Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:09 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Rozmowy w sztuce 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: hi hi cd...
Szczyt głupoty, czy sięganie do granic wrażenia artystycznego?
Cytuj:
"Dziewczynka z balonem, dobrze znana grafika Banksy'ego, to ostatnia pozycja na aukcji w Sotheby's w Londynie. Krótko po sprzedaży za £1,04 mln płótno przechodzi przez niszczarkę zainstalowaną w dolnej części ramy"


https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=5-RFj1Slcws


To zdemolowane dzieło teraz pewnie będzie jeszcze droższe.


So paź 06, 2018 4:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: hi hi cd...
Brandeisbluesky napisał(a):
Szczyt głupoty, czy sięganie do granic wrażenia artystycznego?

To zdemolowane dzieło teraz pewnie będzie jeszcze droższe.


Hm, dzieło...? Postać z szablonu dziełem za wielkie pieniądze...? Nie wiem czy to właściwa ocena, ale to sprawia wrażenie wyreżyserowanego marketingu. Postać tego artysty bazuje na stworzeniu pewnej aury, miał pomysł na siebie, tajemnica, bo nikt nie wie kim jest, tak więc mamy aurę tajemniczości, outsidera, buntownika, postać zbudowana na popularności, jego sztuka gra na emocjach. I to chyba wszystko.

On sam przyznaje że dopóki nie znalazł sposobu na siebie, czyli ukrywania swojej tożsamości to nikt się nim nie interesował. W dzisiejszym świecie to po prostu szukanie sposóbu na siebie, często na zasadzie jak sprzedać siebie za populaność.


Cz paź 25, 2018 9:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: hi hi cd...
Teraz zniszczony obraz uległ transformacji i już nazywa się "Love is in the bin". Nabywca stwierdził, że w dalszym ciągu akceptuje transakcję, gdyż autor nie zniszczył obrazu, ale stworzył nową sztukę podczas aukcji. On sam uczestniczy w historii tworzenia sztuki. Tak naprawdę podobno niszczarka w ramie zacięła się i dlatego obraz został tylko częściowo zniszczony. Zatem być może "Love in the bin" zawdzięcza swoją egzystencję przypadkowi. Interesujące jest to, że serduszkowy balonik ocalał, podczas gdy dziewczynka uległa destrukcji. Wydaje się, że taki układ ma wyraz symboliczny. Przypuszczam, że jest to nowy etap w życiu artysty (chociażby dlatego, że stał się jeszcze bardziej znany dzięki wydarzeniu na aukcji).

Poszukałam więcej informacji o Banksy'm i widzę, że raczej trudno zarzucić mu sztampowość. Tak jak napisałaś - "znalazł pomysł na siebie" i mnie się on podoba. Pomyśl sobie, że ocenialibyśmy dzieła artystów nie ze względu na nich samych, a tylko ze względu na samo dzieło (chociaż trudne to jest, bo z doświadczenia wiemy, że w dziełach artystów widać jakąś powtarzalność - to taki niewidzialny, ale wyczuwalny podpis autora).


Cz paź 25, 2018 5:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: hi hi cd...
Brandeisbluesky napisał(a):
Poszukałam więcej informacji o Banksy'm i widzę, że raczej trudno zarzucić mu sztampowość. Tak jak napisałaś - "znalazł pomysł na siebie" i mnie się on podoba. Pomyśl sobie, że ocenialibyśmy dzieła artystów nie ze względu na nich samych, a tylko ze względu na samo dzieło (chociaż trudne to jest, bo z doświadczenia wiemy, że w dziełach artystów widać jakąś powtarzalność - to taki niewidzialny, ale wyczuwalny podpis autora).


Dobrze się z Tobą o sztuce rozmawia. :) Nie oceniam sztuki Banksy'ego poprzez pryzmat jego własnej osoby, w sumie staram się nie oceniać atystów poprzez nich samych, ale poprzez to co tworzą. Salvador Dali był przecież ''szaleńcem'', Gaudi wizjonerem, Caravaggio zabójcą i ponoć homoseksualistą, van Gogh schizofrenikiem, można by tutaj wyliczać.

Jednak czasem trudno mi pewne obrazy nazywać dziełem. Myślę że termin - dzieło - mogę użyć wobec murali Tomasza Sętowskiego, niewątpliwie są one dziełem szczególnie fenomenalnej wyobraźni i takowego talentu pana Tomka, ale nie bardzo skłaniam się do użycia tego słowa wobec graffiti Banksy'ego. Jego twórczość jest formą sztuki, ale nie są to dzieła sztuki w moim odczuciu. To tylko moje prywatne zdanie, oczywiście.

Dzisiaj popularność jest pożądaną marką. I tak przeciętni lub mniej przeciętni polscy piłkarze są na tej fali popularności traktowani jak gwiazdy i idole, obsypywani ''hajsem'' i luksusami. Na tej fali popularności kiedy Kim Kardashian maluje obrazek czy pisze książkę, to staje się to dziełem i bestsellerem. I na tej fali myślę że obrazek Banksy'ego poszedł za takie pieniądze, bo nieistotne co tam jest na obrazku, ale ważne że to jest opatrzone stosowną marką - nazwiskiem.


Cz paź 25, 2018 5:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: hi hi cd...
Jak ugotuję żurek na kiełbasie, to jest to moje dzieło, bo ja jestem za nie odpowiedzialna (chociaż to prosta potrawa). Goście zjedzą i nazwą mnie mistrzynią kuchni, bo im bardzo smakowało. Dzieło może mieć różne definicje; wcześniej pisałam w dwóch znaczeniach: 1. Banksy jest autorem; 2. mnie się podobało. :-D


Cz paź 25, 2018 5:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: hi hi cd...
Brandeisbluesky napisał(a):
Dzieło może mieć różne definicje; wcześniej pisałam w dwóch znaczeniach: 1. Banksy jest autorem; 2. mnie się podobało. :-D


To jednak nie stanowi o tym czy coś jest dziełem czy nie w realnym tego słowa znaczeniu. :) Nadal mogę twierdzić że Banksy nie tworzy dzieł sztuki, tworzy pewien rodzaj sztuki po prostu, lub posługuje się wyrazem artystycznym aby przekazać swoje idee / emocje.


Cz paź 25, 2018 6:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lip 09, 2014 11:23 am
Posty: 1528
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: hi hi cd...
equuleuss napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Dzieło może mieć różne definicje; wcześniej pisałam w dwóch znaczeniach: 1. Banksy jest autorem; 2. mnie się podobało. :-D


To jednak nie stanowi o tym czy coś jest dziełem czy nie w realnym tego słowa znaczeniu. :) Nadal mogę twierdzić że Banksy nie tworzy dzieł sztuki, tworzy pewien rodzaj sztuki po prostu, lub posługuje się wyrazem artystycznym aby przekazać swoje idee / emocje.


Coś w rodzaju artystycznej publicystyki imho.Momentami ciekawe jako taki graficzny skrót myślowy. Ale je tego nigdy nie zapamiętuję , w przeciwieństwie do Caravaggia.


Pt paź 26, 2018 12:38 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
Mi tam w ogóle czasami ciężko przychodzi zrozumieć takie dzieła jak właśnie to Banksy'ego albo "Czarny kwadrat na białym tle" Malewicza. Sztuka tych dzieł może polegać co najwyżej na tym, że tworzą coś, czego przeciętny człowiek nie rozumie i sam by na to nie wpadł.


Pt paź 26, 2018 5:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
Parę miesięcy temu można było przeczytać o planowanej wystawie prac Andy Warhol'a w Watykanie np. tutaj klik, jednak rzecznik The Andy Warhol Museum w Pittsburghu twierdzi, że na razie Muzea Watykańskie wycofały się z projektu klik. Trudno powiedzieć, czy wystawa dojdzie do skutku. Jak odbieracie sam projekt wystawy prac Andy Warhol'a w Muzeach Watykańskich?


Śr paź 31, 2018 7:00 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 19, 2014 9:38 pm
Posty: 941
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
Kwestia gustu kustosza muzeum ;) (Watykańskiego akurat nie podzielam :P ale Archidiecezji Warszawskiej - jak najbardziej :mrgreen: klik)


Śr paź 31, 2018 9:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
Sprawę (moim zdaniem tymczasowego) wycofania się z wystawienia prac Warhol'a skomentowała dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta:

"W 2019 r. i 2020 r. będziemy upamiętniać Leonarda (da Vinci), a poza tym w muzeach mamy wiele różnych wystaw, więc na razie nie mogę nic potwierdzić." "W muzeach międzynarodowych czasami ich harmonogramy wystaw po prostu nie pasują do siebie". "Jesteśmy bardzo zainteresowani badaniem duchowej strony artysty; Bardzo ważne jest, abyśmy prowadzili dialog ze sztuką współczesną. Żyjemy w świecie obrazów, a Kościół musi być częścią tej rozmowy." klik

Upamiętnianie okrągłej rocznicy śmierci Leonardo da Vinci raczej łatwo było przewidzieć dużo wcześniej, zatem takie tłumaczenie pani Jatta to raczej zasłona dymna. Bardzo mnie zastanawia w jakim sensie dyrektorka Muzeów jest zaintresowana duchową stroną artysty i jak można ją odczytać wgłębiając się w jego sztukę.


Śr paź 31, 2018 10:15 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
W sumie całkiem dawno, bo ponad tydzień temu, zmarł Lubomir Tomaszewski. Dla nieznających trochę wprowadzenia:
https://niezlasztuka.net/design/lubomir ... ekt-formy/


So lis 24, 2018 4:18 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
Zobaczcie to. Tak bardzo porusza mnie ta rzeźba.
Obrazek


Cz gru 13, 2018 8:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
Viridiana napisał(a):
Zobaczcie to. Tak bardzo porusza mnie ta rzeźba.

Widok zaiste makabryczny. Dobrze, że to tylko rzeźba.


Pt gru 14, 2018 11:13 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy w sztuce
Brandeisbluesky napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Zobaczcie to. Tak bardzo porusza mnie ta rzeźba.

Widok zaiste makabryczny. Dobrze, że to tylko rzeźba.

Być może. Nie wiem, nie odebrałam tego jako makabrę. Tytuł tej rzeźby w ogóle brzmi "Gal zabijający żonę". Wydaje się przerażające, dopóki nie zagłębi się w zamysł artysty. Kraj tychże małżonków przegrał wojnę, co oznaczałoby, że kobieta musiałaby znosić liczne gwałty, cierpienia i upokorzenia. Rzeźba przedstawia moment, gdy żona już jest martwa, a Gal popełnia samobójstwo, nadal nie patrząc na nią, tak jak nie patrzył na nią, gdy ją zabijał, bo nie może znieść myśli o jej śmierci. Oczywiście nie twierdzę, że zabijanie swojej żony, być może nawet w celu chronienia jej, jest w pełni etyczne, ale to rzeźba, więc możemy sobie pozwolić na pewne luźne rozmyślania.


So gru 15, 2018 12:36 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL