Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 2:43 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Spoczynek w Duchu Świętym 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Tek
Nie o to mi chodziło. Osobiście jestem bardzo ostrożny jeśli chodzi o wszelkie ponad naturalne manifestacje i działania. Negatywny było w sensie niehurraoptymistyczne jak np.w postach paniczdomi.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt lis 13, 2015 8:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Barney napisał(a):
paniczdomi napisał(a):
Ty chyba trochę zaganiasz bracie.
Ludzie czasami potrzebują takich przejawów działania Ducha Świętego, mrowienia w łydkach, ciepło w sercu, spoczynek w Duchu Świętym, bo dzieci Boże potrzebują na początek czegoś takiego aby doświadczyć namacalnie tego, że Bóg tak działa, dosłownie.
Ciekawy sposób argumentacji - to jest prawdziwe działanie, bo "ludzie potrzebują" ;)
To nic, że nie ma to nic wspólnego z opisanymi w Biblii charyzmatami - "potrzebują" to jest.
A jeśli będą "potrzebować" czegoś takiego jak opisane tu http://analizy.biz/marek1962/_ellen.html - to też będzie prawdziwe, nie? ;)
Cytuj:
I nie ma tutaj nic z new age. New Age to mieszanka emocjonalno - demoniczna.
Czasem tylko emocjonalno - zabobonna, poszukiwanie niezwykłości (bo ludzie "tego potrzebują" przecież).
Ale niebezpieczeństwo demoniczne oczywiście istnieje.
Cytuj:
Nie atakuj zatem przejawów działania Ducha Świętego we wspólnotach charyzmatycznych, bo są one bezpodstawne.
Najpierw trzeba by dowieść, że to jest działanie Ducha Świętego. Bo jedyne co jest tu "bezpodstawne" to przypisywanie Duchowi Świętemu upadków, śmiechów itp.


barney: tak, szukaj, szukaj haków i dowodzenia. Podobnież jak faryzeusze zarzucali Panu Jezusowi to, że mocą belzebuba wyrzuca złe duchy z człowieka albo wystawiali Go na próbę.
bracie, zostaw proszę już ten temat, jak ci nie pasuje i nie widzisz się w takiej wspólnocie, nikt ci nie każe iść, proste. owszem, są i "charyzmatycy" i ich pseudo-dzieła, które kończą się fiaskiem z czasem, bo Bóg nie pozwoli z siebie drwić, ale tam gdzie masz kapłana katolickiego i jakaś wspólnota działa w komunii z Kościołem Katolickim i słuchają w posłuszeństwie biskupa można choćby w minimalnym stopniu zaufać i powiedzieć, że tam działa Duch Święty.

Jockey: jak masz jakąś wspólnotę i kapłanów posługujących rozeznanych w dziełach charyzmatycznych, to tam już nie ma co się doszukiwać działania złego ducha oraz hurraoptymistycznego działania, bo prawdziwi prorocy czasami mówią to co przykre dla ucha, a ma służyć obudzeniu się z 'marazmu' i życia w stanie grzechu, który stanowi realne zagrożenie pójścia na wieczne zatracenie.

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


N lis 15, 2015 12:29 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Czyli można odpuścić sobie słuchania biskupów którzy potępili praktyki upadków?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N lis 15, 2015 12:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Cytuj:
barney: tak, szukaj, szukaj haków i dowodzenia.
Nie.
To ktoś, kto usiłuje wprowadzić do Kościoła jakąś nową naukę, musi szukać "dowodzenia".
Jeśli chce słuchać nauczycieli z innych, zbuntowanych wobec Kościoła Jezusa Chrystusa grup, musi znaleźć coś więcej. Chyba że go uszy świerzbią...
2Tm 4:3 bt5 "Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli."

Jak widać doskonale na podstawie moich wielu rozmów z takimi entuzjastami nowinkarstwa jak Ty tutaj, ŻADEN z nich nie potrafił podać porządnej przesłanki na to, że ów upadek ma cokolwiek wspólnego z Duchem Świętym.
Cytuj:
Podobnież jak faryzeusze zarzucali Panu Jezusowi to, że mocą belzebuba wyrzuca złe duchy z człowieka albo wystawiali Go na próbę.
To taki "dyżurny" argument, który niczego nie dowodzi, ponieważ miałby sens tylko wtedy, kiedy już byłoby dowiedzione to, czego ma dowieść - a więc że upadek ma cokolwiek wspólnego z Duchem Świętym.
Równie dobrze (lub jak wolisz - równie bezsensownie) mógłbyś dowodzić tym samym argumentem "charyzmatyczność" tego, ze ktoś stanie na prawej nodze i sięgnie prawą ręką do lewego ucha.
Co...?
Barney nie wierzy że to działa Duch Święty?
A to niedowiarek!
Neguje moc Ducha Świętego!
Zupełnie jak faryzeusze...

Cytuj:
bracie, zostaw proszę już ten temat, jak ci nie pasuje i nie widzisz się w takiej wspólnocie, nikt ci nie każe iść, proste.

Coś mi to przypomina... "jak nie chcesz abortować, to nie abortuj, nikt cię nie zmusza... ale innym nie zabraniaj"
Nie Bracie. Albo praktyka "upadków" ma uzasadnienie - i wówczas ją podaj, albo nie ma. Próba przerzucenia dyskusji na grunt moich (czy raczej Twoich) prywatnych "chceń" to kapitulacja. Skoro to takie ważne, to broń, a nie kapituluj. Albo przyznaj, że uzasadnienia dla podobnych zabaw nie ma.
Cytuj:
owszem, są i "charyzmatycy" i ich pseudo-dzieła, które kończą się fiaskiem z czasem, bo Bóg nie pozwoli z siebie drwić, ale tam gdzie masz kapłana katolickiego i jakaś wspólnota działa w komunii z Kościołem Katolickim i słuchają w posłuszeństwie biskupa można choćby w minimalnym stopniu zaufać i powiedzieć, że tam działa Duch Święty.
W Gdyni w jednym z kościołów za zgoda proboszcza przyjmował bioenergoterapeuta Nowak (ten od "ręce ktore leczą"). Wysnujesz podobny wniosek? :no:

Bardzo jaskrawy i podobny przykład to to co się działo w latach 70-tych kiedy to proboszcze wielu polskich kościołów organizowali spotkania z bioenergoterapeutą Harrisem.
Interpretowano bioenergoterapię jako... posługę działaniem Boga.
Piszę że przykład jest "podobny" bo odbyło się to na identycznej zasadzie jak wiele "cudownych" praktyk Odnowy - po prostu przez aklamację. Nikt jakoś tego nie rozeznał, nie spytał się "Skąd ten wniosek ?".
Prawdę mówiąc, władze hierarchiczne Kościoła w Polsce też "przespały" tę sprawę.
A argumenty zwolenników były łudząco podobne jak te o "padaniu":
  • "przecież to jest działanie Boga"
  • - "nie widzisz że ludzie są uzdrawiani i bardziej radośni ?"
  • - "czemu to ma być złe, skoro ludzie gromadzą się w kościele, modlą się i umacniają wspólnotę ?" (Harris często kazał przybyłym łapać się za ręce)
  • Przecież wie o tym biskup i księża to organizują...


Sprawa Harrisa nauczyła mnie, że nie wolno niczego przyjmować za działanie Boga tylko dlatego że ktoś tak twierdzi (nawet jeśli mówi to sporo osób a część z nich to duchowni - tak było w przypadku Harrisa).

Upadek jest przyjmowany jako Boży przez wiele grup tylko i wyłącznie dlatego, że tak powiedzieli ludzie ze zborów zielonoświątkowych (i to tych bardziej "odjechanych") od których ta praktyka została przejęta.

Na nic ostrzeżenia teologów (nawet tych odnowowych), nic to że nie ma dla niego uzasadnienia w Piśmie Świętym, że nie ma dla nich uzasadnienia w historii Kościoła, ze ostrzegają przed nim Jan od Krzyża i św.Teresa Wielka. Nic nie szkodzi, że praktyka ta jest obecna w kultach prymitywnych, szamaniźmie i antychrześcijańskim New Age.

Liczy się tylko to że to jest cool, i że "czujemy się" uduchowieni i ukochani przez Boga - na poziomie uczuć. I tacy wyróżnieni. Nie to co ci "zwykli" katolicy.
Przeczytałem ostatnie kilka zdań - no cóż. Trudno nie widzieć w tym zwiedzenia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lis 15, 2015 1:08 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Barney napisał(a):
Bardzo jaskrawy i podobny przykład to to co się działo w latach 70-tych kiedy to proboszcze wielu polskich kościołów organizowali spotkania z bioenergoterapeutą Harrisem.

Witaj. Dlaczego zatem powołujesz się na stanowisko hierachów (KEP) w kwestii uzdrowienia międzypokoleniowego? Zarówno ksiądz, zakonnik, jak i nawet biskup może się myślić. Nieomylny jest papież, i to tylko wtedy gdy wypowiada się w sprawach wiary i moralności (ex cathedra). O Harrisie niestety słyszałem, mówi o nim również Leszek Dokowicz w swoim świadectwie :( Przykra sprawa. Kościół ma swój wymiar hierarchiczny, ale również charyzmatyczny, czyli to co pisze św. Paweł: są ludzie którzy mają dar uzdrawiania, dar języków. Istnieją różnie charyzmaty, a z porządku charyzmatycznego wyrastały święcenia egzorcystatu. Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


N lis 15, 2015 1:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
W sprawie uzdrowienia międzypokoleniowego też powołuję się na stanowisko hierarchów - ale na stanowisko hierarchów odpowiedzialnych za tę sprawę i za Odnowę (kard. Leon Suenens, a także przywoływane Dokumenty z Malines).

Jest to coś całkiem odmiennego od "u nas na spotkaniu jest ksiądz więc jest OK", albo "proboszcz pozwolił, więc jest OK" albo nawet "a papież powiedział że jesteśmy Wiosną Kościoła, więc wszystko co robimy jest OK".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lis 15, 2015 10:43 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Rozumiem Barney.Dziękuję za odpowiedź. Ja nie mam zdanie odnośnie uzdrowienia międzypokoleniowego , przyjmuję stanowisko Kościoła.Co do spoczynku w Duchu Świętem, to nie mam zdania w tej kwestii. Wątpię jednak aby istniały tutaj jakieś oficjalne wypowiedzi Kościoła. Dobrej niedzieli:) Pozdrawiam :)

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


N lis 15, 2015 2:06 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Co do upadku to wypowiedział się Kościół w dokumentach które już Barney wskazywał. Zdanie było negatywne dla upadków.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N lis 15, 2015 4:39 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 8:52 pm
Posty: 12
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Opowiem Wam historię której byłem świadkiem.
Pewna kobieta w średnim wieku bardzo często upadała pod nałożeniem rąk księdza. Podczas jednego z nabożeństw kiedy ta zacna pani spoczywała w Duchu św na podłodze ksiądz podszedł do mikrofonu i z przekorą powiedział coś w stylu: "kiedyś słyszałem, że jak ktoś pada w spoczynku to znaczy że ma dużo grzechów i Bóg musi dużo nad nim pracować".
Jak ona się nie zerwała z tej podłogi. W ciągu sekundy już jej nie było. Widziałem ją jeszcze wiele razy ale nigdy w tzw. spoczynku.

_________________
http://charyzmatyk.blogspot.com/


Śr lis 18, 2015 11:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Nie ma co ukrywać, że bardzo duża liczba tych tzw. spoczynków jest zwyczajnie udawana. Często takie upadki mają te same osoby za każdym razem. Mam mieszane uczucia i raczej jestem sceptycznie nastawiony, choć widziałem to zjawisko dziesiątki jeśli już nie setki razy.

Trzeba też otwarcie powiedzieć skąd ten "fenomen" przybył - właśnie ze zborów zielonoświątkowych a źródła ma też w religiach niechrześcijańskich. Ja byłbym ostrożny mimo wszystko. Niekiedy przypomina to jakieś widowisko i nie wpływa dobrze na obecnych w kościele.

Mój śp. przyjaciel kiedyś po prostu uciekł z kościoła w Jarosławiu. Sama perspektywa, że może upaść, stracić przytomność tak go przeraziła, że nie był w stanie zostać w kościele do końca. Miał też nerwicę. Ja zresztą też się nieźle wystraszyłem za pierwszym razem jak brałem udział we Mszy o uzdrowienie i uwolnienie. Czy Bogu zależy na tym, żeby budzić w ludziach strach i niepokój? Chyba niekoniecznie.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So kwi 13, 2019 3:34 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Z wszelkimi charyzmatami jest tak ze osoba ktora je rzeczywiscie otrzymala powinna byc pod opieka Kosciola i ciagle ze sie tak wyraze formowana, by byla w ciaglej jednosci z Bogiem.
Wszelkie kryteria i sprawdzania prawdziwosci charyzmatow nie sa bez powodu, bo nawet najwiekszy charyzmatyk moze w kazdej chwili zaczac wspoldzialac z mocami nie pochodzacymi od Boga.
Charyzmatyk wraz z charyzmatem otrzymuje wiedze co ma robic i jak robic, a gdy pycha go zwiedzie, bedzie nadal to robil, bo wie jak, tylko ze bez jednosci z Bogiem. Wtedy albo utraci charyzmat, albo zacznie wspolpracowac z innymi mocami, zwlaszcza ze te inne beda mu latwiej dostepne.
Granica miedzy charyzmatem a magia jest bardzo cienka.


So kwi 13, 2019 11:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Zapraszam na film pt "Spoczynek (w Duchu Świętym?)".
Ze względu na rozległość zagadnienia, w trzech częściach które będę publikował mniej więcej w odstępie tygodnia:

  • CZĘŚĆ I https://www.youtube.com/watch?v=UCTo5Gw09PI
    • Głos teologów Odnowy Charyzmatycznej
    • Występowanie „spoczynku” poza chrześcijaństwem
    • Czy praktyka „spoczynku” ma podstawy w patrystyce, Magisterium lub Tradycji?
    • Historia, czyli skąd się wziął „spoczynek”?
      .

    CZĘŚĆ II
    • Wnioski komisji teologicznej Odnowy
    • Czy praktyka „spoczynku” ma podstawy biblijne?
      .
  • CZĘŚĆ III
    • Próba odpowiedzi na argumenty entuzjastów „spoczynku”

Zapraszam do oglądania i komentowania.
pozdrawiam
Marek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt lip 05, 2019 9:09 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
mniszek_pospolity napisał(a):
Trzeba też otwarcie powiedzieć skąd ten "fenomen" przybył - właśnie ze zborów zielonoświątkowych a źródła ma też w religiach niechrześcijańskich. Ja byłbym ostrożny mimo wszystko. Niekiedy przypomina to jakieś widowisko i nie wpływa dobrze na obecnych w kościele.
Jak cała Odnowa pochodzi od protestanckiego ruchu pentekostalnego Co do źródeł z religii niechrześcijańskich to poproszę o źrodła.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N lip 07, 2019 2:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Jockey napisał(a):
Co do źródeł z religii niechrześcijańskich to poproszę o źrodła.
Są w moim filmie ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 07, 2019 7:25 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Zapraszam na II część filmu pt "Spoczynek (w Duchu Świętym?)" - https://youtu.be/d6rHChFZBAk
Tym razem zajmiemy się fragmentami przywoływanymi przez niektórych jako rzekomy dowód na biblijność "spoczynku".
Za tydzień III-cia (i ostatnia) część filmu na temat spoczynku.



Obrazek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt lip 12, 2019 7:06 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL