Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:46 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Wiek Wszechświata 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Totalny brak wiedzy na poziomie liceum :P
Cytuj:
Ekspansję Wszechświata należy rozumieć jako ekspansję samej przestrzeni, która odbywa się z zachowaniem w danym czasie kosmicznym jej izotropowości (niewyróżniania żadnego kierunku przestrzennego). Ekspansja jest obserwowalna jako oddalanie się od siebie całych galaktyk (a dokładniej gromad) i podlega prawu Hubble'a. Sama ekspansja jest mierzalna dopiero w skali setnych megaparseków. W tej skali Wszechświat jest względnie jednorodny (jego gęstość nie podlega znacznym fluktuacjom), a galaktyki oddalają się od siebie z prędkościami proporcjonalnymi do względnych odległości, zgodnie z prawem Hubble'a.

Ekspansja Wszechświata jest jednym z podstawowych faktów kosmologii obserwacyjnej. O jej prędkości można wnioskować na podstawie np. przesunięć ku czerwieni, widm elektromagnetycznych galaktyk, które w kosmologii wynikają z „puchnięcia” samej przestrzeni, obserwowanego w postaci efektu Dopplera.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat_Friedmana
Zanim coś napiszesz drogi Henie, zorientuj się najpierw o czym w ogóle mowa!


Wt mar 03, 2015 8:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
PS: żeby sobie uzmysłowić co to znaczy "ekspansja przestrzeni" wyobraź sobie kropki namalowane na powierzchni balonu. jeśli będziesz nadmuchiwać balon, odległości miedzy kropkami będą rosły, choć same kropki postaną nieruchome na swoich miejscach. rozszerz się bowiem sama powierzchnia balonu.
Obrazek
Ponieważ na samym początku średnica "balonu" była zerowa , nie istniała więc żadna "pusta przestrzeń" której chciałbyś szukać.
Mnie tego uczyli w szkole, ale widocznie od tego czasu edukacja w Polsce podupadła :P


Wt mar 03, 2015 8:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Eryk Bloodeaxe napisał(a):
PS: żeby sobie uzmysłowić co to znaczy "ekspansja przestrzeni" wyobraź sobie kropki namalowane na powierzchni balonu. jeśli będziesz nadmuchiwać balon, odległości miedzy kropkami będą rosły, choć same kropki postaną nieruchome na swoich miejscach. rozszerz się bowiem sama powierzchnia balonu.
Obrazek
Ponieważ na samym początku średnica "balonu" była zerowa , nie istniała więc żadna "pusta przestrzeń" której chciałbyś szukać.
Mnie tego uczyli w szkole, ale widocznie od tego czasu edukacja w Polsce podupadła :P


Przepraszam, zmyliliście mnie.
To piszcie, że to nie był wybuch (na tym się znam, byłem saperem),
tylko że to było dmuchanie.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Wt mar 03, 2015 10:15 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 3:30 am
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Solny napisał(a):
zawi napisał(a):
Szacuje się, że nawet do około 40% PKB Stanów Zjednoczonych jest w jakiś sposób powiązane z mechaniką kwantową. Gdyby to nie działało to...

I to, jak widać, raczej bez zwiazku z tematem...

Chyba wiem, o co chodzi. O prądy tunelowe w złączach półprzewodnikowych, w tranzystorach w szczególności. Jest to zjawisko kwantowe, polegające z grubsza na tym, że elektron wyrywa się z atomu (OIDP atomu domieszki), chociaż ma na to za mało energii (nie jest dość "gorący", żeby się "urwać"). Jeśli jednak ten deficyt jest dostatecznie niewielki...

Solny napisał(a):
zawi napisał(a):
Na odtwarzaniu warunków panujących w tzw. "wczesnym kosmosie".

Wg teorii WW w tym wczesnym kosmosie ogromne ilości materii i energii były ściśnięte na bardzo małej przestrzeni. JAK można chociaż zbliżone warunki odtworzyć w choćby najpotężniejszych ziemskich urządzeniach?

Pytanie naprowadzające więc.

Wg teorii oceanologów we współczesnych morzach ogromne ilości wody i soli są wymieszane na bardzo wielkiej przestrzeni. Jak można chociaż zbliżone warunki odtworzyć w zwykłej szklance?

_________________
Ergo Proxy znany też jako Lurker
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always


Cz mar 05, 2015 4:18 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
ErgoProxy napisał(a):
Chyba wiem, o co chodzi. O prądy tunelowe w złączach półprzewodnikowych, w tranzystorach w szczególności.

Załóżmy nawet, że rzeczywiście o to chodzi. Jak oszacować wpływ tych zjawisk na poziomie 40% PKB? Gdyby się to komuś udało, to powinien zararz potem zająć się budową pepetuum mobile, bo jest to z pewnością prostsze.

ErgoProxy napisał(a):
Wg teorii oceanologów we współczesnych morzach ogromne ilości wody i soli są wymieszane na bardzo wielkiej przestrzeni. Jak można chociaż zbliżone warunki odtworzyć w zwykłej szklance?

Ciekawe. Pewnie rozpuścić sól w szklance w proporcjach podobnych, jak w oceanie?

CZy dobrze rozumiem, że chcesz mi powiedzieć, że podobne warunki jak przy początkach Wszechświata uzyskujemy w akceleratorach zderzając ze sobą cząstki elementarne w takich proporcjach, jakie są w całym Wszechświecie?

Czy nie odrzuca Cię od tego typu analogii zbyt duża liczba niewiadomych?


Cz mar 05, 2015 11:02 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 3:30 am
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Solny napisał(a):
Załóżmy nawet, że rzeczywiście o to chodzi. Jak oszacować wpływ tych zjawisk na poziomie 40% PKB? Gdyby się to komuś udało, to powinien zararz potem zająć się budową pepetuum mobile, bo jest to z pewnością prostsze.

Prądy tunelowe płyną w każdym złączu, czyli wystarczy policzyć wkład elektroniki do PKB...

Solny napisał(a):
Ciekawe. Pewnie rozpuścić sól w szklance w proporcjach podobnych, jak w oceanie?

Właśnie.

Solny napisał(a):
CZy dobrze rozumiem, że chcesz mi powiedzieć, że podobne warunki jak przy początkach Wszechświata uzyskujemy w akceleratorach zderzając ze sobą cząstki elementarne w takich proporcjach, jakie są w całym Wszechświecie?

Zderzenia są tylko narzędziem. Chodzi o to, żeby te cząstki ścisnąć odpowiednio mocno.

Solny napisał(a):
Czy nie odrzuca Cię od tego typu analogii zbyt duża liczba niewiadomych?

Generalnie nauka polega na rozważaniu abstrakcyjnych, uproszczonych modeli zbudowanych na zasadzie odrzucania dużej liczby niewiadomych. Z jakiegoś powodu z takich uproszczonych rozważań wychodzą wyniki dostatecznie prawidłowe.

_________________
Ergo Proxy znany też jako Lurker
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always


Pt mar 06, 2015 10:27 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Wątek zboczył na ezoterykę gdy zamiast realnej dyskusji o prawdziwym problemie wieku wszechświata pojawiły się wrzutki o 6000 lat Ziemi. Pozwolę sobie zatem na małą przepychankę odnośnie tego kto pierwszy wyjechał z mechaniką kwantową i potem sam krytykował używanie tego terminu jako magicznego słowa na wszystko.
Solny napisał(a):
Ale to Ty pierwszy w dyskusji wspomniałeś o mechanice kwantowej!

W takim razie przeczytaj swój własny post z Pn lut 23, 2015 11:37 pm, który jest oczywiście wcześniejszy niż moje 40% PKB.
Solny napisał(a):
być może - to samo spektrum przesuwa się ku czerwieni lub fioletowi po prostu w czasie.

W tym poście wyjaśniłem Ci, że poruszyłeś sprawę mechaniki kwantowej i nasz świat wyglądał by inaczej gdyby nie działała tak jak ją współcześnie znamy: viewtopic.php?p=975133#p975133 z powodu innej budowy pierwiastków chemicznych, z których się składamy.
Nie ma zatem sensu krytykować przywoływania mechaniki kwantowej skoro się ją samemu porusza.


Pt mar 06, 2015 12:39 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
ErgoProxy napisał(a):
Prądy tunelowe płyną w każdym złączu, czyli wystarczy policzyć wkład elektroniki do PKB...

Super, to jeszcze teraz oszacujmy stosunek liczby wykorzystywanych praw mechaniki kwantowej do praw mechaniki klasycznej w przemyśle elektronicznym i już będziemy bardzo blisko :wink:
ErgoProxy napisał(a):
Zderzenia są tylko narzędziem. Chodzi o to, żeby te cząstki ścisnąć odpowiednio mocno.

Np. tak, jak ściśnięta była masa całego Wszechświata na początku?

Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Ja wiem, że aby zmierzyć przyspieszenie ziemskie, nie muszę opuszczać jednotonowej kuli z wysokości 10 metrów - wystaczy jednokilogramowa kula z wys. 1 metra. Ale tutaj nadal obracamy się w sferze obserwacji naocznych, tzn. teraźniejszych i porównywalnych - tzn. zawsze można sobie wyobrazić, że jednak ktoś mógłby spróbować zrzucić taką jednotonową kulę.

A z drugiej strony mamy ogromny, bądź co bądź, tunel, w którym przyspieszamy cząstki - o nawet nie mikroskopijnych wielkościach - i obserwujemy zderzenia, po czym porównujemy to do sytuacji, które podobno zdarzyły się ok. 13 mld lat temu w warunkach nie do odtworzenia, w niemal zerowej objętościowo przestrzeni itp. itd.

Nie ma analogii, kompletnie żadnej, choćbyśmy w tych tunelach zderzali nie wiem co.
ErgoProxy napisał(a):
Generalnie nauka polega na rozważaniu abstrakcyjnych, uproszczonych modeli zbudowanych na zasadzie odrzucania dużej liczby niewiadomych. Z jakiegoś powodu z takich uproszczonych rozważań wychodzą wyniki dostatecznie prawidłowe.

Nie wiem, dlaczego piszesz mi o tym, na czym polega nauka. Te wyniki "dostatecznie prawidłowe" są po prostu niesprzeczne z innymi teoriami, które są nieweryfikowalne.
zawi napisał(a):
Nie ma zatem sensu krytykować przywoływania mechaniki kwantowej skoro się ją samemu porusza.

Nic nie poruszyłem, po prostu wyraziłem wątpliwość, którą Ty starałeś się wyjaśnić w świetle mechaniki kwantowej.

Stwierdziłeś po prostu, że spektrum nie może przesuwać się w czasie, bo... było by to sprzeczne ze współczesnymi obserwacjami.

Mam wrażenie, że chyba bardziej potrzebny jest tu wątek metodologiczny, bo właściwie bez przerwy spieramy się o metodę badania przeszłości, niż o konkretne zagadnienia.


Wt mar 10, 2015 12:19 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 3:30 am
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Solny napisał(a):
Np. tak, jak ściśnięta była masa całego Wszechświata na początku?

Ano. Z tym że, cholera, ja w CERNie nie pracuję, więc nie wiem dokładnie, jak to opisać; na informatyce stosowanej teorii akceleratorów mnie nie uczyli. W każdym razie, hm... cząstki się zderzają, sprasowują się w to, w co były sprasowane tuż po Wielkim Wybuchu i przez ułamek mikrosekundy pozostają w tym stanie, po czym oczywiście się rozpadają. Przez tę mikrosekundę zostawiają ślad w detektorach (też nie wiem, na jakiej zasadzie działających; komory pęcherzykowe to to nie są) i potem z tych śladów dedukuje się, co się właściwie udało wytworzyć. Czasem można coś ciekawego znaleźć w produktach rozpadu, zanim wszystkie cząstki rozpadną się ostatecznie na takie, które są stabilne w obecnych warunkach.

Solny napisał(a):
Nie ma analogii, kompletnie żadnej, choćbyśmy w tych tunelach zderzali nie wiem co.

Chodzi tylko o to, żeby takie cząstki, jakie mamy do dyspozycji, sprasować. Akurat nie ma na to chwilowo innej metody niż zderzenie; jakbyśmy się, dajmy na to, nauczyli trudnej a fantastycznej sztuki warpunku, tobyśmy polecieli w kosmos, wybili taki worek w czasoprzestrzeni, zasznurowali go uczciwie i zaczęli ściskać, prasując cząstki samą czasoprzestrzenią. Dokładnie jak w Wielkim Wybuchu. Ale to właśnie fantastyka jest, przynajmniej na dzisiaj.

Solny napisał(a):
Nie wiem, dlaczego piszesz mi o tym, na czym polega nauka. Te wyniki "dostatecznie prawidłowe" są po prostu niesprzeczne z innymi teoriami, które są nieweryfikowalne.

Ostateczną weryfikacją teorii jest zawsze gotowy produkt, na przykład komputer. No działa, albo nie! Jeśli w złączu półprzewodnikowym popłynie prąd dużo większy niż teoria przewiduje, to nam się złącze rozpłynie; a jeśli popłynie dużo słabszy, to nam się tranzystor nie zatrzaśnie. W obu wypadkach komputer będzie się nadawał tylko do zbadania przyspieszenia grawitacyjnego.

_________________
Ergo Proxy znany też jako Lurker
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always


Śr mar 11, 2015 5:44 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
ErgoProxy napisał(a):
Ostateczną weryfikacją teorii jest zawsze gotowy produkt, na przykład komputer. No działa, albo nie! Jeśli w złączu półprzewodnikowym popłynie prąd dużo większy niż teoria przewiduje, to nam się złącze rozpłynie; a jeśli popłynie dużo słabszy, to nam się tranzystor nie zatrzaśnie. W obu wypadkach komputer będzie się nadawał tylko do zbadania przyspieszenia grawitacyjnego.

I znowu argument z weryfikacją teorii naukowej w praktyce. Należy zauważyć, że teoria teorii nierówna. Zróbmy takie porównanie.

Mamy teorię nr 1, dotyczącą elektryczności. W ramach tej teorii używa się pewnej liczby twierdzeń, wzorów i algorytmów. Na podstawie tego wszystkiego projektuje się np. sieć trakcyjną kolei. Następnie uruchamia się zasilanie, ruszają pociągi, wszystko działa - jest super. Możemy wówczas powiedzieć, że te wzory i algorytmy zostały zweryfikowane. Ta teoria może nie mówić nam wiele albo nawet nic o istocie elektryczności, ale opisuje wystarczająco precyzyjnie, jakie są - przynajmniej przybliżone - relacje pomiędzy różnymi oddziaływaniami, wartościami itd.

A teraz załóżmy, że jest teoria nr 2, również dot. elektryczności. Naukowcy rozwijający tę teorię usiłują dowieść, że elektryczność powstaje poprzez oddziaływania z innego wymiaru na poziomie cząsteczek. Jednocześnie możemy obserwować jedynie to, co się dzieje w naszych trzech wymiarach i czasie. Naukowcy jednak - nie zniechęceni - układają wiele różnych wzorów i twierdzeń, które wyjaśniają matematycznym językiem pochodzenie oddziaływań elektrycznych. Wszystko do siebie pasuje - bo ta teoria innego wymiaru została ułożona na podstawie obserwacji naszego wymiaru oraz spekulacji naukowców.

Pozornie nie ma wielkiej różnicy pomiędzy weryfikacją teorii nr 1 i nr 2 - przecież obie "działają".

Ale ta pierwsza teoria jest weryfikowalna realnie, na podstawie praktyki.

A druga teoria jest "weryfikowalna" na podstawie wzorów teorii nr 1. I nie ma możliwości zweryfikować jej w praktyce - bo nie przeniesiemy się do innego wymiaru, o którym nawet nie wiemy, czy jest.

I podobnie jest z teorią Wielkiego Wybuchu, jak z teorią nr 2 z mojego przykładu. Pozornie teoria ta jest zweryfikowana - bo przecież "zgadza się" z wzorami i twierdzeniami, które opisują zjawiska współczesne. Np. "zgadza się" z tym, że obserwujemy przesunięcie widm gwiazdowych ku czerwieni - bo jej założenia są takie, że pasują do tego przesunięcia. Ale ponieważ nigdy nie cofniemy się w czasie, żeby zobaczyć, jak było naprawdę, to nigdy nie zweryfikujemy tej teorii w praktyce. Nie ma żadnego doświadczenia, które mogłoby wykazać prawdziwość tej teorii. Nie można zbudować żadnego urządzenia, które działałoby na podstawie twierdzeń i wzorów teorii Wielkiego Wybuchu. Itd. Itp.

Mówienie więc, że niezgadzanie się z teorią WW to tak samo, jak niezgadzanie się z teorią grawitacji, jest - moim zdaniem - zupełnie nienaukowe.


Pt mar 13, 2015 9:02 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 3:30 am
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Teorię nr 2 uważam osobiście za bajkopisarstwo.

Co do Wielkiego Wybuchu, jego się weryfikuje rozmaitymi obserwacjami, nie tylko przesunięciem ku czerwieni. Jest sobie na przykład promieniowanie tła. Co to takiego? To słaby szum fotonowy docierający do nas z każdego kierunku przestrzeni. Po rozpisaniu na częstotliwości daje taką fajną krzywą. Otóż okazuje się, iż krzywa ta, uzyskana z pomiarów, dokładnie pokrywa się z krzywą wyliczoną z teorii Wielkiego Wybuchu. Ba, sam fakt istnienia tego promieniowania weryfikuje negatywnie konkurencyjną teorię Stanu Stacjonarnego, bo po prostu nijak nie da się go z niej wyprowadzić. A z teorii WW się da. (I pewnie z wielu innych teorii, których jednak nie rozważa się w ogóle kierując się zasadą elegancji.)

Zajrzeć w przeszłość oczywiście da się, ponieważ prędkość światła jest skończona, Światło kwazarów niesie ze sobą informację o ich stanie sprzed miliardów lat. Dlaczego więc niebo nie świeci ścianą ognia? Nie bardzo wiadomo, ale teoria WW prawi, że wczesny Wszechświat był nieprzezroczysty, więc może to dlatego.

Natomiast nie bardzo rozumiem passus o założeniach uzgadnianych pod spodziewane wyniki.

_________________
Ergo Proxy znany też jako Lurker
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always


So mar 14, 2015 1:31 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N paź 26, 2014 6:37 pm
Posty: 679
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Ja znalazlam takie cos



http://www.livescience.com/49958-theory ... 0478646760
co by rozwiazalo sprawe wieku wszechswiata i przy okazji tworca niepotrzebny. Koresponduje to z dowodem Hawkinga ze wszechswiat nie musi miec punktow granicznych.
Mnie przemawia do przekonania, ale w tych sprawach jestem laikiem.

_________________
- Ale za to przepiliśmy dziesiątaka. Choć za Karła, za brodatego, ale piliśmy.


Śr mar 18, 2015 1:10 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Wielki wybuch to chwytliwa nazwa jednego z wielu modeli kosmologicznych. Właśnie nie jest to kompletna teoria, ale tylko jeden model powstały na gruncie istniejących i dobrze dowiedzionych teorii. Inna teoria (nowsza) to teoria strun rozwinięta współcześnie do wielu alternatywnych wersji i na jej podstawie również są tworzone różne (liczne) modele kosmologiczne.
Póki co, bardzo wiele przemawia za wybuchem. Z tego modelu wynikają pewne konsekwencje, a niektóre z nich da się potwierdzić obserwacyjnie. No i wiele potwierdzono. Ale nie oznacza to, że nie ma możliwości zbudowania alternatywnego modelu również pasującego do istniejących obserwacji.
W każdym razie wszechświat jest na pewno stary jak na nasze ziemskie poczucie czasu. Mimo, że model wielkiego wybuchu załamuje się w erze Planck'a i naprawdę niczego nie da się wyliczyć na jego podstawie odnośnie wcześniejszych dziejów, to jednak od czasu owej ery dość dobrze objaśnia zachodzące zjawiska i wyniki obserwacji. Na pewno jest on uproszczony i może nawet prymitywny, a za tysiąc lat naukowcy będą wspominać o "starych wersjach jeszcze z XX wieku" jak dziś wspominamy grawitację Newtona. Jednak grawitacja nie przestała działać, a tylko jest lepiej opisywana przez ogólną teorię względności. Podobnie nowsze modele kosmologiczne pewnie mocno zmodyfikują dotychczasowy model wielkiego wybuchu, ale nie zmieni to oceny wieku wszechświata na 6000 lat.


Cz mar 19, 2015 9:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
hen napisał(a):
Eryk Bloodeaxe napisał(a):
PS: żeby sobie uzmysłowić co to znaczy "ekspansja przestrzeni" wyobraź sobie kropki namalowane na powierzchni balonu. jeśli będziesz nadmuchiwać balon, odległości miedzy kropkami będą rosły, choć same kropki postaną nieruchome na swoich miejscach. rozszerz się bowiem sama powierzchnia balonu.
Obrazek
Ponieważ na samym początku średnica "balonu" była zerowa , nie istniała więc żadna "pusta przestrzeń" której chciałbyś szukać.
Mnie tego uczyli w szkole, ale widocznie od tego czasu edukacja w Polsce podupadła :P


Przepraszam, zmyliliście mnie.
To piszcie, że to nie był wybuch (na tym się znam, byłem saperem),
tylko że to było dmuchanie.


Cytat z książki "Błędy nauki" - Burgin Luc -

Przykładem niech będzie „wielki mur", odkryty w Kosmosie w 1989 roku przez profesora Johna P Huchra z Instytutu Astrofizyki Harvard Smithsonian Center w w Cambridge i jego koleżankę Margaret J. Geller: gigantyczna formacja galaktyk rozciąga się na długości ponad 500 milionów lat świetlnych!
Tymczasem wiadomo, że są to struktury powszechnie występujące w Kosmosie. Fakt ten przysparza sporo problemów obrońcom Wielkiego Wybuchu, bo przecież zakładano, że we Wszechświecie materia rozkłada się jednolicie. „Poza tym nie istnieje nawet jedna teoria, która tłumaczyłaby te galaktyczne formacje", poskarżył się w 1991 roku astrofizyk Will Saunders z Oksfordu.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Wt mar 24, 2015 2:43 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiek Wszechświata
Możesz wskazać który z rozważanych poważnie współczesnych modeli powstania i rozwoju wszechświata "zakłada jednolity rozkład materii"? Rozumiem, że chodzi o rozkład równomierny. Ale skupmy się na tym co napisałeś - kto i w jakim modelu zakłada taki równomierny rozkład? Bo ja nie znam takich modeli. Skoro je przywołujesz to proszę - hen - przybliż o jakie modele chodzi.


Śr mar 25, 2015 1:08 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL