Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:48 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Metoda naukowa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
hen napisał(a):
Każdy człowiek może poznać, że Bóg rzeczywiście istnieje.

W jaki sposób?
domgo napisał(a):
Z definicji Bóg przekracza świat. Jak więc badać wiarę w Boga narzędziami wymyślonymi do badania wycinków świata.

Tak jak naprawiać zegarek mając do dyspozycji młotek, kombinerki i klucz francuski. Te narzędzia zupełnie się do tego nie nadają, ale to i tak najlepsze co mamy. W nauce rzadko kiedy posługujemy się idealnymi narzędziami. Wykorzystujemy to co mamy. To trochę jak z facetem, który zgubił klucze na ulicy, wrócił się i szuka ich tylko pod latarniami. Nie wiadomo gdzie je zgubił, ale tylko pod latarnią ma szanse je zobaczyć :wink:

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr mar 25, 2015 1:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
hen napisał(a):
Każdy człowiek może poznać, że Bóg rzeczywiście istnieje.

Boro napisał(a):
W jaki sposób?


Nareszcie przyznałeś się, że nic nie wiesz, a innych chcesz uczyć (albo raczej w błąd wprowadzać).

W prosty sposób, tu poniżej masz wzór i nie waż się go poprawiać:

cytat J 7,16
Odpowiedział im Jezus mówiąc: ”Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który
Mnie posłał.
Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja
mówię od siebie samego.
Koniec cytatu.

Pan tak powiedział.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Śr mar 25, 2015 11:49 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
A jaki to ma związek z metodą naukową, o której dyskutujemy w niniejszym wątku? Ogarnij się hen - nie ma sensu wpisywać tego samego w wielu różnych tematach tylko dlatego, że w tematach naukowych nie masz nic do powiedzenia.


Cz mar 26, 2015 12:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
hen napisał(a):
Nareszcie przyznałeś się, że nic nie wiesz

Skąd w Tobie taki wrogi ton? :wink: Coś tam jednak wiem :P Ale zawsze chętnie swoją wiedzę poszerzam i słucham mądrzejszych od siebie.
hen napisał(a):
a innych chcesz uczyć (albo raczej w błąd wprowadzać).

Nie chce nikogo uczyć. Jakiś czas temu zrozumiałem znaczenie słów "Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują."
Można je sparafrazować bardziej współczesną wersją: nie uczy się świni śpiewu. Stracisz swój czas a świnia się tylko zdenerwuje.
Tak więc jeśli ktoś nie chce mnie słuchać lub logicznie ze mną podyskutować, wycofuje się. Już nie te czasy, kiedy próbowałem coś na siłę udowadniać :wink:

A co do wprowadzania błąd to co konkretnie masz na myśli?

hen napisał(a):
W prosty sposób, tu poniżej masz wzór i nie waż się go poprawiać:

cytat J 7,16
Odpowiedział im Jezus mówiąc: ”Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który
Mnie posłał.
Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja
mówię od siebie samego.
Koniec cytatu.

Pan tak powiedział.

Taak. Oczywiście podany cytat jest bardzo wartościowy, ale nie bardzo widzę jak sceptyk mógłby stosując się do niego przekonać się o istnieniu Boga.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Cz mar 26, 2015 12:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
zawi napisał(a):
A jaki to ma związek z metodą naukową, o której dyskutujemy w niniejszym wątku? Ogarnij się hen - nie ma sensu wpisywać tego samego w wielu różnych tematach tylko dlatego, że w tematach naukowych nie masz nic do powiedzenia.


To jest metoda naukowa, (do sprawdzenie, na 100 procent)
bo Pan Jezus powiedział (dał do zrozumienia),
że kto będzie pełnić wolę Jego Ojca to pozna.

Wy mówicie o ewolucji i wielkim wybuchu,
to powiedzcie, że kto w to uwierzy, to pozna, że to jest prawda (to znaczy ta ewolucja i wielki wybuch).
Powiedzcie tak jak powiedział Pan Jezus, że kto wam uwierzy to pozna.
Kim ty naukowcu w ogóle jesteś (napisałeś bowiem, ze Adama należy liczyć jako kilkaset tysięcy ludzi?)
Według oficjalnej nauki Kościoła, naukowcu bardzo wykształcony, to kim jesteś?
Sam sobie wytłumacz.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Cz mar 26, 2015 12:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
Boro napisał(a):
A co do wprowadzania błąd to co konkretnie masz na myśli?


To zamiast zamulać, należało napisać, że każdy człowiek może poznać,
że Bóg istnieje. Świadczą o tym słowa Pana Jezusa (poznałem już Was, widziałem nawet jednego,
który podając się za wierzącego pomijał Pan, a nawet ośmielił się napisać Jezus z małej litery.

Czy Pan Jezus nie powiedział, że kto będzie pełnić wolę Jego Ojca, to pozna?

A więc naukowo, czyli doświadczalnie każdy człowiek może poznać, że Pan Bóg Istnieje.
Czyli są ludzie, którzy odrzucają, to co można poznać, a wierzą w zmieniające się teorie
i jeszcze uważają się za extra wykształconych.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Cz mar 26, 2015 12:56 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 3:30 am
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
hen napisał(a):
Kim ty naukowcu w ogóle jesteś (napisałeś bowiem, ze Adama należy liczyć jako kilkaset tysięcy ludzi?)
Według oficjalnej nauki Kościoła, naukowcu bardzo wykształcony, to kim jesteś?

Mędrcem ze Wschodu u żłóbka. I nic na to henowi nie poradzę, że Kościół trzyma się wiedzy o świecie aktualnej dwa tysiące lat temu. Aczkolwiek hen, uczony w pismach Kościoła, w bardzo prosty sposób może wrócić do tamtej epoki: mianowicie wystarczy, że wykręci sobie korki w mieszkaniu. Do świecy, panie kolego, do świecy ci trza, a nie do Inernetów...

_________________
Ergo Proxy znany też jako Lurker
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always


Cz mar 26, 2015 3:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
Cytuj:
Mędrcem ze Wschodu u żłóbka. I nic na to henowi nie poradzę, że Kościół trzyma się wiedzy o świecie aktualnej dwa tysiące lat temu. Aczkolwiek hen, uczony w pismach Kościoła, w bardzo prosty sposób może wrócić do tamtej epoki: mianowicie wystarczy, że wykręci sobie korki w mieszkaniu. Do świecy, panie kolego, do świecy ci trza, a nie do Inernetów...
ErgoProxy Twoja wiedza też do najświeższych nie należy, przynajmniej w zakresie elementów domowej instalacji elektrycznej. Korki/bezpieczniki topikowe to się wykręcało kiedyś. Aktualnie w nowych instalacjach przełączamy wyłączniki instalacyjne a w starych instalacjach automatyczne wyłączniki wkrętkowe. Wniosek z tego, że to ErgoProxy powinien wykręcić korki, wkręcić wyłącznik i włączać/wyłączać dowoli.

Cytuj:
Nie chce nikogo uczyć. Jakiś czas temu zrozumiałem znaczenie słów "Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują."
Można je sparafrazować bardziej współczesną wersją: nie uczy się świni śpiewu. Stracisz swój czas a świnia się tylko zdenerwuje.
Boro to wszystko prawda ale z punktu widzenia nauki tylko część prawdy*. Człowiek to coś więcej niż materia i zwierzę. Więc argumenty/wnioski z tych analogii dotyczą tylko wycinka rzeczywistości istoty ludzkiej. Wymagają uzupełnienia / zrozumienia, uświadomienia ich ograniczeń. Np. wnioskujący sam jest człowiekiem więc musi brać pod uwagę, że wszystkie uogólnione wnioski na temat innych dotyczą również jego. Albo przyjmując jakieś założenia, np. ty nie rozumiesz, trzeba wziąźć pod uwagę, że założenia mogą być błędne lub w razie zmiany podmiotu założeń staną się nieaktualne. Zbytnie przywiązanie do "naukowych" założeń może zaburzać więc percepcję/obserwację będącą jedną z podstaw naukowego myślenia. No właśnie to takie drobne pułapki myślenia. Świadomość może je rozwiązuje, ale kto ją zdefiniuje ;) OK dwie dygresje nawiązując ale abstrahując od bieżących "sporów". Domgo naukowcem nie zostanie, ale myślenie mu się podoba, jak to domorosłemu filozofowi :D

*
Cytuj:
Co dla katolików natomiast oznacza - wierzyć świadomie, nie moja bajka
MayKasahara może oznacza analizę intelektualną, nie wiem, ale może


Cz mar 26, 2015 2:05 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 3:30 am
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
domgo napisał(a):
ErgoProxy Twoja wiedza też do najświeższych nie należy, przynajmniej w zakresie elementów domowej instalacji elektrycznej. Korki/bezpieczniki topikowe to się wykręcało kiedyś. Aktualnie w nowych instalacjach przełączamy wyłączniki instalacyjne a w starych instalacjach automatyczne wyłączniki wkrętkowe. Wniosek z tego, że to ErgoProxy powinien wykręcić korki, wkręcić wyłącznik i włączać/wyłączać dowoli.

Mędrcem ze Wschodu u żłóbka. Albowiem, co leży w żłóbku? Droga, prawda i życie. Dlatego Mędrcy w ogóle wyruszają w ślad za gwiazdą, którą odkryli i zrozumieli, co ona oznacza; dlatego uszczuplają własne skarbce ze złota, mirry i kadzidła, dlatego korzą się w zwykłej stajni i dlatego lekce sobie ważą życzenie władcy kraju, w którym przebywają w gościnie. Droga, prawda i życie. Nauka! A nie żadne pany, pisma, autorytety...

_________________
Ergo Proxy znany też jako Lurker
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always


Pt mar 27, 2015 2:10 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 20, 2014 2:17 pm
Posty: 634
Lokalizacja: Czerwonak
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
Metoda naukowa.
Warto oprzeć się w dyskusji na tej definicji. ;)
domgo napisał(a):
[...]
Do czego zmierzam. Z definicji Bóg przekracza świat. Jak więc badać wiarę w Boga narzędziami wymyślonymi do badania wycinków świata. Jednak te narzędzia zostały stworzone przy pomocy meta narzędzia. Jak się nie ma tego co się lubi to się lubi to co się ma. Pozostaje jedynie meta narzędzie o ogromnym stopniu ogólności. Niepraktyczne z punktu widzenia empirysty ale i tak bardziej praktyczne niż sama wiara.

W świetle powyższej definicji, nie da się Boga badać metodami naukowymi.
Pozdrawiam
.
.
.

_________________
"Po Darwinie nie jesteśmy już upadłymi aniołami, a co najwyżej robiącymi karierę szympansami" -D.Morris


So mar 28, 2015 9:40 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 3:30 am
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
Hm? Co konkretnie w metodzie uniemożliwia zbadanie Boga? Brak danych empirycznych, którymi możnaby nakarmić metodę, stanowi przecież problem osobny.

domgo napisał(a):
Do czego zmierzam. Z definicji Bóg przekracza świat. Jak więc badać wiarę w Boga narzędziami wymyślonymi do badania wycinków świata.

Wiarę-w? Normalnie, pakując człowieka pod rezonans. Wiara-w jest rzeczą z tego świata.

domgo napisał(a):
Jednak te narzędzia zostały stworzone przy pomocy meta narzędzia. Jak się nie ma tego co się lubi to się lubi to co się ma. Pozostaje jedynie meta narzędzie o ogromnym stopniu ogólności. Niepraktyczne z punktu widzenia empirysty ale i tak bardziej praktyczne niż sama wiara.

Raczej jednak nie. Owo niewymienione z imienia metanarzędzie opowiada nam o tym, co my jesteśmy w stanie pomyśleć o Bogu - ale nie opowiada nic o samym Bogu, tym prawdziwym. Chyba że przez przypadek szczery jedna z multum wzajemnie sprzecznych koncepcji okaże się trafna. Ale i tego dowiemy się dopiero po fakcie, tj. końcu świata, bo owo niewymienione z imienia metanarzędzie nie rozporządza nawet środkami do rozpoznania mylnych koncepcji w swoim własnym łonie...

_________________
Ergo Proxy znany też jako Lurker
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always


So mar 28, 2015 10:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
No właśnie. Nie da się badać Boga. Jednak wiara (Chrześcijan) opiera się na słowie boźym. Objawionym ludziom i spisanym przez ludzi. W przyapadku Nowego Testamentu potwierdzonym postawami, uczynkami, pouczeniami Boga wcielonego w człowieka. Slowa, postawy, uczynki Boga dotyczące rzeczywistości człowieka. Mające w zasadzie jeden cel - pomoc istocie ludzkiej w rozeznaniu się w tej rzeczywistości z założeniem, że sam człowiek przekracza rzeczywistość tego świata. Przekracza w dwóch znaczeniach. Ontologicznej z uwagi na posiadanie duszy nieśmiertelnej, oraz praktycznej, posiadania iskry bożej, bycia dzieckiem bożym umożliwiającym zapanowanie w jakimś stopniu nad własną (zwierzęcą) naturą i nad materialnym światem. Skoro człowiek posiada możliwość zdobywania wiedzy o sobie samym i świecie, oraz zmiany, podporządkowania, to jest w stanie również odnieść się inteoektualnie do bożych wskazówek dotyczących człowieka. Na podstawie tych wskazówek może również próbować wyciągać wnioski o niektórych atrybutach Boga, oczywiście z założeniem, że zawsze będzie to tylko częściowy obraz.


So mar 28, 2015 10:55 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 20, 2014 2:17 pm
Posty: 634
Lokalizacja: Czerwonak
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
domgo napisał(a):
No właśnie. Nie da się badać Boga. Jednak wiara (Chrześcijan) opiera się na słowie boźym. Objawionym ludziom i spisanym przez ludzi. W przyapadku Nowego Testamentu potwierdzonym postawami, uczynkami, pouczeniami Boga wcielonego w człowieka. Slowa, postawy, uczynki Boga dotyczące rzeczywistości człowieka. Mające w zasadzie jeden cel - pomoc istocie ludzkiej w rozeznaniu się w tej rzeczywistości z założeniem, że sam człowiek przekracza rzeczywistość tego świata. Przekracza w dwóch znaczeniach. Ontologicznej z uwagi na posiadanie duszy nieśmiertelnej, oraz praktycznej, posiadania iskry bożej, bycia dzieckiem bożym umożliwiającym zapanowanie w jakimś stopniu nad własną (zwierzęcą) naturą i nad materialnym światem. Skoro człowiek posiada możliwość zdobywania wiedzy o sobie samym i świecie, oraz zmiany, podporządkowania, to jest w stanie również odnieść się inteoektualnie do bożych wskazówek dotyczących człowieka. Na podstawie tych wskazówek może również próbować wyciągać wnioski o niektórych atrybutach Boga, oczywiście z założeniem, że zawsze będzie to tylko częściowy obraz.

Zdaję sobie sprawę z tego, że z przesłanek a'priorii można dojść do dowolnego wniosku. Stosowanie metody naukowej nakłada na to wnioskowanie istotne ograniczenia, stąd niekompatybilność obu tych dziedzin.

Stosowanie przesłanek (jako zasad postępowania chrześcijanina) i wyciąganie z nich wniosków właściwego postępowania, jest jak najbardziej możliwe. :idea:

:)
.
.
.

_________________
"Po Darwinie nie jesteśmy już upadłymi aniołami, a co najwyżej robiącymi karierę szympansami" -D.Morris


So mar 28, 2015 11:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
No tak. Można te przesłanki świadomie odrzucić lub świadomie zaakceptować? I w żadnym przypadku nie da się zastosować ściśle, dokładnie metody naukowej?


So mar 28, 2015 11:34 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 20, 2014 2:17 pm
Posty: 634
Lokalizacja: Czerwonak
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Metoda naukowa
domgo napisał(a):
No tak. Można te przesłanki świadomie odrzucić lub świadomie zaakceptować? I w żadnym przypadku nie da się zastosować ściśle, dokładnie metody naukowej?

Dokładnie tak :)

_________________
"Po Darwinie nie jesteśmy już upadłymi aniołami, a co najwyżej robiącymi karierę szympansami" -D.Morris


So mar 28, 2015 1:23 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL