Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:39 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Kazania o. Augustyna Pelanowskiego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
Cytuj:
Kim byli ci schizofrenicy którzy świetnie znali Biblię i dokonywali rzeczy strasznych i okrutnych a było ich wielu? Czy możesz ich wymienić, kto to taki?


A chociażby tzw. "Biblijny John"

Cytuj:
Biblijny John (ang. Bible John) – pseudonim niezidentyfikowanego seryjnego mordercy, działającego między 1968 a 1969 rokiem na terenie Glasgow, w Szkocji.

Zamordował najprawdopodobniej 3 kobiety. „Biblijny John” cechował się stałym schematem popełniania zbrodni. Wszystkie 3 kobiety, uznane za ofiary „Biblijnego Johna”, zostały najpierw pobite i zgwałcone, a następnie uduszone za pomocą części swojej garderoby; wszystkie zostały zabite w czasie, kiedy miały miesiączkę, świadczyły o tym chociażby zakrwawione podpaski, które zostały odnalezione przy martwych kobietach. „Biblijny John” zawdzięcza swój przydomek dzięki bardzo dobrej znajomości treści Biblii, którą - jak zeznał jeden ze świadków mający styczność z zabójcą - znał doskonale i dawał o tym znać często powołując się lub cytując fragmenty Biblii.


Nie można iść "na skróty" i usprawiedliwiać nieposłuszeństwa (którtego ojcem jest szatan) Kościołowi, przełożonym, w myśl zasady: on głosi prawdę i zgodne nauki z Biblią (o. Pelanowski) a reszta się myli ; to antychryści, heretycy itd...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N sty 19, 2020 2:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
mniszek_pospolity napisał(a):
A chociażby tzw. "Biblijny John"


Mniszku, tylko że nie ma informacji o tym że był schizofrenikiem. Był seryjnym mordercą. ''Po prostu''. Jest jakaś tendencja do przypisywania i łączenia osób chorych psychicznie / schizofreników do zbrodniarzy... tymczasem w schizofrenii występuje dość często autoagresja, czyli bardziej samobójcze, autoagresywne symptomy, a nie osobowość seryjnego mordercy.


N sty 19, 2020 4:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
Być może, tak był "po prostu" mordercą. Niemniej mamy też sekty, które opierają się na Piśmie Świętym... Czy są "w porządku"?

W moich postach cały czas zmierzałem do w zasadzie tylko jednego - wartości fundamentalnej jaką jest zakonne posłuszeństwo. Przytaczałem cytaty z książki 90-letnego benedyktyna z Tyńca (o. Leona). Na tym się głównie skupiłem. Uważałem i nadal uważam, że nieposłuszeństwo przełożonym i "robienie swojego" mimo próśb, zakazów i nakazów donikąd nie doprowadzi, to po prostu bunt. W zakonie nie ma tak, że każdy robi co chce - stąd te śluby posłuszeństwa. Zresztą już to wyjaśniałem.

Ostatnio temat ucichł, więc nie wiem czy coś nowego mogę tutaj wnieść.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N sty 19, 2020 4:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
mniszek_pospolity napisał(a):
Niemniej mamy też sekty, które opierają się na Piśmie Świętym... Czy są "w porządku"?


Tak, ale nie łączy się to z tym że te osoby są chore psychicznie, to są zdrowe osoby ale uwiedzione jakimiś kłamliwymi wizjami. Podobnie jak Kościół Scjentologów który przecież zrzesza osoby zazwyczaj znane, dobrze sytuowane, inteligentne, wykształcone, a jednak dające wiarę tym wszystkim bredniom.

Cytuj:
W moich postach cały czas zmierzałem do w zasadzie tylko jednego - wartości fundamentalnej jaką jest zakonne posłuszeństwo.


To jest cnota która bardzo podobała się Jezusowi w siostrze Faustynie. I w przypadku badania świętości i wiarygodności, zazwyczaj ocenia się i zwraca uwagę na to czy dana osoba wykazuje posłuszeństwo Kościołowi, przełożonym Kościoła. A osoba zakonna dodatkowo jest do tego zobowiązana poprzez ślub.


N sty 19, 2020 6:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
Mylisz doskonałe wykształcenie, popularność ze zdrowiem psychicznym. Można doskonale funkcjonować w pracy zawodowej (praca twórcza w CHAD, schizofrenia w pracy kapłana leczonego psychiatrycznie nie przeszkadza w dobrym kapłaństwie) lub nie. Dysfunkcją mogą być objęte tylko niektóre obszary ludzkiej aktywności. Mylisz też i inną sprawę: człowiek posłuszny nie będzie zmieniał PŚ, ale przyjmie interpretację przekazaną przez Tradycję. Wie jak się poruszać w warunkach nawet chaosu. Odda sprawę Kościołowi. Ciągoty związane z własną interpretacją Biblii wiążemy jednak z zaburzeniami (Luter -> zaburzenia lękowe, psychopatyczne zaburzenie osobowości które jest przypisywane Henrykowi VIII), pychą (jestem lepszy niż całe UNK) oraz niewiedzą (konwersje z katolicyzmu najczęściej tu mają miiejsce). Wystąpią też jako mieszane np zaburzenie lękowe z pychą której wyrazem zewnętrznym jest skrupulantyzm (znów Luter, nawet nazwisko go uwierało i je zmienił).

Ludzie chorzy psychicznie mogą nie mieć problemów z przyjmowaniem interpretacji UNK, ale mogą mieć problemy. Mogą mieć okresowo. Nie od tej więc strony szuka się przyczyn, ale tego, że potrafią pociągnąć chorzy za sobą nawet tłumy. Luter znalazł się w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu i znalazł w swych poglądąch takich co go wynieśli na szczyty. Dlatego historia o nim pamięta. Tych chorych bez wsparcia możnych nie znamy. Na naszym forum także bywali. Spróbuj więc nie wyłuskiwać tekstów w sposób nieuprawniony...i bronić dla zasady plemiennej.

Zdrowy i pokorny człowiek, który zna Pismo, daje mu głębszy wyraz wzbogacając możliwości interrpretacyjne. Rewolucję tworzą chorzy/ pyszni. Zmuszają też siłą podległych im ludzi do zmiany religii. Ludzie zdrowi i pokorni nie mają tendencji do anektowania cudzej wolności. Reformują Kościół od dołu a nie góry. W innym wątku wskazywałam na tę zależność.
Mniszek, w żaden sposób nie deprecjnował ludzi z zaburzeniami. Nie można w sposób urazowy wciąż czepiać się szczegółów, bo podano je w odpowiednim kontekście a nie jako ekspozycję choroby w kategorii braku możliwości prawidłowego czytania Biblii.

To, że mówi się o tym, że o. Pelanowski jest mistykiem nie ma związku z możliwością wystąpienia depresji. Gdyby jednak występował mistycyzm w połączeniu z chorobą z obrazami wytwórczymi, Kościół się tym nie zajmie, bo nie ma narzędzi poznania. Czy taka osoba jest dyskryminowana? To prawie pewne, że tak to odczuwa. Nie jest w stanie zrozumieć stanowiska Kościoła, bo skupia się na sobie. Nie przyjmie opcji drugiej strony, która twierdzi coś innego niż sobie ktoś umyślił w swych wizjach. Zdrowy zrozumie i pozostawi zdanie Kościołowi. Czyni tyle na ile mu możliwości dobrze rozumianego posłuszeństwa pozwalają.


N sty 19, 2020 7:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
Cytuj:
Mylisz doskonałe wykształcenie, popularność ze zdrowiem psychicznym.


Czyli Tom Cruise jest chory psychicznie. On o tym wie?

merss napisał(a):
Zdrowy i pokorny człowiek, który zna Pismo, daje mu głębszy wyraz wzbogacając możliwości interrpretacyjne. Rewolucję tworzą chorzy/ pyszni.


Merss, jak cenię Twoje wypowiedzi tak tutaj nieco mieszasz. Jestem schizofrenikiem, nie jestem zdrową osobą, a nie usiłuję zmieniać Pisma lub tworzyć rewolucji przeciwko. I Ty przypisujesz osobom chorym takie zapędy. Owszem, zdarzały się tutaj takie osoby które ogłaszały się mistykami lub prorokami i miały trudności z interpretacją Prawdy Objawionej, zmieniały ją, ale to nie znaczy że tak ma każdy. I dlatego na to zwracam uwagę. Bo jest to dość częste zjawisko. Jak morderca to chory psychicznie, jak jakiś guru sekty to chory psychicznie. A to nie tak po prostu działa. Chory ale na duszy. Niekoniecznie na psychice.

Cytuj:
Mylisz też i inną sprawę: człowiek posłuszny nie będzie zmieniał PŚ, ale przyjmie interpretację przekazaną przez Tradycję. Wie jak się poruszać w warunkach nawet chaosu. Odda sprawę Kościołowi.


Ale w czym mylę, bo teraz to już tym bardziej nie rozumiem co masz na myśli. Czy to co piszę o posłuszeństwie - To jest cnota która bardzo podobała się Jezusowi w siostrze Faustynie. I w przypadku badania świętości i wiarygodności, zazwyczaj ocenia się i zwraca uwagę na to czy dana osoba wykazuje posłuszeństwo Kościołowi, przełożonym Kościoła. A osoba zakonna dodatkowo jest do tego zobowiązana poprzez ślub. - czy to oznacza że się w czymś mylę?

Cytuj:
(Luter -> zaburzenia lękowe, psychopatyczne zaburzenie osobowości które jest przypisywane Henrykowi VIII)


A kto zdiagnozował Lutra? Jego psychiatra na podstawie osobistego i dogłębnego wywiadu i obserwacji chorego? Poza tym, psychopatyczna osobowość nie jest klasyfikowana jako stricte choroba psychiczna.

Cytuj:
Mniszek, w żaden sposób nie deprecjnował ludzi z zaburzeniami. Nie można w sposób urazowy wciąż czepiać się szczegółów, bo podano je w odpowiednim kontekście a nie jako ekspozycję choroby w kategorii braku możliwości prawidłowego czytania Biblii.


Sorry Merss, ale to nie są szczegóły czy szczególiki skoro mniszek pisał o tym że wielu, z zaznaczeniem na wielu, jest schizofreników którzy są mordercami z Biblią w ręku, a potem wymienił jedną legendarną postać seryjnego mordercy, w dodatku nie chorującą na schizofrenię, nic przynajmniej o tym nie jest wiadome. Czyli jednak trzeba na takie rzeczy zwracać uwagę. Jesteś zdrową osobą więc Ciebie to nie dotyczy, ale ja mam swoje zdanie w tej kwestii.

Cytuj:
To, że mówi się o tym, że o. Pelanowski jest mistykiem nie ma związku z możliwością wystąpienia depresji.


A czy to jest zbadanie i potwierdzone przez Kościół że o. Pelanowski jest mistykiem? Nieposłuszeństwo Kościołowi wyklucza wręcz a przynajmniej podaje poważne wątpliwości co do tego że dana osoba jest jednak mistykiem.

Poza tym, mistyk nie powinien mieć zaburzeń psychicznych, powinien wykazywać się zdrowiem psychicznym i zrównoważeniem, nie powinien przejawiać symptomów zaburzeń w tej kwestii. To jest poddawane pod ocenę Kościoła. Tym samym nie można tak stwierdzić że depresja nie ma żadnego na to wpływu i nie wiąże się z tym, ponieważ ma to swoje znaczenie.

Cytuj:
Zdrowy zrozumie i pozostawi zdanie Kościołowi. Czyni tyle na ile mu możliwości dobrze rozumianego posłuszeństwa pozwalają.


Paulini odcinają się od stojących w sprzeczności z nauczaniem Kościoła i atakujących papieża Franciszka poglądów o. Augustyna Pelanowskiego. Zwracają uwagę, że o. Augustyn łamie śluby zakonne nie będąc posłusznym przełożonym. Zakonnik od prawie roku nie pojawił się w klasztorze i publikuje bez zgody władz zakonnych – czytamy w wydanym przez zakon oświadczeniu.

Posłuszeństwo w wykonaniu prawdziwych mistyków było bezwzględne, tam nie było miejsca na własne - ale - a czy można o tym samym powiedzieć w przypadku o. Pelanowskiego?


Pn sty 20, 2020 10:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
Cytuj:
Jestem schizofrenikiem, nie jestem zdrową osobą, a nie usiłuję zmieniać Pisma lub tworzyć rewolucji przeciwko. I Ty przypisujesz osobom chorym takie zapędy. Owszem, zdarzały się tutaj takie osoby które ogłaszały się mistykami lub prorokami i miały trudności z interpretacją Prawdy Objawionej, zmieniały ją, ale to nie znaczy że tak ma każdy. I dlatego na to zwracam uwagę. Bo jest to dość częste zjawisko. Jak morderca to chory psychicznie, jak jakiś guru sekty to chory psychicznie. A to nie tak po prostu działa. Chory ale na duszy. Niekoniecznie na psychice.

Ale sa przeciez rozne postacie tej choroby. Chyba nie u wszystkich wyglada tojak w pieknym umysle.

Cytuj:
Poza tym, mistyk nie powinien mieć zaburzeń psychicznych, powinien wykazywać się zdrowiem psychicznym i zrównoważeniem, nie powinien przejawiać symptomów zaburzeń w tej kwestii. To jest poddawane pod ocenę Kościoła. Tym samym nie można tak stwierdzić że depresja nie ma żadnego na to wpływu i nie wiąże się z tym, ponieważ ma to swoje znaczenie.


Tu chyba do konca.

Cytuj:
Posłuszeństwo w wykonaniu prawdziwych mistyków było bezwzględne, tam nie było miejsca na własne - ale - a czy można o tym samym powiedzieć w przypadku o. Pelanowskiego?

Moze sie tylko okazać że o. Pelanowki ma racje i akurat taka ma misje od Boga aby o tym mowić ze Papież Franciszek rozklada Koscioł na lopatki.
Podobno Franciszek bardzo zdenerwował sie jak dowiedzial sie ze papiez Benedykt XVI napisal ksiązke z kardynałem Sarahem i kazal to zalatwic, nasteonego dnia mamy wycofanie sie Benedykta z wspolautorstwa ksiazki, rodzi to podejzenia ze ktos jednak na Benedykta XVI naciskal.
Dzis sa trudne czasy mamy nazywajacych sie katolikami kandydatow na prezydenta nie przejmujacych sie zabijaniem dzieci nienarodzonch a przejmujacych sie swinkami i zwierzatkami ze ich nie jesc nie wolno.
A co do samego Franciszka wszak jest napisane:
"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty"
zatem to że jest papiezem nie upowaznia go do zmieniania doktryny co niestety sie dzieje malymi kroczkami.


Pn sty 20, 2020 11:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
sachol napisał(a):
Moze sie tylko okazać że o. Pelanowki ma racje i akurat taka ma misje od Boga aby o tym mowić ze Papież Franciszek rozklada Koscioł na lopatki.


Niestety, ale staje się poprzez swoje nieposłuszeństwo niewiarygodny i tutaj jest problem. Skoro ojcowie paulini wydają takie oświadczenie -

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana. Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno przez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwająca ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

Poglądy stojące w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej, w sprzeczności z szacunkiem do Ojca Świętego, to nie brzmi dobrze.

Tym samym, stawanie po stronie zakonnika który w pewien sposób przejawia bunt, okazując nieposłuszeństwo Kościołowi, to tak jak stawianie po stronie schizmy i do niej prowadzi.

Ja jednak, chociażby o. Pelanowski głosił rzeczy z którymi można się czasem zgodzić, to jednak poprzez to nieposłuszeństwo Kościołowi które jednak w jego zachowaniu i postawie jest wymienione, ja stanę po stronie Kościoła. Bo to jest Kościół, moja Matka, Mistyczne Ciało Chrystusa, i tam mam Prawdę, ufając Duchowi Świętemu, a nie po stronie zakonnika który zapewne w dobrej wierze, ale jednak nie podaje właściwego przykładu okazując nieposłuszeństwo i głosząc rzeczy sprzeczne jak to określa Kościół. A Kościół jest od orzekania co jest zgodne z prawdą wiary a co nie, a nie poszczególni wierni.


Pn sty 20, 2020 11:40 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
equuleuss napisał(a):
sachol napisał(a):
Moze sie tylko okazać że o. Pelanowki ma racje i akurat taka ma misje od Boga aby o tym mowić ze Papież Franciszek rozklada Koscioł na lopatki.


Niestety, ale staje się poprzez swoje nieposłuszeństwo niewiarygodny i tutaj jest problem. Skoro ojcowie paulini wydają takie oświadczenie -

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana. Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno przez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwająca ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

Poglądy stojące w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej, w sprzeczności z szacunkiem do Ojca Świętego, to nie brzmi dobrze.

Tym samym, stawanie po stronie zakonnika który w pewien sposób przejawia bunt, okazując nieposłuszeństwo Kościołowi, to tak jak stawianie po stronie schizmy i do niej prowadzi.

Ja jednak, chociażby o. Pelanowski głosił rzeczy z którymi można się czasem zgodzić, to jednak poprzez to nieposłuszeństwo Kościołowi które jednak w jego zachowaniu i postawie jest wymienione, ja stanę po stronie Kościoła. Bo to jest Kościół, moja Matka, Mistyczne Ciało Chrystusa, i tam mam Prawdę, ufając Duchowi Świętemu, a nie po stronie zakonnika który zapewne w dobrej wierze, ale jednak nie podaje właściwego przykładu okazując nieposłuszeństwo i głosząc rzeczy sprzeczne jak to określa Kościół. A Kościół jest od orzekania co jest zgodne z prawdą wiary a co nie, a nie poszczególni wierni.

Kilku wspolbratow stanelo w obronie o. Pelanowskiego. A lakoniczne oswiadczenie o. Paulinow rzucajace oskarzenia bez podania konkretnych faktów gdzie niby to co mówi, jest sprzeczne z doktryna katolicka dla mnie w zlym swietle stawia sam zakon a nie. Ojca Augustyna.
Pozatym zadnego zakazu sluchania ojca Augustyna nie ma. Wiec mozna go sluchac i wcale nie stajesz wbrew Kosciilowi. Pozatym od dnia wydania oświadczenia nic nowego od O. Pelanowkiego sie nie pojawilo.


Pn sty 20, 2020 12:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
sachol napisał(a):
A lakoniczne oswiadczenie o. Paulinow rzucajace oskarzenia bez podania konkretnych faktów gdzie niby to co mówi, jest sprzeczne z doktryna katolicka dla mnie w zlym swietle stawia sam zakon a nie. Ojca Augustyna.


Myślę że to oświadczenie nie jest lakoniczne tylko konkretne i nic więcej nie potrzeba. Głos przełożonych zakonu jest głosem Kościoła. I to powinno wystarczyć. Nieposłuszeństwo Kościołowi jest zawsze czymś negatywnym w ocenie wiarygodności ewentualnego mistyka czy też przewodnika duchowego. Chociażby głosił rzeczy święte.


Pn sty 20, 2020 12:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
sachol napisał(a):
Kilku wspolbratow stanelo w obronie o. Pelanowskiego. A lakoniczne oswiadczenie o. Paulinow rzucajace oskarzenia bez podania konkretnych faktów gdzie niby to co mówi, jest sprzeczne z doktryna katolicka dla mnie w zlym swietle stawia sam zakon a nie. Ojca Augustyna.

:co: :co:


sachol napisał(a):
zadnego zakazu sluchania ojca Augustyna nie ma. Wiec mozna go sluchac i wcale nie stajesz wbrew Kosciilowi.


Można słuchać, tylko w jakim celu? Jaki z tego słuchania pożytek dla duszy, jeżeli nie większy zamęt?

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pn sty 20, 2020 2:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
mareta napisał(a):
sachol napisał(a):
Kilku wspolbratow stanelo w obronie o. Pelanowskiego. A lakoniczne oswiadczenie o. Paulinow rzucajace oskarzenia bez podania konkretnych faktów gdzie niby to co mówi, jest sprzeczne z doktryna katolicka dla mnie w zlym swietle stawia sam zakon a nie. Ojca Augustyna.

:co: :co:


sachol napisał(a):
zadnego zakazu sluchania ojca Augustyna nie ma. Wiec mozna go sluchac i wcale nie stajesz wbrew Kosciilowi.


Można słuchać, tylko w jakim celu? Jaki z tego słuchania pożytek dla duszy, jeżeli nie większy zamęt?

A czemu niby zamet? Sluchalas w ogole jakies jego kazanie? Bo ewidentnie nie wiesz o czym piszesz.


Wt sty 21, 2020 11:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
sachol napisał(a):
A czemu niby zamet? Sluchalas w ogole jakies jego kazanie? Bo ewidentnie nie wiesz o czym piszesz.


Stanowisko Kościoła wyraźnie używa słowa - zamęt. I jeśli duchowny mówi nawet o rzeczach które mogłoby się wydawać są słuszne, to z drugiej strony przejawia w swojej postawie nieposłuszeństwo Kościołowi i papieżowi, stawiając zresztą Ojca Świętego w złym świetle. A ja jako katolik uznaję Ojca Świętego i słucham głosu Kościoła a także głosu papieża, bo to mnie również obowiązuje, a papież jest wybrany mocą Ducha Świętego. Kto głosi inaczej to głosi schizmę.


Wt sty 21, 2020 5:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
Ciekawa interpretacja przypowieści o talentach, które mają reprezentować ciężary życia, lub nawet grzechy: https://www.youtube.com/watch?v=QL0efAvBm7k&feature=youtu.be&t=1597


Pt sty 31, 2020 8:17 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kazania o. Augustyna Pelanowskiego
Brandeisbluesky napisał(a):
Ciekawa interpretacja przypowieści o talentach, które mają reprezentować ciężary życia, lub nawet grzechy: https://www.youtube.com/watch?v=QL0efAvBm7k&feature=youtu.be&t=1597

To jednak trzeba sprostować.
Nauka A.P. słuszna, bo przeciw grzechom i wadom, ale nawet dla słusznego nauczania nie wolno naginać przypowieści. Nie mogą talenty oznaczać grzechów i wad, skoro pan powierzył je sługom dla pomnażania. Ten, który otrzymał pięć talentów, obracał nimi i zyskał dwa razy więcej kruszcu, czyli pomnożył majątek pana. Został pochwalony. Podobnie ten, który otrzymał pieczę nad dwoma talentami. W bliźniaczej przypowieści o minach czytamy: "rozkazał przywołać do siebie te sługi, którym dał pieniądze, aby się dowiedzieć, ile zarobili" (Łuk. 19, 15). Greckie słowo "talanton" oznaczało jednostkę wagi i monetarną. Słuchacz Jezusa, gdy słyszał słowo talent, rozumiał to jako określoną ilość monet z wartościowego kruszcu. Tę samą wartość można też było wyrazić w minach czy denarach. Wtedy słowo talent nie oznaczało zdolności, bo takiego znaczenia nabrało dopiero po całych wiekach pod wpływem interpretacji tej przypowieści. A zatem talenty kruszcu oznaczają tu majątek Pana, bo to On udziela ich sługom. Co jest majątkiem Pana? Nie pomylimy się, jeśli powiemy ogólnie, że chodzi o wartości duchowe. Pan dał je sługom w zarząd, aby je dla Niego pomnożyli. Jakie to mogą być wartości? Ogólnie: łaska Boża we wszystkich jej aspektach. Przez swoje słowa i cuda Pan Jezus wzbudził w uczniach bojaźń, pobożność, wiedzę, zdolność duchową, zrozumienie, mądrość i w konsekwencji wiarę, nadzieję i miłość. I to należy pomnażać. Jak pomnażać? Jezus zilustrował to na przykładzie pożyczania na procent. W tamtych czasach można było w ten sposób łatwo zarobić. A więc tak jak chciwcy pomnażają majątek poprzez lichwę, tak i wy pomnażajcie dobra duchowe pożyczając innym na procent - uczy Pan Jezus w przypowieści. Przekazując łaskę innym, mnożycie Panu to, co sami otrzymaliście. Mówiąc innym słowa wiary, sprawiacie, że wierzą, a więc mnożycie wiarę. Czyniąc miłość, sprawiacie, że miłują, a więc mnożycie miłość. Mnożycie też łaski w sobie, bo głosząc wiarę i czyniąc miłość, powiększacie je w sobie.

Nie mogą talenty oznaczać grzechów i wad, bo wynika z tego absurd celowego mnożenia grzechów. Nie wolno przekręcać przypowieści dla ułatwienia sobie nauczania, bo zaraz jakiś szczwany słuchacz wyciągnie luterski wniosek, że należy pomnażać grzechy, żeby być pochwalonym przez Pana.


So lut 01, 2020 11:40 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL