Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 10:11 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Niszczenie pojęć 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Czy kult "swietych" obrazow jest wogole zgodny z nauka Kosciola ?
Pytam bo nie wiem.


Śr maja 08, 2019 6:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Brandeisbluesky napisał(a):
Czytałam, że pojawił się katolicki głos-list w obronie pani Ewy Podleśnej w związku z tęczową aureolą. Zamiast listu, wszystkie osoby, które podpisały ten list, powinny zamówić u tej pani wizerunki z ich własnymi rodzicami z tęczową aureolą i ponaklejać te wizerunki na szalety miejskie i porozrzucać je gdzie popadnie. To były bardziej przekonywujący głos w obronie tej pani i wolności ekspresji artystycznej.


towarzyski.pelikan napisał(a):
Gdyby to rzeczywiście była ekspresja artystyczna, to nikt by o tym dzisiaj nie mówił. Akcja była od samego początku polityczna, obliczona właśnie na oskarżenie biednej "artystki" o obrazę uczuć religijnych, a tym samym wywołanie sprzeciwu tęczowej strony sporu, która po raz kolejny ma okazję udowodnić, jak bardzo ją uciska obecny rząd, tłamsząc wolność ekspresji artystycznej, tradycyjnie swoją solidarność z ofiarą ucisku wyrażając wstawieniem w profilówkę facebookowa wizerunku Matki Boskiej Tęczowej.

Niedawno mieliśmy do czynienia z czymś podobnym - protestem bananowym, a jeszcze wcześniej - obroną Harrego Pottera przed katolicką inkwizycją.

Oczywiście wszystko tuż tuż przed wyborami.


Pewnie można się jeszcze czegoś spodziewać.

Adam M. napisał(a):
Czy kult "swietych" obrazow jest wogole zgodny z nauka Kosciola ?
Pytam bo nie wiem.


Nigdy o czymś takim nie słyszałam w Kościele Katolickim, więc to nie jest dobrze postawione pytanie (musisz pytać poszczególnych ludzi, którzy coś takiego uprawiają, i mówili Ci, że to faktycznie robią).


Śr maja 08, 2019 7:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Święty, godny czci jest Ten , Ta , kogo obraz przedstawia. Zawsze mnie zniesmacza taniość walczących z Sacrum chrześcijańskim, katolickim. Niech tak samo potraktują wizerunki np. Mahometa :no:


Śr maja 08, 2019 7:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
No wlasnie, swietym dla katolikow czy muzulmanow jest ten kogo obraz przedstawia, ale wiadomo ze jest to wizja artysty ktory obraz malowal.
I ta wizja moze byc rozna dla roznych artystow, dlatego nie bardzo rozumiem dlaczego aureola w takim kolorze jak w oryginale jest dobra, a w kolorze teczy juz nie ?


Śr maja 08, 2019 7:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Ile kolorów ma tęcza biblijna, ile gejowska, a ile ta na aureoli?

Diabeł tkwi w szczegółach i używający tęczy doskonale o tym wiedzą...


Śr maja 08, 2019 7:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Szkoda, że ci wszyscy, którzy dyskutują o tęczy posiłkując się historią Noego z Księgi Rodzaju nie doszli do tego momentu Księgi, w którym opowiada ona o wydarzeniach w Sodomie.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr maja 08, 2019 7:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Adam M. napisał(a):
Czy kult "swietych" obrazow jest wogole zgodny z nauka Kosciola ?
Pytam bo nie wiem.

W pierwszym poście masz odpowiedź co znaczy kult świętych obrazów w katolicyźmie i dlaczego jest zgodny z nauką Kościoła.
viewtopic.php?p=1086537#p1086537


Śr maja 08, 2019 7:48 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
W ikonach prawosławnych kolorystyka ma bardzo duże znaczenie w przekazie. Taki a nie inny kolor szat, kolor tła, czy towarzyszących przedmiotów. Było - nie było ale obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest prawosławną ikoną..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr maja 08, 2019 7:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Specjalnie dla Ciebie, Adam M.,

"kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia"

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

Święte obrazy

1159 Święty obraz, ikona liturgiczna, przedstawia przede wszystkim Chrystusa. Nie może ona przedstawiać niewidzialnego i niepojętego Boga; dopiero Wcielenie Syna Bożego zapoczątkowało ową "ekonomię" obrazów:

Niegdyś Bóg, który nie ma ani ciała, ani twarzy, nie mógł absolutnie być przedstawiany na obrazie. Ale teraz, gdy ukazał się nam w ciele i żył wśród ludzi, mogę przedstawić na obrazie to, co zobaczyłem z Boga... Z odsłoniętym obliczem kontemplujemy chwałę Pana 32 .

1160 Ikonografia chrześcijańska za pośrednictwem obrazu wyraża orędzie ewangeliczne, które Pismo święte opisuje za pośrednictwem słów. Obraz i słowo wyjaśniają się wzajemnie.

Mówiąc krótko, pragniemy strzec zazdrośnie wszystkich nienaruszonych tradycji Kościoła, tak pisanych jak ustnych. Jedną z nich jest przedstawianie wzoru za pośrednictwem obrazu, jeśli zgadza się z literą orędzia ewangelicznego i służy potwierdzeniu prawdziwego, a nie nierzeczywistego Wcielenia Słowa Bożego, oraz przynosi nam korzyść, ponieważ przedmioty przekazują jeden drugiemu to, co wyobrażają, przez to, co bez dwuznaczności oznaczają 33 .

1161 Wszystkie znaki celebracji liturgicznej odnoszą się do Chrystusa; dotyczy to także świętych obrazów Matki Bożej i świętych. Oznaczają one bowiem Chrystusa, który został w nich uwielbiony. Ukazują "mnóstwo świadków" (Hbr 12, 1), którzy nadal uczestniczą w zbawieniu świata i z którymi jesteśmy zjednoczeni, zwłaszcza podczas celebracji sakramentalnej. Przez ich wizerunki objawia się naszej wierze człowiek "na obraz Boga", przemieniony wreszcie "na Jego podobieństwo" 34 , a nawet aniołowie, włączeni także w dzieło Chrystusa.

Idąc jakby królewskim traktem za Boskim nauczaniem świętych Ojców i za Tradycją Kościoła katolickiego - wiemy przecież, że w nim przebywa Duch Święty - orzekamy z całą dokładnością, w trosce o wiarę, że przedmiotem kultu powinny być nie tylko wizerunki drogocennego i ożywiającego krzyża, ale tak samo czcigodne i święte obrazy malowane, ułożone w mozaikę lub wykonane w inny sposób, które ze czcią umieszcza się w kościołach, na sprzęcie liturgicznym czy na szatach, na ścianach czy na desce, w domach czy przy drogach, z wyobrażeniami Pana naszego Jezusa Chrystusa, Boga i Zbawiciela, a także świętej Bogarodzicy, godnych czci aniołów oraz wszystkich świętych i sprawiedliwych 35 .

1162 "Piękno i kolor obrazów pobudzają moją modlitwę. Jest to święto dla moich oczu, podobnie jak widok natury pobudza me serce do oddawania chwały Bogu" 36 . Kontemplacja świętych obrazów, połączona z medytacją słowa Bożego i śpiewem hymnów liturgicznych, należy do harmonii znaków celebracji, aby celebrowane misterium wycisnęło się w pamięci serca, a następnie znalazło swój wyraz w nowym życiu wiernych.
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-1-2.htm
----------
IV. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby..."
2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: "Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej..." (Pwt 4,15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. "On jest wszystkim!", lecz jednocześnie "jest On... większy niż wszystkie Jego dzieła" (Syr 43, 27-28). "Stworzył je bowiem Twórca piękności" (Mdr 13, 3).

2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany 58 , arka Przymierza i cherubiny 59 .

2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił - w kontrowersji z obrazoburcami - kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" 60 i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" 61 . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm


Śr maja 08, 2019 9:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Robur napisał(a):
Ile kolorów ma tęcza biblijna, ile gejowska, a ile ta na aureoli?

Diabeł tkwi w szczegółach i używający tęczy doskonale o tym wiedzą...


Czy to znaczy ze Kosciol odrzuca gejow ?
Tak sie zastanawiam ( na luzie ) czy na prawde w tym wizerunku jest "obraza uczuc religijnych", czy raczej pokazanie czegos do czego nie jestescie przyzwyczajeni, o czym rowniez mozna bylo poczytac w watku zalinkowanym przez Wespecjana na temat "sukienek" produkowanych dla tego obrazu.
Tak jak tam Barney napisal o zderzeniu dwu tradycji ( upiekszanie i nieupiekszanie ) tak samo i tu zderzenie tradycji z jakas nowa wizja.


Śr maja 08, 2019 9:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Nie zrozumiałeś tego co napisałem? Kolorystyka obrazu MB Częstochowskiej jest ikoną. Powiedziałbym wręcz, że pomysłodawcy upstrzenia jej gejowską tęczą zmienili samozwańczo, wręcz szyderczo jej treść.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr maja 08, 2019 9:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Dzieki Brandeisbluesky za przytoczenie wykladni z KKK, ale przyznam ci sie ze cala historia tego soboru jak i podjetych tam decyzji wyglada dla mnie ( czlowieka niewierzacego trzeba pamietac ) na wewnatrzpartyjne walki frakcyjne w ktorych jedna frakcja pokonala druga i jej wersja dzisiaj podana jest wiernym jako jedyna wlasciwa.
Moze to prymitywny tok myslenia, ale dla mnie decyzja tego soboru stoi w sprzecznosci z przytoczonym przez ciebie :
"Nakaz Bozy zabranial czlowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunkow Boga".
To albo uznajemy ze Chrystus nie byl Bogiem, albo dalej nie mozemy wykonywac zadnych jego wizerunkow.

Oczywiscie wiem ze niektorych ogarnie wzmozenie i beda na mnie napadac z tego tytulu, wiec dla uspokojenia nastrojow prosze przyjac ze to tylko moja opinia nie zmuszajaca nikogo do niczego, tak samo jak ta opinia ze nie widze niczego obrazoburczego w wizerunku NMP z inna aureola niz oryginal. Raczej widze to jako przedstawienie wlaczenia spolecznosci homoseksualnej w spolecznosc Kosciola powszechnego, w ktora przeciez sa wlaczeni.


Śr maja 08, 2019 10:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Adam M. napisał(a):
Robur napisał(a):
Ile kolorów ma tęcza biblijna, ile gejowska, a ile ta na aureoli?

Diabeł tkwi w szczegółach i używający tęczy doskonale o tym wiedzą...


Czy to znaczy ze Kosciol odrzuca gejow ?
Tak sie zastanawiam ( na luzie ) czy na prawde w tym wizerunku jest "obraza uczuc religijnych", czy raczej pokazanie czegos do czego nie jestescie przyzwyczajeni, o czym rowniez mozna bylo poczytac w watku zalinkowanym przez Wespecjana na temat "sukienek" produkowanych dla tego obrazu.
Tak jak tam Barney napisal o zderzeniu dwu tradycji ( upiekszanie i nieupiekszanie ) tak samo i tu zderzenie tradycji z jakas nowa wizja.

To jest zderzenie świętości i piękna - z plugastwem i obrzydlistwem.


Śr maja 08, 2019 10:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Adam M.,
Dlaczego pomijasz naklejanie wizerunkow przez p. Podlesna na szaletach? Ty bys to zrobil swojej zonie?


Śr maja 08, 2019 10:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niszczenie pojęć
Nie slyszalem o naklejaniu ich na szaletach, ale nie uwazam ze to byl dobry pomysl. Czytalem o naklejeniu na kosciele ktory zrobil jakas inscenizacje obrazajaca osoby homoseksualne.
Jednoczesnie nie widze zadnego zwiazku miedzy symbolem religijnym a moja zona, ale nie zrobilbym ani jednego ani drugiego.


Cz maja 09, 2019 1:21 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL