Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 2:54 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 duszpasterstwo tu i tam 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lip 12, 2007 8:43 pm
Posty: 51
Odpowiedz z cytatem
Post duszpasterstwo tu i tam
Garść spostrzeżeń. Mała parafia w średniej wielkości mieście w Anglii. Tylko dwie msze św niedzielne, jedna w sobotę wieczorem. Ksiądz- Szkot którego na szczęście da sie zrozumieć (bo Szkotów mi generalnie trudno zrozumieć). Przed wejściem, przed mszą zawsze ktoś wita przybyłych i podaje list parafialny. Czytania-świeccy, psalm- świeccy, modlitwa wiernych- świeccy, śpiew- grupa świeckich z gitarami, przeważnie wszyscy w średnim wieku. Wiek tutaj widać absolutnie nie gra roli. W liście parafialnym informacje o: parafialnym babrbaque tej niedzieli na trawniku przed kościołem, grupie biblijnej i jej spotkaniach, grupie modlitewnej, grupie tzw fitness w srednim wieku i.. mozna wymieniać.. Kazanie- zawsze o czymś konkretnym.. I , moze to sie nie spodobac na tym forum, ale to są kazania bez sformułowań "Umiłowani w Chrystusie Panu bracia i siostry". Czy ktoś do kogoś mówi dzisiaj, poza kazaniami, "umiłowany"? Czy zamiast mówić ludziom "Otwórzcie serca na.." nie warto byłoby im mówić o konkretach.. Serce otwiera sie samo, dwa przedsionki, dwie komory, zastawki itd, wszystko tam sie regoularnie, średnio 70 razy na minutę otwiera i zamyka..


So lip 13, 2019 11:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
zziuta napisał(a):
"Umiłowani w Chrystusie Panu bracia i siostry". Czy ktoś do kogoś mówi dzisiaj, poza kazaniami, "umiłowany"

A dlaczego to Cię drażni? Owszem wiele osób w ten sposób mówi do siębie.
Co kraj, to obyczaj. Warto posłuchać.
https://www.youtube.com/watch?v=Wb7D5GUD0ME

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


N lip 14, 2019 2:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
Mogę pisać jedynie o swoich wewnętrznych odczuciach i przyznaję, że w takim duszpasterstwie czułbym się po prostu nie na swoim miejscu...

Już sama liczba sprawowanych Eucharystii wywołuje mały szok. Poza tym te ogłoszenia... pikniki i fitness, to trochę dla mnie mija się z celem... Może jestem przyzwyczajony do ogłoszeń o intencjach Mszy, pogrzebach, remoncie wieży kościoła, porządkach na cmentarzu czy kto ma wychodzić za mąż, na co za tydzień "pójdzie taca", proponowane pielgrzymki no i prasa katolicka. Tyle.

"Umiłowani"... - ten zwrot mi w ogóle nie przeszkadza. No i rola świeckich też nie, bo i u mnie w parafii często ksiądz wikariusz przed Mszą szuka ludzi i wręcz "wyłapuje" do czytania. Psalm to domena organisty, zaś modlitwa wiernych tylko przy większych świętach czyta szafarz np., ale przeważnie celebrans.

No cóż, ja tam wolę zostać przy tym być może typowym dla Polski duszpasterstwie, choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jak ktoś pracuje za granicą, w innym kraju, to nie ma wielkiego wyboru. Może to też kwestia przyzwyczajenia, nie wiem...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Pt lip 19, 2019 5:59 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lip 12, 2007 8:43 pm
Posty: 51
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
Moja wypowiedź nie miała charakteru ataku na Kościół. Czuję się jego częścią. Jest mi jednak smutno, że duszpasterstwo w moim głębokim przekonaniu nie zmienia się, a życie, jego warunki- owszem.
Nie trzeba wiele żeby wiedzieć że komunikat, a więc między innymi język, musi być dostosowany do rozmówcy. Inaczej trafia w próżnię.
Nie widzę żadnego zaangażowania w to, żeby cokolwiek ożywić.
To dobrze że satysfakcjonuje Cię w ogłoszeniach parafialnych mowa o remoncie wieży kościoła i porządkach na cmentarzu, nie mówię że to nie jest ważne, ale ważne jest też żeby ludzie o podobnym systemie wartości czasem spotkali się poza niedzielną mszą św.
Beton, po prostu beton.


Pt lip 19, 2019 6:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
Ja Twojej wypowiedzi kompletnie nie odebrałem jako ataku na Kościół. W ogóle mi to do głowy nawet nie przyszło... ;)

Napisałem, że jestem przyzwyczajony do takich ogłoszeń, a nie że mnie "satysfakcjonują..."

Jak dobrze się przyjrzeć, to ja nigdy nie lubiłem ogłoszeń w moim parafialnym kościele. A wręcz przeciwnie: długie, długie i raz jeszcze długie. A do tego nudne. Np. kompletnie nie rozumiem po co ksiądz w każdą niedzielę czyta za kogo w danym dniu tygodnia będzie sprawowana Msza Św. Zwłaszcza, że intencje na przyszły tydzień są wywieszone w gablocie przy wejściu do kościoła nie mówiąc o internecie i stronie parafii... Tu jak najbardziej jest beton.

Takie ogłoszenia bywają bardzo rzadko - jakieś "święto". Z życiem wspólnot parafialnych jest najdelikatniej mówiąc krucho, ale nie o tym tutaj... :wink:

Dla porównania w przyszpitalnym kościele ogłoszenia są moim zdaniem idealne: krótkie, treściwe i ważne.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Pt lip 19, 2019 7:36 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
zziuta napisał(a):
I , moze to sie nie spodobac na tym forum, ale to są kazania bez sformułowań "Umiłowani w Chrystusie Panu bracia i siostry". Czy ktoś do kogoś mówi dzisiaj, poza kazaniami, "umiłowany"?

"Umiłowany" to bardzo ładne słowo... Takie poetyckie, czułe... ;)
zziuta napisał(a):
Czy zamiast mówić ludziom "Otwórzcie serca na.." nie warto byłoby im mówić o konkretach.. Serce otwiera sie samo, dwa przedsionki, dwie komory, zastawki itd, wszystko tam sie regoularnie, średnio 70 razy na minutę otwiera i zamyka..

Trochę logizujesz za bardzo. ;) "Otwórzcie serca" to tylko zwrot.


N lip 21, 2019 1:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
Mi przeszkadza raczej, jeśli kazanie jest przemówieniem a nie nauką. I jesli jest gadaniem o wszystkim, zamiast o właśnie przeczytanym Słowie.

Co do sformułowań to na kazaniach jest w miarę OK - ale drażni mnie (przy całym szacunku do tego dzieła) ton stosowany np. przez spikerów w Radiu Maryja. Taki łagodny, ugrzeczniony. Niektórzy mówią na to "ton starej pediatrzycy" (która tak mówi do dzieci).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 21, 2019 2:06 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
Ja po dzisiejszym niezmiernie długim i monotonnym kazaniu w parafialnym kościele mam ochotę wyjeżdżać gdziekolwiek - do innego kościoła w Lublinie. Byle tylko zaoszczędzić sobie tych "przemówień" właśnie...

Nie wiem czemu tak się dzieje, w czym tkwi problem. Jakoś kompletnie inaczej jest w kościołach - przyszpitalnym, albo prowadzonym przez braci kapucynów na Poczekajce.

To nie są moje osobiste odczucia, ale wielu parafian tak uważa. Już nawet może lepiej słuchać tych pouczeń o godnym stroju w kościele na Mszy Trydenckiej, niż "konsumować takie flaki z olejem"...

Żeby nie było zbędnego narzekania, to trzeba mieć nadzieję na "lepsze jutro".

Dziś było jak to Barney ujął "gadanie o wszystkim"...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N lip 21, 2019 2:25 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lip 12, 2007 8:43 pm
Posty: 51
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
Zgadzam się że trzeba mieć nadzieję ..
Pozytywny przykład: trafiam, przypadkiem, do kościoła Św Trójcy w Krakowie.. Jestem pewnie w drodze i mam kilka godzin . Trwa kazanie, siadam i słucham, nie widzę księdza, tylko jego sylwetkę (siedzę daleko i wzrok siada niestety).. zasłuchuję się (czy takie słowo w ogóle istnieje?) i wiem że po wyjściu z tego budynku coś się zmieni, że zmieni się na lepsze, bo wiem że jest coś na co muszę zwrócić uwagę, nad czym muszę konkretnie popracować..

I to mam na myśli.. nie jakieś przykościelne fajerwerki, ale rodzaj duchowego przewodnictwa.. a nie cos typu "sobie a muzom"


N lip 21, 2019 11:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
I to jest jeden z powodów, dla których - przy moim, jak wiecie, bardzo krytycznym podejsciu do większości tego, co się uważa w Odnowie za charyzmaty (szczegóły mojego "uważania" w filmach, zapraszam!) nie mogę całkowicie odrzucić tych ruchów. Mają one swoje problemu kaznodziejskie - niestety, często herezja, protestantyzowanie, skłonność do zabobonów (o.Witko!), antyintelektualizm, upraszczanie, spłycanie, mieszanie psychologii z wiarą itd - ale w wielu tych grupach jednak kaznodziejstwo jest kaznodziejstwem, a nie przemówieniem. Jest tam ewangelizacja (choć zwykle brakuje elementów katechetycznych) i mowa na temat.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lip 22, 2019 9:37 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
mniszek_pospolity napisał(a):
JA do tego nudne. Np. kompletnie nie rozumiem po co ksiądz w każdą niedzielę czyta za kogo w danym dniu tygodnia będzie sprawowana Msza Św. Zwłaszcza, że intencje na przyszły tydzień są wywieszone w gablocie przy wejściu do kościoła nie mówiąc o internecie i stronie parafii... Tu jak najbardziej jest beton.
.


Beton betonem a starsi ludzie niczego z tablicy nie przeczytają, bo przeważnie nie mają przy sobie okularów do bliży.
Rozwiązaniem jest wydawanie gazetki parafialnej, w której byłoby większośc czytanych informjacji, jednak na to potrzeba osób i pieniędzy.
Beton można skruszyć, jeżeli parafia zadziała poprzez swoich przedstawicieli, członków Rady Duszpasterskiej.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pn lip 22, 2019 5:39 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lip 12, 2007 8:43 pm
Posty: 51
Odpowiedz z cytatem
Post Re: duszpasterstwo tu i tam
Jeszcze jedno zdanie w temacie, refleksja po pobycie w Krakowie. Otóż gdyby tak tylko udało mi się namówić krakowskich Dominikanów do przeniesienia się na wyspy, najlepiej z bazyliką (nie szkodzi że w remoncie) jak byłoby pięknie!
Dzięki kilku zaledwie niedzielom zrozumiałam pewne fragmenty ewangelii, dowiedziałam się jak odnieść je do mojego życia. Konkret. Żywy Kościół.


Pt wrz 27, 2019 7:30 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL