Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:02 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Modlitwa za kogoś 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Modlitwa za kogoś
Czy modlitwa za kogoś o nawrócenie, kto sobie tego nie życzy jest naruszeniem jego wolności? A może tu jest ukryte myślenie o sobie, bo z kimś z kim jest trudno żyć, chcemy by było łatwiej.
Wiadomo że trzeba zaczynać od siebie, a może ktoś trudny jest dla naszego dobra, byśmy go znosili i się zmieniali i pokornieli?
Jednak może należy się modlić, przykład świętej Moniki matki świętego Augustyna.
Czy na przykład danie na mszę za kogoś prosząc o łaski dla niego, gdy ten sobie nie życzy jest w porządku. Z drugiej strony, bez zgody są msze za zmarłych, którzy często za życia nie korzystali z sakramentów.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Cz mar 04, 2021 4:31 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lut 25, 2021 6:59 pm
Posty: 55
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za kogoś
Też wielokrotnie zadawałam sobie te pytania i szukałam odpowiedzi w Internecie i generalnie odpowiedź brzmi "tak, można się modlić o czyjeś nawrócenie", ale... W jednym z filmów, bodajże Biskupa Rysia (na 90% to był on, ale nie chcę skłamać) usłyszałam, że człowiek najczęściej modli się o nawrócenie tych osób, które są dla niego w jakiś sposób niewygodne albo których grzechy są dla niego bolesne (np. ojciec alkoholik, zdradzający mąż) i chcemy, aby były nawrócone po to, aby w pierwszej kolejności to nam było lepiej, lżej. Zasugerował, że często fundament ludzkiej motywacji w takiej modlitwie jest nasze własne dobro, a dopiero potem dobro drugiego człowieka. Autor nie skrytykował modlitwy o nawrócenie (w sensie można tak robić), ale zasugerował, aby akceptować i kochać tego człowieka takim, jaki jest aktualnie i samemu również nawracać go poprzez miłość, szerzenie Ewangelii i dawanie żywego przykładu z życia, a nie tylko skupiać się na samej modlitwie o nawrócenie.


Andy72 napisał(a):
Czy na przykład danie na mszę za kogoś prosząc o łaski dla niego, gdy ten sobie nie życzy jest w porządku.


Wydaje mi się, że jak najbardziej, to jest wyraz Twojej miłości, a ofiara podczas mszy ma bardzo silną moc, moim zdaniem silniejszą niż nasza modlitwa. Prosisz nie tylko o łaskę nawrócenia, aby Tobie było np. lżej z tym człowiekiem, ale prosisz o łaski czy błogosławieństwo ogólnie, a to Bóg zdecyduje, czego konkretnego dokona w życiu tej osoby adekwatnie do stanu serca i życia tego człowieka. Ja codziennie modlę się za wybrane osoby, nie mówiąc o tym zainteresowanym i mam poczucie, że nie robię nic złego (nie o nawrócenie, tylko ogólnie). Ja to sobie tłumaczę tak, że oddaję te osoby w ręce Pana albo wskazuję je Panu, bo wiem, że nie żyją z nim w przyjaźni i proszę "Boże, oto mój przyjaciel, wejrzyj na niego". Ale tak jak wyżej, korzystając z sugestii z filmu, warto oprócz samej modlitwy samemu starać się być błogosławieństwem dla tej osoby.


So mar 06, 2021 5:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za kogoś
Ciężko jest czasem nieść swój krzyż, pokusa innego życia jest silna.
Jest pokusa by odciąć, pozbyć się. A czasem pozbycie się krzyża jest możliwe, ale jedynie przez grzech. I pozbywając się krzyża ładuje komuś na plecy który i tak ma dużo.
Mam pretensję do osoby, która tak traktuje swoje życie. Jak się o nią modlić?
https://www.youtube.com/watch?v=mTyJT-X40KA

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N mar 07, 2021 7:08 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL