Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 2:42 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy PRL była naszą Ojczyzną? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Urodziłem się w połowie lat osiemdziesiątych w Polsce. Czy właściwie napisałem? Czy na pewno urodziłem się w Polsce, czyli w Państwie Polskim? Istnieją opinie, że PRL była po prostu radziecką kolonią o szerokiej autonomii. Byliśmy jako państwo uznane na arenie międzynarodowej, ale Polska miała mniej wolności, niż ma obecnie np. Tajwan, którego prawie nikt nie uznaje i nawet nie jest w ONZ. Ale jest de facto samodzielny, niepodległy i suwerenny. PRL tego nie miała.

Czy po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku powinniśmy wrócić do stanu prawnego z dnia 31 sierpnia 1939 roku, a okres PRL uznać za niebyły?
Niektórzy uważają, że Traktat Ryski obowiązuje w dalszym ciągu, a granice Polski są takie, jakie były przed II wojną światową.

Nie wszyscy muszą o tym wiedzieć, ale obecny kształt terytorialny Polski "zawdzięczamy" Stalinowi, tak więc siłą rzeczy Polska odzyskała wolność w ramach tego, co ustanowił Stalin. A więc można nazwać to w ogóle wolnością? Pełną wolnością? Czy wolna Polska nie powinna wrócić do granic z 1939 roku, bo w przeciwnym wypadku nie ma mowy o żadnej prawdziwej wolności?

Jak Wy to widzicie?


Cz lut 07, 2019 2:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Myślisz, że w radzieckiej kolonii uczyli by dzieci takich wierszyków?

— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.


Cz lut 07, 2019 3:08 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Dociekliwy napisał(a):
Czy wolna Polska nie powinna wrócić do granic z 1939 roku, bo w przeciwnym wypadku nie ma mowy o żadnej prawdziwej wolności?

Jak Wy to widzicie?

No są dwie sprawy.
Granice z 1939
Lwów - mieszkańcy Lwowa i okolic i gdzie tam jeszcze sięgała II RP na wschodzie - musieliby chcieć takiego stanu. Jeśli nie (a raczej nie) to wiązałoby się to z wojną..
Wrocław, Legnica, Szczecin - czyli zachodnia strona - w czasach II RP była niemiecka, chcesz te ziemie oddać Niemcom? Na nich urodziła się już kupa Polaków..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz lut 07, 2019 3:09 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Sprawa granic jest jak dla mnie drugorzędna. Raczej skupiłbym się na tym, czy w 1989 roku nie powinno być zrobione w ten sposób, że całe prawo ustanowione w PRL idzie do kosza, wracamy do porządku prawnego z sierpnia 1939 roku i na tym budujemy resztę.

Co do granic, to najlepsza opcja byłaby taka: ziemie II RP + ziemie III RP + obwód kaliningradzki. Ale to moja własna opinia, choć może zanadto zachłanna. Nie wiem czy słuszna.


Cz lut 07, 2019 3:15 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
feelek napisał(a):
Myślisz, że w radzieckiej kolonii uczyli by dzieci takich wierszyków?

— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.


Uważasz, że Polska była normalnym państwem? Państwo jest samo w sobie niepodległe, suwerenne i wolne.

Istnieje coś takiego jak Wspólnota Niepodległych Państw. Głupia nazwa, bo każde państwo jest w swej istocie niepodległe. Ukraińcy chcieli zmienić tą nazwę na Wspólnota Demokratycznych Państw, ale Rosjanie się nie zgodzili.


Cz lut 07, 2019 3:21 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Dociekliwy napisał(a):
Co do granic, to najlepsza opcja byłaby taka: ziemie II RP + ziemie III RP + obwód kaliningradzki.


A mamy chociaż jedną sprawną głowicę jądrową? ;-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz lut 07, 2019 3:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Dociekliwy napisał(a):
Co do granic, to najlepsza opcja byłaby taka: ziemie II RP + ziemie III RP + obwód kaliningradzki. Ale to moja własna opinia, choć może zanadto zachłanna. Nie wiem czy słuszna.

Nie zanadto, raczej za mało, ja bym dorzucił jeszcze ziemie I RP.


Cz lut 07, 2019 3:32 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Dociekliwy, wlasnie takie podejscie zwykle jest przyczyna wojen jak juz wspomnial Peter, a tak poza tym skoro uwazasz ze wtedy jak sie urodziles to nie byla Polska to powinienes zarzadac by wpisano ci w Paszporcie miejsce urodzenia ZSRR i wystapic do wladz Rosyjskich o obywatelstwo, bo wedlug tego co twierdzisz wynikalo by ze urodziles sie Rosjaninem a nie Polakiem.
Wirsz, kij ma zawsze dwa konce.


Cz lut 07, 2019 3:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Ja w PRL żyłem i takie wątpliwości są dla mnie co najmniej dziwactwem.
Polska to nie są kilometry kwadratowe (powierzchnia Polski wielokrotnie się zmieniała) i jakieś papiery.
Polska to kultura i tradycja.
Sądzę, że dla każdego kto żył w PRL jest to oczywiste.


Cz lut 07, 2019 4:26 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Robert55 napisał(a):
Polska to nie są kilometry kwadratowe (powierzchnia Polski wielokrotnie się zmieniała) i jakieś papiery.
Polska to kultura i tradycja.


Dokładnie tak! Nawet kiedy Polski w ogóle nie było na mapie (w okresie zaborów) to i tak faktycznie istniała w świadomości nie tylko polskiej, ale także szerszej, jako byt kulturowo-narodowościowy.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Cz lut 07, 2019 5:07 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 07, 2007 11:01 pm
Posty: 799
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Nie poczuwam się.

_________________
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/


Cz lut 07, 2019 5:56 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Dociekliwy napisał(a):
Raczej skupiłbym się na tym, czy w 1989 roku nie powinno być zrobione w ten sposób, że całe prawo ustanowione w PRL idzie do kosza, wracamy do porządku prawnego z sierpnia 1939 roku i na tym budujemy resztę.

Powinno. W zasadzie to nawet teraz powinno się tak zrobić.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz lut 07, 2019 6:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Pierwsza i druga Rzeczypospolita to byly panstwa wielonarodowe, czy myslisz ze ludnosc Ukrainy i Bialorusi spokojnie zgodzila by sie na jakies zmiany graniczne inicjowane przez Polske ?
Caly pokoj w Europie ktorym sie cieszycie od 75lat polega na uznaniu niezmiennosci granic ustanowionych przez Wielka Trojke po 2 w. sw.
Nie ma znaczenie czy te granice komus sie podobaja czy nie, tak dlugo jak sa nienaruszalne tak dlugo jest spokoj.
Co do PRL to pol zycia tam przezylem i dla mnie bylo to panstwo, chociaz "pod specjalnym nadzorem" wielkiego brata.
Dlaczego uwazasz ze prawo polski miedzywojennej bylo dobrym prawem, wiesz cos na jego temat ?


Cz lut 07, 2019 7:51 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Chodzi o pewną ciągłość historyczną. Była I RP, II RP i III RP. PRL wbiło się klinem pomiędzy II a III RP.

PRL nie była państwem w tym znaczeniu, że nie była wolna. Nawet członkostwo w ONZ nic nie da. Tajwan dzisiaj jest bardziej niepodległy i suwerenny od PRL, choć w ONZ nie jest i większość państw go nie uznaje.

II RP nie przyjęła prawa zaborców po swoim powstaniu. Powstało nowe polskie prawo, waluta itd., a więc było w pewnym sensie nawiązanie do I RP. III RP powinna nawiązać do II RP.

Nie chodzi i to, że prawo w PRL było złe. Chodzi o to, że było ustanawiane przez radzieckich namiestników. Ich polska narodowość nic nie zmienia. Skoro gnębili naród, to zwykli zdrajcy na usługach Moskwy.

Granice niech sobie zostaną takie jakie są (sprawa drugorzędna), ale powinno nastąpić prawne nawiązanie do II RP.

Państwo w samej swojej istocie jest niepodległe i suwerenne, dlatego nazywanie PRL państwem jest trochę na wyrost. Wolność jest ważniejsza od uznanie przez ONZ, co pokazuje przykład Tajwanu.

PRL była takim samym polskim "państwem" jak Generalne Gubernatorstwo.


Cz lut 07, 2019 8:47 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy PRL była naszą Ojczyzną?
Czy myslisz logicznie?
Aby dokonac czegos takiego jak totalna zmiana prawa to musiala by pierw byc anarchia a tego bys chyba nie chcial.
Trzeba stopniowwo zmieniac prawa podczas dgy stare obowiazuja czyli wszelkie zmiany musza byc robione tak by nie powstala luka, albo sprzecznosci prawne.
Krok po kroku, ale trzeba tez usuwac stare prawa ktorych miejsce zajmuja nowe, by nie powsyak dziwolag jak w Anglii, gdzie starych praw sie nie usuwa tylko doklada nowe bardzo czesto kolidujace lub sprzeczne ze starymi ktore ciagle sa w mocy.


Cz lut 07, 2019 9:03 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL