Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:07 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 307 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona
 Pytania do księdza 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 15, 2013 10:32 pm
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Pytania do księdza
W tym wątku prosimy zadawać tylko pytania. Nie jest on przeznaczony do dyskusji między użytkownikami. (merss)
_______________________________________________________
Szczęść Boże

Mam taki problem.

Od dawna rozważam problem swojego powołania. Zastanawiam się czy nie jest to kapłaństwo. Z kolei nie potrafię podejść do księdza i porozmawiać na ten temat ( trwa to już dłuuuugi czas). Rozum i serce mówią całkowicie przeciwnie. Nie wiem co myśleć.

Pozdrawiam


Wt paź 15, 2013 11:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Szczęść Boże
ktoś w końcu musiał ruszyć ten wątek, wypadło j-bw powitać kapłana
:bukiet:
na naszym forum.
Z życzeniami duchowej mądrości oraz odwagi (tak na początek).

j-bw tak na początek chciałaby zadać pytanie w ,,swoim'' podobno trochę nieprzewidywalnym stylu- czemu osobiście zaprzecza.

Czy ksiądz katolicki może być ojcem chrzestnym? Jak nie to dlaczego?


Śr paź 16, 2013 10:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
Ja również mam pytanie czy rodzice chrześni mogą być po ślubie ,jeśli nie dlaczego?

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


So paź 26, 2013 11:06 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 26, 2009 9:05 pm
Posty: 302
Post Re: Pytania do księdza
Dzień dobry, jak się powtarzam, to mnie skasujcie, ale o to księdza też się zapytać nie zaszkodzi.

Jak rozumieć 2 Tm 3, 5-8:
"Będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy. I od takich stroń. Z takich bowiem są ci, co wślizgują się do domów i przeciągają na swą stronę kobiety obciążone grzechami, powodowane pożądaniami różnego rodzaju, takie, co to zawsze się uczą, a nigdy nie mogą dojść do poznania prawdy."

Jakie kobiety miał na myśli św. Paweł? I jak rozumieć to, że sięuczą a nigdy nie dojdą do poznania prawdy?

_________________
"Jakżeż mogę rozumieć, jeśli mi nikt nie wyjaśni?" Dz 8, 30-31


N paź 27, 2013 9:06 am
Zobacz profil
Post Re: Pytania do księdza
A ja mam takie pytanie, czy przemiany chleba w ciało Chrystusa może dokonywać tylko ksiądz? i Przemiana dokonywana jest tylko nad hostiami pod jego rękoma czy może to robic na odległość jakoś?


N lis 17, 2013 8:34 pm
Post Re: Pytania do księdza
w zasadzie chodzi mi o to czy np człowiek nie będący kapłanem może dokonać przemienienia, pytanie wynikło z tego że w czasie kazania naszły mnie myśli ze np w afryce księża są bardzo rzadko i czy ludzie czekaja na niego długo, a np ludzie świedcy moga to robić, a kolejna sprawa że w tym pomencie nagle nie wiadomo z kąt naszły mnie jakieś myśli że w czasie przemienia klęcząc zobaczylem kawałki kebaba na płaszczu i nie wiem z kąt ubzdurało mi się że moga one byc przemienione?? i pytanie czy to mozliwe czy nie ma sie czym przejmować?:P


N lis 17, 2013 10:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
wilseven7 napisał(a):

Szczęść Boże

Mam taki problem.

Od dawna rozważam problem swojego powołania. Zastanawiam się czy nie jest to kapłaństwo. Z kolei nie potrafię podejść do księdza i porozmawiać na ten temat ( trwa to już dłuuuugi czas). Rozum i serce mówią całkowicie przeciwnie. Nie wiem co myśleć.

Pozdrawiam


Co tam nie potrafisz, jak się postarasz to podejdziesz, bo masz rację, że trzeba to z kimś (najlepiej z jakimś kapłanem) przegadać, żeby dobrze rozeznać. :)
Życzę odwagi.


Pn lis 18, 2013 11:42 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
joannabw napisał(a):
Szczęść Boże
ktoś w końcu musiał ruszyć ten wątek, wypadło j-bw powitać kapłana
:bukiet:
na naszym forum.
Z życzeniami duchowej mądrości oraz odwagi (tak na początek).

j-bw tak na początek chciałaby zadać pytanie w ,,swoim'' podobno trochę nieprzewidywalnym stylu- czemu osobiście zaprzecza.

Czy ksiądz katolicki może być ojcem chrzestnym? Jak nie to dlaczego?


Może być, za zgodą swojego biskupa. Czyli jak się postara to ojcem chrzestnym zostanie :)


Pn lis 18, 2013 11:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
pawellos napisał(a):
1. A ja mam takie pytanie, czy przemiany chleba w ciało Chrystusa może dokonywać tylko ksiądz? i
2. Przemiana dokonywana jest tylko nad hostiami pod jego rękoma czy może to robic na odległość jakoś?


1. Do tej sakramentalnej przemiany potrzebny jest ksiądz, mający sakrament kapłaństwa.
2. Na odległość się nie da.


Pn lis 18, 2013 11:54 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
mindmonkey napisał(a):
Ja również mam pytanie czy rodzice chrześni mogą być po ślubie ,jeśli nie dlaczego?

Jeśli mają ślub kościelny to jak najbardziej mogą być chrzestnymi.


Wt lis 19, 2013 12:15 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
Mam jeszcze pytanie czy jeśli pomyśle sobie ,że coś złego się wydarzy np mam katastroficzne myśli ,że bedzie wypadek samolotowy i on się wydarzy ponosze wine tzn jest to grzechem .Takie myśli mam w chorobie chodzi mi o myśli katastroficzne.

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Wt lis 19, 2013 2:27 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
mindmonkey napisał(a):
Mam jeszcze pytanie czy jeśli pomyśle sobie ,że coś złego się wydarzy np mam katastroficzne myśli ,że bedzie wypadek samolotowy i on się wydarzy ponosze wine tzn jest to grzechem .Takie myśli mam w chorobie chodzi mi o myśli katastroficzne.


Myśli katastroficzne nie mają wpływu na wydarzenia - nie powodują katastrofy - stąd nie ponosisz winy za wypadki na świecie. Niemniej warto się nimi zająć w ramach psychoterapii, czyli zadbać o swoje zdrowie psychiczne.


Cz lis 21, 2013 11:17 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So kwi 21, 2012 9:05 pm
Posty: 208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
Skoro nowy ksiądz już odpowiada, jeszcze raz spróbuję dostać odpowiedź (na zapytaj.wiara.pl nie udało mi się uzyskać zadowalającej odpowiedzi):

Proszę Księdza, w związku z dyskusją (która toczyła się już kilka miesięcy temu) z MJ-em w wątku "Dosłownie/ nie dosłownie" mam dwa pytania. Rozumiem, że to skomplikowana sprawa, ale zależy mi na rozstrzygnięciu.

1. Jak odpowiedzieć na to:
MJ napisał(a):
JEZELI zakladamy, ze "zamrozone zyje", to nie zdolamy znalezc zadnych argumentow zabraniajacych tzw. "adopcji zamrozonego zarodka do lona kobiet, ktore sie na to zgodza".
Poniewaz taka adopcja jest wowczas mniejszym zlem, niz "zabicie zarodka zyjacego w cieklym azocie".

Właściwie się z tym zgadzam. Czy przyjęcie, że zamrożone dzieci są zakładnikami zwolenników in vitro, jest właściwe? Wtedy przy założeniu, że zgoda na ich adopcję zostanie potraktowana jako zgoda na dalsze stosowanie in vitro (chociaż do tego nie jestem całkiem przekonany - czy mogę prosić o uzasadnienie, jeśli tak jest), faktycznie należałoby jej nie udzielać dopóki nie będzie pewności, że in vitro i zamrażanie zarodków zostanie zakazane. Czy takie rozumowanie jest poprawne?

Z kolei fragment z instrukcji Dignitas personae
Cytuj:
Została też wysunięta propozycja wprowadzenia formy „adopcji prenatalnej”, tylko w tym celu, by stworzyć możliwość narodzenia się istotom ludzkim, które w przeciwnym wypadku skazane są na zniszczenie. Jednakże ta propozycja, godna pochwały co do intencji uszanowania i obrony życia ludzkiego, niesie ze sobą wiele problemów nie różniących się od wyżej przedstawionych.

wydaje się nie wykluczać całkiem adopcji, ale, jeśli dobrze rozumiem kontekst, wskazuje, że główną wadą takiej adopcji jest bałagan przy ustalaniu, kto jest matką. Ale nie jestem przekonany, czy ten bałagan wystarcza, żeby stwierdzić, że lepiej, żeby te dzieci się nie rodziły.

2. Czy tylko wiara w dogmaty jest konieczna do zbawienia? Tak mi się wydaje, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia, a MJ napisał "By byc Zbawionym, to trzeba wierzyc w cala Prawde." (miał na myśli swoje wnioski)

Kontekst pytania:
MJ napisał(a):
Albowiem w Tysiacletnim Krolestwie tak bedzie- a to jest Wielka i Wspaniala Tajemnica:
Beda poczynac, a beda w Tajemnicy !
Tak, jak byc mialo od Poczatku.
Ci ktorzy uwierza, zapragna i WYTRWAJA w Dziewictwie- beda poczynac w sposob niepokalany przez Niepokalane Poczecie.

BartekChom napisał(a):
Ale Niepokalane Poczęcie to poczęcie bez grzechu pierworodnego. A grzech pierworodny jest grzechem wszystkich potomków Adama z wyjątkiem jedynie Maryi.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-1.htm
"404 W jaki sposób grzech Adama stał się grzechem wszystkich jego potomków? Cały rodzaj ludzki jest w Adamie sicut unum corpus unius hominis - "jak jedno ciało jednego człowieka". Przez tę "jedność rodzaju ludzkiego" wszyscy ludzie są uwikłani w grzech Adama, jak wszyscy są objęci sprawiedliwością Chrystusa. Przekazywanie grzechu pierworodnego jest jednak tajemnicą, której nie możemy w pełni zrozumieć. Wiemy z Objawienia, że Adam otrzymał świętość i sprawiedliwość pierwotną nie dla siebie samego, ale dla całej natury ludzkiej; ulegając kusicielowi, Adam i Ewa popełnili grzech osobisty, ale ten grzech dotyka natury ludzkiej, którą będą przekazywać w stanie upadku. Grzech będzie przekazywany całej ludzkości przez zrodzenie, to znaczy przez przekazywanie natury ludzkiej pozbawionej pierwotnej świętości i sprawiedliwości. Dlatego grzech pierworodny jest nazywany "grzechem" w sposób analogiczny; jest grzechem "zaciągniętym", a nie "popełnionym", jest stanem, a nie aktem."

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-2.htm
"491 W ciągu wieków Kościół uświadomił sobie, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia. Właśnie to wyraża dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez papieża Piusa IX:
Najświętsza Maryja Dziewica od pierwszej chwili swego poczęcia, przez łaskę i szczególny przywilej Boga wszechmogącego, na mocy przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego, została zachowana nienaruszona od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego."

Rozumiem, że nie ma dogmatu, że nie Maryja nie zawdzięcza swojego Niepokalanego Poczęcia temu, że poczęła się bez kopulacji, ale jednak nie rozumiem, jak mogłyby być inni ludzie niepokalanie poczęci.

MJ napisał(a):
By zrozumiec, to najpierw trzeba uwierzyc.

BartekChom napisał(a):
W co właściwie mam uwierzyć? Zresztą to nie ma na mnie wpływu, chyba że miałbym próbować doczekać niepokalanie poczętego potomka. Czy zakładasz, że to się i tak nie uda, chyba że doczekam Tysiącletniego Królestwa.

MJ napisał(a):
Mylisz sie.
Bez wzgledu na to, czy doczekasz, czy nie jest tak, ze:
By byc Zbawionym, to trzeba wierzyc w cala Prawde.


Czy trzeba wierzyć, że "ci ktorzy uwierza, zapragna i WYTRWAJA w Dziewictwie- beda poczynac w sposob niepokalany przez Niepokalane Poczecie", ewentualnie, że tak nie jest?


N lis 24, 2013 2:34 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
BartekChom napisał(a):
Skoro nowy ksiądz już odpowiada, jeszcze raz spróbuję dostać odpowiedź (na zapytaj.wiara.pl nie udało mi się uzyskać zadowalającej odpowiedzi) (...)

Wybacz, ale nie będę wchodzić w waszą dyskusję. Po pierwsze dlatego że nie będąc bioetykiem, nie czuję się kompetentny; po drugie nie ogarniam poziomu zawiłości waszej dyskusji. Ale życzę powodzenia w szukaniu odpowiedzi. :)


N lis 24, 2013 9:42 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So kwi 21, 2012 9:05 pm
Posty: 208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
No cóż. Już nie wiem, gdzie szukać odpowiedzi.


Pn lis 25, 2013 12:48 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 307 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL