Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:42 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Większe zaangażowanie w kościele 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn mar 01, 2021 3:58 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Większe zaangażowanie w kościele
Jestem Marek mam 26 lat. Mam narzeczoną być może w tym roku uda się zawrzeć małżeństwo. Od wielu lat moje życie duchowe się rozwija i wydaje mi się że jest coraz dojrzalej, uczęszczam na różne nabożeństwa, spotkania, konferencje. Od jakiegoś czasu czuje że chciałbym jakoś posługiwać w kościele. Z drugiej strony nigdy nie chciałem zostać księdzem i jestem pewien że nie jest to dla mnie. Wiem że istnieje posługa stałego lektora, akolity albo nawet diakona ale pochodzę z diec. tarnowskiej w której nie ma takich posług. Jest to jedna z "najpobożniejszych diecezji" i z tego co się orientuje takie posługi nie będą wprowadzane bo nie są potrzebne z uwagi na wystarczająca ilość księży. Najbliższa diecezja w której takie coś funkcjonuje jest ponad 200 km od mojego miejsca zamieszkania. Chciałbym jakoś się rozwijać i stawać bliżej kościoła, liturgii, ale same grupy formacyjne "czysto świeckie" jakoś nie wystarczają. Co myślicie o tym?


Pn mar 01, 2021 4:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Zostań ministrantem.


Pn mar 01, 2021 4:29 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn mar 01, 2021 3:58 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Myślę o czymś bardziej złożonym. Obecnie czytam w kościele czytania i śpiewam psalmy.


Pn mar 01, 2021 4:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Ministrant czasem ma sporo do roboty. Natomiast warto pamiętać, że te "mniej złożone" posługi też są ważne.


Pn mar 01, 2021 4:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Są trzecie zakony dla świeckich franciszkańskie, dominikańskie, karmelitańskie itd. Istnieje wolontariat. Mamy oblature benedyktynska (piękna sprawa, żyjąc w świecie wiążesz się z którymś opactwem i w świecie starasz się żyć Reguła św Benedykta), są dni skupienia itd. Wspólnot charyzmatycznych jest jak grzybów po deszczu... Możliwości jest bardzo wiele.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Pn mar 01, 2021 6:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Jeśli planujesz ożenek, to chyba warto a nawet należy dodatkowe zaangażowania omówić też z narzeczoną, żeby nie było tak, że będzie zostawała sama (albo będzie tak się czuła, jakby była pominięta, traktowana drugoplanowo itd). Brałeś to poważnie pod uwagę? Podział czasu? Priorytety? To, że obowiązki domowe, dziecko itd. zredukują może szanse udziału w pewnych spotkaniach?
Diakon stały - nawet gdyby to była Twoja diecezja, a nie jest - zresztą nie może być tak młody jak Ty i o ile wiem, musi mieć pisemną zgodę żony. I nie tylko formalną zgodę.
Grup formacyjnych "czysto świeckich" są setki. Świeckie Ci nie pasują... Nie wiem dokładniej, czego szukasz, jako mąż świeckim mężczyzną przecież pozostaniesz. Czy i co Ci przeszkadza w świeckości, czy umiesz sobie odpowiedzieć? Jako mąż konsekrowany raczej nie zostaniesz...

Może poszukać czegoś dla dwojga (bez najmniejszej presji na żonę oczywiście, bądź tu nadzwyczaj uważny). Domowy Kościół. Ekipy Notre Dame. Rodziny stowarzyszone w Ogniskach Miłości. Wolontariat, wśród młodzieży, chorych, także misyjny (ale nie wyjeżdżaj bez młodej żony!!!). Mnóstwo grup charytatywnych. Morze innych wspólnot. Wspomniane trzecie zakony i oblatury też są świeckie.
Tylko zawsze trzeba będzie pamiętać: żona i rodzina na pierwszym planie.

Z innej bajki. Możesz się zatrudnić (nawet na etacie) jako kościelny.
.


Pn mar 01, 2021 6:46 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn mar 01, 2021 3:58 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Dziękuje za rzeczowe odpowiedzi :-) Rozjaśniło mi to dużo i pokazało jakie są możliwości.

Jeśli chodzi o kwestię z tym diakonatem, to rzeczywiście jest kwestia mocno na wyrost chociażby z uwagi na wiek, jednakże akolitat stały jeżeli by się pojawił wydaje się już bardziej dostępny (wymóg 25 lat).

Jeżeli mielibyście jeszcze jakieś rady, propozycje, spostrzeżenia co do tej sytuacji to jestem otwarty i wdzięczny za wszystkie rady. Pozdrawiam


Pn mar 01, 2021 7:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Szafarz nadzwyczajny?


Wt mar 02, 2021 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Większe zaangażowanie w kościele
Moja rada jest taka, że opanuj pychę i szukaj ścieżki poznania i zmiany siebie, a gdy Bóg zechce się Tobą posłużyć, to ludzie lub sytuacje same przyjdą do ciebie.


Wt mar 02, 2021 5:54 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL