Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 2:37 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Mózg, myślenie, świadomość (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
To jest precyzyjna wg Ciebie definicja ?
Przeciez gdyby bylo wiadomo ze sa to reakcje chemiczne to mozna by je bylo stymulowac a nic takiego nie ma miejsca !

Już sugerowałem gabrielu, że do najbystrzejszych nie należysz. Ależ stymulujemy je!! A co ja robię na każdych zajęciach jak nie stymuluje reakcje chemiczne zachodzące w mózgach moich studentów???

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:44 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
Gdybyśmy wiedzieli co to jest świadomość to wtedy również wiedzieli czy maszyna jest świadoma.

To jest bardzo głęboki truizm. Jestem po prostu porażony głębią i odkrywczością tej myśli...

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Tomcio Paluszek napisał(a):
Cytuj:
Gdybyśmy wiedzieli co to jest świadomość to wtedy również wiedzieli czy maszyna jest świadoma.

To jest bardzo głęboki truizm. Jestem po prostu porażony głębią i odkrywczością tej myśli...

To nie jest truizm, medycyna gdyby wiedziala czym jest intuicja mozna by bylo ja stymulowac w przypadku swiadomosci mozna by bylo sprawdzac obecnosc jej u chorych w comie ..itd

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Wt paź 14, 2014 10:49 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
Zawężasz myślenie. Trwają bowiem prace dotyczące ciekawych doznań ludzi, którzy przeszli śmierć kliniczną. I nie dotyczy to świetlistego tunelu.

Ja przeszedłem śmierć kliniczną i nikt mnie nie bada :-( I nie było żadnego tunelu ani nic innego. Było wielkie czarne kompletne nic.
Oczywiście niektórzy pamiętają jakieś doznania, ale to się bada, nawet umiemy niektóre z nich wywoływać np. wrażenie unoszenia się. To tylko chemia i elektryka...

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
gabriel napisał(a):
Tomcio Paluszek napisał(a):
Cytuj:
Gdybyśmy wiedzieli co to jest świadomość to wtedy również wiedzieli czy maszyna jest świadoma.

To jest bardzo głęboki truizm. Jestem po prostu porażony głębią i odkrywczością tej myśli...

To nie jest truizm, medycyna gdyby wiedziala czym jest intuicja mozna by bylo ja stymulowac w przypadku swiadomosci mozna by bylo sprawdzac obecnosc jej u chorych w comie ..itd

Wydaje ci się, ze jak czegoś nie potrafimy, to dlatego, że nie wiemy, co to jest?
Potrafisz zrobić podwójne salto? Jakbyś wiedział, co to podwójne salto, to być je zrobił...

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Wt paź 14, 2014 10:53 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
o nie jest truizm, medycyna gdyby wiedziala czym jest intuicja mozna by bylo ja stymulowac

Intuicja opiera się na zbiorze doświadczeń nabytych wcześniej przez konkretnego osobnika. Mozgi osobnicze trochę różnią się od siebie, nie da się więc przygotować uniwersalnej dla wszystkich mikstury, po podaniu której w naszych mozgach pojawia się informacje o doświadczeniach, których nie przeżyliśmy. Taka stymulacja chemiczna na najniższym poziomie jest praktycznie niemożliwa. Możliwe jest poddawanie osobników różnym doświadczeniom, ich mozgi rejestrują te doświadczenia i zapamiętują je. Na tej podstawie można budować intuicję i robi to prawie każdy nauczyciel. Jeśli masz spójną koncepcję, że dzieje się to inaczej niż myślimy, ze się dzieje to opublikuj ją w Nature. Nobel czeka...

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:56 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 06, 2010 2:11 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Tomcio Paluszek napisał(a):
Ja przeszedłem śmierć kliniczną i nikt mnie nie bada :-( I nie było żadnego tunelu ani nic innego. Było wielkie czarne kompletne nic.

Jaki mechanizm myślenia (błąd myślenia) tu uruchomiłeś? Znasz to niebezpieczeństwo? Zresztą znajomość wcale nie chroni od popełniania błędów.
Cytuj:
Oczywiście niektórzy pamiętają jakieś doznania, ale to się bada, nawet umiemy niektóre z nich wywoływać np. wrażenie unoszenia się. To tylko chemia i elektryka...

Badamy, ale nie znamy ich natury. Znów zinterpretowałeś. Moja interpretacja jest ostrożna- poczekam na dowody. Czujesz różnicę?

Wnioski to już interpretacje a one kierują się naszymi schematami myślowymi. Powinniśmy o tym wiedzieć.

Ten temat wymyśliła osoba, która też miesza nauki doświadczalne z religią i chciała coś sobie udowodnić, odnaleźć kolejne argumenty dla siebie, nawet wybiórczo. Nie ma w tym poszukiwania prawdy, ale mieszanie pojęć. To teologia może korzystać z badań doświadczalnych do swych interpretacji. Nigdy odwrotnie.
Mamy modele świadomości, ale nic nie wiemy jak ona działa. My nawet nie znamy mechanizmów myślenia. I tu dysponujemy różnymi spojrzeniami.


Wt paź 14, 2014 11:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Tomcio Paluszek napisał(a):
Cytuj:
To jest precyzyjna wg Ciebie definicja ?
Przeciez gdyby bylo wiadomo ze sa to reakcje chemiczne to mozna by je bylo stymulowac a nic takiego nie ma miejsca !

Już sugerowałem gabrielu, że do najbystrzejszych nie należysz. Ależ stymulujemy je!! A co ja robię na każdych zajęciach jak nie stymuluje reakcje chemiczne zachodzące w mózgach moich studentów???


Aha to wg genialnego belfra intuicja to reakcja chemiczna tak ? Objawienie miales czy kandydat do nagrody Nobla sie tutaj nam szykuje ? :-D
To podaj mi wzor na te reakcje chemiczna w ktorej powstaje intuicja

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Śr paź 15, 2014 1:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Tomcio Paluszek napisał(a):
Cytuj:
Wlasnie , obserwujesz reakcje tego a nie wiesz czym jest
To tak takbys widzial przesuwajace sie opilki zelaza a nie widzial magnesu
Obserwujesz tylko reakcje

No ale ja wiem, czym są te reakcje spowodowane. I wiem jak to dokładnie badać. Nie robię tego tylko dlatego, że trzeba by porozwalać trochę pracujących mózgów a na to nie ma mojej moralnej zgody.


Co to znaczy "porozwalac pracujace mozgi '?Co to za belkot ?
Jak wiesz to nagroda Nobla czeka nie badz taki skromny :D

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Śr paź 15, 2014 1:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
gabriel napisał(a):
Co to znaczy "porozwalac pracujace mozgi '?Co to za belkot ?
Jak wiesz to nagroda Nobla czeka nie badz taki skromny :D

Nie rozumiesz całości, czy któregoś słowa szczególnie?

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Śr paź 15, 2014 8:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Acro napisał(a):
gabriel napisał(a):
Co to znaczy "porozwalac pracujace mozgi '?Co to za belkot ?
Jak wiesz to nagroda Nobla czeka nie badz taki skromny :D

Nie rozumiesz całości, czy któregoś słowa szczególnie?

W calosci jest to "naukawy" belkot

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Śr paź 15, 2014 2:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
gabriel napisał(a):
Acro napisał(a):
gabriel napisał(a):
Co to znaczy "porozwalac pracujace mozgi '?Co to za belkot ?
Jak wiesz to nagroda Nobla czeka nie badz taki skromny :D

Nie rozumiesz całości, czy któregoś słowa szczególnie?

W calosci jest to "naukawy" belkot

To zdanie akurat do naukowego nie predysponuje, jest napisane językiem potocznym, aby prędzej dotarło do mniej biegłych, nawet do ciebie. Cóż, widać, że poziom nadal za wysoki...

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Śr paź 15, 2014 3:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mózg, myślenie, świadomość (wydzielony)
Cytuj:
Żeby zrozumieć poznanie trzeba się zastanowić jak
działamy. Moja wizja tego jest taka:
Dziecko zaraz po urodzeniu można porównać do nowo zakupionego
komputera.Jego życie, będzie zależne od tego jakie parametry
posiada, a jeżeli ma dobre, to czy je będzie mógł i umiał
wykorzystać.Teraz czasz na drugi element w przypadku człowieka
będzie to dusza, a w przypadku komputera program, który go
ożywi. W jednym i drugim przypadku sukces zależy od współdziałania
i na tym współdziałaniu opiera się poznawanie, życie i wiara.
To opinia janikt z wątku "Poznanie", ale pasuje również do "Mózg, myślenie, świadomość". Podoba mi się ta analogia z komputerem. Mózg jako hardware natomiast sfera funkcjonalna mózgu, procesy percepcji, odczuwania, przeżywania i myślenia jako software. Trzymając się tego porównania trzeba zwrócić uwagę, że komputerowe hardware nie może wpływać na funkcjonalność całosci, nie może modyfikować oprogramowania. Z kolei komputerowe software może prowadzić do optymalizacji możliwości sprzętu, lub - w przypadku złośliwego oprogramowania - może go uszkodzić, lub zawiesić, ograniczyć sprawność działania, no i oczywiście w typowych przypadkach zapewnić odpowiednią funkcjonalność. Czyli wzajemne oddziaływanie w sensie bezpośrednim jest żadne (biorąc pod uwagę że za oprogramowaniem stoi zawsze ludzka świadomość). Pełna funkcjonalność i wzajemny wpływ na rozwój hardware i software komputera, "komputery uzyskują" gdy służą jako narzędzi pracy ludzkiej świadomości.

Mózg posługując się wolą i wyborami zmienia schematy poznawcze, schematy przeżywania czy odczuwania, postawy i sposoby zachowań w ślad za czym idą zmiany organiczne w mózgu w sensie połączeń neuronowych. W porównaniu do komputera posiada ogromna różnicę jakościową - zdolność autoregulacji, elastyczność, w sensie funkcjonalnym i w sensie organicznym/fizycznym. Albo jest częścią większej i mocno skomplikowanej całości (wówczas o jego sprawności i użyteczności decydowałaby świadomość/samoświadomość dość szeroko rozumiana, lub jej brak, używająca mózgu jako narzędzia), albo jest najważniejszą częścią mniej skomplikowanej całości (wówczas w zasadzie wszystkie mózgi mieszczące się w średniej powinny świetnie pracować, zapewniając właścicielom podobny poziom sprawności i funkcjonalności, komputery zapewniają tego typu "standaryzację" a przecież są tylko "wytworem mózgów" 8O )


So paź 18, 2014 12:17 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 28, 2004 3:36 pm
Posty: 1861
Lokalizacja: Szczecin
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
gabriel napisał(a):
Obserwowanlnym ?No to moze na poczatku zdefiniujmy czym jest intuicja
To zwiazek chemiczny ( materia ) czy moze energia ?
Intuicja gabrielu to proces myślowy, toczący się w podświadomości. Jest to bardzo kreatywny proces i na wysokim stopniu abstrakcji, ale to działalność naszego mózgu, ale ta jakiej sobie nie uświadamiamy. Natomiast na twoim miejscu uważałbym z takimi trudnymi dla CIebie słowami jak "energia". No chyba, że znowu chcesz podyskutować o energii.

_________________
jesteśmy przerwą miedzy nicościa a nicością

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben


Pt paź 24, 2014 1:23 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL