Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:35 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Gregorianka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregorianka
Andy72 napisał(a):
Ja się za bardzo nie znam, ale wydaje mi się dziwne blokowanie na miesiąc wszelkich innych intencji. U nie są dwie msze dziennie. W święta zwykle dwie msze i w dni powszednie też rano i wieczorem. Czy np. wszystkie ranne msze byłyby zablokowane?

Ja się zetknęłam już kilkakrotnie z tym że na pogrzebie - kiedy zamówiono dużo Mszy świętych za zmarłego - zastrzegano że określona liczba będzie sukcesywnie odprawiana jako Msze parafialne, a ta "nadwyżkowe" to będą Mszę bez udziału wiernych. Właśnie dlatego by dać przestrzeń innym intencjom.


Wt mar 16, 2021 1:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregorianka
Andy72 napisał(a):
Ja się za bardzo nie znam, ale wydaje mi się dziwne blokowanie na miesiąc wszelkich innych intencji. U nie są dwie msze dziennie. W święta zwykle dwie msze i w dni powszednie też rano i wieczorem. Czy np. wszystkie ranne msze byłyby zablokowane? Choć dokładnie nie wiem, bo dawno nie było u nas gregorianki, jak była nie zwróciłem uwagi czy była na doczepkę.


Myślę, że jeśli nie ma takich możliwości (bo byłoby "zablokowanie",) to gregorianek w danej parafii się nie prrzyjmuje albo ewentualnie przyjmuje się z zastrzeżeniem, że nie będą odprawiane publicznie (jak pisze Bergamotka).

Mieszkam w dużym mieście i tu zdarza się, że jeśli księży jest w parafii za mało, to proszących o gregoriankę odsyła się do innej parafii (np. zakonnej), gdzie jest więcej księży, czyli potencjalnie więcej możliwych intencji do odprawienia. (W mojej parafii jest 8 księży, więc termin jest zawsze, ale niekoniecznie od razu, może za 2 miesiące).

Można też zamówić gregoriankę w niektórych sanktuariach, w duzych domach zakonnych poza własną miejscowością czy poprosić o odprawienie przez misjonarza na drugim końcu świata (przez centra misyjne w Polsce , które proponują takie możliwosci, przesyłają misjonarzom intencje i ofiarę, wspierając ich utrzymanie).


Wt mar 16, 2021 1:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregorianka
merss napisał(a):
Lata minęły zanim się zorientowałam czym są msze wieczyste i jaki obowiązuje cennik.

U mnie w parafii jest chyba msza wieczysta za księdza Pawlukiewicza, bo co niedzielę jest w wypominkach.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt kwi 13, 2021 8:27 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregorianka
Wypominki są czymś innym. Ktoś zapłacił za nie, bo liczy na modlitwę wiernych za księdza.


Wt kwi 13, 2021 8:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregorianka
Zresztą nie jestem pewien czy są to wypominki, nazwisko księdza jest wymieniane wśród innych przed mszą. A czym jest msza wieczysta?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt kwi 13, 2021 8:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL