Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:08 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Córka nie chce chodzić na religię 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2003 10:20 am
Posty: 1152
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Córka nie chce chodzić na religię
Nie wiem jaką podjąć decyzję. Moja 15-letnia córka od dwóch lat identyfikuje się jako ateistka, nie chodzi do kościoła. Teraz idzie do ósmej klasy i buntuje się, ponieważ nie chce chodzić na lekcje religii. Nie bardzo wiemy co robić. Z jednej strony chciałbym, żeby jakąś wiedzę miała z katechezy. Z drugiej nie chcę pogłębiać niechęci czy wrogości wobec kościoła i wiary. A tym się może skończyć. Tego się boję najbardziej, że wpadnie w łapy "zatroskanych".

Na dziś moja taktyka wobec jej ateizmu polega głównie na pokazywaniu jej na czym polega chrześcijańska tolerancja wobec nie chrześcijańskich stylów życia. Wierzę czy może lepiej - mam nadzieję - że wybory, których dokonuję, zaowocują u niej w przyszłości pewną nostalgią wobec chrześcijańskich postaw.

Będę wdzięczny za jakieś pomysły czy radę.

_________________
Numbers cannot lie. People lie with numbers.


Cz wrz 01, 2022 9:30 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Co prawda córka to nie syn, ale jest już taki wątek.....

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz wrz 01, 2022 11:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2003 10:20 am
Posty: 1152
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Czytałem, zanim napisałem. To już przeszedłem, córka jest ateistką i ja to szanuję i się modlę o nią. Przyjdzie czas, to Bóg po nią rękę wyciągnie - oby. Ale tutaj mam do podjęcia decyzję, czy pozwolić jej zrezygnować z lekcji religii, czy się uprzeć. Konkretna sprawa.

_________________
Numbers cannot lie. People lie with numbers.


Pt wrz 02, 2022 12:33 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Trudno doradzać w takiej sprawie, sam najlepiej znasz dziecko. Sam znasz katechetę, bo to też ważne. Abp Ryś wspominał, że ostatnio olimpiadę religijną wygrał ateista. Przyznał się do tego, gdy gratulowano mu indeksu na teologię. Oczywiście, że nie zamierzał tam iść. Chodził więc na religię. Najbardziej aktywnymi uczniami na religii bywają śJ. To są takie argumenty, jak zachęta nas przez wychowawcę w liceum, że warto uczyć się języka wroga. Człowiek szerzej widzi. Warto poznać katolicyzm zanim się go definitywnie odrzuci, bo odpowiada na pytania egzystencjalne. To jeden z przedmiotów w szkole i źle się moim zdaniem stało, że tak się stało. W salce katechetycznej nie byłoby tych, którzy od religii odciągają.
Po prostu wyczerpałabym wszystkie możliwości rozmowy znając dziecko. Te rozmowy jednak dobrze jest przeprowadzić tak, by temat się sam pojawił. Prawdopodobnie mówię oczywiste oczywistości.


Pt wrz 02, 2022 8:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2003 10:20 am
Posty: 1152
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
No właśnie, strasznie mi się nie chce ale chyba muszę porozmawiać z katechetką.

_________________
Numbers cannot lie. People lie with numbers.


Pt wrz 02, 2022 11:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Czasem niektórzy muszą przejść przez ateizm, by zostać prawdziwymi chrześcijanami. Zazwyczaj wiąże się to wówczas z nieco inną rzeczywistością, jakąś bardzo intensywną grupą itd.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt wrz 02, 2022 12:35 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Jedna z dziennikarek opowiadała o swoim szoku i nazwała to rewolucją. Na zajęciach z dziennikarstwa, gdzie miała do czynienia z inteligentnymi ludźmi zapytała o filmy i sposób odnajdywania tych, które są warte obejrzenia. Odpowiedziano jej z całą powagą, że śledzą media społecznościowe i jeśli pojawi się lajk osoby dla nich ważnej, to traktują to jako rzecz wartą pochylenia się. Zupełnie natomiast nie interesują ich krytycy filmowi, politycy i telewizja.
Takie były założenia rewolucji lat 60. i do nas też do dotarło. Produkowani są celebryci, by kształtowali opinię młodego pokolenia. Mają ich ukształtować we wszystkich obszarach istnienia. Ci młodzi ludzie, którzy powinni - jako młodzi dziennikarze - opisywać rzeczywistość są jedynie odtwórcami i wcale o tym nie wiedzą, że pozbawiono ich umiejętności samodzielnego myślenia w zasadniczych ludzkich sprawach. Mają wiedzę plikową. Rodzice natomiast rzadko zdają sobie sprawę jak potężną bronią jest internet i jak kształtuje ich dzieci od najmłodszych lat.
Tak więc powodów odejść od Boga u dzieci jest wiele i najgorzej jak nakładają się na siebie: internet, grupa rówieśnicza, brak rozeznania rodziców, Kościół który nie widzi znaków czasu, więc nie zmieniający metod oddziaływania. Nie wystarczy przebrać się przy ołtarzu za bohatera filmowego i odprawiać nudną mszę z nijakim kazaniem. To przebranie wyprowadza dzieci z kościoła, bo wolą obejrzeć film niż być zabawiane przez księdza, który jest o wiele gorszy w tej materii niż aktor. Aktorzy wiedzą też, że najtrudniej grać w bajkach, bo dzieci bezbłędnie wychwytują fałsz. Mają więc warsztat a ksiądz tylko udaje i dziecinnieje.


So wrz 03, 2022 7:27 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
15 lat to nie 10. Nie masz grzechu jeżeli pozwolisz jej nie chodzić na religię. Osobiście dałbym jej spokój (choc rozumiem że martwisz się o jej zbawienie). Swoją drogą, może byś poszukał przyczyn jej ateizmu. Bo w jej wieku to raczej nie jest świadomy ateizm a moda


N wrz 04, 2022 1:05 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Suzuja napisał(a):
15 lat to nie 10. Nie masz grzechu jeżeli pozwolisz jej nie chodzić na religię. Osobiście dałbym jej spokój (choc rozumiem że martwisz się o jej zbawienie). Swoją drogą, może byś poszukał przyczyn jej ateizmu. Bo w jej wieku to raczej nie jest świadomy ateizm a moda

Oczywiście że to jest moda i presja rówieśników. Ten wiek jest bardzo niebezpieczny, bo dzieciakowi się wydaje że wszystkie rozumy już zjadł i nie ma ochoty na słuchanie jakiś bajek.
Dobrym argumentem byłoby (tak mi mój ojciec tłumaczył żebym się uczył języka rosyjskiego - w moich szkolnych czasach obowiązkowego) jako parafraza "dobrze jest znać język swojego wroga". Innymi słowy "idź na tą religię, byś mógł (mogła) racjonalnie stwierdzić że to bzdura"... Modlić się trzeba by po pierwsze dzieciak rzetelnie podszedł do tego co mu prezentuje katecheta, po drugie: by katecheta stanął na wysokości zadania.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N wrz 04, 2022 2:13 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Tyle że obecnie poziom nauczania religii w szkole jest kiepski. Więc jedynie co wyciągnie z tych lekcji idąc z nastawieniem anty to to że ma słuszność


N wrz 04, 2022 3:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2003 10:20 am
Posty: 1152
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi. Postanowiłem odwiedzić katechetkę przed podjęciem decyzji, wybadam ją. Pamiętam swoją katechezę w ósmej klasie. Ksiądz miał naprawdę z nami ciężko, a głownie dlatego, że nie potrafił powiązać nakazów i zakazów z wartościami i konsekwencjami jakie za tymi nakazami i zakazami stały. Nie potrafił docenić, że my chcieliśmy rozmawiać, widział to jako problem. Moja córka nie chce rozmawiać z katechetką, nie widzi sensu, należałoby ją czasem sprowokować.

Moje rozumowanie jest dość proste, dziecko w tym wieku bardzo chce być niezależne, nacisk wywołuje bunt. Musi mieć korzyść z katechezy inaczej nie ma sensu, żebym płacił i tak wątłym autorytetem za stratę czasu. Na dziś ja tej korzyści nie widzę ale rezygnacja z katechezy jest dla mnie - wierzącego - decyzją na tyle istotną, że szukam powodów, żeby jej nie podejmować.

P.S. Za próbę "poznaj swojego wroga" pewnie by mnie wyśmiała. Znam ją ale ona zna też mnie i łatwo się nabrać nie da.

_________________
Numbers cannot lie. People lie with numbers.


N wrz 04, 2022 8:08 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 22, 2012 10:06 am
Posty: 245
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Jeżeli to w czymś pomoże to moja córka przestała chodzić po drugiej klasie szkoły średniej; syn już teraz w drugiej zapowiedział, że chodzić nie będzie. Mnie bolało i boli ale czy zmuszanie coś da? Wierzę, że oboje odnajdą do Niego drogę. Czasami trzeba coś utracić, zagubić, żeby do tego zatęsknić i odkryć to na nowo.

_________________
"Mamy tylko jedno miejsce w świecie, gdzie nie panuje ciemność. To osoba Jezusa Chrystusa"


Pn wrz 05, 2022 2:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Córka nie chce chodzić na religię
Moja córka mówi, że brakuje jej przykładu gorliwości ze strony jej katolickich przyjaciół. Brak owej gorliwości może zniechęcać. Widzi, że jej muzułmańscy i żydowscy znajomi znajomi podejmują różne religijne tematy w szkole i robią to z pasją, widać, że żyją swoją wiarą na co dzień. Może problem tkwi w tym, żeby być gorliwym katolikiem, i niejako przyciągać tą gorliwością i pasją innych - mam na myśli dawanie dobrego przykładu w grupie. Tylko faktycznie musi się znaleźć taka osoba/osoby. W tym wieku chyba mało kto patrzy na rodziców i ich naśladuje.


Wt wrz 20, 2022 12:43 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL