca” : https://www.youtube.com/watch?v=a9bBEbAO8Ik („Korwin to wolność. Korwin to nadzieja”)
Nie piszę to by obrażać kuców – sam mam „problem ojca”, polega on przede wszystkim na tym, że miał On we wszystkim inne poglądy niż ja. Choć w pewnych aspektach był absolutnym gigantem – wtedy gdy opiekował się moją matką w ostatnich dniach jej życia, albo to że był lekarem, który uratował życie wielu ludziom.
Z problemów z rodzicami bierze się też głównie antyteizm, podczas gdy do wrogości do rodziców boimy się przyznać sami przed sobą, to Bóg staje się często takim „chłopcem do bicia” na którym wyżywamy swoje frustracje.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So mar 21, 2020 9:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
Pewien święty opowiadał że wiarę wyniósł w domu: wtedy gdy jego spracowany ojciec po całym ciężkim dniu klękał do modlitwy. Pojawiała się myśł "skoro mój ojciec jest tak wielki (a widział szacunek swej matki wobec jej męża) to jak wielki musi być TEN przed którym on codziennie klęczy?"

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So mar 21, 2020 9:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
Piszesz bloga czy temat do dyskusji?


So mar 21, 2020 10:09 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
Piszę o swoim doświadczeniu, może ktoś napisze coś o idolach?
Dla niektórych idolami stają się 20-letni czarni raperzy jak 2PAC czy 50cent.
Dla mnie najmniej sympatyczny wśród Beatlesów był John Lennon, który miał powiedzieć
Lennon powiedział: "Chrześcijaństwo zaniknie. Będzie się kurczyć i zniknie. Nie trzeba się o to spierać. Wiem, że mam rację i czas to potwierdzi. Jesteśmy teraz bardziej popularni niż Jezus. Nie wiem, co się skończy pierwsze - rock’n’ roll czy chrześcijaństwo".
No i miał fana, dla którego był największą postacią, która kiedykolwiek stąpała po ziemi, a gdy nie spełnił jego oczekiwań, to go zastrzelił.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So mar 21, 2020 10:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
Skoro opisujesz swoje doświadczenia i przemyślenia, to powinieneś założyć bloga, a nie wrzucać je na forum.


So mar 21, 2020 11:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
Ciekawe jest to, że ludzie często mają potrzebę posiadania bożków i idoli (wzorców osobowych), a nie wystarczają im wzorce w formie samych suchych kodeksów moralnych, zasad, wytycznych etc., w czym jest pewne niebezpieczeństwo, że zamiast naśladować idola w tym, czym on nam imponuje, zaczniemy właśnie się do niego modlić, wielbić i bezkrytycznie naśladować nawet w tym, gdzie popełnia błędy. Tak jakbyśmy mieli potrzebę znalezienia ucieleśnienia wszystkich cnót i projektowali to na każdą osobę, która nam zaimponuje, co zwykle kończy się nienawiścią, złością na idola, że nas zawiódł, nie spełniając naszych oczekiwań. Zawiódł nas tym, że wcale nie jest ideałem.

Fajny temat, Andy ;)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So mar 21, 2020 11:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
Cytuj:
Piszesz bloga czy temat do dyskusji?


Przyłączam się do pytania...

Andy72 Bogu dzięki nie złapał koronawirusa, ale z całą pewnością korwinofobię jak najbardziej - co w drugim poście i temacie jakieś nawiązanie do JKM, ciągle "korwiniści", "Korwin" itd... naprawdę to dosyć...dziwne (?)

A co do idoli, to jest nim Robert Lewandowski i Lionel Messi ;)

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So mar 21, 2020 12:03 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 3:24 pm
Posty: 86
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ciekawe jest to, że ludzie często mają potrzebę posiadania bożków i idoli (wzorców osobowych), a nie wystarczają im wzorce w formie samych suchych kodeksów moralnych, zasad, wytycznych etc., w czym jest pewne niebezpieczeństwo, że zamiast naśladować idola w tym, czym on nam imponuje, zaczniemy właśnie się do niego modlić, wielbić i bezkrytycznie naśladować nawet w tym, gdzie popełnia błędy. Tak jakbyśmy mieli potrzebę znalezienia ucieleśnienia wszystkich cnót i projektowali to na każdą osobę, która nam zaimponuje, co zwykle kończy się nienawiścią, złością na idola, że nas zawiódł, nie spełniając naszych oczekiwań. Zawiódł nas tym, że wcale nie jest ideałem.

Fajny temat, Andy ;)

Najprawdopodobniej człowiek ma wkodowane w swojej naturze głęboką potrzebę i skłonność do adoracji osobowego Mesjasza.
Stąd bardziej podążanie za ludzkimi autorytetami niż za kodeksami. Prawo ma także splendor i doniosłość, bo za nimi stoi ludzka mądrość, często pokoleniowa, ale jest bezosobowe i bezduszne, a żywy autorytet ma ten powab osobowej namacalności.
Natomiast gloryfikacja jakiegokolwiek ludzkiego autorytetu poza bezgrzesznym Chrystusem wywołuje w końcu zawód, wstrząsy i poszukiwanie nowego idola. Dotyczy to autorytetów literackich, miłosnych, naukowych, medycznych, politycznych, religijnych, czy ideii.
Powodzenie, które krążyło wśród francuskiego kleru brzmiało: Jeśli chcesz być szczęśliwy przez parę godzin pij wino, jeśli chcesz być szczęśliwym przez kilka miesięcy, ożeń się, a jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, zostań księdzem. Zapewne istota tego powiedzenia sprowadza się do nie pokładania całej nadziei na szczęści w przedmiocie lub człowieku.
Najlepszym przykładem zawiedzonych nadziei milionów są żydzi, którzy od nieuznania Chrystusa za Mesjasza telepią się od mesjasza do mesjasza: Szymon bar Kochba, Sabataj Cwi, Jakub Lejbowicz Fran Dobrucki czy Karol Marks z komunizmem i wielu innych po drodze.
Czczenie prawdziwego Mesjasza nie oznacza brak problemów i cierpienia, ale eliminuje ten niekończący się cykl zachwytów i zawodów.


So mar 21, 2020 12:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ciekawe jest to, że ludzie często mają potrzebę posiadania bożków i idoli (wzorców osobowych), a nie wystarczają im wzorce w formie samych suchych kodeksów moralnych, zasad, wytycznych etc.

Może to pod pewnym względem dobrze? Bo chrześcijaństwo to Osoba Chrystusa a nie jak w innych religiach kodeksy moralne.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So mar 21, 2020 1:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
dopisek: Czyli wynikałoby to że jest to naturalna i dobra potrzeba wczepiona przez Boga, którą szatan karykaturyzuje,
Podobnie z seksem: kiedyś pisałem że od grzechu pierworodnego jest poposuty. Teraz widzę, że jest to wspaniały dar służący przekazywaniu życia, a szatan wykorzystuje seks do grzechu. Można powiedzieć że jedną rzeczą 100% zła jest tylko grzech.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So mar 21, 2020 1:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Idole i bożki
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ciekawe jest to, że ludzie często mają potrzebę posiadania bożków i idoli (wzorców osobowych), a nie wystarczają im wzorce w formie samych suchych kodeksów moralnych, zasad, wytycznych etc., w czym jest pewne niebezpieczeństwo, że zamiast naśladować idola w tym, czym on nam imponuje, zaczniemy właśnie się do niego modlić, wielbić i bezkrytycznie naśladować nawet w tym, gdzie popełnia błędy. Tak jakbyśmy mieli potrzebę znalezienia ucieleśnienia wszystkich cnót i projektowali to na każdą osobę, która nam zaimponuje, co zwykle kończy się nienawiścią, złością na idola, że nas zawiódł, nie spełniając naszych oczekiwań. Zawiódł nas tym, że wcale nie jest ideałem.

Nasz układ nerwowy socjalizuje się w taki sposób, schematy zachowań osób, które uznaje za bardziej zaawansowane socjalnie, są przez niego przyswajane jako elementy własnej osobowości. Z punktu widzenia ewolucji, nasza świadomość oraz zdolność do kierowania się suchymi zasadami, są jeszcze bardzo młode, więc ciągle posługujemy się tu głównie pierwotnymi mechanizmami. Myślę też, że socjalizacja zaczyna się o wiele wcześniej niż jesteśmy zdolni do pojmowania tak abstrakcyjnych rzeczy jak kodeksy moralne.
Jeśli ktoś ma szczęście, to prawidłowe wzorce zachowań są mu przekazywane przez rodziców. Jak już kiedyś pisałem, takie osoby posiadają "rdzeń" osobowości.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


So mar 21, 2020 4:03 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL