Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:23 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Polityczne rozmowy o zbawieniu i Kościele - wydz. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityczne rozmowy o zbawieniu i Kościele - wydz.
Tu akurat zgodzę się z Tulczynem - jest to zresztą również zdroworozsądkowe podejście. Choć trzeba przyznać, że są i bardziej skomplikowane przypadki , to nie są łatwe sprawy i wymagają niekiedy sporego heroizmu (zwłaszcza od strony porzuconej).
Problemem jest raczej to, że sformułowania zarowno Amoris laetitia jak i wypowiedzi papieskich były... delikatnie mówiąc niejasne.
Tak dalece niejasne, że episkopaty kilku państw ( w tym Niemiec) uznały je za otwartą możliwość komunikowania osób żyjących w związkach cudzołożnych (łącznie ze współżyciem).
W dodatku takie (publiczne) odczytanie Amoris laetitia nie spotkało się z żadnym sprzeciwem ze strony Watykanu. Nic dziwnego, że panuje kosmiczne zamieszanie - nie tylko informacyjne, ale i moralne.

marboj napisał(a):
Czy trwanie w konkubinacie celem wychowania dzieci bez współżycia z konkubentką jest ok. , gdy porzucony małżonek cierpi, a może także chciałby wychowywać dwójkę dzieci, albo chciałby wrócić do małżeństwa?
Moim zdaniem stoi, choć trzeba by omawiać konkretne przypadki.

Cytuj:
Czyli fakt posiadania dzieci w konkubinacie i trwanie w konkubinacie we wstrzemięźliwości seksualnej nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa?
Stoi. Ale mówimy tu o sytuacji gdy to już się stało i człowiek stoi w obliczu sytuacji, którą sobie zafundował: jest w konkubinacie z dziećmi. Tu nie ma dobrego wyjścia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt mar 22, 2019 3:19 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityczne rozmowy o zbawieniu i Kościele - wydz.
Barney, dzięki za wsparcie, temat jest trudniejszy niż myślałem, a rozmowa z Tulczynem mi to uświadomiła.


Pt mar 22, 2019 4:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zrealizowane obietnice PO
Tulczyn napisał(a):
A tak z ciekawości. Jak się ma kwestia encyklik i innych dokumentów wydawanych przez Papieża? Jeżeli nie wydał ex cathedra, to nie mam jako wierzący obowiązku się do nich stosować?

To co należy do nauczania katolickiego oczywiście obowiązuje katolika. Przypomnę, że konsultowane są z naczelnym Kongregacji Doktryny Nauki i Wiary.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt mar 22, 2019 4:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zrealizowane obietnice PO
Tulczyn napisał(a):
A tak z ciekawości. Jak się ma kwestia encyklik i innych dokumentów wydawanych przez Papieża? Jeżeli nie wydał ex cathedra, to nie mam jako wierzący obowiązku się do nich stosować?

W liście apostolskim Ad tuendam fidem Jan Paweł II przedstawia trzy poziomy nauczania Kościoła, z których każdy domaga się innego stopnia posłuszeństwa wiary.
  1. Najwyższy poziom to nauczanie nieomylne, czyli prawdy głoszone jako objawione przez Boga.
  2. Bezpośrednio poniżej tego poziomu znajduje się nauczanie definitywne, które nie jest głoszone jako objawione, niemniej ściśle wiąże się z Objawieniem; jest to nauczanie - czytamy w dokumencie - niezbędne do świętego strzeżenia oraz wiernego objaśniania depozytu wiary
  3. Trzeci - najniższy - poziom to nauczanie autentyczne.
Komentarz kard. Ratzingera pogłębia i poszerza rozumienie tych trzech poziomów, ilustrując je przykładami konkretnego nauczania i wyjaśniając różną zobowiązującą moc prawd należących do tych poziomów.

Powiedzmy tu tylko tyle, że uparte odrzucanie lub negowanie nauczania nieomylnego jest herezją i wyklucza z Kościoła.

Kto zaś odrzuca nauczanie definitywne - czytamy - nie jest w pełnej komunii z Kościołem (ale nie jest z niego wykluczony!). W końcu wypowiedź przeciwna nauczaniu autentycznemu może (ale nie musi) być uznana za błędną, za zuchwałą lub niebezpieczną.

A tak na marginesie: na jakiej podstawie odrzucasz nauczanie Kościoła? Uważasz, że wiesz lepiej?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt mar 22, 2019 4:43 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 10, 2019 1:39 pm
Posty: 109
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zrealizowane obietnice PO
Barney napisał(a):
Tulczyn napisał(a):
A tak z ciekawości. Jak się ma kwestia encyklik i innych dokumentów wydawanych przez Papieża? Jeżeli nie wydał ex cathedra, to nie mam jako wierzący obowiązku się do nich stosować?

W liście apostolskim Ad tuendam fidem Jan Paweł II przedstawia trzy poziomy nauczania Kościoła, z których każdy domaga się innego stopnia posłuszeństwa wiary.
  1. Najwyższy poziom to nauczanie nieomylne, czyli prawdy głoszone jako objawione przez Boga.
  2. Bezpośrednio poniżej tego poziomu znajduje się nauczanie definitywne, które nie jest głoszone jako objawione, niemniej ściśle wiąże się z Objawieniem; jest to nauczanie - czytamy w dokumencie - niezbędne do świętego strzeżenia oraz wiernego objaśniania depozytu wiary
  3. Trzeci - najniższy - poziom to nauczanie autentyczne.
Komentarz kard. Ratzingera pogłębia i poszerza rozumienie tych trzech poziomów, ilustrując je przykładami konkretnego nauczania i wyjaśniając różną zobowiązującą moc prawd należących do tych poziomów.

Powiedzmy tu tylko tyle, że uparte odrzucanie lub negowanie nauczania nieomylnego jest herezją i wyklucza z Kościoła.

Kto zaś odrzuca nauczanie definitywne - czytamy - nie jest w pełnej komunii z Kościołem (ale nie jest z niego wykluczony!). W końcu wypowiedź przeciwna nauczaniu autentycznemu może (ale nie musi) być uznana za błędną, za zuchwałą lub niebezpieczną.

A tak na marginesie: na jakiej podstawie odrzucasz nauczanie Kościoła? Uważasz, że wiesz lepiej?

Gdzie powiedziałem, że odrzucam? Zapytałem z ciekawości. Jedyne co tu odrzuciłem to zacytowane przez kogoś słówka Wyszyńskiego o narodzie polskim.


Pt mar 22, 2019 11:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityczne rozmowy o zbawieniu i Kościele - wydz.
Smutne.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So mar 23, 2019 12:06 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 10, 2019 1:39 pm
Posty: 109
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityczne rozmowy o zbawieniu i Kościele - wydz.
Barney napisał(a):
Smutne.


Może. Ale nie mam obowiązku zachwycania się narodem takim samym jak każdy inny.


So mar 23, 2019 12:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityczne rozmowy o zbawieniu i Kościele - wydz.
Jeszcze smutniejsze.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So mar 23, 2019 1:09 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zrealizowane obietnice PO
Tulczyn napisał(a):
Gdzie powiedziałem, że odrzucam? Zapytałem z ciekawości. Jedyne co tu odrzuciłem to zacytowane przez kogoś słówka Wyszyńskiego o narodzie polskim.

Tulczyn napisał(a):
Może. Ale nie mam obowiązku zachwycania się narodem takim samym jak każdy inny.

Typowy kosmopolityzm. Lansowany przez wiadome środowisko.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So mar 23, 2019 7:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 27, 2011 9:19 pm
Posty: 1549
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityczne rozmowy o zbawieniu i Kościele - wydz.
Barney napisał(a):

Cytuj:
Czyli fakt posiadania dzieci w konkubinacie i trwanie w konkubinacie we wstrzemięźliwości seksualnej nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa?
Stoi. Ale mówimy tu o sytuacji gdy to już się stało i człowiek stoi w obliczu sytuacji, którą sobie zafundował: jest w konkubinacie z dziećmi. Tu nie ma dobrego wyjścia.

Abraham nie miał z tym problemu. Odesłał niewolnicę z dzieckiem i po kłopocie. :)
Każdy, kto wbija się klinem w związek małżeński, powinien mieć tego świadomość, że w oczach bożych jest niewolnikiem i wszystko co się w tym urodzi. Oddanie wolności, to najlepsze co może spotkać niewolnika. Chyba, że chce się oddać w posługę rozbitemu przez siebie małżeństwu. Przykro mi, ale pewne grzechy mają daleko idące konsekwencje.


Śr mar 27, 2019 6:01 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL