Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:01 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Muzyka w kościele 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Muzyka w kościele
Chodzi mi po głowie organizowanie w moim kościele otwartych "spotkań medytacyjnych". W ogólnym zarysie polegałoby to po prostu na ogłoszeniu, że w kościele o tej i o tej godzinie będziemy się wspólnie, ale w ciszy modlić w duchu, przy dźwiękach muzyki i czytanym Słowie Bożym.

I teraz chodzi o muzykę. Nie mogę sobie tak po prostu brać muzyki z filmów z youtube i odtwarzać publicznie, bo mógłby doczepić się ZAiKS ( http://www.zaiks.org.pl/221,0,55_muzyka_koscielna ) i trzeba być uczciwym wobec autorów.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia jak to rozwiązać?


Pn wrz 26, 2016 9:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Muzyka w kościele
Ja tam myślę lekarstwo, że pomysł jest super, tylko właśnie bez tej muzyki, skoro ma być w ciszy :-D
Fajną sprawą były by takie cykliczne spotkania formacyjne, gdzie np. ktoś przez pół godziny wprowadzałby przez Słowo Boże, jego rozważanie w indywidualną modlitwę w ciszy przez Najświętszym Sakramentem, która po tych rozważaniach miałaby miejsce.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Pn wrz 26, 2016 10:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Muzyka w kościele
No właśnie myślałem, aby było też czytanie i rozważanie fragmentów Pisma św., ale sądzę, że włączenie co jakiś czas jakiejś ładnej pieśni może też mieć duży wpływ na zbudowanie atmosfery. Np. możnaby robić spotkania tematyczne i np. na adoracji z tematem Miłości można włączyć taki utwór i podobne:
https://www.youtube.com/watch?v=8f9b0Rp4cQM

Chciałbym, aby to była muza inna niż niedzielne organy. Do tego w kościele przygaszone światła, tylko świece, może tylko jedno światło skupione na krzyżu lub Najświętszym Sakramencie.

Wracając do problemu. Chyba skontaktuję się z zespołami i dowiem się, czy zakup ich płyty cd uprawnia mnie do używania takich nagrań na spotkaniach w kościele.


Wt wrz 27, 2016 7:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Muzyka w kościele
a nie lepiej byłoby zaangażować w to jakichś ludzi? jeden gostek z gitarą / klawiszami + parę osób śpiewających?
W parafii Opatrzności Bożej w Warszawie organizowane są Wieczory Miłosierdzia - w trakcie Adoracji jest własnie lekka oprawa muzyczna i prowadzenie modlitwy, bardzo dobrze to wychodzi i dużo osób w tym uczestniczy.
http://archidiecezja.warszawa.pl/wydarz ... ierdzia-2/

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Wt wrz 27, 2016 10:18 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Muzyka w kościele
No wiesz, nie w każdej parafii można łatwo znaleźć wierzącego gostka z gitarą i chórkiem, który potrafi pięknie śpiewać i ma dużo czasu. ;-)

Owszem, jest u nas schola dziecięca z gitarą, ale w mojej ocenie, nie nadaje się do tego celu. Natomiast profesjonalne nagrania dają większe możliwości pod względem jakości wykonania i zasobu tematycznego. Na przykład podobają mi się bardzo nagrania "Wspólnoty miłości ukrzyżowanej".

Dla mnie byłaby to oddolna inicjatywa, bo księża często nie mają czasu i sił na wszystko, więc robiłbym to, przynajmniej na początku, samemu.
Tyle, że muszę sprawdzić legalność takich wykorzystań utworów i byłem ciekawy czy ktoś już to przerabiał.


Wt wrz 27, 2016 10:39 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Muzyka w kościele
lekarstwo napisał(a):
No wiesz, nie w każdej parafii można łatwo znaleźć wierzącego gostka z gitarą i chórkiem, który potrafi pięknie śpiewać i ma dużo czasu. ;-)

Owszem, jest u nas schola dziecięca z gitarą, ale w mojej ocenie, nie nadaje się do tego celu. Natomiast profesjonalne nagrania dają większe możliwości pod względem jakości wykonania i zasobu tematycznego. Na przykład podobają mi się bardzo nagrania "Wspólnoty miłości ukrzyżowanej".

Dla mnie byłaby to oddolna inicjatywa, bo księża często nie mają czasu i sił na wszystko, więc robiłbym to, przynajmniej na początku, samemu.
Tyle, że muszę sprawdzić legalność takich wykorzystań utworów i byłem ciekawy czy ktoś już to przerabiał.


Nie mam calkowitej pewnosci, ale restrykcje dotycza glownie odtwarzania zarobkowego, czy tez imprez zarobkowych.
Jesli bylo by innaczej to wielu mlodych kierowcow sluchajacych muzyki zbyt glosno ze wszyscy w promieniu 100m slysza, mialo by klopoty z prawami autorskimi.
Poza tym wspolnota Chrzescijan to rodzina, wiec odtwarzanie odbywalo by sie w kregu rodziny.
Takze prywatne imprezy wsrod znajomych, na ktorych puszczanie muzyki z zakupionych plyt bylo by nielegalne.


Wt wrz 27, 2016 11:16 am
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 2:33 pm
Posty: 26
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Muzyka w kościele
Saper nie do końca masz rację. Ładnych kilka lat temu zrobiliśmy z siostrą imprezę sylwestrową dla znajomych, na wsi w szkolnej sali gimnastycznej. Impreza składkowa gdzie każdy przyniósł coś do żarcia i zrobiliśmy zrzutę na bigos. Czyli impreza nie zarobkowa. Po kilku dniach pojawił się tajniak z Zaiksu z rachunkiem. Podobne problemy mają też np fryzjerzy którym zaiks każe płacić za publiczne odtwarzanie piosenek bo słuchają radia w czasie pracy.


Wt wrz 27, 2016 7:27 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL