Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 9:03 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Problem bezdomności a ludzkie sumienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Stacho napisał(a):
Po pierwsze, papież nie jest przywódcą religijjnym tego 1% i mogą oni papieża potraktowac jedynie jako ciekawego interlokutora.

Sama bym potraktowała co najwyżej jako ciekawego interlokutora przywódcę instytucji, która siedzi na gigantycznym międzynarodowym majątku, a ma czelność innych napominać, że mają rozdać swoje.

Niecierpliwie czekam, aż Kościół sam da dobry przykład w kwestii rozdawania majętności i pójścia za Chrystusem... dopóki to nie następuje, nie traktuję go zbyt poważnie. Papież Franciszek coś tam nieśmiało bąka i chodzi w starych butach, ale jego właśni współpracownicy i wyznawcy się z niego śmieją.

Obrazek

Domyślam się, że istnieją bardzo ważne powody, dla których świątynie muszą kapać złotem i nie da się przeznaczyć choćby części tego przepychu na cele społeczne.

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


Pn sie 15, 2016 4:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Katka napisała

Cytuj:
Domyślam się, że istnieją bardzo ważne powody, dla których świątynie muszą kapać złotem i nie da się przeznaczyć choćby części tego przepychu na cele społeczne.


Bardzo dobrze się domyślasz. Osoba wrażliwa i czująca dostrzeże tu piękno które uszlachetnia od wewnątrz każdego. Później przyjeżdżają do Europy z Azji są zafascynowani czymś takim, nieprawdopodobnym pięknem, rozmachem, nie spotykanym nigdzie na świecie. Najlepiej zrównać z ziemią i zyski z resztek przeznaczyć na "cele społeczne". Ze względów kulturowych nie robi tego nikt. Tego typu barbarzyństwo zdarzało się w Azji, Chiny (Rewolucja Kulturalna), Kambodża, nie wiem dlaczego dążysz do wskrzeszenie czasów autentycznej dziczy, a ostateczny cel w Kambodży (nabijanie sobie kieszeni) w niczym skutków końcowych nie zmienia. Wszelkie instytucje charytatywne mają od 40-60% kosztów własnych. Tak więc raczej wsparłoby to na krótka metę bardziej miejsca pracy. Jaki zysk odniosła Kambodża po rządach Pol Pota, kiedy straciła większość dziedzictwa kulturalnego ?

Piszesz rzeczy już nie dziwne, wręcz dziwaczne.


Natomiast być może zdziwi cię niepomiernie, że są powody dla których te świątynie kapią złotem. Otóż ze składek wiernych, a zwłaszcza fundatorów. W starszych kościołach jest więcej ołtarzy, ponieważ odprawiano przy nich msze za fundatorów. Do dziś mimo wielu zmian w poznańskiej katedrze raz w tygodniu odprawiana jest msza za wszystkich fundatorów. Tak im obiecano przed wiekami i trzeba się z tego wywiązać.
Dawanie tego co wartościowe "na kościół", nawet jak brakuje jest dystansowania sie od własnej małości. Każdy chciałby osiągnąć życie wieczne, ale (odkryjmy coś) najlepiej żeby nic nie poświęcać, ani w duchu, ani tym bardziej nic materialnego. Przywiązanie do mamony, własnej chciwości dość często jest powodem narzekania na pazerność Kościoła.

A u mnie w parafii pojawił sie pozłacany trój tonowy gong - dar szczęśliwego małżeństwa, chcącego podziękować Bogu za opiekę i dobre życie małżeńskie oraz rodzinne. Kto inny sponsorował pozłocenie kielichów i paten mszalnych, czy wybrukowanie podestu. Znów kapie złoto, dlaczego narzucać w dobie wolności co kto ma sponsorować ?
Być może chcesz stanąć i wskazywać palcem - ty robisz dobrze, ty robisz źle ......


Pn sie 15, 2016 11:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Robur napisał(a):
Bardzo dobrze się domyślasz. Osoba wrażliwa i czująca dostrzeże tu piękno które uszlachetnia od wewnątrz każdego.


Być może bardziej by uszlachetniał postawiony przy każdej parafii ośrodek dla bezdomnych czy np. uchodźców z krajów objętych wojną.
Ale, rzecz jasna, to tylko moja opinia. Widocznie katolików bardziej uszlachetnia widok złota...

Cytuj:
Później przyjeżdżają do Europy z Azji są zafascynowani czymś takim, nieprawdopodobnym pięknem, rozmachem, nie spotykanym nigdzie na świecie.


Są zafascynowani i...? Jakie dalsze dobro z tego wynika?

Cytuj:
Najlepiej zrównać z ziemią i zyski z resztek przeznaczyć na "cele społeczne".


Jezus zdaje się bąknął kiedyś coś w tym guście. Ale kto by go tam słuchał.

Cytuj:
Wszelkie instytucje charytatywne mają od 40-60% kosztów własnych.


Nie, nie wszystkie. Pracowałam w jednej, co miała 30%. A WOŚP ma około 10% :)

Cytuj:
Natomiast być może zdziwi cię niepomiernie, że są powody dla których te świątynie kapią złotem. Otóż ze składek wiernych, a zwłaszcza fundatorów.


Pytanie, czy właśnie na wystawne ołtarze i marmurowe posadzki powinno się te składki organizować?
Znam parafię, gdzie ksiądz zarządził, że marmur musi być prosto z Włoch, bo innego jego wrażliwa estetyka nie zniesie. Jest to parafia wiejska, ludzie jeszcze palą w piecach, nie do wszystkich domów docierają media.
Zysk kulturowy niewątpliwie jest, ale pytanie, czy to powinno być priorytetem?

Cytuj:
W starszych kościołach jest więcej ołtarzy, ponieważ odprawiano przy nich msze za fundatorów. Do dziś mimo wielu zmian w poznańskiej katedrze raz w tygodniu odprawiana jest msza za wszystkich fundatorów. Tak im obiecano przed wiekami i trzeba się z tego wywiązać.


Dlatego starszych budynków można już nie ruszać, zostawiając je jako pomniki pewnej epoki, w tym ludzkiej chciwości - część tych kapiących złotem ołtarzy pochodzi z majątków zagrabionych heretykom i "czarownikom".
Natomiast po co stawiać wciąż nowe złote świątynie i ścigać się na przepych - już nie rozumiem.

Cytuj:
Znów kapie złoto, dlaczego narzucać w dobie wolności co kto ma sponsorować ?
Być może chcesz stanąć i wskazywać palcem - ty robisz dobrze, ty robisz źle ......


Na pewno dałoby się jakoś inaczej zagospodarować te pieniądze - np. powiedzieć temu zasobnemu małżeństwu "robimy świetlicę dla dzieci, powiesimy tam piękną tablicę, że wy ufundowaliście remont dużej sali" albo coś podobnego.
Kto ma ludziom podsunąć podobny pomysł jak nie księża właśnie?
Kościół rości sobie prawa do wytykania innych palcem, skoro o to pytasz. A skoro osądza, niech nie dziwi się, że jest osądzany, zgodnie z biblijnym cytatem.

Ja bym tam wolała, żeby mnie upamiętniała taka tablica w ośrodku dla bezdomnych niż złoty gong. Ale ja jestem ateistką i pewnie się nie znam ;)

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


Wt sie 16, 2016 12:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Cytuj:
Znam parafię, gdzie ksiądz zarządził, że marmur musi być prosto z Włoch, bo innego jego wrażliwa estetyka nie zniesie. Jest to parafia wiejska, ludzie jeszcze palą w piecach, nie do wszystkich domów docierają media.

A jak znam parafia w której jest odwrotnie, to będziesz kierowąć się tym przykładem ?
Na pewno nie, ponieważ nie będzie karmić tego, co chcesz by w tobie było karmione.
Powód opisałem powyżej, pominęłaś, nie rozwinęłaś.

Cytuj:
Dlatego starszych budynków można już nie ruszać, zostawiając je jako pomniki pewnej epoki, w tym ludzkiej chciwości - część tych kapiących złotem ołtarzy pochodzi z majątków zagrabionych heretykom i "czarownikom".

Ludzka chciwość istnieje od zawsze i będzie do końca świata. Teraz już zdjęto z niejwszelkie wszelkie hamulce. Uważa sie nawet chciwość z motor postępu.

Możesz napisać o Hitlerze jako dobrym człowieku, będzie to mniej więcej to samo. Nie oczekuj reakcji na każdy absurd.

Cytuj:
Natomiast po co stawiać wciąż nowe złote świątynie i ścigać się na przepych - już nie rozumiem

Bo nie chcesz, udowodniasz to prawie każdym słowem.


Śr sie 17, 2016 9:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Robur napisał(a):
A jak znam parafia w której jest odwrotnie, to będziesz kierowąć się tym przykładem ?


Jedna? Chwalebne. Ale to powinna być norma.

Cytuj:
Ludzka chciwość istnieje od zawsze i będzie do końca świata.


A że Kościół nie jest od niej wolny - powinien powściągnąć się od wytykania palcem innych.

Cytuj:
Bo nie chcesz, udowodniasz to prawie każdym słowem.


No, wyjaśniłeś mi - ubogacenie duchowe wiernych.
Ja mam inne wartości wyżej w hierarchii. A i podejrzewam, że można by się ubogacić tańszym kosztem bez straty na estetyce, a nawet z zyskiem.
Ustaliliśmy jednak, że jako ateistka nie rozumiem, dlaczego noclegownia dla bezdomnych czy świetlica dla ubogich dzieci mniej ubogaca i mniej dobra przynosi niż złoty gong. Nie rozumiem, dlatego nie jestem katoliczką. I raczej nie zostanę. Miejcie swoje złote gongi. Tylko - nie osądzajcie innych, co robią dla bezdomnych, abyście sami nie zostali osądzeni.

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


Śr sie 17, 2016 9:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Katka napisał(a):
Znam parafię, gdzie ksiądz zarządził, że marmur musi być prosto z Włoch, bo innego ....

Chcesz pooglądać włoskie marmury? Są dzisiaj bardziej rozpowszechnione, niż włoskie fiaty.Co drugi, biedny ateista ma je w swojej łazience, na kominku, itp.Że o siedzibach ZUS i PZU nie wspomnę.
Skąd wiesz,co w danej parafii ksiądz zarządza, skoro tam osobiście nie byłaś? Z plotek i pomówień?
Też znam parafię, niejedną. Jeżeli ludzie dadzą kasę na te marmury z Włoch, to znaczy,że pomysł akceptują. Jeżeli nie dadzą - nie będzie.Poza tym inwestycjami winna zajmować się Rada Duszpasterska, dawniej Rada Parafialna i w wielu parafiach tak się dzieje.

Katka napisał(a):
Pytanie, czy właśnie na wystawne ołtarze i marmurowe posadzki powinno się te składki organizować?


Kto na składki daje, ma prawo rozliczać, kto nie daje :no:

Katka napisał(a):
Natomiast po co stawiać wciąż nowe złote świątynie i ścigać się na przepych -

Katka napisał(a):
Ja bym tam wolała, żeby mnie upamiętniała taka tablica w ośrodku dla bezdomnych niż złoty gong


To już zupełne bajki. Gdzie masz złoty gong?Czy złota pszenica też tam jest?
W nowych świątyniach; z reguły, jest prostota i złotol- farba, gdybyś nie wiedziała.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Śr sie 17, 2016 10:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
mareta napisał(a):
Chcesz pooglądać włoskie marmury? Są dzisiaj bardziej rozpowszechnione, niż włoskie fiaty.Co drugi, biedny ateista ma je w swojej łazience, na kominku, itp.Że o siedzibach ZUS i PZU nie wspomnę.


Nie przypominam sobie, aby ateiści, ZUS i PZU głosiły rozdawanie swojej majętności ubogim i pójście za Chrystusem? :)

Cytuj:
Skąd wiesz,co w danej parafii ksiądz zarządza, skoro tam osobiście nie byłaś?


A skąd wiesz, że osobiście nie byłam? :)

Cytuj:
Kto na składki daje, ma prawo rozliczać, kto nie daje


Czyli wszyscy. Bo na Kościół Katolicki w Polsce łożymy wszyscy :D
Dziwne natomiast, że parafianie, którzy podobno są chrześcijanami, mają większą potrzebę złotych gongów niż dobroczynności dla bliźnich. A ich duszpasterze, zamiast przypomnieć, co na ten temat mówił Chrystus, jeszcze zachęcają do czczej rozrzutności.

Cytuj:
Gdzie masz złoty gong?


Przykład podany przez Robura bodajże.

Cytuj:
Czy złota pszenica też tam jest?


Nie wiem, ale wcale by mnie to nie zdziwiło :)

Cytuj:
W nowych świątyniach; z reguły, jest prostota i złotol- farba, gdybyś nie wiedziała.

Zauważyłam:
Obrazek
Obrazek

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


Cz sie 18, 2016 7:47 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt sie 12, 2016 9:19 pm
Posty: 126
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Dlaczego tyłu ludzi wierzy w takiego "nowoczesnego" Chrystusa który tylko mówił o miłości, ale kupców z świątyni batem nie wygonił, ani nie dał się namaścić drogim olejkiem?


Cz sie 18, 2016 9:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 19, 2015 10:48 pm
Posty: 921
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
A propos tego rozliczania i bogactwa. W parafii moich rodziców parę lat temu proboszcz ogłosił, że będzie zbiórka - raczej długotrwała, ze względu na koszt inwestycji - na budowę nowego kościoła w parafii, bo parafia bardzo rozległa, wiejska, kościół tylko jeden, no i w związku z tym ma stanąć drugi, 3 miejscowości od istniejącego kościoła.
W tamtej miejscowości znalazł się nawet chętny do przekazania działki na ten cel. Moi rodzice, mimo, że i tak do istniejącego kościoła mają bliżej niż do tego planowanego postanowili dawać co miesiąc (przelewem na konto, za aprobatą proboszcza, bo mu tak wygodniej) całkiem sporą kwotę, jak na ich możliwości.
Po roku okazało się, że sprawa kościoła nawet nie drgnęła, za to proboszcz zaczyna budowę nowej plebanii.
Rodzice przelewy wstrzymali, a ksiądz miał czelność z ambony wytykać, że tacy i owacy (nie oni jedni zresztą, ale wcale nie tak dużo odważnych się znalazło) obiecali kasę, a nie dają. Ojciec wprost powiedział, że obiecali na budowę kościoła, a nie plebanii. No to proboszcz pominął ich przy kolędzie, a co.

Plebania nowa już stoi, złotem może nie kapie, ale co do włoskich marmurów w łazience to chodzą po wsi słuchy. Kościoła nowego ani widu, ani słychu.


Pt sie 19, 2016 12:36 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr lip 31, 2013 5:58 pm
Posty: 247
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Katka napisał(a):
..Domyślam się, że istnieją bardzo ważne powody, dla których świątynie muszą kapać złotem i nie da się przeznaczyć choćby części tego przepychu na cele społeczne.
Zgadzam się z wieloma Twoimi uwagami, ale czy papież Franciszek ma prawo rozdać biednym całego świata wszystkie majętności Watykanu? Obawiam się, że nie.

Jak na razie Franciszek nie żałuje pieniędzy z watykańskiej szkatuły na wsparcie biednych i bezdomnych w Rzymie. Rozdał im już ponad milion euro.

"Od 200 do 1000 euro w czekach rozdaje nocami biedakom na ulicach Rzymu jałmużnik papieża Franciszka, arcybiskup Konrad Krajewski. W sumie papież udzielił pomocy biedakom na sumę ponad miliona euro." Informację tę podał polski duchowny w rozmowie z włoską agencją ANSA.

http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/pap ... ro/lgffnpe


So sie 20, 2016 6:59 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz sie 04, 2016 8:47 pm
Posty: 173
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Katko, mam taką prośbę - wskaż mi polską niekościelną organizację z tzw. trzeciego sektora, która pomaga bezdomnym tak bardzo jak instytucje kościelne. Interesują mnie w szczególności fundacje.


So sie 20, 2016 10:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Fedorowicz napisał(a):
Zgadzam się z wieloma Twoimi uwagami, ale czy papież Franciszek ma prawo rozdać biednym całego świata wszystkie majętności Watykanu? Obawiam się, że nie.


Bardzo dobre pytanie. Jeśli nie może - to dlaczego? Co go przed tym powstrzymuje?

Cytuj:
Jak na razie Franciszek nie żałuje pieniędzy z watykańskiej szkatuły na wsparcie biednych i bezdomnych w Rzymie. Rozdał im już ponad milion euro.

"Od 200 do 1000 euro w czekach rozdaje nocami biedakom na ulicach Rzymu jałmużnik papieża Franciszka, arcybiskup Konrad Krajewski. W sumie papież udzielił pomocy biedakom na sumę ponad miliona euro." Informację tę podał polski duchowny w rozmowie z włoską agencją ANSA.

http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/pap ... ro/lgffnpe

To świetnie. Jednak w skali tego, co Watykan może dać, to jest tak, jakby Katka dała bezdomnemu 10 zł.

Cytuj:
Katko, mam taką prośbę - wskaż mi polską niekościelną organizację z tzw. trzeciego sektora, która pomaga bezdomnym tak bardzo jak instytucje kościelne. Interesują mnie w szczególności fundacje.


Ustalmy może najpierw, co dla ciebie znaczy "tak bardzo'?
http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?wy ... =38&baza=5
759 wyników - "Organizacje i instytucje działające na rzecz osób bezdomnych"

Smutne jest to, że w Polsce działają setki stowarzyszeń i fundacji, a wciąż panuje przekonanie, że tylko Kościół robi "coś" dla biednych.

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


So sie 20, 2016 7:38 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz sie 04, 2016 8:47 pm
Posty: 173
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Katka napisał(a):
Ustalmy może najpierw, co dla ciebie znaczy "tak bardzo'?


To znaczy udziela bezdomnym bieżącej, materialnej pomocy - przede wszystkim schronienia i pożywienia. Taka pomoc jest najważniejsza.

Katka napisał(a):
http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?wy ... =38&baza=5
759 wyników - "Organizacje i instytucje działające na rzecz osób bezdomnych"


Po pierwsze, na powyższej liście spora część organizacji to te związane właśnie z Kościołem katolickim i innymi wyznaniami chrześcijańskimi. A co do innych - wpisać w statut można sobie wiele, ale materialna pomoc osobom ubogim nie jest podstawowym celem tych organizacji (może poza PKPSami i podobnymi). Nie każdy bezdomny jest niepełnosprawny, uzależniony. Pomoc prawna nie rozwiąże podstawowych problemów bezdomnego. A to, jak rodziny adopcyjne mogą pomagać bezdomnym, to trudno mi sobie nawet wyobrazić. 8O

Katka napisał(a):
Smutne jest to, że w Polsce działają setki stowarzyszeń i fundacji, a wciąż panuje przekonanie, że tylko Kościół robi "coś" dla biednych.


Pomoc Kościoła ma cały czas wymiar podstawowy. Te fundacje zakładane dla poprawy wizerunku przedsiębiorstwa, a może też trochę samopoczucia samych elit, nie pomagaja bezdomnym i innym ubogim, bo to nie jest widowiskowe, nie doprowadzi do uzyskaniu celu marketingowego. A ponadto same elity po prostu gardzą ludźmi biednymi. :brawo:


So sie 20, 2016 10:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
Do problemu bezdomności a ludzkiego sumienia dodałbym sposób nakręcania problemu.

Katka napisała

Cytuj:
Koronny przykład Matka Teresa - dostawała miliony, ale trzymała swoich podopiecznych w urągających warunkach, bo tak było lepiej dla ich zbawienia. Przez wiele wieków podejście ...


Jak nie ma talerzy, to może taboretem rzucić, warunek podstawowy brać wszystko co wygodne.
Syn będąc w Indiach miał taki przypadek. Idą z kolegami ulicą, zaczyna padać deszcz. Jakiś pokurczony zezwłok ludzki leżący macha na nich ręką, chce żeby go przenieść pod dach. Robią to, pytanie może jemu pomóc? Kupić coś do zjedzenia, może pożyje dwa dni dłużej? Nic nie można zrobić. Jakakolwiek pomoc wywołałaby wręcz atak o jałmużnę dziesiątków podobnych nędzarzy, którzy dosłownie odarliby ich z odzieży, choć pewnie uszliby z życiem. Gorzej byłoby z powrotem bez pieniędzy, kart etcet.

Teraz proszę wyobrazić sobie ośrodek dla bezdomnych w Kalkucie zbudowany na nasze europejskie wyobrażenie. Byłby to dosłownie pałac wśród tysięcy brudnych lepianek, oblegany przez tłumy bezdomnych.

To absolutnie nierealne w tamtejszych warunkach.

Byli trzymani w warunkach trochę lepszych niż żyli. Innej możliwości nie ma, aby ośrodek mógł w ogóle istnieć. Syci, siedzący w wygodnych fotelach tworzą oskarżenia dla samego ich tworzenia w imię przekonań o własnej intelektualnej wyższości. Potem są promowane dalej jako przykład złodziejstwa, a ludzie jak widać to kupują.

Takie rzucanie oskarżeń jest koronnym przykładem arogancji, wykorzystywaniem niewiedzy, danym dla zaspokojenie ludzkiej niechęci wynikającej z ideologii. Zwykłe oszustwo poprzez czarny PR.


N sie 21, 2016 1:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem bezdomności a ludzkie sumienie
:?:
Katka napisał(a):
Jeśli nie może - to dlaczego? Co go przed tym powstrzymuje?
Zapewne fakt, że majętności Watykanu nie są własnością papieża Franciszka...
Cytuj:
To świetnie. Jednak w skali tego, co Watykan może dać, to jest tak, jakby Katka dała bezdomnemu 10 zł.
Gdyby każda wspólnota religijna czy państwowa dała tyle ile daje Watykan, to tych dziesiątek zebrało by się na parę dziesiątek tysięcy..

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N sie 21, 2016 1:45 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL