Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:48 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 22, 2018 12:50 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Interesuje mnie jaki jest stosunek kościoła katolickiego do mszy Świętych transmitowanych w radiu, telewizji lub internecie. Na niektórych stronach internetowych z wyświetlaniem z kamery w kościele bywa uwaga np., że:
Cytuj:
Przypominamy, że transmisja w jakiejkolwiek formie (TV, Radio, Internet) nie jest uczestnictwem we Mszy Świętej i nie spełnia obowiązku niedzielnego w niej uczestnictwa!
Według tego by mogło wynikać, że nawet chorzy lub ci co z ważnych powodów nie mogą pójść w niedzielę do kościoła na mszę Świętą niespełniają niedzielnego obowiązku uczestnictwa we mszy Świętej i tym samym popełniają grzech. Czasami mam wrażenie tak jako by tym było dawane do zrozumienia, że uczestnictwo w takich mszach Świętych wprost nie jest zalecane.
Według mnie uczestnictwo w takich mszach Świętych by mogło zastąpić obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy Świętej, ale tylko osobom chorym i takim którzy z poważnych powodów niemogą lub nie mają możliwość w niedziele pójść do kościoła.
Jakie macie kto na to zdanie i jaki jest oficjalny stosunek kościoła katolickiego wobec tego.


Ostatnio edytowano Pt cze 22, 2018 3:14 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

kolor czerwony jest zarezerwowany dla moderacji



Pt cze 22, 2018 2:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Chorzy są zwolnieni z tego obowiązku. Osoby, które nie mogą dopełnić go w niedzielę, mogą zrobić to uczestnicząc we Mszy Świętej w sobotni wieczór.


Pt cze 22, 2018 3:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Nie może zastąpić uczestnictwa w Mszy Świętej - co najwyżej jest namiastką na zasadzie "chociaż to".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt cze 22, 2018 4:34 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 22, 2018 12:50 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Jeżeli chodzi o chorych to chyba jest zrozumiałe, że mieli by być zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej bezpośrednio w kościele i chyba jest to tak zgodne ze stanowiskiem kościoła katolickiego dotyczących tych spraw. Mnie ale chodzi mi. również o to jeśli uczestnictwo chorego lub niemogącego z ważnych powodów uczestniczyć na Mszy Świętej w kościele jest takie uczestnictwo w Mszy Świętej pełnowartościowe, tak jako by był w kościele. Wiem, że w wielu kościołach są w soboty wieczór Msze Święte z płatnością niedzielną ale jest wiele sytuacji gdy nie jest możliwe uczestniczyć w Mszy Świętej nawet ani w sobotę. Myślę, że jeżeli ktoś niema z usprawiedliwiających powodów możliwość uczestniczyć w Mszy Świętej w kościele to chyba jest lepiej uczestniczyć w niej poprzez telewizję, radio lub internet, jeżeli jest taka możliwość i jest to chyba lepiej niż całkowite nie uczestnictwo we Mszy Świętej lub zastąpienie jej jakąś modlitwą. Na niektórych stronach internetowych z możliwością uczestnictwa we Mszy Świętej jest według mnie niezbyt dobrze formułowana uwaga którą można zrozumieć tak jako by taka msza nawet dla chorych lub niemogących pójść do kościoła niebyła zbyt warta i niezatępowała Mszy Świętej bezpośrednio w kościele.


Pt cze 22, 2018 5:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Mała prośba: Napisz poprzedniego posta jeszcze raz, tyle że poprawną polszczyzną. Połowy z tego, co napisałeś, zwyczajnie nie rozumiem.


Pt cze 22, 2018 5:57 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 22, 2018 12:50 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Yarpen Zirgin:
Przepraszam za moją polszczyznę. Jestem z Czech i choć język polski znam dobrze to mi nieidzie tak dobrze jak czeski. Niestety nieumiem tego napisać lepiej i więcej zrozumiale.


Pt cze 22, 2018 6:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
No to jesteś usprawiedliwiony. :)

Co do Mszy Świętych: Obowiązek uczestnictwa w Mszy Świętej niedzielnej wypełnia osoba, która uczestniczy w Eucharystii w niedzielę (co się rozumie samo przez się), lub w sobotę wieczorem. Chory, jak wiadomo, z obowiązku jest zwolniony.

Jeżeli ktoś rzeczywiście nie może uczestniczyć w Mszy w kościele, bo jest w pracy, to nie będzie miał czasu aby obejrzeć transmisję.


Pt cze 22, 2018 6:50 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 22, 2018 12:50 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Jeżeli chodzi o wieczorną Mszę Świętą w sobotę to o ile dobrze wiem to ona zastępuje niedzielną Mszę Świętą tylko tym którzy z jakichś powodów nie mogą przyjść do kościoła w niedzielę. Nie jest to chyba tak, że każdy może sobie dowolnie wybrać czy pójdzie na Mszę Świętą w sobotę lub w niedzielę, np. według tego jak komu jest wygodniej.
Pozwolę sobie trochę nie zgodzić z tym, że każdy kto nie może uczestniczyć w Mszy w kościele niema czasu na obejrzenie transmisji. Są różne sytuacje które nie zawsze uniemożliwiają słuchanie radia, oglądanie telewizji lub transmisji internetowej z transmisją Mszy Świętej. Umiem sobie wyobrazić, że np. ktoś kto musi opiekować się chorym może przy tym razem z nim oglądać transmisję Mszy Świętej w telewizji lub internecie.
Mnie chodzi o to czy transmisja Mszy Świętej może zastąpić uczestnictwo w niej w niedzielę w kościele osobom które nie mogą pójść na nią do kościoła lub czy transmisja w tych przypadkach niema żadnego znaczenia.


Pt cze 22, 2018 10:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
vlazy napisał(a):
Jeżeli chodzi o wieczorną Mszę Świętą w sobotę to o ile dobrze wiem to ona zastępuje niedzielną Mszę Świętą tylko tym którzy z jakichś powodów nie mogą przyjść do kościoła w niedzielę.

Nie masz racji. Sobota wieczór jest traktowana jako już niedziela.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt cze 22, 2018 11:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Transmisja ma pewne znaczenie w tym sensie, że daje okazję do zatrzymania się przy Bogu, poświęcenia Mu czasu, pomaga się niektórym osobom prywatnie pomodlić, daje szansę posłuchania czytań biblijnych i homilii.

Ale jak już napisano: transmisja to nie jest równoważnik, lecz jedynie namiastka. To nie jest uczestnictwo we mszy świętej. Nie jest to pełne zastąpienie. Uwagi, które znajdujesz na stronach internetowych, także oficjalnych, jasno mówią: ani radio, ani telewizja, ani internet nie dają nam uczestnictwa we mszy św. Otrzymujemy pewną pomoc, ale obejrzenie transmisji to jednak nie jest pełnowartościowy równoważnik realnego uczestnictwa we mszy w fizycznej przestrzeni.

Zajrzyj tu:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f= ... 5&t=393065
i tu, gdzie dodatkowo dowiadujemy się, że ani retransmisja, ani transmisja nie dają uczestnictwa we mszy:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f= ... 3&t=381167
może też tu:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f= ... 2&t=391906

Jak na cudzoziemca - naprawdę całlkiem sprawnie piszesz.


So cze 23, 2018 12:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Tu są dwie płaszczyzny - tzw. obowiązek niedzielny i po prostu chęć bycia na tej Eucharystii.
Jesli idzie o obowiązek niedzielny, uczestnictwo "radiowe" nic nie zmienia - bo nie jest takim wypełnieniem. Nadal kto może powinien iść do kościoła.
Jeśli idzie o tę drugą kwestię to oczywiście ma to jakąś wartość - acz nieporównaną z rzeczywistym uczestnictwem.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So cze 23, 2018 11:05 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 22, 2018 12:50 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Z tej dyskusji wynika, że Msza Święta transmitowana w jakikolwiek sposób nie jest zbyt wiele warta bo nie zastępuje ona udziału na niej bezpośrednio w kościele i to nawet osobom chorym lub niemogącym z usprawiedliwiających powodów pójść na nią do kościoła. Przynajmniej to tak zrozumiałem. Nasuwa mi się więc pytanie jakie znaczenie mają w wielu kościołach kamery umożliwiające oglądanie w internecie mi. również Mszy. Moim zdaniem taka transmisja Mszy Świętej mogła by mieć jakąś wartość dla osób które ją uważnie oglądają i aktywnie w niej uczestniczą (modlitwa, klękanie, żegnanie itp.). Oczywiście, że nie zwalnia taki udział na Mszy Świętej w niedzielę i święta z obowiązku udziału w niej bezpośrednio w kościele. Myślę, że lepiej jest udział w takiej transmitowanej Mszy Świętej niż w żadnej.


N cze 24, 2018 6:57 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 22, 2018 12:50 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Święta w radiu, telewizji lub internecie
Chyba dopiero teraz w czasie epidemii i niemożliwości udziału na Mszy Świętej w kościele możemy docenić wartość i potrzebę kamer internetowych w kościołach i Mszy Świętych transmitowanych w radiu, telewizji lub internecie. Niestety taka jest sytuacja i trzeba się do tego odpowiednio dostosować. W Czechach są Msze Święte odprawiane w większości w kościołach tak jak zwykle, ale bez udziału ludności. Niektórzy księża odprawiają Msze Święte z chustą na ustach a widziałem nawet na ołtarzu dezynfekcję którą sobie podczas Mszy ksiądz i ministrant dezynfekowali ręce. Czescy biskupi ogłosili dyspens od obowiązku udziału na niedzielnej mszy w kościele z tym, że zastępuje to udział na Mszy Świętej w radiu, telewizji lub internecie. Bądźmy więc wdzięczni, że współczesna technika nam coś takiego umożliwia i że przynajmniej tak w tym trudnym czasie możemy uczestniczyć w Mszach Świętych. Nie wiem jak w Polsce (jestem z Czech), ale chyba jest to podobne z tą różnicą, że tak jak widziałem w internecie pewna ilość ludzi chyba może być w kościele i chyba nikt tam nie zakrywa ust i nosa chustą.


N mar 22, 2020 8:20 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL