Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:31 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Mózg, myślenie, świadomość (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 06, 2010 2:11 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Acro napisał(a):
To funkcja mózgu.

Raczej mózg jest funkcją świadomości. Nie ma żadnych dowodów na materialność świadomości, bo wiemy zbyt mało. Jeśli więc będziesz upierać się przy jej materialności- to jedynie wyobrażenia. Zaczepienie się w dyskusji na dowodach będzie bezprzedmiotowe. Żadna ze stron ich nie dostarczy. Argumenty drugiej strony zignoruje, jeśli myśli inaczej. Tak własnie pracuje ludzki mózg.


Wt paź 14, 2014 10:12 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
Nie ma żadnych dowodów na materialność świadomości

To jest jakiś kompletny absurd! Dowody są absolutne i dostępne każdemu. Polecam wypić kawę lub etanol i obserwować reakcje. Świadomość jest chemią, choć oczywiście choćby z uwagi na problemy moralne jej badanie jest utrudnione.

Polecam też lekturę książek o pacjentach z fizycznymi uszkodzeniami mózgu.

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
TomcioPaluszek
Cytuj:
Na najbardziej podstawowym poziomie intuicja to zbiór reakcji chemicznych zachodzących w jakimś obszarze mózgu. No i co z tego miałoby wynikać???
Nie każde zjawisko jest sens badać na najniższym poziomie, nie zawsze są też takie możliwości techniczne

Jesli nie jestesmy w stanie ustalic czym jest intuicja czy energia czy materia to moze nie jest ani jednym ani drugim ?
Widzisz obserwujesz objawy dzialania czegos co nie potrafisz zdefiniowac czym jest
Nie przypomina Ci to czegos albo kogos ? :)

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Wt paź 14, 2014 10:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Tomcio, Ty to masz cierpliwość...
Musisz być dobrym wykładowcą. Serio.

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Wt paź 14, 2014 10:21 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
Jesli nie jestesmy w stanie ustalic czym jest intuicja czy energia czy materia to moze nie jest ani jednym ani drugim ?
Widzisz obserwujesz objawy działania czegoś co nie potrafisz zdefiniować czym jest

Przecież wiem czym jest intuicja, dałem jej precyzyjną definicję, podałem sposób pomiaru.
Oczywiście nie wiem czym jest materio-energia bo tego nikt nie wiem i być może nigdy się nie dowie. Nauka zajmuje się tym co wchodzi w interakcje, oddziałuje. I to nazywamy materio-energią. Nie wiemy czym jest materio-energia sama w sobie...

Takie postawienie sprawy intuicji po raz kolejny pokazuje absurdalność myślenia gabriela. Przecież tu intuicja w ogóle nie ma znaczenia!!! Mógł wrzucić absolutnie dowolną sprawę i schodzić na coraz głębsze poziomy aż do dojścia do tzw. istoty bytu a dojscie tam skwitowałby tekstem - A ty wiesz co to materio-energia??? No i w tym momencie leżymy i kwiczymy...

Niestety gabrielu z tego, ze nie wiemy czym jest materio-energia w żaden sposób nie wynika, że istnieje zdefiniowany wewnętrznie sprzecznymi definicjami Jahwe...

Cytuj:
Nie przypomina Ci to czegos albo kogos ?

tak, przypomina mi to dyskusję z namolnym dzieciakiem, który sam nie wie czego chce i do czego dąży...

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Pola napisał(a):
Acro napisał(a):
To funkcja mózgu.

Raczej mózg jest funkcją świadomości. Nie ma żadnych dowodów na materialność świadomości, bo wiemy zbyt mało. Jeśli więc będziesz upierać się przy jej materialności- to jedynie wyobrażenia. Zaczepienie się w dyskusji na dowodach będzie bezprzedmiotowe. Żadna ze stron ich nie dostarczy. Argumenty drugiej strony zignoruje, jeśli myśli inaczej. Tak własnie pracuje ludzki mózg.

Mózg - narząd zbudowany z 5 mld komórek - jest FUNKCJĄ?!

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Wt paź 14, 2014 10:27 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 06, 2010 2:11 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Tomcio Paluszek napisał(a):
Polecam też lekturę książek o pacjentach z fizycznymi uszkodzeniami mózgu.

Nie masz wglądu w świadomość, bo narzędzie zawiodło. Obserwować możesz wycinek, to na co pozwala narzędzie. Popełniasz błąd, że na podstawie uszkodzonego narzędzia wnioskujesz o świadomości. To, że nie potrafisz do niej dojść nie znaczy, że jest przypisana mózgowi.
Zawężasz myślenie. Trwają bowiem prace dotyczące ciekawych doznań ludzi, którzy przeszli śmierć kliniczną. I nie dotyczy to świetlistego tunelu.

To też kreatywność lub schematyzm w myśleniu. Tego się nie można nauczyć. Przyjmujesz taką możliwość i czekasz widząc opcje lub wiesz lepiej. :)

Nie znamy budowy mózgu, Acro.


Wt paź 14, 2014 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Tomcio Paluszek napisał(a):
Cytuj:
Nie ma żadnych dowodów na materialność świadomości

To jest jakiś kompletny absurd! Dowody są absolutne i dostępne każdemu. Polecam wypić kawę lub etanol i obserwować reakcje. Świadomość jest chemią, choć oczywiście choćby z uwagi na problemy moralne jej badanie jest utrudnione.

Polecam też lekturę książek o pacjentach z fizycznymi uszkodzeniami mózgu.

Wlasnie , obserwujesz reakcje tego a nie wiesz czym jest
To tak takbys widzial przesuwajace sie opilki zelaza a nie widzial magnesu
Obserwujesz tylko reakcje

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Wt paź 14, 2014 10:33 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
Tomcio, Ty to masz cierpliwość...
Musisz być dobrym wykładowcą. Serio.

Jak chcesz u mnie pisać dyplom to musisz się zapisać na listę... na początku studiów! Serio. Są listy społeczne i komitety kolejkowe. Tytuł Belfra roku zobowiązuje ;-)

Bawię się chwilami w dyskusje na takich forach bo jako nauczyciela interesuje mnie jak kształtowane są takie umysły jak gabriela , no i nie ukrywajmy praktycznie każdego katolika na tym forum. Co się dzieje, ze ludzie zaczynają funkcjonować w tak pokręcony sposób? No i co zrobić, żeby do tego nie dopuścić.

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Pola napisał(a):

Nie znamy budowy mózgu, Acro.

Znamy doskonale, mozemy poznać niemal co do atomu, tylko z tego niewiele wynika.
Natomiast na pewno mózg nie jest funkcją świadomości, tylko odwrotnie.

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Wt paź 14, 2014 10:35 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Cytuj:
Wlasnie , obserwujesz reakcje tego a nie wiesz czym jest
To tak takbys widzial przesuwajace sie opilki zelaza a nie widzial magnesu
Obserwujesz tylko reakcje

No ale ja wiem, czym są te reakcje spowodowane. I wiem jak to dokładnie badać. Nie robię tego tylko dlatego, że trzeba by porozwalać trochę pracujących mózgów a na to nie ma mojej moralnej zgody.

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Skoro znamy mózg, to czy możemy zrobić maszynę, która my miała świadomość?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt paź 14, 2014 10:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
TomcioPaluszek
Cytuj:
Przecież wiem czym jest intuicja, dałem jej precyzyjną definicję, podałem sposób pomiaru.

Cytuj:
Na najbardziej podstawowym poziomie intuicja to zbiór reakcji chemicznych zachodzących w jakimś obszarze mózgu

To jest precyzyjna wg Ciebie definicja ?
Przeciez gdyby bylo wiadomo ze sa to reakcje chemiczne to mozna by je bylo stymulowac a nic takiego nie ma miejsca !

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Wt paź 14, 2014 10:38 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
W sensie czy w ogóle jest to możliwe - tu nie widzę żadnych przeciwwskazań. Natomiast technicznie to jeszcze tego nie umiemy.
Ważne jest też ścisłe zdefiniowanie atrybutów świadomości. Jak zbudujemy jakaś hipermaszynę to jak się upewnimy, ze ona jest świadoma, co nas do tego przekona? Musimy to zdefiniować, żeby wiedzieć jaką maszynę chcemy naprawdę zbudować.

_________________
Sapere aude!


Wt paź 14, 2014 10:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka vs Religia - sam oceń
Gdybyśmy wiedzieli co to jest świadomość to wtedy również wiedzieli czy maszyna jest świadoma.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt paź 14, 2014 10:42 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL