Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 6:57 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czy Murzyn może być Polakiem 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Brandeisbluesky napisał(a):
A kim się czujesz, i za jakie państwo lub naród byłabyś w stanie walczyć?


Walczyć można by za wiarę, za Chrystusa, ale za jakikolwiek naród to trudno powiedzieć. Mam polskie obywatelstwo i żyję na terenie tego kraju ale nie czuję się Polakiem, nie czuję przywiązania do polskości.


Pn lis 20, 2017 7:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Józef Teodor Konrad Korzeniowski, (z którym możliwe, że dzielę herb) napisał "Każde źdźbło trawy ma swe miejsce na ziemi, skąd czerpie swe życie i siłę; tak i człowiek ma swe korzenie w kraju, z którego ciągnie wraz z życiem wiarę swoją!" Chyba poniekąd podzielam tę myśl. Mieszkałam w paru miejscach, ale najbardziej czuję się związana z jednym miejscem w Polsce, w którym spędziłam pierwsze lata swego dzieciństwa. Moi dziadkowie mieli tam kawałek ziemi i chyba to, że byli jej właścicielami powoduje, że tam czuję się najlepiej (to taki stały punkt zaczepienia na ziemi), chociaż właściwie wszędzie mi dobrze, jednak w tym pierwszym domu czuję się tak jak u siebie, a wszędzie indziej tak jakby przejazdem (przynajmniej do tej pory).


Pn lis 20, 2017 8:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
equuleuss napisał(a):
A jeśli mam obywatelstwo polskie a nie czuję się Polakiem i nie jestem patriotą to kim jestem? Co to oznacza ogólnie czuć się Polakiem?

Mówisz i piszesz z w jakimś języku sprawniej niż po polsku?


Pn lis 20, 2017 9:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Mnie w kontekście tej rozmowy zastanawia, czy jest coś takiego jak chrześcijański patriotyzm. Wydaje mi się, że musi być i wygląda on tak samo, jak dbałość o własny dom i miłość do niego. Ustalam(y) zasady, jakie w nim panują i wymagam tego, by obowiązywały one mnie i wszystkich gości, jacy się w nim pojawią. Teraz jest takie pytanie, czy domownicy mogą korzystać z przywilejów domu, jednocześnie nie dbając o dom, czy mogą wprowadzać zmiany, a jeśli tak, to kiedy, w jakich sytuacjach, itd.


Wt lis 21, 2017 6:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16894
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Polskość to nie więź etniczna, ale kulturowa. Więź etniczna prowadzi do zamknięcia; to chwalenie własnego podwórka, to karykatura Polaka - katolika, który tak naprawdę nie utożsamia się z katolicyzmem, bo katolicyzm to przede wszystkim uniwersalizm. Być Polakiem to być sobą i u siebie, jest to więc wybór. Ojcowiznę się ma, ojczyznę się otrzymuje, ją się wybiera.
Spoglądając w perspektywnie etycznej, prawdziwą wartością Polaka jest dzielność. To obywatelskie sumienie i poczucie obowiązku. Norwid mówił: Ojczyzna to wielki - zbiorowy Obowiązek. Ten obowiązek jest zakorzeniony w sumieniu. Czy Murzyn odpowiada tym kryterium, również w swoim sumieniu? Myślę, że pierwsze pokolenie ma problem, bo w kulturę się wrasta, nasiąka nią i przyswaja. Można dużo dobrego uczynić dla nowej ojczyzny, zwykle jednak wzbogaca się tę polską kulturę o swoje doświadczenia.

Nikt nie rodzi się Polakiem, Niemcem, czy Francuzem. Człowiek staje się Polakiem, Niemcem, Francuzem, gdy wchodzi w historyczną rzeczywistość danego narodu. Czy ów Murzyn sobie przyswoi te elementy kultury? Jego dzieci z pewnością będą Polakami. On - chyba zależy, czy poczuje się sobą i u siebie.


Wt lis 21, 2017 9:22 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz sie 04, 2016 8:47 pm
Posty: 173
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Syn Polki i Murzyna może czuć się Polakiem, jego sprawa.
Z polskością nie wiążą się zadne obowiązki i uprawnienia. Nigdy też się z nią nie wiązały.
To z faktu posiadania obwyatelstwa polskiego mogą wypływać obowiązki (ewidencyjne), ale też uprawnienia, zwłaszcza możliwość piastowania stanowisk państwowych czy starania się o zatrudnienie w strukturach władzy.
Natomiast inną sprawą jest to, czy Polacy ww. Mulata uznają za swojego, za Polaka.
Nie można rozpatrywać polskości w oderwaniu od kategorii politycznych, bo sama polskość elementem walki politycznej była. Kiedy zaś powstawała świadomość narodowa (II połowa XIX w.) kryteria przynależności do narodu nie były jeszcze skrystalizowane. O to postarali się dopiero w latach 30-tych XX w. młodzi ludzie - działacze ONR-Falanga. O przynależności do narodu miały ich zdaniem decydować przede wszystkim kryteria rasowe. Wedle tych kryteriów nawet ślub z Żydówką pozbawiać miał męża polskości.


Wt lis 21, 2017 10:04 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16894
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
To chyba nie chodzi o to, czy inni uznają Murzyna za Polaka, ale to czy on się nim czuje. Normy kulturowe związane z akceptacją innego koloru skóry szybko się zmieniają. Tyle mieliśmy wojen w historii/otwartości dla emigrantów i związanych z wojnami zawirowań moralnych, mnóstwo mieszanych małzeństw, że jesteśmy mocno wymieszani genetycznie.
To z etycznego poczucia rodzą się powinności. Wówczas norma 'być Polakiem' przestaje być pustą.
Po prostu spojrzałam na sprawę polskości z innej strony.


Wt lis 21, 2017 10:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
wypowiedź chłopaka z polsko-japońskim korzeniami:
"jak ja nie lubię Ruskich... zabrali nam Lwów i Wyspy Kurylskie!" :)

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Wt lis 21, 2017 11:10 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16894
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Zawsze kiedy czytam tego typu deklaracje wracam do podręczników, które fachowo opisują ludzką psychikę i podają metody naukowego podejścia do człowieka. W podręcznikach jest wszystko tak pięknie wyłożone i podpięte naukowymi badaniami oraz znaczącymi nazwiskami. Tylko konkretny człowiek w gabinecie, który przychodzi ze swoimi bolączkami nie chce wpisać się w te podręcznikowe schematy. :)


Śr lis 22, 2017 12:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Tek de Cart napisał(a):
wypowiedź chłopaka z polsko-japońskim korzeniami:
"jak ja nie lubię Ruskich... zabrali nam Lwów i Wyspy Kurylskie!" :)


Jakby zakochał się w Rosjance, ożenił się z nią, to poczułby pewnie, że je odzyskał (?) :x


Śr lis 22, 2017 1:04 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz lis 16, 2017 2:31 am
Posty: 47
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Wydaje mi się, że zamieszanie wynika z łączenia kwestii biologicznych (rasa) z kulturowymi (narodowość). Po co w ogóle mieszać te dwie sprawy? Biologia to biologia, kultura to kultura.


Polacy, którzy czują się jednocześnie przywiązani do rasy europejskiej/białej czy jak to zwać, nie muszą przecież odwoływać się do kwestii kulturowych uzasadniając to przywiązanie. Mogą uznawać zarówno swoje dziedzictwo kulturowe jak i biologiczne równolegle.


Gdyby ktoś chciał wiedzieć, w takim razie co ja o tym myślę - ja nie jestem przywiązana ani do narodowości ani do rasy, bo my chrześcijanie mamy jedną ojczyznę - w Niebie :) wszystko co ziemskie i tak przeminie, tyle już przeminęło narodów, kultur, plemion... Cała Ziemia przeminie. Po co się przejmować takimi "drobiazgami".


Śr lis 22, 2017 1:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Wespecjan napisał(a):
equuleuss napisał(a):
A jeśli mam obywatelstwo polskie a nie czuję się Polakiem i nie jestem patriotą to kim jestem? Co to oznacza ogólnie czuć się Polakiem?

Mówisz i piszesz z w jakimś języku sprawniej niż po polsku?


Akurat język ma niezbyt wielkie znaczenie w poczuciu bycia Polakiem, w poczuciu przynależności do polskości, język to po prostu zlepek liter, słów, dzwięki i słowa którymi posługują się ludzie aby się wzajemnie porozumieć na terenie danego skrawka ziemi. A jeśli ktoś operowałby lepiej japońskim niż polskim to już z gruntu byłby Japończykiem?

Można by powiedzieć że korzenie i przodkowie bardziej stanowia o pochodzeniu, ale jak już wspomniałam tutaj należałoby wykonać badanie gentyczne w celu zbadania przynależności do bycia Polakiem z krwi dziada i pradziada, bo mogłoby się okazać że ten pra, pra przodek tysiące nawet lat wstecz wcale Polakiem nie był.

W Polsce najczęściej spotykany jest typ neo-danubian (subnordyczny), a ja nie należę do tego typu, nie pasuję także do typu alpejskiego. Antropologicznie trudno mnie zakwalifikować. Jestem bardziej jak typ dynarski wymieszany ze śródziemnomorskim, ale wysoki wzrost wpisuje się bardziej w typ dynarski, natomiast profil i reszta wspisuje się w typ środziemnomorski.


Śr lis 22, 2017 3:28 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Od czasu do czasu zastanawiam się, jaki ktoś musi być (poza wyglądem zewnętrznym), aby powiedziano o nim, "O ten/ta, to prawdziwy/a Polak/Polka". Dla przykładu czytam http://culture.pl/en/article/8-typically-polish-traits i tam autor wymienia takie cechy Polaków:
-pracowitość;
-gościnność;
-wiara w demokrację;
-to, że nigdy się nie poddajemy; nie przyjmujemy porażki;
-odwaga;
-zaradność;
-przedsiębiorczość;
-poczucie łączności z naturą;

Mnie na pewno rzuca się w oczy to, że Polacy dość często są bardziej szarmancy wobec kobiet niż mężczyźni innych nacji i mnie to bardzo się podoba. Polki natomiast często są bardzo dobrymi gospodyniami.

Ciekawe jak postrzegają nas inne poszczególne narody.

Cytuj:
bo mogłoby się okazać że ten pra, pra przodek tysiące nawet lat wstecz wcale Polakiem nie był.


Mnie się wydaje, że mój przodek podbierał miód pszczołom w jakiejś starej lipie :wink:


Śr lis 22, 2017 3:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Cytuj:
Mnie się wydaje, że mój przodek podbierał miód pszczołom w jakiejś starej lipie :wink:


T.j. z dziupli w starej lipie 8)


Śr lis 22, 2017 3:37 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz sie 04, 2016 8:47 pm
Posty: 173
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Murzyn może być Polakiem
Tek de Cart napisał(a):
wypowiedź chłopaka z polsko-japońskim korzeniami:
"jak ja nie lubię Ruskich... zabrali nam Lwów i Wyspy Kurylskie!"


Jeśli rusofobia jest miarą polskości, to ja jestem nie Polakiem. Jeśli chcecie, możecie mnie nazywać "antypolakiem". :lol:
Tego chłopaka też już nie lubię. :mrgreen:


Śr lis 22, 2017 8:31 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL