Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:03 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Antychrześcijańskie aspekty psychoanalizy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Antychrześcijańskie aspekty psychoanalizy
Freud powiedział wiele bzdur, na Freuda powołują się neomarskiści. Bzdury o seksie i kompleksie Edypa który ponoć każdy ma. Powiedział jednak jedną ciekawą rzecz: o pseudozadowoleniu, które daje spęłnianie zachcianek Id oraz o prawdziwym zadowoleniu w zgodzie z Superego.
Natomiast robi się idola nie z Freuda a z Junga. Co do niego, polecam tekst księdza Posackiego: https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/carl-gustaw-jung-a-problem-zla/
nawiązując do spotkania na Youtube : abp Ryś / rabin Szychowski / ks. Koroza o Hiobie https://www.youtube.com/watch?v=QOonF_u8L9s
"Jung gorszy od Freuda, gdyby w księdze Hioba były tylko odpowiedzi jego przyjaciół, można by się skusić na odpowiedź Hiobowi, ale skoro odpowiedział mu sam Bóg, już nie trzeba. Ta odpowiedź Hiobowi to czystej wody satanizm : szatan oskarża Hioba przed Bogiem, przychodzi Jung i oskarża Boga przed Hiobem i nami."
Kiedyś kupiłem książkę inspirowaną filozofią Junga, miałem po niej bluźniercze myśli i książke spaliłem.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr mar 18, 2020 7:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Antychrześcijańskie aspekty psychoanalizy
Wszystkie te tak zwane "archetypy" jak Anima,Niewiniątko,Sierota, Męczennik,
Wędrowiec, Wojownik, Czarodziej itp. są o kant stołu potłuc. I tylko wspierały moją chorobę psychiczną.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr mar 18, 2020 7:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Antychrześcijańskie aspekty psychoanalizy
Andy, można - w pewnej perspektywie - powiedzieć, że wszystko co nie kultywuje wartości, etyki ewangelicznej, jest antychrześcijańskie. Równocześnie na wszystko można spojrzeć z punktu widzenia nauk społecznych, socjologicznym spojrzeniem, które opisuje i porównuje bez wartościowania.

Mając do dyspozycji rożne perspektywy, oraz wolną wolę, możemy wybierać to co konstruktywne, oraz odrzucać to co destrukcyjne. Problem pojawia się kiedy zabraknie dystansu i przez pryzmat części (tego co istnieje w przestrzeni społecznej) chcemy ogarnąć, a nawet kontrolować całość. Czasami ktoś może mieć nawet taką uzasadnioną egzystencjalnie potrzebę, ale de facto niczego to nie zmienia.

Problemów nie rozwiąże się zamieniając jeden ich rodzaj na inny. Ujmując rzecz w kontekście psychologii, myślę, że należałoby założyć, że osoba szukająca pomocy psychologicznej sama siebie określa jako "zaburzoną", więc tak jest przez "psychologię" traktowana, z wszystkimi, daleko idącymi konsekwencjami. Równocześnie osoba zainteresowana psychologią jako jedną z nauk społecznych, czy bardziej ogólnie stref społecznych i zakorzeniona w szerokiej rzeczywistości, może określić dany nurt w psychologii, konkretnego psychologa, czy grupę jako "durnych" z uwagi na specyfikę ich poglądów, postaw i roszczeń do tłumaczenia całości rzeczywistości przez pryzmat własnych i "durnych" teorii psychologicznych.

Konkludując każda z wyżej wymienionych i skrajnych postaw jest OK, w sensie występuje w naturze. Co nie zmienia faktu, że na własny użytek można racjonalnie wybrać osobiste postawy. Np. jestem obiektywnie rzecz biorąc chory, więc postępuję ściśle wg. wskazówek lekarza. Interesują mnie meandry umysłu ludzkiego, mogę je sobie zgłębiać, pamiętając o socjologicznej metodzie obserwacji bez zaangażowania osobistego, emocjonalnego, egzystencjalnego, a przynajmniej nie w takim stopniu jak przeziębiony wertujący encyklopedię medyczną w poszukiwaniu diagnozy swojego stanu zdrowia, ponieważ ogólnie wiadomo, że tak zdobyta wiedza "psu na budę się zda".


Cz mar 19, 2020 5:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Antychrześcijańskie aspekty psychoanalizy
Nie tyle chodzi mi o psychologię, co o psychoanalizę, Nigdy nie byłem u psychoanalityka.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Cz mar 19, 2020 6:02 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL