Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 1:05 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Transfer normotypu 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sty 13, 2020 9:14 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Transfer normotypu
Chciałbym zaprosić do dyskusji na temat wychowania. Kiedy nastąpiło to owo załamanie duchowe, czyli zanik wiary w swoją słuszność postępowania jako rodzic? Jakie przyczyny, zjawiska się do tego przyczyniły i dlaczego tak łatwo ludzie oddali swoją tożsamość, która jest tworzona przez cywilizacyjną kulturę? Chciałbym abyście przedstawili nie tylko wydarzenia, ale także z punktu widzenia natury ludzkiej skłonności, które zachodzącym wydarzeniom sprzyjały.


Cz sty 23, 2020 11:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Cytuj:
Kiedy nastąpiło to owo załamanie duchowe, czyli zanik wiary w swoją słuszność postępowania jako rodzic?


Czy mógłbyś napisać coś ze swojego doświadczenia? Kiedy zauważyłeś zanik takiej wiary u siebie? Po czym to poznałeś? Jakie były konsekwencje?


Pt sty 24, 2020 12:54 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sty 13, 2020 9:14 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Nie zauważyłem u siebie takich zmian, ale w środowisku mnie otaczającym. Jestem ciekaw waszych opinii na ten temat.


Pt sty 24, 2020 3:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Dobrze, to może być na podstawie obserwacji otaczającego środowiska, bo to ciekawe zagadnienie. Moje dzieci nie przyczyniły się do mojego załamania duchowego (jeszcze nie ten wiek).


Pt sty 24, 2020 3:47 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sty 13, 2020 9:14 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
"Nazwijmy normotypem cywilizacyjnym ogół wartości i norm obyczajowych, które dla danej cywilizacji są charakterystyczne. Gdy na scenę życia wchodzi nowe pokolenie, obecne tam pokolenie dorosłe stara się tym młodym swój normotyp przekazać – jako cywilizacyjny majątek, który samo przejęło od swoich poprzedników i starało się jeszcze pomnożyć. Dokonuje się tak międzypokoleniowy transfer normotypu. Transfer ten nazywamy właśnie edukacją, czyli wychowaniem. Dla danej cywilizacji najlepszą miarą jej żywotności jest dbałość o transfer swojego normotypu. Inaczej mówiąc: miarą jej żywotności jest to, czy pokolenie dorosłe ma w sobie wolę, by w sztafecie biegnących przez wieki pokoleń przekazać swojej młodzieży pałeczkę swojego normotypu. Gdy taka wola jest, wtedy jest także płynąca z niej wychowawcza stanowczość, która oznacza, że cywilizacja żyje i ma się dobrze. Gdy wola owa gaśnie i młodzież puszcza się samopas, jest to znak niezawodny, że cywilizacja obumiera". Śp dr hab. Robert Piotrkowski jest autorem, który sprecyzował ten ogół wartości pod pojęciem normotypu. Pytanie można tutaj zadać takie, które jest skorelowane z pytaniem w pierwszym poście, kiedy to stanowienie autorytetu dla własnych dzieci stało się dla nas niewygodne i co to spowodowało?


Pt sty 24, 2020 4:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Pozwolę sobie wstawić wypowiedź prof. Bogusława Wolniewicza, bo jest szersza: https://youtu.be/GeifvtuktCE?t=367 (można ustawić prędkość filmu na 1,75, gdyż profesor relatywnie wolno mówił, co oczywiście nic mu nie ujmuje, ale ja preferuję szybsze tempo wypowiedzi)
Warto posłuchać i się zastanowić.


Pt sty 24, 2020 7:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Mam taką intuicję, że prawy, silny moralnie i poglądowo, naturalnie wzbudzający szacunek i autorytet, szanowany przez rodzinę i środowisko mężczyzna, a potem ojciec jest podstawą dobrego wychowania dzieci. Uderz w niego, a wszystko zaczyna się rozpadać.


Pt sty 24, 2020 7:31 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sty 13, 2020 9:14 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
W takim razie jakie cechy ludzkie, idee, mechanizmy prowadzą do zniszczenia tego autorytetu nie tylko u faceta, ale i u kobiety również?


Pt sty 24, 2020 8:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Jakie cechy? Pewnie wszystko co prowadzi np. do notorycznego ulegania siedmiu grzechom głównym. Mogą to być czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Masz może za sobą całą lekturę książki Roberta Piotrowskiego "Problem Filozoficzny Ładu Społecznego a Porównawcza Nauka o Cywilizacjach"?

Wydaje mi się, że współcześnie problem transferu normotypu jest znacząco utrudniony przez technologię. Ludzie w pokoleniach pomiędzy którymi transfer mógłby zachodzić nie rozmawiają ze sobą, tylko zdecydowanie i szybko wsiąkają w swoje własne pokolenie dzięki urządzeniom pozwalającym na wirtualną komunikację.


So sty 25, 2020 5:11 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sty 13, 2020 9:14 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Brandeisbluesky napisał(a):
Masz może za sobą całą lekturę książki Roberta Piotrowskiego "Problem Filozoficzny Ładu Społecznego a Porównawcza Nauka o Cywilizacjach"?

Mam w pdfie.

Brandeisbluesky napisał(a):
Wydaje mi się, że współcześnie problem transferu normotypu jest znacząco utrudniony przez technologię. Ludzie w pokoleniach pomiędzy którymi transfer mógłby zachodzić nie rozmawiają ze sobą, tylko zdecydowanie i szybko wsiąkają w swoje własne pokolenie dzięki urządzeniom pozwalającym na wirtualną komunikację.

Może nie tyle co przez technologię, bo ta jest tylko narzędziem, ale co w niej się znajduje. Młode głowy maja dostęp do różnych informacji, w których sami dorośli się gubią, a co dopiero dziecko. Natura dziecka jest przecież tak ukształtowana, że bierze wzorce ze środowiska i jeżeli rodzic jest leniwy to woli dać telefon, żeby mieć spokój. Jednak dlaczego tak się dzieje, że rodzic chce mieć spokój? Wydaje mi się, że nie ma już co transferować. Trochę może mówię tutaj ze swojego doświadczenia, ale ktoś kto ma wiarę w swoje postępowanie przekazuje to z jak największym zaangażowaniem. Nauka również w obecnych czasach nie pomaga, a wręcz szkodzi w przekazywaniu wartości. Dzisiaj człowiek jest kształtowany na samorealizację przez nasz system. Tak się zastanawiam w sumie czego to wina. Zaiste na pewno samego człowieka, ale czy to dobre czasy dobrobytu powodują uśpienie naszych wartości wyższych? Jakby nie spojrzeć na arystokrację to tam religia była zawsze traktowana jako narzędzie co w istocie zaczęło zagrażać w końcu im samym i dlatego tak uporczywie teraz walczą z nią? Jakby nie patrzeć mogła się stać zbędna im do utrzymywania władzy wraz z rozwojem psychologii, za pomocą której można manipulować ludźmi? Oczywiście są to tylko moje luźne dywagacje.


So sty 25, 2020 11:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
tassel napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Masz może za sobą całą lekturę książki Roberta Piotrowskiego "Problem Filozoficzny Ładu Społecznego a Porównawcza Nauka o Cywilizacjach"?

Mam w pdfie.
(...)


Czy ta książka znacząco nawiązuje do teorii cywilizacji Feliksa Konecznego? Ja dopiero teraz zwróciłam uwagę na tego naukowca i jego prace; wcześniej tylko o nim słyszałam.


Śr sty 29, 2020 1:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Zaczerpnę prosto z artykułu na Wikipedii dot. F. Konecznego. Można tam przeczytać

Cytuj:
Cywilizacje różnią się między sobą po pierwsze w trójprawie, tj. w prawie majątkowym, rodzinnym i spadkowym (te trzy dziedziny prawa istnieją według niego we wszystkich społecznościach ludzkich) oraz w pojmowaniu abstraktów należących do tzw. Quincunxu czyli pięciomianu bytu: zdrowia, bogactwa, dobra, prawdy oraz piękna. Najwięcej różnic dostrzega Koneczny w sferze etyki, między różnymi etykami dostrzega on formalne podobieństwa, a mianowicie siedem generaliów – pojęć występujących we wszystkich znanych etykach: obowiązek, bezinteresowność, odpowiedzialność, sprawiedliwość, sumienie, stosunek do czasu i pracy. Pod te formalne pojęcia każda etyka podkłada własną różnorodną treść. Między cywilizacjami nie może być syntez (bowiem sprzeczności między różnymi etykami są nie do pogodzenia), a próby dokonania takowych kończą się, bądź to zdominowaniem jednej cywilizacji przez drugą (najczęściej dominującą jest ta, która nakłada mniejsze obowiązki moralne), bądź też powstaniem acywilizacyjnej, niezdolnej do rozwoju a często i przetrwania, mieszanki.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Koneczny#Teoria_cywilizacji

Aby spróbować rozważyć fiasko transferu normotypu w ramach cywilizacji łacińskiej, najpierw należałoby opisać jak ów normotyp był dawniej definiowany, czyli jak był rozumiany w.w pięciomian a ponadto wspomniane generalia etyki t.j. obowiązek, bezinteresowność, odpowiedzialność, sprawiedliwość, sumienie, stosunek do czasu i pracy, oraz jak są one definiowane obecnie. Jeśli faktycznie nastąpiło przedefiniowanie, można byłoby się zastanowić nad tym, co na to wpłynęło, dlaczego nowe wyparło stare, bez obiekcji pokolenia odpowiedzialnego za transfer. Wydaje się, że kształtowanie wyznawanych wartości może następować przez rodzinę, przez szkolnictwo, i przez religię, czyli trzeba byłoby też rozważyć, czy te trzy strefy wpływu utrzymały w czasie swój autorytet w formowaniu wartości. Wydaje się, że niewątpliwie wystąpiło zachwianie tego wpływu.


Śr sty 29, 2020 11:11 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sty 13, 2020 9:14 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Brandeisbluesky napisał(a):
Czy ta książka znacząco nawiązuje do teorii cywilizacji Feliksa Konecznego? Ja dopiero teraz zwróciłam uwagę na tego naukowca i jego prace; wcześniej tylko o nim słyszałam.

Jest jego analizą logiczno-filozoficzną.

Brandeisbluesky napisał(a):
Aby spróbować rozważyć fiasko transferu normotypu w ramach cywilizacji łacińskiej, najpierw należałoby opisać jak ów normotyp był dawniej definiowany, czyli jak był rozumiany w.w pięciomian a ponadto wspomniane generalia etyki t.j. obowiązek, bezinteresowność, odpowiedzialność, sprawiedliwość, sumienie, stosunek do czasu i pracy, oraz jak są one definiowane obecnie. Jeśli faktycznie nastąpiło przedefiniowanie, można byłoby się zastanowić nad tym, co na to wpłynęło, dlaczego nowe wyparło stare, bez obiekcji pokolenia odpowiedzialnego za transfer. Wydaje się, że kształtowanie wyznawanych wartości może następować przez rodzinę, przez szkolnictwo, i przez religię, czyli trzeba byłoby też rozważyć, czy te trzy strefy wpływu utrzymały w czasie swój autorytet w formowaniu wartości. Wydaje się, że niewątpliwie wystąpiło zachwianie tego wpływu.


No to chyba nie mamy wątpliwości, że szkolnictwo zostało zainfekowane jako pierwsze lewacką propagandą. Nie od dziś wiadomo, że to kadry uczelni wyższych ubierają w słowa te emocje, które w społeczeństwie aktualnie wrzeją. Jednak lewacki rak zachciał nadawać kierunek. Poprzez wiarę w rozum człowieka spowodował niebezpieczne skutki, gdzie to świadomość zbiorowa zaczęła wskazywać kierunek, w którym idzie społeczeństwo. Rozbijanie rodziny i burzenie autorytetu kościoła chyba jest każdemu oczywiste dzisiaj. Jeżeli odstąpiliśmy od cywilizacji chrześcijańskiej i popadliśmy w kulturę konsumeryzmu, gdzie hedonizm jest głównym celem to w takim razie z pokolenia na pokolenie powinniśmy widzieć coraz to bardziej odchodzenie od zasad i demoralizację, co poniekąd da się zauważyć na przestrzeni ostatnich dekad. Hedonizm sam w sobie jest wbudowany w naturę człowieka i jakby nie patrzeć sprzyja powrocie barbarzyństwa. Trapi mnie tylko dlaczego profesura tak łatwo dała się przekabacić. Czy na prawdę człowiek jest aż tak słaby? To mnie tylko nastawia w stosunku do człowieka w bardzo pesymistyczny sposób. Nie wydaje mi się przy okazji, aby tego rozbrykanego byka dało się już w jakikolwiek sposób powstrzymać.


So lut 01, 2020 2:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Myślę, że popadasz bezzasadnie w uogólnienia co do profesury. Owszem, to bywają osoby z pewną łatwością wypowiadania się i dlatego niektóre bywają chętnie wydobywane przez media. Dlatego wiesz o nich - o wybranych, medialnych profesorach (może) więcej niż o np. laborantach medycznych czy pracownikach komunikacji miejskiej, których się chyba nie zaprasza tak często do wywiadów na tematy "ideowe". Niemniej uważam, że Twoje spostrzeżenia są arcykrzywdzące dla środowisk akademickich, bo polegają na wrzucaniu do jednego worka tysięcy ludzi. Zapewne (tyo przypuszczam) wnioskujesz na podstawie tych lepiej widocznych w przestrzeni publicznej.
Skąd wiem? Z doświadczenia. Poruszam się w tych środowiskach całe życie zawodowe. Dlatego wiem, jak niejednorodne są to środowiska. Czasem wręcz skrajnie, biegunowo niejednorodne ideowo. Tyle.


So lut 01, 2020 2:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Transfer normotypu
Można poszukać dostępnych badań dotyczących charakterystyki środowisk akademickich (według krajów/według dziedzin naukowych/według zapatrywań politycznych/według pochodzenia/itd.). Na pewno dadzą jakiś obraz jak się sprawa przedstawia.


So lut 01, 2020 2:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL