Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 2:57 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świecie. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
towarzyski.pelikan napisał(a):
Kultura wyższa nie służy ćwieczeniom intelektualnym. Nie jest to jej funkcją.

Że nie służy, to się nie zgodzę. Często przecież trzeba się zastanowić nad przesłaniem dzieła.
Brandeisbluesky napisał(a):
Jeśli ktoś intensywnie pracuje intelektualnie zawodowo, to jest szansa, że poza pracą prędzej zdecyduje się np. na uprawianie sportu, może poczyta o polityce, a nie na napełnianie umysłu wiedzą, którą może uważać za mało użyteczną dla nich, albo niewiele wnoszącą do życia. Taką mam po prostu obserwację, a nie to, że myślę, że to jest dobre podejście.

No i właśnie problem leży w tym, że się tą kulturą ludzie nie interesują.


Pn sty 07, 2019 4:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Problem będziesz widziała Ty, ale nie ktoś, kogo sztuka "nie rusza." Jeśli Ty dostrzegasz problem, to też możesz próbować go rozwiązać. Namawiałam swoje dzieci do brania udziałów w konkursach plastycznych, czy do uczenia się gry na instrumentach muzycznych w bardzo wczesnym wieku. To jest projekt na lata, ale efekty już widać :)) Może one kiedyś swoim przykładem wpłyną na to, że ich znajomi też będą robić podobne rzeczy. Ty pewnie też masz jakiś pomysł, co możesz zrobić w swoim środowisku? :)


Pn sty 07, 2019 5:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Viridiana napisał(a):
Że nie służy, to się nie zgodzę. Często przecież trzeba się zastanowić nad przesłaniem dzieła.

To, że odbiór dzieła wymaga refleksji nie czyni dzieła łamigłówką logiczno-matematyczną, a jej odbioru ćwiczeniem intelektualnym. Tak naprawdę ten intelektualny wymiar odbioru sztuki/kultury jest wtórny wobec odbioru emocjonalnego, który jest najważniejszy. Najpierw stwierdzasz, że dzieło Cię poruszyło, a potem możesz (jeśli masz ochotę) przeanalizować, dlaczego Cię poruszyło i odkryć przy tym dodatkowe wymiary, które Ci umknęły przy pierwszym (spontanicznym) odbiorze.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sty 07, 2019 5:35 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Brandeisbluesky napisał(a):
Problem będziesz widziała Ty, ale nie ktoś, kogo sztuka "nie rusza." Jeśli Ty dostrzegasz problem, to też możesz próbować go rozwiązać. Namawiałam swoje dzieci do brania udziałów w konkursach plastycznych, czy do uczenia się gry na instrumentach muzycznych w bardzo wczesnym wieku. To jest projekt na lata, ale efekty już widać :)) Może one kiedyś swoim przykładem wpłyną na to, że ich znajomi też będą robić podobne rzeczy.

No, tylko, że ja na razie nie mam dzieci. ;)
A cała dyskusja w końcu rozchodzi się też o to, co możnaby z tym robić.
Brandeisbluesky napisał(a):
Ty pewnie też masz jakiś pomysł, co możesz zrobić w swoim środowisku? :)

Na pewno założenie tego tematu było taką inicjatywą. ;)
Ogólnie jeśli chodzi o środowisko to ciężko, bo jestem dosyć wyobcowana i moje kontakty z innymi ludźmi są ograniczone. Próbuję czasami coś robić, ale to, jak to wygląda, zależy od osoby, którą próbuję trochę tym zainteresować. Za dobrze to nie wychodzi.
towarzyski.pelikan napisał(a):
To, że odbiór dzieła wymaga refleksji nie czyni dzieła łamigłówką logiczno-matematyczną, a jej odbioru ćwiczeniem intelektualnym. Tak naprawdę ten intelektualny wymiar odbioru sztuki/kultury jest wtórny wobec odbioru emocjonalnego, który jest najważniejszy. Najpierw stwierdzasz, że dzieło Cię poruszyło, a potem możesz (jeśli masz ochotę) przeanalizować, dlaczego Cię poruszyło i odkryć przy tym dodatkowe wymiary, które Ci umknęły przy pierwszym (spontanicznym) odbiorze.

Ale kultura wyższa polega na tym, że łączy ona w sobie wymiar emocjonalny i wymiar intelektualny. Więc funkcją kultury wyższej nie jest tylko poruszenie, ale też próba zastanowienia odbiorcy.


Wt sty 08, 2019 6:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Viridiana napisał(a):
Ale kultura wyższa polega na tym, że łączy ona w sobie wymiar emocjonalny i wymiar intelektualny. Więc funkcją kultury wyższej nie jest tylko poruszenie, ale też próba zastanowienia odbiorcy.

Wobec tego zdaje się, że funkcja kultury wyższej nie odbiega zwykle od funkcji kultury niższej.
Nawet serial "M jak Miłość" albo telenowela "Rolnik szuka żony" porusza i próbuje zmusić do zastanowienia.
Skąd zatem ta potrzeba zaprowadzania kultury wyższej pod strzechy? Kultura niższa nie daje rady, czy jak? :-)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sty 08, 2019 7:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Verbal napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Niektórzy nawet nie próbują się zastanowić nad przesłaniem, które niesie.
)


Ani nie rozumieją jej funkcji.


Verbal, to wymień te funkcje i przesłanie, które Twoim zdaniem są bardzo istotne dla każdego człowieka. Widziałam, kiedyś w teatrze na przedstawieniu Jerzego Sthura jednego człowieka, który spał w najlepsze, podczas gdy inni głośno się śmiali. Myślę, że dla niego teatr pełnił funkcję sypialni, nawet wtedy, gdyby mu się mówiło, że pełni funkcję np. rozrywki.


Wt sty 08, 2019 7:30 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nawet serial "M jak Miłość" albo telenowela "Rolnik szuka żony" porusza i próbuje zmusić do zastanowienia.

Tylko, że takie telenowele poruszają w tandetny sposób (jeżeli w ogóle poruszają, nie oglądam ani tego, ani tego). Poza tym, nie widzę, jakie mogłyby nieść głębokie przesłanie.


Wt sty 08, 2019 7:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Viridiana napisał(a):
Tylko, że takie telenowele poruszają w tandetny sposób (jeżeli w ogóle poruszają, nie oglądam ani tego, ani tego). Poza tym, nie widzę, jakie mogłyby nieść głębokie przesłanie.

Myślisz, że tyle osób by je oglądało, gdyby nie poruszały? Nie wierzę.
A co do głębi przesłania to stoję na stanowisku, że ta głębia nie tkwi wcale w samym dziele. tylko rodzi się na styku komunikatu artystycznego ze świadomością odbiorcy. Odbiorca współtworzy tę głębię. Zatem teoretycznie można sobie wyobrazić odbiorcę "M jak miłość", który nawet z tego zdawałoby się tandetnego serialu wyciągnie niesamowite wnioski, a z drugiej strony konesera ambitnych (najlepiej czarno-białych) filmów, który ni w ząb nic z tego nie rozumie, tylko udaje, żeby poczuć się inteligentnym.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sty 08, 2019 9:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
towarzyski.pelikan napisał(a):
Tak naprawdę ten intelektualny wymiar odbioru sztuki/kultury jest wtórny wobec odbioru emocjonalnego, który jest najważniejszy. Najpierw stwierdzasz, że dzieło Cię poruszyło, a potem możesz (jeśli masz ochotę) przeanalizować, dlaczego Cię poruszyło i odkryć przy tym dodatkowe wymiary, które Ci umknęły przy pierwszym (spontanicznym) odbiorze.

Odbiór emocjonalny jest ściśle związany z odbiorem intelektualnym i posiadaną wiedzą, także ogólną nie związaną ze sztuką.
Widać to wyraźnie np. w fotografii rodzinnej, a konkretnie fotografii dzieci.
Przykład 1.
Młoda mama zrobiła zdjęcie swojemu synkowi i chwali się nim:
-Jakie piękne zdjęcie (odbiór emocjonalny).
-Ale popatrz na tło, jakieś ubrania, garnek itp
-A to tło też jest ważne?
-Dziecko ma wielką główkę (wodogłowie?) i małe, krótkie nóżki (zdjęcie zostało zrobione z bliska, aparat był trzymany powyżej głowy dziecka).
-No tak, ale jakie on ma piękne spojrzenie.

Mama jest związana emocjonalnie z dzieckiem i stąd taka jej reakcja.
Obserwator neutralny nie związany emocjonalnie z dzieckiem widzi obraz czyli kompozycję, proporcje, tło, oświetlenie itp.
Dla mamy jest to piękne zdjęcie, dla widza zewnętrznego zdjęcie do wyrzucenia. Reakcja też emocjonalna ale odwrotna.

Przykład 2.
W pewnym portalu fotograficznym pojawiło się takie zdjęcie: stoi sobie roześmiany,grubszawy facet z brodą ubrany na czarno, obok drabina.
Jedni zdjęcie krytykowali, inni chwalili.
Krytykant pisał tak:
-Co wy w tym zdjęciu widzicie, stoi jakiś facet przy drabinie i tyle.
Ci którzy zdjęcie chwalili mieli znacznie większą wiedzę ogólną. Reakcja emocjonalna to odruchowe skojarzenie ze sceną biblijną: drabina Jakubowa.
To samo zdjęcie i dwie, skrajne reakcje.

Fotograf, posiadający jakąś tam wiedzę fachową, ma zupełnie inne reakcje emocjonalne niż przeciętny odbiorca sztuki. Niefachowiec wchodzi do kościoła i widzi ładny kościół. Fotograf wchodzi do kościoła i widzi światłocienie, proporcje, kolorystykę światła, krzywe w niektórych miejscach łuki sklepienia (zniszczenia wojenne, remonty, brak dobrych rzemieślników?). Wyobraża sobie to wszystko na zdjęciu (kompozycja), to jest odruch.
To samo przy oglądaniu zdjęć, pierwsza reakcja emocjonalna uwzględnia te wszystkie szczegóły jednocześnie. Nie ma żadnego podziału na wcześniej czy później.


Wt sty 08, 2019 9:18 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
sztuka polega glownie na tym by poruszyc nawet osooby niewrazliwe na sztuke.
z drugiej strony wrazliwosc ludzi na sztuke to bardziej kwestia osiagniecia czegos co nazwal bym optimum warunkow zycia, ale to tez roznie jest postrzegane zaleznie od oczekiwan jakie rozni ludzie oczekuja od zycia.
Jednemu wystarczy ze ma co wlozyc do garnka i przez to nie ma zadnych innych problemow egzystencjonalnych, a drugi taki stan osiagnie dopiero jak bedzie mial wiecej niz ktokolwiek z jego otoczenia bedzie mogl zakupic kazda prace artysty jaka mu wpadnie w oko, choc najczesciej bedzie to praca ktora wiekszosc podziwia, bo dla takiej osoby nie bedzie to uznanie sztuki, tylko dalsza wspinaczka egzystencjonallna by poosiadac wiecej niz inni.
Innaczej mowiac rozumienie sztuki to najlepszy indicator (wskaznik) tego jaki jest stan spoleczenstwa.


Wt sty 08, 2019 9:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
sam2 napisał(a):
sztuka polega glownie na tym by poruszyc nawet osooby niewrazliwe na sztuke.

A sztuka pisania polega na tym, żeby tekst dzielić na zdania zaczynające się dużą literą.
Ale nie gniewaj się :-)
Pozdrowienia.


Wt sty 08, 2019 9:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Robert55 napisał(a):
Odbiór emocjonalny jest ściśle związany z odbiorem intelektualnym i posiadaną wiedzą, także ogólną nie związaną ze sztuką.
Widać to wyraźnie np. w fotografii rodzinnej, a konkretnie fotografii dzieci.

Masz rację. Ja w swojej poprzedniej wypowiedzi nieco inaczej definiowałam intelekt - bardziej jako analityczną stronę ludzkiego umysłu. Czyli intelekt uruchamia się świadomie, a ta wiedza ogólna/wrażliwość uruchamia się nieświadomie i tak jak piszesz, jest podłożem reakcji emocjonalnych.

Tylko to by wskazywało na to, że remedium na słabe zainteresowanie ogółu społeczeństwa sztuką wyższą jest podniesienie poziomu ich wiedzy ogólnej, a nie zasypywanie ich od dziecka literaturą piękną i biletami do teatrów i oper :-)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sty 08, 2019 9:41 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Robert55 napisał(a):
sam2 napisał(a):
sztuka polega glownie na tym by poruszyc nawet osooby niewrazliwe na sztuke.

A sztuka pisania polega na tym, żeby tekst dzielić na zdania zaczynające się dużą literą.
Ale nie gniewaj się :-)
Pozdrowienia.

Myslalem ze to temat o sztukach artystycznych, a nie temat polonistyczny.
:-D
Zreszta, nawet bledna pisownia moze byc sztuka cos znaczacego pokazujaca.
Niestety nie mialem na mysli pokazywania czegos znaczacego pisownia. :(


Wt sty 08, 2019 9:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Viridiana napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Problem będziesz widziała Ty, ale nie ktoś, kogo sztuka "nie rusza." Jeśli Ty dostrzegasz problem, to też możesz próbować go rozwiązać. Namawiałam swoje dzieci do brania udziałów w konkursach plastycznych, czy do uczenia się gry na instrumentach muzycznych w bardzo wczesnym wieku. To jest projekt na lata, ale efekty już widać :)) Może one kiedyś swoim przykładem wpłyną na to, że ich znajomi też będą robić podobne rzeczy.

No, tylko, że ja na razie nie mam dzieci. ;)
A cała dyskusja w końcu rozchodzi się też o to, co możnaby z tym robić.
Brandeisbluesky napisał(a):
Ty pewnie też masz jakiś pomysł, co możesz zrobić w swoim środowisku? :)

Na pewno założenie tego tematu było taką inicjatywą. ;)
Ogólnie jeśli chodzi o środowisko to ciężko, bo jestem dosyć wyobcowana i moje kontakty z innymi ludźmi są ograniczone. Próbuję czasami coś robić, ale to, jak to wygląda, zależy od osoby, którą próbuję trochę tym zainteresować. Za dobrze to nie wychodzi.
[

A jak oceniasz dzialalnosc najblizszego Osrodka Kulturalnego w Twojej okolicy? W moim byla bardzo aktywna dyrektorka - pani Olszewska. Sporo sie dzialo za jej przyczyna. Tacy animatorzy kultury sa na wage zlota. :)


Wt sty 08, 2019 11:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lip 09, 2014 11:23 am
Posty: 1528
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wrażliwość kulturalna i artystyczna w Polsce i na świeci
Brandeisbluesky napisał(a):
Verbal, to wymień te funkcje i przesłanie, które Twoim zdaniem są bardzo istotne dla każdego człowieka. Widziałam, kiedyś w teatrze......jednego człowieka, który spał w najlepsze, ...... Myślę, że dla niego teatr pełnił funkcję sypialni,.......


A nie przyszło Ci na myśl,że ten człowiek może np być stałym bywalcem i hobbystycznym znawcą teatru ale tak się złożyło,że musiał gdzie tyrać 24/24 albo podsypia z powodu choroby?

W sumie to zamiast epistoły o funkcjach i przesłaniu wystarczy jedno : społeczeństwo pozbawione kultury wyższej ( między innymi) staje się takim jak je przedstawił Aldous Huxley w "Nowym, wspaniałym świecie".Bezmyślną gromadą konsumentów.


Śr sty 09, 2019 9:08 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL