Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 5:16 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Katolicka Wspólnota Narodów 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Katolicka Wspólnota Narodów
Przyszło mi do głowy takie zagadnienie, być może dziwne, ale pobawmy się trochę w political fiction.

Wyobraźmy sobie, że papież proponuje utworzenie czegoś na wzór Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Papież staje się formalnie głową wszystkich państw, w których większość mieszkańców uznaje Jego zwierzchnictwo. Każde z tych państw dalej pozostaje suwerenne, tak samo jak suwerenne są w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów Kanada czy Australia. Pomimo, że w tych państwach żyją nie tylko anglikanie, to jednak nikomu nie przeszkadza, że głową jest głowa Kościoła Anglikańskiego.

Ciekawe jak na taki pomysł zareagowaliby nasi polscy niekatolicy? Czy byłyby zarzuty o próbę utworzenia jakiejś katolickiej unii wyznaniowej?
A co na to sami katolicy i wszyscy uznający zwierzchność papieża? Jak podeszliby do tego narodowcy? Przecież de facto stracilibyśmy cześć suwerenności - bynajmniej oficjalnie. Głową naszego państwa i każdego innego katolickiego byłby w tej chwili Argentyńczyk, a gdyby Benedykt XVI był jeszcze papieżem, to Niemiec...

Czy taka Katolicka Wspólnota Narodów miałaby w ogóle szansę funkcjonować na dokładnie takiej samej zasadzie, co Brytyjska Wspólnota Narodów?
Jeżeli taki twór zaistniałby, to czy miałoby sens dalsze istnienie Watykanu czy Stolicy Apostolskiej formalnie? Taka Unia Katolicka byłaby ze stolicą w Rzymie, który w takiej sytuacji nie potrzebowałby odrębnych tworów takich jak Watykan czy Stolica Apostolska. W końcu to jest Kościół Rzymskokatolicki.


Pn wrz 02, 2019 11:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicka Wspólnota Narodów
Lubisz tracić czas na takie gdybanie?

Aha... Poczytaj sobie.


Pn wrz 02, 2019 12:01 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicka Wspólnota Narodów
Nie czuję, żebym tracił czas.

Nie wiem po co wrzuciłeś ten link. Wiem czym jest Kościół Katolicki i że nie jest on tożsamy z Kościołem Rzymskokatolickim. Jednak ok. 98% wiernych Kościoła Katolickiego to rzymscy katolicy.


Pn wrz 02, 2019 12:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicka Wspólnota Narodów
Dociekliwy napisał(a):
Nie wiem po co wrzuciłeś ten link. Wiem czym jest Kościół Katolicki i że nie jest on tożsamy z Kościołem Rzymskokatolickim. Jednak ok. 98% wiernych Kościoła Katolickiego to rzymscy katolicy.

Nie zmienia to w niczym faktu, że określanie Kościoła katolickiego mianem "Kościół rzymskokatolicki" (tak, tak, drugie słowo piszemy w obu przypadkach z małej litery), jest błędem.


Pn wrz 02, 2019 12:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicka Wspólnota Narodów
Cytuj:
Czy taka Katolicka Wspólnota Narodów miałaby w ogóle szansę funkcjonować na dokładnie takiej samej zasadzie, co Brytyjska Wspólnota Narodów?


Nie, nie miałaby szansy funkcjonowania... troszkę jak dla mnie abstrakcyjny temat. Niby jak to sobie wyobrażasz?

To jest dla mnie niemal idealny temat na political fiction. :cfaniak:

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Pn wrz 02, 2019 1:09 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL