Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:14 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Mikroretencja - sposób na suszę 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Mikroretencja - sposób na suszę
Przyszłość ma mikroretencja https://www.opole.uw.gov.pl/artykuly/28 ... acja-1.pdf
Wystarczy tworzyć zastawki na rowach/rzekach, ograniczyć koszenie trawy, grabienie liśći itd i już będzie poprawa.
Czy w ramach swoich skromnych mozliwości, staracie się realizować mikroretencję? Na swojej działce mam prostą studnię chłonną, gdzie woda poprzez rynnę spływa do niej. Na drugiej części dachu zamontuję beczkę.


Pt kwi 17, 2020 7:21 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Ja mam 10 beczek. Jeśli komuś nie zależy na wyglądzie to można kupić tanio używane po produktach spożywczych takie 200l.


Pt kwi 17, 2020 8:31 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Stefan12 napisał(a):
Ja mam 10 beczek. Jeśli komuś nie zależy na wyglądzie to można kupić tanio używane po produktach spożywczych takie 200l.

Pytam, nie o beczki, tylko czy gromadzisz/oszczędzasz wodę np. w nich?


Pt kwi 17, 2020 9:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Kiedyś popularne było nawadnianie/odwadnianie za pomocą rowów, Były na nich zastawki, ale o nie należy dbać. Na rzekach budowano jazy. Poza tym, gdy chcesz nawadniać to musza być na rowach, gdy chcesz wodę odprowadzić do cieku to je otwierasz. Skarpy rowów i tak musisz kosić a dno rowów czyścić, bo wypłycisz. Tam, gdzie woda i nawet oczka wodne tam i rozmnażanie komarów. Poza tym wymagają też pielęgnacji, by nie zrobiła się z tego woda gnojowa. Na tym to się nie znam, jak o to dbać. Widzę przy sąsiednim bloku. Wyprowadzono wodę deszczową z rynny do owego oczka. Oczko ma betonowe ściany, więc do nawadniania trawnika tego nie użyją.

Na działce zastosowaliśmy warstwę mulczu i w ten sposób utrudniliśmy wodzie ucieczkę do wód gruntowych. Podsiąkała od warstwy mulczu to oszczędzało nam potrzebę podlewania roślin. To jednak pracochłonna męża zabawa była. Poprawiliśmy też strukturę gleby wzbogacając ją w części spławialne i to powodowało lepszą zasobność nie tylko w składniki pokarmowe, ale i wodę. Ja byłam od spraw teoretycznych a mąż praktyką się zajmował. W sprawach odchwaszczania było odwrotnie. Chwasty to są wodopijcy, szczególnie perz ze swoim wsp. transpiracji 1100. Ich zwalczanie to nie tylko sprawa estetyczna. :)


Pt kwi 17, 2020 9:39 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
merss
Cytuj:
Skarpy rowów i tak musisz kosić a dno rowów czyścić, bo wypłycisz.

Raz w roku skosić - wystarcza. Dno rowów bardzo wolno się zamula - raz na kilkanaście lat wystarczy oczyścić.
Cytuj:
Tam, gdzie woda i nawet oczka wodne tam i rozmnażanie komarów. Poza tym wymagają też pielęgnacji, by nie zrobiła się z tego woda gnojowa. Na tym to się nie znam, jak o to dbać. Widzę przy sąsiednim bloku. Wyprowadzono wodę deszczową z rynny do owego oczka. Oczko ma betonowe ściany, więc do nawadniania trawnika tego nie użyją.

Można dać rosliny, które będą wyciagać związki organiczne z wody. Można je uprawiać w wodzie, jak i przy zbiorniku wodnym.

Cytuj:
Na działce zastosowaliśmy warstwę mulczu i w ten sposób utrudniliśmy wodzie ucieczkę do wód gruntowych. Podsiąkała od warstwy mulczu to oszczędzało nam potrzebę podlewania roślin.

Ciekawy i fajny pomysł. Z czego braliście ten mulcz?
Cytuj:
Poprawiliśmy też strukturę gleby wzbogacając ją w części spławialne i to powodowało lepszą zasobność nie tylko w składniki pokarmowe, ale i wodę.

Jak tego dokonaliście? Mam fatalną ziemię na działce. Wzbogacam pod roslinami ( drzewa, krzewy) biohumus, ale taki lepszy ( do rozcieńczania). Myslałem o suszonym oborniku - na jesień.
Jak radzisz sobie z suszą? U mnie kiepsko - muszę pompować lub wozić pompę spalinową.


Pt kwi 17, 2020 10:35 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Wzbogacasz glebę znając jej nie tylko klasę, ale braki w składzie mechanicznym. U nas była to gleba powstała po bagnach i położona na skale macierzystej, którym był piasek, ale trochę części spławialnych w nim było, bo prawie kulkę było można formować (z gliny da się uformować wałek i po zgięciu go w podkowę pęka). Kiedyś było tam jezioro, ale eutrofizacja zrobiła swoje i jezioro się pomniejszyło. W takich warunkach masz glebę, która w ciągu 15 lat może ulec mineralizacji i będzie nieużytek. Dopóki były to użytki zielone, było wszystko Ok, ale jej odsłonięcie przyspiesza mineralizację. Trzeba jej dodać części spławialnych pochodzących od gliny. Sporo więc gliny tam poszło w wierzchniej warstwie i to ciężkiej gliny, która była dostepna, bo takie tu są ciężkie gleby a budowano osiedle. Na głębokości ponad 50 cm umieściliśmy grubą warstwę obornika, był to mulcz. Jakiś rolnik z mężem to robił. Poza tym systematycznie był stosowany obornik, bo był do niego dostęp. Te wszystkie zabiegi sprawiły, że zwiększyła się pojemność wodna gleby oraz jej zasobność w składniki pokarmowe. Nigdy się nie obniżyło pH co jest charakterystyczne dla klimatu Polski.

Rośliny, które pobierają składniki organiczne? Rośliny pobierają składniki w postaci jonowej w roztworze wodnym. Jeśli są wyhodowane jakieś specjalistyczne to nie znam.


Pt kwi 17, 2020 10:59 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
merss napisał(a):
Wzbogacasz glebę znając jej nie tylko klasę, ale braki w składzie mechanicznym. U nas była to gleba powstała po bagnach i położona na skale macierzystej, którym był piasek, ale trochę części spławialnych w nim było, bo prawie kulkę było można formować (z gliny da się uformować wałek i po zgięciu go w podkowę pęka). Kiedyś było tam jezioro, ale eutrofizacja zrobiła swoje i jezioro się pomniejszyło. W takich warunkach masz glebę, która w ciągu 15 lat może ulec mineralizacji i będzie nieużytek.

To raczej zyzna ziemia, skoro po bagnach.
U mnie piasek, żwir i trochę dobrej gleby. Niedaleko są jeziora i tereny podmokłe. Wody gruntowe są na szczęście dosć wysokie 1,4-1,7 m. W czasie rekordowej suszy 2015 spadły do 2 m, więc woda w studiach jest.


Pt kwi 17, 2020 11:17 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Gleby pobagienne są bardzo żyzne, ale do czasu i to ujęłam nawet w lata w poprzednim poście. Brakuje im części mineralnej, która tworzy kompleks sorpcyjny, dlatego ich utrwalenie i zapobieganie degradacji to wzbogacenie w części spławialne. Ich nośnikiem była ciężka glina.. Gilna jest plastyczna, więc gromadzi też wodę. Ta woda nie uceka szybko do wód gruntowych.
Oprócz głębokości zalegania wód gruntowych ważnych jest też skład mechaniczny wyższych warstw. Na glebach piaszczystych woda podsiąka jedynie na wysokość 60cm, na iłach 11 m. Tych zmiennych jest więc sporo, jeśli chodzi o magazynowanie czy straty wody.


So kwi 18, 2020 12:18 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
merss napisał(a):
Gleby pobagienne są bardzo żyzne, ale do czasu i to ujęłam nawet w lata w poprzednim poście. Brakuje im części mineralnej, która tworzy kompleks sorpcyjny, dlatego ich utrwalenie i zapobieganie degradacji to wzbogacenie w części spławialne. Ich nośnikiem była ciężka glina.. Gilna jest plastyczna, więc gromadzi też wodę. Ta woda nie uceka szybko do wód gruntowych.
Oprócz głębokości zalegania wód gruntowych ważnych jest też skład mechaniczny wyższych warstw. Na glebach piaszczystych woda podsiąka jedynie na wysokość 60cm, na iłach 11 m. Tych zmiennych jest więc sporo, jeśli chodzi o magazynowanie czy straty wody.

Może dać tą moją glebę do analizy? Widzisz sens? Można wyznaczyć w glebie poziom próchnicy oraz oznaczyć w niej zawartość węgla organicznego C-org. Te parametry to wskaźniki żyzności gleby


So kwi 18, 2020 1:08 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Próchnica próchnicy nie jest równa, jakościowo oczywiście. Ilość też ważna. Chodzi o jej właściwości strukturotwórcze, sorpcyjne, zatrzymywanie składników toksycznych czy wody (decyduje udział kanalików kapilarnych do niekapilarnych). Z typu gleb przechodzi się do jakości próchnicy, organoleptycznie też to uchwycisz, bo próchnice słodkie (najlepsze) nadają glebie ciemne zabarwienie pochodzące od humin. Gleby lżejsze, zawierające mniej próchnicy i gorszej jakości ją jaśniejsze, bo zawierają fulwokwasy.
Można organoleptycznie sobie sprawdzić charakter gleby. Podałam wyżej. Bierzesz wilgotną glebę z warstwy próchnicznej (kończy się tam, gdzie to zobaczysz jako zakończenie poziomu, dojrzysz kolejną warstwę o innej barwie) i toczysz kulkę. Jeśli nie bedziesz jej w stanie zrobić, masz glebę o wysokiej zawartości frakcji piasku, glebę piaszczystą. Jeśli utoczysz kulkę to ją w rękach rozwałkowujesz na następnie zwijasz w podkowę. Jeżeli sie złamie to masz jakąś gliniastą a jeżli uda ci się ją wywinąć w podkowę to masz ilastą. Tu byś wiedział, bo to bardzo plastyczna gleba, tłusta jak mawiają rolnicy. Gliny brudzą ręce, bo pozostawią ci najdrobniejsz części spławialne, piasek ich nie ma. Jest też bardziej chropowaty. To takie zabawy, ale dają pojęcie o glebie.

Gleby są w Polsce wielokrotnie mozaikowate, to widać po barwie gleby.
Takim pośrednim wskaźnikiem jakości próchnicy jest jednak pH. Niskie pH łączy się z gorszą jakością próchnicy i automatycznie zasobnością w dostępne skladniki pokarmowe. Jeśli przewapnujesz też unieruchamiasz je, zwłaszcza niektóre mikoelementy.
W warunkach domowych wzbogacasz glebę w materię organiczną i dbasz o pH. Trzeba pamiętać, że obornik obornikowi równy nie jest, bo to też zalezy nie tylko od gatunku zwierzęcia, ale i jego żywienia. Dziś są preparaty zastępcze i wspominałeś, że stosujesz. Dobrze mieć dobry kompost, ma wartość obornika, byle nie robić go z chwastów z nasionami, bo nasiona nie traca siły kiełkowania w kompoście.


So kwi 18, 2020 8:54 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Orfeusz napisał(a):
Stefan12 napisał(a):
Ja mam 10 beczek. Jeśli komuś nie zależy na wyglądzie to można kupić tanio używane po produktach spożywczych takie 200l.

Pytam, nie o beczki, tylko czy gromadzisz/oszczędzasz wodę np. w nich?

Oczywiście że gromadzę i używam.
Co z tego jak nic nie pada.


So kwi 18, 2020 12:53 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Stefan12 napisał(a):
Orfeusz napisał(a):
Stefan12 napisał(a):
Ja mam 10 beczek. Jeśli komuś nie zależy na wyglądzie to można kupić tanio używane po produktach spożywczych takie 200l.

Pytam, nie o beczki, tylko czy gromadzisz/oszczędzasz wodę np. w nich?

Oczywiście że gromadzę i używam.
Co z tego jak nic nie pada.

A jak u Ciebie z wodami gruntowymi? Na jakiej wysokości są?


So kwi 18, 2020 2:04 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Spójrz na poziom wód gruntowych przez pryzmat typu gleby. Jeśli masz nawet je na 1,7m i gleba to słaba bielica to podsiąk masz 60 cm, czyli do głęb 1,1 m licząc od góry nie ma żadnego pożytku z tej wody, jeśli korzenie roślin są krótsze. Drzewa sobie poradzą. Kiedy to działka rekreacyjna to musisz rośliny nawadniać, ale też z głową. Jeśli zaczniesz podlewać codziennie i do tego po trochu a jeszcze podczas słońca to rośliny pójdą w stronę tworzenia korzeni nie w głąb, ale tuż pod powierzchnią gleby. Zamiast dojść do 2m i samodzielnie sobie radzić z wodą gruntową, będą wymagały nadal codziennych podlewań. To też oszczędności wody, czyli racjonalne nawadnianie roślin. To powszechny błąd w uprawie amatorskiej. Poza tym pomidory i rzodkiewka to rośliny o różnych potrzebach nawodnień. Trawy wymagają systematycznych nawodnień, bo mają krótki system korzeniowy.
System i pora nawadniania to kolejny element racjonalnego gospodarowania wodą.


So kwi 18, 2020 2:18 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Orfeusz napisał(a):
A jak u Ciebie z wodami gruntowymi? Na jakiej wysokości są?


Kiedyś były na poziomie 2m.
A teraz muszą być dużo niżej. Obok jest staw o głębokości 2m i już kompletnie wysechł.


So kwi 18, 2020 3:13 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mikroretencja - sposób na suszę
Stefan12 napisał(a):

Kiedyś były na poziomie 2m.
A teraz muszą być dużo niżej. Obok jest staw o głębokości 2m i już kompletnie wysechł.
To nieciekawie. :( Wiosna, to z reguły maksymalne napełnienie stawów, a nie wysychanie. W jakim regionie tak kiepsko z zasobami wodnymi?


So kwi 18, 2020 7:32 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL