Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:48 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Fragmenty kazań, homilii, cytaty o Bogu i wierze 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Fragmenty kazań, homilii, cytaty o Bogu i wierze


Jeśli ktoś ma ochotę, znalazł ciekawy cytat, fragment homilii i chce się tym podzielić - ten wątek jest dla niego. Ten wątek NIE DOTYCZY najpiękniejszych cytatów świętych, bo do tego już mamy stosowny wątek, ani ciekawych książek - też jest taki wątek.

To mają być krótkie cytaty, najlepiej takie na które jest zgoda na kopiowanie (przestrzegane są prawa autorskie). Ten wątek NIE SŁUŻY do kopiowania wielostronicowych opracowań i całych książek.

PW



----------------------------------------------------------------------
Wyciąg z kazań (św. Antoni, Siemianowice)
Kilka lat temu było kilka plików pdf z na http://swantoni.siemianowice.wiara.pl/biblioteczka.html
Zamierzam wybrać 426 z 1375 opowiadań (31%) moim subiektywnym zdaniem najlepszych.
Jeśli chodzi o prawa autorskie to dzwoniłem do Proboszcza i otrzymałem zgodę, więc jest to w pełni legalne.


5. TAJEMNICA BOGA
Znany ksiądz - poeta Jan Twardowski udzielił francuskiemu miesięcznikowi „Nasza Rodzina”
następującej odpowiedzi na pytanie, jaka jest różnica pomiędzy buddyzmem a chrześcijaństwem: „Buddyzm nie ma jasnego pojęcia Pana Boga, raczej uznaje tajemnicę bytu. Jeśli Bóg jest, to jest bezosobowy. Człowiek również po wielu bytach, po wielu swoich istnieniach zatraca się w Bóstwie. Tymczasem chrześcijaństwo głosi, że Bóg stał się człowiekiem i człowieczeństwo Chrystusa nie zatraciło się w Bóstwie. Głosi, że człowiek po śmierci zachowuje swoją indywidualność. Dzięki nie zatraconej indywidualności duszy, po śmierci możemy spotykać najbliższych naszych krewnych. Stąd pochodzi w chrześcijaństwie modlitwa w intencji zmarłych i jest ona bardzo popularna i bardzo żywa”.

8. WIARA Najbliższa
Znany trapista Thomas Merton (1915-1968) urodzony we Francji i wychowany w Stanach Zjednoczonych, autor książek: „Posiew kontemplacji”, „Znak Jonasza”, „Nikt nie jest samotną wyspą”, w pewnym okresie swego życia szukał wiary. Był niewierzącym filozofem i estetą. Spotkał się z mnichem buddyjskim w Londynie. Powiedział mu, że chciałby znaleźć wiarę, może buddyjską - „może mi swoją wiarę przekażesz?” Ten jednak zapytał Mertona z jakiej części świata pochodzi. Okazało się że z Europy.
Odpowiedział mu mnich: „W takim razie najbliższa ci jest wiara chrześcijańska, taką ci wiarę sam Bóg
podsunął, skoro urodziłeś się w kręgu tej kultury. Poznaj najpierw mistyków chrześcijańskich. Bóg powołując Cię do życia w Europie, powołał cię równocześnie do wyznania, które tam jest najbardziej popularne. Zacznij od tego”. Podsunął mu wtedy Ewangelię i książkę Tomasza a Kempis o naśladowaniu Chrystusa. Dodał: „Nie szukaj egzotyki, wybierz tę wiarę najbliższą, jaką ci Bóg podał”.

9. BÓG NASZYCH PRZODKÓW
Bóg nie jest jakąś filozoficzną abstrakcją. Jest On „Bogiem i Ojcem Pana naszego, Jezusa Chrystusa” (Ef. 1,3). Filozof francuski Pascal doszedł w końcu do tej samej prawdy. Wielki Francuz górował intelektualnie nad swymi współczesnymi! Mając lat 11, napisał traktat „O dźwięku jako takim”. W 16 roku życia był geniuszem matematycznym i przygotował się do studiów nad stożkami (stereometria). Odkrył znane do dziś „prawo Pascala” - Prawo ciśnienia cieczy. Jednocześnie był genialnym fizykiem. Zajmuje czołowe miejsce wśród myślicieli i sław naukowych wszystkich czasów. Był on myślicielem religijnym tak samo wybitnym, jak naukowcem czy filozofem. Cóż więc uważał Pascal za swoje największe odkrycie? Odpowiedź ukrył na małym zwitku papieru, który nosił tuż przy sercu i który znaleziono po jego śmierci. Ci, którzy przypuszczali, że będzie tam wymieniona jakaś filozoficzna zawiłość czy naukowe odkrycie, przeczytali ze zdumieniem słowa: „Bóg nie jest Bogiem filozofii, jest Bogiem Abrahama, Izaaka, Jakuba i Jezusa”.

12. POPATRZ NA SIEBIE SAMEGO
Chrześcijaństwo istnieje tyle stuleci, ale ludzie nie stali się lepsi - argumentował pewien niedowiarek w rozmowie z księdzem. Ten odpowiedział spokojnie: - woda istnieje już miliardy lat, a popatrz pan na swoją szyję! I wątpić muszę wciąż na nowo, i burzyć to, com wczoraj czcił; na wargach wciąż się waha słowo, niewiary uśmiech w nie się wpił. Więc powiedzże mi, Czynów Boże, ku czemu umrę, po com żył? Niech ufność w to lub owo złożę, niech wierzę w jakiś rozkaz, znak, bym już nie mówił może... może... ale jedynie ' „Nie i Tak „.
(Władysław Kościelski I wątpić muszę wciąż na nowo)

16. COŚ ZA COŚ?
Nawet z Bogiem chcielibyśmy pohandlować. „Ja dam Ci paciorki różańca, pielgrzymki - a Ty mi dasz...”
Handel za paciorki i dobre uczynki. Swoiste „łapówki” wręczane Bogu, aby trzymał naszą stronę. „Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie! Daję na Mszę św., abym wygrał sprawę w sądzie”. Słowo Boże mówi jednak jednoznacznie: „Nie staraj się przekupić Boga darem, bo nie będzie przyjęty” (Syr 35,11).

21. SIŁA PRZYCIĄGANIA
Rabin Mojżesz Leib często powtarzał: „Jak łatwo jest ubogiemu człowiekowi zdać się na Boga. Cóż
bowiem innego posiada, na co mógłby się zdać? A jak ciężko jest bogatemu zdać się na Boga. Całe jego bogactwo woła do niego: Zdaj się na mnie!”

29. PLAN POKOJU DLA WSZYSTKICH
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, pewien Amerykanin ustalił nagrodę w wysokości miliona
dolarów dla tego, kto opracuje plan uniwersalnego pokoju. Zgłoszono ponad 22000 planów i propozycji! Sąd konkursowy długo i nadzwyczaj wnikliwie oceniał każdą ze zgłoszonych propozycji, w końcu jednak odnalazł plan najkrótszy, najbardziej lapidarnie sformułowany i jednocześnie najbardziej przekonywujący. Składał się on tylko z dwu słów: „Przyjmijcie Jezusa”.

38. WIARY ZABIĆ NIE MOŻNA
Pewien robotnik nadużywający wódki, wykłada kompanom w knajpie swe poglądy. - „Precz z fabrykantami, policją i księżmi! Wyobraźcie sobie, moja żona kiedyś chodziła do kościoła, spowiadała się, chciała nawet mnie zmusić, bym pościł w piątki. Ale nie trwało to długo. Wybiłem jej to z głowy i dała spokój bieganiu do kościoła”. Późnym wieczorem wraca ów człowiek do domu. Przed mieszkaniem spostrzega policję i tłum ludzi. Podchodzi bliżej i z przerażeniem spostrzega trupy żony i trojga dzieci. Na stole leżała kartka z krótkim pożegnaniem: - „Dopóki miałam wiarę, mogłam wszystko znieść. Od chwili, kiedy mój mąż wyrwał mi wiarę w Boga i zepchnął w błoto i w rozpacz, nie mogę wytrzymać. Odbieram życie sobie i biednym dzieciom, aby im oszczędzić strasznego losu, jaki mnie przypadł w udziale”.

40. NIEWDZIĘCZNOŚĆ
Godzinami wystawała przy płocie i płakała. Tak zapamiętali sąsiedzi Helenę, starą matkę Józefa. Józef
jest ślusarzem. Pracuje w Zakładach Wapienniczych pod Kielcami. Ma czworo dzieci, żonę, dom z wygodami, oraz 80 arów darowanych przez matkę...
Kiedy tylko matka przepisała na syna ziemię, okazało się, że jest stara, zła i trudno z nią wytrzymać...
Mama była coraz gorsza. Miała coraz większe wymagania. A to trzeba było ją ubrać, a to umyć, a to
przypilnować, żeby nie zjadła czegoś lepszego z lodówki... Kiedy więc tylko zbudowali nową komórkę na narzędzia, przenieśli mamę do starej. Nowe mieszkanie mamy - 6 metrów na 5 - było zaopatrzone we wszystko, co potrzebne jest do życia. Materac do spania na betonowej podłodze, miednica do kąpieli, wieszak na ubrania.
Za oknem rozpościerał się sielsko-wiejski pejzaż - obornik, kubły z pożywieniem dla prosiąt. . .
Zmarła śmiercią naturalną. Z głodu, wycieńczenia.

41. WSZYSTKO CZYM KRZYŻ NIE JEST
Ogłoszenie jednej z włoskich gazet: „Pragniesz fortuny, szczęścia, zdrowia? Odpowiedzią na twoje
problemy będzie cudowny Krzyż Jerozolimski, wykonany w delikatnej masie perłowej, ręcznie intarsjowany.
Krzyż Jerozolimski z posrebrzanym łańcuszkiem dla ciebie za jedyne 30 tys. lirów. Ten niezwykle potężny i wspaniały amulet może dokonać wszystkich cudów, jakich tylko potrzebujesz. Cudu pieniędzy - jeśli pieniądze są jednym z twoich problemów. Użyj go, a zobaczysz, że spadnie na ciebie prawdziwa lawina pieniędzy, tak że będziesz w stanie spłacić wszystkie twoje długi i zapewnisz sobie spokojną przyszłość. Cudu szczęścia. Odtąd fortuna będzie kroczyć u twojego boku. Będziesz mógł spokojnie grać na wyścigach, w loterie i totka, a wygrasz z pewnością. Cudu zdrowia, bo będziesz żył długo i szczęśliwie, czuł się młodym i pewnym siebie, mógł robić wszystko, co zechcesz. Cudu szczęśliwej rodziny. Twój partner będzie cię rozumiał i kochał, dzieci znajdą szczęście w życiu, a rodzice wesprą was, gdy będziecie w potrzebie. W ciągu trzydziestu dni po zakupie krzyżyka odczujesz jego pierwsze pozytywne skutki”.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn cze 12, 2017 10:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fragmenty kazań, homilii, cytaty o Bogu i wierze
43. KARYKATURA BOGA
Karykaturą Boga, która dawniej, zwłaszcza w nauczaniu religii, odgrywała pewną rolę, jest obraz „Boga despoty”. Fragment z autobiografii Jean Paul Sartre'a (1905-1980) może nakłonić do refleksji niejednego, który bez pohamowania stosuje swoje „Pan Bóg cię ukarze” jako środek groźby czy nacisku: „Kilka lat jeszcze utrzymywałem z Wszechmocnym stosunki oficjalne; prywatnie zaprzestałem składania Mu wizyt. Raz jeden naszło mnie uczucie, iż On istnieje. Bawiąc się zapałkami przypaliłem dywanik, kiedy zamalowywałem farbą ślady występku, Bóg ujrzał mnie nagle, uczułem Jego spojrzenie wewnątrz głowy i na rękach, kręciłem się po łazience straszliwie widzialny, żywy cel. Ocaliło mnie oburzenie: wściekłem się na niedyskrecję tak ordynarną, nabluźniłem, wymamrotałem jak mój dziadek... I nie spojrzał na mnie już nigdy więcej”.

44. MĄDROŚĆ ŻYCIA
Jeden z chińskich cesarzy powziął plan podbicia sąsiedniego kraju i wyniszczenia wszystkich jego mieszkańców. Później, gdy zobaczono go, jak ze swymi wrogami biesiaduje i zabawia się w najlepsze, pytano:
- Jak to, przecież chciałeś zniszczyć swoich wrogów?
- Właśnie to zrobiłem, zdobywając sobie ich przyjaźń - odrzekł mądry władca.

46. SKUTKI DOŚWIADCZENIA
Cesarz niemiecki Fryderyk II (II94-1250) był twórcą okrutnego w skutkach doświadczenia. Pragnąc
dowiedzieć się, który z języków jest najstarszy - rozkazał z sierocińca przynieść 50 niemowląt. Każdemu dziecku przydzielono opiekunkę, której powinnością była troska o jedzenie, picie, ubranie, zaspokojenie wszelkich elementarnych potrzeb życiowych. Opiekunkom surowo zakazano odzywać się do wychowanków i okazywania jakichkolwiek odruchów życzliwości czy serca.
Skutki eksperymentu były zatrważające. Wszystkie dzieci pozostały niemowami. Nie bawiły się, ani
pracowały. Nie umiały się cieszyć, pytać, dziękować, myśleć. Podobno żadne nie dożyło wieku dorosłego.

47. WYZNANIE ALKOHOLIKA
Roman Brandstaetter w dramacie „Milczenie” wkłada w usta jednego z bohaterów, nałogowego
alkoholika, następujące wyznanie: „Ćwiartka wódki wystarczy, bym znalazł się w innej rzeczywistości, w innym wymiarze, gdzie życie jest inne, lżejsze, łagodniejsze i - piękne. Ćwiartka wódki to moja wiza i mój paszport w świat najwspanialszej wyobraźni”.
Ów bohater żyje w czasach stalinowskich i jest zmuszony do działań sprzecznych z własnym sumieniem.
Wcześniej przeżył gehennę wojny i więzienia na Pawiaku. Jako pisarz nie może pisać tego, co czuje – zmuszony pisać „pod' publiczkę”.

49. ŻYWY TRUP
W sztuce Lwa Tołstoja pt. „Żywy trup” pewien człowiek na stanowisku - a żyjący i działający w
niesprawiedliwym ustroju - mówi tak: „Na moim stanowisku dane są tylko trzy drogi do wyboru, po pierwsze - tkwić na tym stanowisku, zgarniać pieniądze i pomnażać to świństwo w którym się żyje, to jest dla mnie ohydne;
po drugie - walczyć z tą ohydą - ale na to trzeba być bohaterem, a ja bohaterem nie jestem; a po trzecie – szukać zapomnienia w wódce”. I wybiera to trzecie wyjście. Zbyt wielu ludzi wybiera i dziś to trzecie wyjście. Kto wie?
- może dlatego, iż są niezdecydowani któremu panu mają służyć.
Po raz setny staję przed lustrem i pytam: kim jestem, kim jestem, czego chcę od życia i od ludzi, i czemu ciągle mylę ścieżki zamiast iść wydeptanym gościńcem?
(Jan Czarny, Przed lustrem)

50. TEN SAM
Leonardo da Vinci malując „Ostatnią Wieczerzę” szukał kogoś, aby pozował mu do postaci Chrystusa.
Znalazł kleryka Piotra Baldinucciego. Po paru latach artysta kończył swe dzieło, a wtedy z kolei szukał modelu Judasza. Chodził więc po ciemnych zaułkach dzielnicy łotrzyków i poprosił jednego z nich o pozowanie... Był nim ten sam Piotr Baldinucci.
Problemów się nie rozwiązuje. Problemy się przeżywa, Jak dnie, których, gdy miną, już nie ma Jak szaty zużyte, Z których się wyrosło, Spadają z ramion I w drzwi ostatnie Wchodzisz nagi i wolny Jak świt.
(Leopold Staff, Problemy)

51. PRAWO WYBORU
W książce J. Steinbecka „Na wschód od Edenu”, między służącym Li i głównym bohaterem Adamem
toczy się dyskusja na temat wolności człowieka. Chińczyk rozważa historię Kaina i Abla. Dzieje grzechu. W monologu starego sługi pada jedno hebrajskie słowo „timszel” - będące swoistą odpowiedzią na pytanie o granicę zła w ludzkim życiu. To jedno słowo zaczerpnięte z Biblii: „Timszel” - „możesz” daje prawo wyboru.
Mówi, że droga jest otwarta. Przenosi odpowiedzialność na człowieka. Bo jeśli „możesz” to znaczy również, że „możesz nie”.

55. WYTRWAŁA POMOC
W jednej ze znajomych rodzin, ojciec stał się alkoholikiem. Był przedtem człowiekiem wierzącym,
dobrym mężem. Teraz zaczęło się piekło i rozkład rodziny. Wracał nocą pijany. Przestał chodzić do Kościoła.
Żona z dziećmi modliła się stale o jego nawrócenie, jednak bezskutecznie. W końcu powiedziała do Matki Bożej: „Co wieczór, gdy męża nie będzie w domu, a dzieci pójdą już spać, będę leżała krzyżem na podłodze do chwili jego powrotu i modlić się o nawrócenie, aż do skutku”. Trwało to długo, cały rok. Mąż o niczym nie wiedział, bo gdy słyszała, że pijany wraca, cicho kładła się spać. Była tym bardzo wymęczona. Po roku powiedziała do męża wobec dzieci: „Pójdziemy na Jasną Gorę prosić o nawrócenie dla tatusia”. On niespodziewanie powiedział: - „Pojdę z wami”. Na miejscu, w Częstochowie matka mówi do dzieci: -„Idziemy do spowiedzi”. On po chwili. „Ja też”. Od tej chwili przestał pić i stał się przykładnym mężem i ojcem.
Żona w czasie próby stanęła obok niego jako prawdziwa pomoc. Modlitwą i cierpieniem uzyskała wielką łaskę.
W ten sposób pomagamy cierpieniem.

56. SPOTKANIE PO LATACH
W książce pt. „Luźne kartki” Jan Parandowski opisuje zdarzenie, które miało miejsce w Warszawie tuż
po wojnie. Do tramwaju wsiadł mały chłopiec w szkolnym mundurku i z tornistrem zbitym z deseczek.
Konduktor poprosił go o bilet. Chłopiec ze spuszczoną głową cicho odpowiedział, że biletu nie ma. Konduktor ostro zwrócił mu uwagę, że bez biletu nie wolno jeździć. Chłopiec zaczął przepraszać, że nie zdąży na lekcje, że nie ma pieniędzy. W międzyczasie do rozmowy włączył się mężczyzna w mundurze wojskowym. Zaczął strofować małego pasażera, że na pewno pieniądze od rodziców dostał. Chce jednak oszukać. Dlatego na najbliższym przystanku musi wysiąść. Chłopiec rozpłakał się. Do konduktora i upominającego go nieznajomego zaczął mówić:
- „Ja nie mam rodziców, mama zginęła w Powstaniu Warszawskim. Ojciec nie wrócił z wojny. Zabrali
mnie dobrzy ludzie, ale są biedni. Nie mają pieniędzy. Ja mówię prawdę, mam ze sobą zdjęcie mamusi”.
I z kieszeni mundurka wyjął zdjęcie, aby je pokazać. Pasażer w mundurze wojskowego spojrzał na
fotografię i rozpoznał na niej... żonę. Uściskał i ucałował chłopca, bo odnalazł swojego syna. Chłopiec dzięki fotografii mamy, którą nosił przy sobie odnalazł swojego ojca.

60. CIERPLIWOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE
Ksantypa, żona Sokratesa, znanego greckiego filozofa, stała się uosobieniem wszystkich nieznośnych
żon. Sokrates wrócił kiedyś z filozoficznej dyskusji późnym wieczorem i trafił na zły humor żony. Ta, urządziła mu wielką awanturę, a później ze złością wylała na mężowską głowę sporą dawkę pomyj.
„No tak - westchnął Sokrates - nic dziwnego, że po takiej burzy spadł również i deszcz”.
Nie głaskało mnie życie po głowie, nie pijałem ptasiego mleka no i dobrze, no i na zdrowie tak wyrasta się na człowieka.
(Władysław Broniewski, Mannlicher)

--------------------------------------------------------
No dobrze, myślałem nad długim wątkiem, a wyszedłby blog. Jaki masz pomysł? Link nic nie daje ponieważ na stronie oryginału usunięto, ja mam na dysku. Czy polecasz zrobienie sobie specjalnie bloga do tego? Jaka strona blogowa? Chyba zrobię blog i zamieszczę link, będzie można te 20 fragmentów usunąć.


---------------------------------------
Zapraszam na mojego bloga: http://andy72bo.blogspot.com/

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt cze 13, 2017 7:22 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr lut 15, 2017 2:07 pm
Posty: 78
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Najpiękniejsze modlitwy i cytaty świętych
Nie cytat świętego ale Księdza dziś na kazaniu który szczególnie mi sie spodobał
"Jest taka piosenka wsiąść do pociągu byle jakiego nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet, ale wy tego nie róbcie wy wsiądźcie do tego w którym konduktorem jest Pan Jezus"


N lip 23, 2017 1:46 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL