Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:11 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 8:52 pm
Posty: 12
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Mnie fascynowało życie księży z prostego powodu. Zawsze przy nich kręciło się dużo kobiet. Ja byłem nieśmiały, zalękniony i nie miałem odwagi zagadnąć do dziewczyny, która mi się podobała. Traf chciał, że należała ona do oazy młodzieżowej i biegała do kościółka na każde ks. wezwanie. Biegała za sutanną, a to księdza zaczepi, a to zagadnie, a to się uśmiechnie. Dlatego i ja chciałem zostać księdzem.
Nie zostałem, bo przeraził mnie celibat. Dziewczyny, kobiety będą za mną biegały, a co potem? Wrócę po harówce w katechezie czy w niedzielę w kościele do pustego pokoju. W kwestii seksu będę miał dwie możliwości: albo grzech albo nic.
Są tacy, którym takie życie się podoba, ale mi nie. Ożeniłem się, bo chciałem mieć kogoś z kim będę dzielił życie. Stąd gdybym miał wpływ to chciałbym, aby celibat był wyborem. Bo tak naprawdę to my tylko gdybamy, czy ksiądz będący mężem i ojcem byłby dobrym księdzem i dobrym mężem i ojcem? Można straszyć, że na pewno zaniedbałby parafię albo rodzinę, ale dopóki nie otworzy się taka możliwość nie będziemy wiedzieć

_________________
http://charyzmatyk.blogspot.com/


Śr lis 18, 2015 11:00 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Pedagog napisał(a):
Stąd gdybym miał wpływ to chciałbym, aby celibat był wyborem.
Ależ jest wyborem. Wybierasz celibat w seminarium, a jak nie chcesz to odchodzisz z seminarium.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lis 18, 2015 11:23 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 8:52 pm
Posty: 12
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Cytuj:
Wybierasz celibat w seminarium, a jak nie chcesz to odchodzisz z seminarium.


Jakie proste :D

Dla tych, co nie umieją czytać ze zrozumieniem dopiszę chciałbym aby celibat był wyborem przy drodze życia kapłańskiego.
Przyszli kapłani mogą zdecydować czy chcą przez swe życie kapłańskie kroczyć sami czy z żonami. Podobnie jak u prawosławnych. Choć u prawosławnych tylko ci bezżenni mogą w przyszłości zostać biskupami. :D

_________________
http://charyzmatyk.blogspot.com/


Cz lis 19, 2015 3:23 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
U katolików też jest taka możliwość. U unitów.
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić księdza z żoną na parafii. Widzę same negatywy tego rozwiązania.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz lis 19, 2015 4:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Jockey napisał(a):
U katolików też jest taka możliwość. U unitów.
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić księdza z żoną na parafii. Widzę same negatywy tego rozwiązania.

fakt że nie możesz sobie tego wyobrazić to kwestia przyzwyczajenia :)
jak sam napisałeś u unitów jest to możliwe - i jakoś z tym żyją :)
podobnie w innych obrządkach katolickich - u ormian, koptów, syryjczyków itd.
Cytuj:
KKK 1580 W Kościołach wschodnich od wieków jest przyjęta inna dyscyplina. Podczas gdy biskupi wybierani są wyłącznie spośród celibatariuszy, mężczyźni żonaci mogą otrzymywać święcenia diakonatu i prezbiteratu. Od dawna ta praktyka jest uznana za prawowitą; żonaci prezbiterzy wypełniają owocnie swoją posługę w łonie ich wspólnot Celibat prezbiterów jest zresztą w wielkiej czci w Kościołach wschodnich i wielu prezbiterów wybiera go dobrowolnie dla Królestwa Bożego. Zarówno w praktyce Kościołów wschodnich, jak zachodnich nie może żenić się ten, kto już przyjął sakrament święceń.


a jeszcze takie:

Cytuj:
KKK 1599 W Kościele łacińskim sakrament święceń prezbiteratu jest udzielany w sposób zwyczajny tylko kandydatom, którzy są gotowi dobrowolnie przyjąć celibat i publicznie wyrażają wolę zachowania go z miłości do Królestwa Bożego i służby ludziom.

bo w sposób nadzwyczajny jest możliwy prezbiterat bez celibatu (czyli rzymskokatolicki ksiądz może mieć żonę), ale to bardzo rzadkie przypadki

Cytuj:
KKK 1579 Wszyscy pełniący posługę święceń w Kościele łacińskim, z wyjątkiem stałych diakonów, są zazwyczaj wybierani spośród wierzących nie żonatych mężczyzn, którzy chcą zachować celibat "dla Królestwa niebieskiego" (Mt 19, 1618 12). Powołani do tego, by poświęcić się niepodzielnie Panu i "Jego sprawom" (Por. 1 Kor 7, 32), oddają się całkowicie Bogu i ludziom. Celibat jest znakiem nowego życia, do służby któremu jest konsekrowany szafarz Kościoła.

w Polsce zdaje się tego się nie praktykuje - ale stały diakon to jest funkcja którą może sprawować żonaty mężczyzna

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Cz lis 19, 2015 5:41 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Tek de Cart napisał(a):
jak sam napisałeś u unitów jest to możliwe - i jakoś z tym żyją
podobnie w innych obrządkach katolickich - u ormian, koptów, syryjczyków itd.

Co tam unici, koptowie, syryjczycy itp. To nizsza kategoria katolików :? 8O
a Jezus był cichy i pokornego serca... .

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz lis 19, 2015 5:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Małgosia napisał(a):
Co tam unici, koptowie, syryjczycy itp. To nizsza kategoria katolików :?

a niby czemu? to katolicy tylko innych obrządków, czyli wierzymy w to samo, wspólnie uznajemy władzę papieża nad nami, natomiast liturgię sprawujemy w inny sposób. W obrządku rzymskim (największym liczebnie i u nas powszechnym, stąd może wrażenie, że inni katolicy to jacyś gorsi(?)) wygląda to tak jak znamy, u unitów msza odprawiana jest w starocerkiewnosłowiańsku i wygląda podobnie jak u prawosławnych, ormianie jeszcze trochę inaczej odprawiają itd.
ale wszystkie obrządki katolickie są równoprawne i wszyscy jesteśmy katolikami, przyjmowanie wzajemne sakramentów jest dozwolone bez przeszkód itd.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Cz lis 19, 2015 6:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Tek de Cart napisał(a):
a niby czemu?

Nie sądziłam, że nie rozpoznasz sarkazmu :).
Jestem za tym, aby księża mieli możliwość wyboru. Tak sie składa, że dwóch wspaniałych (wikarych w mojej parafii) kapłanów odeszło tylko dlatego, że pokochali kobietę i zostali ojcami, a nie chcieli zostawić swoich dzieci. Chcieli być kapłanami, ale nie ma dyspensy.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz lis 19, 2015 6:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Małgosiu, to ci dwaj byli księża zrobili sobie dzieci, gdy byli księżmi?


Cz lis 19, 2015 6:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Jaśminowa napisał(a):
Małgosiu, to ci dwaj byli księża zrobili sobie dzieci, gdy byli księżmi?

Nie udał Ci się sarkazm, przykro mi.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz lis 19, 2015 6:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Małgosiu, nie obrażaj mnie, to nie był sarkazm.Wypraszam sobie.

Tek de Cart Obecnie w Polsce jest dziewięciu stałych diakonów, albo i więcej, bo to dane z 2013 r.
http://www.katowice.dominikanie.pl/2013 ... nat-staly/


Cz lis 19, 2015 6:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Jaśminowa napisał(a):
Małgosiu, nie obrażaj mnie, to nie był sarkazm.Wypraszam sobie.

Tek de Cart Obecnie w Polsce jest dziewięciu stałych diakonów, albo i więcej, bo to dane z 2013 r.
http://www.katowice.dominikanie.pl/2013 ... nat-staly/

Napisałaś, że zrobili sobie, wiec co miałam pomyśleć? Zabramiało jakby jeden drugiemu, ale skoro co innego miałas na mysli, to odpowiadam: spłodzili (dziecka sie nie robi) dzieci swoim wybrankom.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz lis 19, 2015 6:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Mogło zabrzmieć tak jak piszesz, ale potocznie mówi się zrobić dziecko. Przepraszam Małgosiu, że użyłam języka potocznego, jakiego używam na codzień. [ciach


Ostatnio edytowano Pt lis 20, 2015 12:33 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

offtop



Cz lis 19, 2015 6:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
I jeszcze odnośnie ponizanych unitów. Podziwiam ich wiarę, ich trwanie w łączności z papieżem w sytuacji, gdzie na każdym kroku część z rzymian pokazuje swoją wyższość. Powinniśmy sie od nich uczyć.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz lis 19, 2015 10:30 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 8:52 pm
Posty: 12
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Czasem poniżamy księży, którzy upadli moralnie jakbyśmy sami byli lepsi :( A przecież wszyscy jesteśmy grzesznikami i jak mówił jakiś święty "najlepiej zrobisz jeśli będziesz uważał każdego grzesznika za lepszego od siebie". Miał pewnie na myśli pokorę i grzech osądzania.
Obracając się w środowisku kościelnym poznałem wielu księży, z niektórymi się przyjaźniłem. Kilku z nich dziś odeszło z kapłaństwa. Wybrali odpowiedzialność, ponieważ upadli, poczęli dziecko i zdecydowali się nieść ciężar swego grzechu do końca życia. Szczerze mówiąc podziwiam ich. Łatwo jest współżyć bez konsekwencji a w razie wypadku udawać że nic się nie stało. Bogobojnie nie utrzymywać kontaktu z dziećmi i pracować duszpastersko (jakby dziecko mogło być coś winne że zostało poczęte przez duchownego). Oni zdecydowali się na trudną odpowiedzialność.

Cytuj:
Jestem za tym, aby księża mieli możliwość wyboru. Tak sie składa, że dwóch wspaniałych (wikarych w mojej parafii) kapłanów odeszło tylko dlatego, że pokochali kobietę i zostali ojcami, a nie chcieli zostawić swoich dzieci. Chcieli być kapłanami, ale nie ma dyspensy.

Gorszy nas myśl o żonie i dzieciach księdza, bo nie znamy tej rzeczywistości. Jest to nam obce, obce naszej kulturze. Jednak możliwość dobrowolności przy wyborze celibatu z pewnością też zrodziłaby wiele dobra.
Przyszli mi na myśli ci kapłani którzy mają "tajne kochanki". Bo nie łudźmy się, wielu duszpasterzy nawet wspaniałych ma problem z zachowaniem czystości. Niektórzy współżyli ze swymi kobietami wiele lat. To też jest poważny problem. Zbyt mało uwagi poświęca się formacji do czystości i znaczenia celibatu w seminariach i klasztorach. Formalnie ci księża żyją w celibacie bo żony nie mają, dzieci nie mają. Ale z czystością też nie mają nic wspólnego. I dochodzi do wynaturzenia że ksiądz opowiada się głośno za celibatem bo się boi że kobieta każe mu łożyć na utrzymanie rodziny - tu znów dotykamy tematu odpowiedzialności za grzech przeciwko czystości...

_________________
http://charyzmatyk.blogspot.com/


Wt lis 24, 2015 11:53 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL