Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 2:12 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
 Czary a nasza rzeczywistość - wydzielony 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
No i dlaczego nie sa na indeksie ksiag zakazanych Kosciola ?


Pn kwi 01, 2019 9:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
mniszek_pospolity napisał(a):
Jednak widowisko palenia książek to dla mnie przesada.
To co, potępiamy św. Pawła?
Przypominam:
"Przychodziło też wielu tych, którzy uwierzyli, wyznając i ujawniając swoje uczynki. I wielu też z tych, co uprawiali magię, poznosiło księgi i paliło je wobec wszystkich. Wartość ich obliczono na pięćdziesiąt tysięcy denarów w srebrze."/Dz 19,18-19/

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn kwi 01, 2019 9:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Andy72
Jest bardzo znana historia, w której główny bohater używa magicznego miecza, sam jest poniekąd efektem działania magii a później wysyła swoich poddanych na poszukiwanie innego magicznego artefaktu. Nie słyszałem żeby jakikolwiek duchowny chrześcijański ją potępiał. Mowa o Królu Arturze Pendragonie.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Pn kwi 01, 2019 9:54 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:18 pm
Posty: 746
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Andy72 napisał(a):
Chodzi o stosunek do magii: tak jakby pozytywną postacią Pierścienia był Golumn a książka wychwalała moce pierścienia.

Dla Twojej wiadomości ta postać nazywa się Gollum, nie "Golumn". Ponadto, we Władcy Pierścieni i pozostałych dziełach Tolkiena osadzonych w tym świecie istnieją użytkownicy magii, którzy stoją po stronie dobra, chociażby Istari(Gandalf), albo elfowie pokroju Galadrieli.

_________________
"What’s the point of a f***ing window if you can’t jump out of it?" - Patrick Melrose


Pn kwi 01, 2019 10:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Dobra wiadomość dla informatyków:

Obrazek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn kwi 01, 2019 10:11 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn gru 22, 2014 11:04 pm
Posty: 515
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Andy72 napisał(a):
Chodzi o stosunek do Magii.
We Władcy Pierścieni, był przedmiot magiczny - pierścień, z jednej strony Frodo bohatersko walczył z pokusą pierścienia, z drugiej Golumn całkiem się stoczył z powodu pierścienia.
W HP mamy magię niczym pierścień, z której bohater ochoczo korzysta.

W "Hobbicie" Tolkiena, gdzie pierścień nie ma żadnych złych mocy a jedynie zapewnia niewidzialność, Bilbo Baggins również ochoczo z niego korzysta. To jak, palimy?
W "Siostrzeńcu czarodzieja" Clive'a Staplesa Lewisa, głęboko chrześcijańskiego autora, główni bohaterowie - dzieci Pola i Digory - również używają magicznych pierścieni do przenoszenia się między światami. Na stos!

Yarpen Zargin napisał(a):
Ja nie mam nic przeciwko temu, że książce występuje magia. Problem, jak wskazałem, jest w tym, że uczy dzieci, iż cel uświęca środki.


A czego uczy dzieci Stary Testament?

Cytuj:
Kobieta owa, wracając o świcie, upadła u drzwi owego męża, gdzie był jej pan, i pozostała tam aż do chwili, gdy poczęło dnieć. Pan jej, wstawszy rano, otworzył drzwi domu i wyszedł chcąc wyruszyć w dalszą drogę, i ujrzał kobietę, swoją żonę, leżącą u drzwi domu z rękami na progu. "Wstań, a pojedziemy" - rzekł do niej, lecz ona nic nie odpowiadała. Usadowiwszy ją przeto na ośle, zabrał się ów człowiek i wracał do swego domu. Przybywszy do domu, wziął nóż, i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz z kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał do wszystkich granic izraelskich...


Cytuj:
Ona otwarła bukłak z mlekiem, dała mu się napić i nakryła go na powrót. (...) Lecz Jael, żona Chebera, wzięła palik od namiotu, uchwyciła młot w rękę, i zbliżając się cicho do niego, przebiła jego skroń palikiem, tak że ten utkwił w ziemi, Sisera spał bowiem głęboko, wyczerpany do ostatka. W ten sposób zginął. (...) Tymczasem nadszedł Barak ścigając Siserę. Jael wyszła naprzeciw niego: "Wejdź - rzekła do niego - a pokażę ci człowieka, którego szukasz". Wstąpił do niej, a oto Sisera leżał martwy, z palikiem w skroni. Tak Bóg w tym dniu uniżył przed Izraelitami Jabina, króla Kanaanu. Ręka zaś Izraelitów uciskała coraz mocniej Jabina, króla Kanaanu, aż do całkowitej jego zagłady...


Cytuj:
Juda ją ujrzał, pomyślał, że jest ona nierządnicą, gdyż miała twarz zasłoniętą. Skręciwszy ku niej przy drodze, rzekł: "Pozwól mi zbliżyć się do ciebie" - nie wiedział bowiem, że to jego synowa. A ona zapytała: "Co mi dasz za to, że się zbliżysz do mnie?" Powiedział: "Przyślę ci koźlątko ze stada". (...) Dał jej więc, aby się zbliżyć do niej; ona zaś stała się przez niego brzemienną. (...) Po około trzech miesiącach doniesiono Judzie: "Twoja synowa Tamar stała się nierządnicą i nawet stała się brzemienną z powodu czynów nierządnych". Juda rzekł: "Wyprowadźcie ją i spalcie!"...


Pn kwi 01, 2019 11:29 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn gru 22, 2014 11:04 pm
Posty: 515
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Barney napisał(a):
To co, potępiamy św. Pawła? Przypominam:
"Przychodziło też wielu tych, którzy uwierzyli, wyznając i ujawniając swoje uczynki. I wielu też z tych, co uprawiali magię, poznosiło księgi i paliło je wobec wszystkich. Wartość ich obliczono na pięćdziesiąt tysięcy denarów w srebrze."/Dz 19,18-19/

Skoro bezpośrednie zalecenie św. Pawła żeby biskupi byli żonaci jest powszechnie ignorowane i wykręcane ogonem, myślę że nie obrazi się kiedy i na to przymkniemy oko :)

Poza tym, powyższy cytat mówi o tych co uprawiali magię, a nie o czytelnikach bajeczek o dzieciakach latających na miotłach.


Pn kwi 01, 2019 11:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Niczego takiego Paweł nie twierdził (byłoby to dziwne, zważywszy, ze był samotny). Jeśli chcesz bliżej, opisałem tu viewtopic.php?p=1030697#p1030697

Natomiast nieładnie jest zmieniać temat tylko dlatego, że na temat brak Ci argumentów....

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn kwi 01, 2019 11:49 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Tak w temacie. Myślę, że trafne:
Obrazek
Obrazek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt kwi 02, 2019 10:59 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Barney napisał(a):
Tak w temacie. Myślę, że trafne:

Może gdyby to powiedział ktoś inny, ale w ustach księdza którego akcja budzi skojarzenia z najmniej chlubnymi momentami ludzkiej historii, brzmi to co najmniej fałszywie.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Wt kwi 02, 2019 11:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Budzi tylko w oczach tych, co się pogniewali na Kościół.
Jak Nergal darł czy palił Biblię, to budziło to zupełnie inne skojarzenia.

Co innego jakby ten ksiądz spalil wszystkie egzemplarze HP w księgarniach i biliotekach. Wówczas mogłoby to budzić takie skojarzenia.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt kwi 02, 2019 11:53 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Inczuczuna napisał(a):
Barney napisał(a):
Tak w temacie. Myślę, że trafne:

Może gdyby to powiedział ktoś inny, ale w ustach księdza którego akcja budzi skojarzenia z najmniej chlubnymi momentami ludzkiej historii, brzmi to co najmniej fałszywie.


Mam nadzieję że jesteś konsekwentny. Jak ktoś pyszczy o ochronie zwierząt, o penalizacji związanej z dręczeniem zwierząt - też powinieneś mieć skojarzenia z najmniej chlubnymi momentami ludzkiej historii. Jak nie wiesz o co mi chodzi to powiedz - odpowiem.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt kwi 02, 2019 12:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
towarzyski.pelikan napisał(a):
Budzi tylko w oczach tych, co się pogniewali na Kościół.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Co innego jakby ten ksiądz spalil wszystkie egzemplarze HP w księgarniach i biliotekach. Wówczas mogłoby to budzić takie skojarzenia.

To nie moja wina że wielu ludzi to co zrobił ksiądz kojarzy się z tym
Obrazek
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jak Nergal darł czy palił Biblię, to budziło to zupełnie inne skojarzenia.
Nergal nie należał potężnej i wpływowej organizacji. Reprezentował tylko siebie. Jakie budziło to skojarzenia nie wiem. Ale chyba przeważało przekonanie że to coś w rodzaju chwytu marketingowego żeby przypodobać się publice przed która występował. Natomiast pobożni katolicy byli oburzeni i dawali temu wyraz, między innymi na tym forum.
PeterW napisał(a):
Mam nadzieję że jesteś konsekwentny. Jak ktoś pyszczy o ochronie zwierząt, o penalizacji związanej z dręczeniem zwierząt - też powinieneś mieć skojarzenia z najmniej chlubnymi momentami ludzkiej historii. Jak nie wiesz o co mi chodzi to powiedz - odpowiem.
Rozwiń myśl bo nie wiem o co ci chodzi.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Wt kwi 02, 2019 12:52 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Obrazek

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt kwi 02, 2019 1:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Inczuczuna napisał(a):
To nie moja wina że wielu ludzi to co zrobił ksiądz kojarzy się z tym
Owszem. Ale to, ze Ci "się kojarzy" to już Twoja wina. A dokładniej wina powierzchownego podejścia do tematu. Bo gdybyś pogłębił, kojarzyło by Ci sie to z tym (wyjasnienie co to jest, patrz punkt 4):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

1
Po pierwsze, czym innym jest palenie książek w ogóle: zabieranie ich właścicielom czy wyszarpywanie ze sklepów i bibliotek, a czym innym spalenie książek, które:
  • są naszą własnością
  • uważamy je za szkodliwe, a więc nie chcemy ani mieć ich w domu, ani oddać innym

2
Ludzie ci spalili te akurat książki i przedmioty ponieważ był to akt publicznego wyrzeczenia się tego, co złe. Dokładnie tak, jak to czyniono w czasach apostolskich:
Dz 19:18-19 bt5 "Przychodziło też wielu tych, którzy uwierzyli, wyznając i ujawniając swoje uczynki. I wielu też z tych, co uprawiali magię, poznosiło księgi i paliło je publicznie. Wartość ich obliczono na pięćdziesiąt tysięcy [drachm] w srebrze."

3
Być może niektórych to zgorszy - ale inni być może zrozumieją, że jesli chodzą do wróżek, wierzą horoskopom, parają się magią czy też zwykłymi przesądami czy "zamawianiem" - to to nie jest "nic ważnego".

4
Wreszcie nie znamy do końca kontekstu; podejrzewam że to oczyszczenie domów z książek magicznych itd miało podłoże w żydowski obrzędzie oczyszczenia przed Paschą, zwanym "palenim chamecu" (oczywiście Żydzi palą co innego, jednak symbolicznie palą grzech i zło, oczyszczając dom na Święto):


Oczywiście: można się spierać (i ja zgodzę się tu ze sceptykami) co do tego co własciwie spalili. Nie wydaje mi się by nieszczęsny Harry Potter był dobrym wyborem (niezależnie co sądze na temat tej książki, nie jest to raczej dosłownie książka okultystyczna).
Podobnie zaniepokoiły mnie palone "bałwany" (maski afrykańskie) - gdyż symbol sam w sobie nie jest niczym; raczej nikt nie zostanie "zdemonizowany" dlatego że przywiózł sobie taką maskę z Afryki (nawet jak będzie prawdziwa, a nie made in China ;) ). To podejście magiczne do magii... taki paradoks.

Niestety, takie zabobonne podejście spotyka się często w grupach zaangazowanych (szczególnie charyzmatycznych), ale mogło być też tak, że ksiądz zaproponował spalenie tego, co ludzi niewoli; horoskopów, książek o magii itd - a ludzie, jak to ludzie - rozszerzyli spectrum i poprzynosili te nieszczęsne maski i Harry Pottery. A on siedział w lejku - jak już przynieśli, nijak było wyciąga z ogniska.

Tak czy owak wiele krzyku o nic.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt kwi 02, 2019 1:43 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 192 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL