Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:55 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn lut 04, 2019 8:55 pm
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Mam pytanie odnośnie tego czy można wybrać rodzaj przysięgi małżeńskiej. Chodzi mi o to żeby nie mówić przysięgi i się stresować tylko żeby ksiądz nas pytał a My tylko byśmy przytakiwali. Pewnie to dziwne pytanie ale dziewczyna czytała gdzieś w internecie że jest taki rodzaj przysięgi do wyboru.


Ostatnio edytowano Pn lut 04, 2019 9:43 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

modyfikacja tytułu



Pn lut 04, 2019 9:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Dobrze, że zastanawiasz się nad przysięgą. Lepiej nie dać plamy w trakcie ślubu i nie "zapomnieć języka w gębie" w kluczowym momencie. Najlepiej porozmawiaj z księdzem, który będzie błogosławił Wasz związek.


So lut 09, 2019 2:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Erykom napisał(a):
Mam pytanie odnośnie tego czy można wybrać rodzaj przysięgi małżeńskiej. Chodzi mi o to żeby nie mówić przysięgi i się stresować tylko żeby ksiądz nas pytał a My tylko byśmy przytakiwali. Pewnie to dziwne pytanie ale dziewczyna czytała gdzieś w internecie że jest taki rodzaj przysięgi do wyboru.

Stres? Dziwne. Jak brałem ślub byłem tak napakowany endorfinami ze szczęścia, że nie odczuwałem żadnego stresu. :)

A ewentualną pomyłką nie ma się co stresować. Najwyżej będzie zabawne wspomnienie.


So lut 09, 2019 2:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Erykom napisał(a):
Mam pytanie odnośnie tego czy można wybrać rodzaj przysięgi małżeńskiej. Chodzi mi o to żeby nie mówić przysięgi i się stresować tylko żeby ksiądz nas pytał a My tylko byśmy przytakiwali. Pewnie to dziwne pytanie ale dziewczyna czytała gdzieś w internecie że jest taki rodzaj przysięgi do wyboru.

Stres? Dziwne. Jak brałem ślub byłem tak napakowany endorfinami ze szczęścia, że nie odczuwałem żadnego stresu. :)

A ewentualną pomyłką nie ma się co stresować. Najwyżej będzie zabawne wspomnienie.


A jakby żona pomyliła się i ślubowała, że nie dopuści aż do śmierci? :x A na serio, to byłam raz świadkiem, jak pewien narzeczony gapa chyba myślał, że w przysiędze jeszcze ksiądz ma kontynuować pytanie, więc czekał z odpowiedzią. Zorientował się po chwili, że to on ma odpowiadać, no i odpowiedział, ale po dłuższej chwili. Dla zabranych gości wyglądało to tak, jakby zastanawiał się jeszcze, czy chce ślubować, czy nie. Nie wydaje mi się, że to może być zabawne wspomnienie dla narzeczonej.


So lut 09, 2019 11:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Należało by zapytać jego małżonki zamiast się nad tym zastanawiać. My też mamy małą wpadkę związaną ze ślubem, aczkolwiek nieco innego rodzaju, ale też nas bawi do dzisiaj mimo tego, że został dowód na zdjęciu. :)


N lut 10, 2019 12:06 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Należało by zapytać jego małżonki zamiast się nad tym zastanawiać. My też mamy małą wpadkę związaną ze ślubem, aczkolwiek nieco innego rodzaju, ale też nas bawi do dzisiaj mimo tego, że został dowód na zdjęciu. :)


Raczej bym nie zapytała, bo nie chciałabym sprawić jej przykrości. Po prostu mam takie wspomnienie z tego ślubu, ale i wniosek, że lepiej jest zadbać, by nie było gaf, których można uniknąć. Akurat przysięga małżeńska to według mnie centralny moment uroczystości ślubnej i myślę, że zapada on w serca i umysły małżonków bardzo głęboko.

Na YouTube jest pełno filmików z "wedding fails" - faktycznie wiele z nich jest bardzo zabawnych, niektóre wyglądają niebezpiecznie, pełno jest omdleń w kluczowym momencie, upadków przy tańcach itp., itd.


N lut 10, 2019 2:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Brandeisbluesky napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Należało by zapytać jego małżonki zamiast się nad tym zastanawiać. My też mamy małą wpadkę związaną ze ślubem, aczkolwiek nieco innego rodzaju, ale też nas bawi do dzisiaj mimo tego, że został dowód na zdjęciu. :)


Raczej bym nie zapytała, bo nie chciałabym sprawić jej przykrości. Po prostu mam takie wspomnienie z tego ślubu, ale i wniosek, że lepiej jest zadbać, by nie było gaf, których można uniknąć.

No właśnie: Ty zakładasz, że to musi być dla niej przykre wspomnienie. Dlaczego? Bo Ci się wydaje, że właśnie takim się stało.
Nie rób tego. Gafa stanie się przykrym wspomnieniem, a nie powodem do śmiechu, kiedy podchodzi się do niej na poważnie. Natomiast wypadki i wpadki chodzą po ludziach, a tym łatwiej do nich dochodzi, im bardziej staramy się ich uniknąć. Dlatego najlepiej w ogóle się na tym nie skupiać i po prostu robić to, co właśnie ma być zrobione. Czyli, w tym wypadku, powtarzać słowa przysięgi małżeńskiej. :)

Cytuj:
Akurat przysięga małżeńska to według mnie centralny moment uroczystości ślubnej i myślę, że zapada on w serca i umysły małżonków bardzo głęboko.

Nic z niego nie pamiętam. Pamiętam za to minę brata, kiedy z żoną zmieniliśmy tekst następnej formuły i zamiast imienia użyliśmy słów "mężu/żono".

Cytuj:
Na YouTube jest pełno filmików z "wedding fails" - faktycznie wiele z nich jest bardzo zabawnych, niektóre wyglądają niebezpiecznie, pełno jest omdleń w kluczowym momencie, upadków przy tańcach itp., itd.

Ech te anglicyzmy... Owszem, jest mnóstwo nagrań z takich wpadek i wypadków. Sęk w tym, że jeszcze więcej jest przypadków, kiedy... ich nie było. Dlatego właśnie najlepiej się na tym nie skupiać.


N lut 10, 2019 3:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Yarpen Zirgin napisał(a):
(...)
No właśnie: Ty zakładasz, że to musi być dla niej przykre wspomnienie. Dlaczego? Bo Ci się wydaje, że właśnie takim się stało.
(...)


Wiem, że nie chciałabym, by mnie się coś takiego przydarzyło, ani nie życzę tego nikomu. Takie jest wytłumaczenie, tak po prostu myślę. Swoją przysięgę pamiętam bardzo dobrze i męża również. Może po prostu mężczyźni i kobiety zwracają uwagę na inne aspekty.


N lut 10, 2019 3:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Moja żona kazała powiedzieć, że sama się rąbnęła w którymś momencie przysięgi i nawet nie pamięta, w którym. Teraz ma z tego dużo śmiechu.


N lut 10, 2019 3:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Możliwe, że gdyby mnie się przydarzyło coś pomylić, to myślałabym podobnie, jak Wy :-D

Yarpen Zirgin, było, minęło, trzeba żyć dalej. Gafom najlepiej zapobiegać, ale jak się już przytrafią, to też dobrze jest przejść ponad nimi i nie robić z nich nieszczęścia. Ja tak po prostu mam, że niektóre sprawy dobrze mi się pamiętają, taki to już mój urok i tyle. Dlatego napisałam na ten temat.


N lut 10, 2019 3:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Ja byłam na ślubie na którym pan młody tekst przysięgi małżeńskiej powtórzył niepewnie w przeciwieństwie do panny młodej. Panna młoda była pewna zaangażowania swojego wybranka i uwagi gości weselnych którzy zwrócili uwagę na tą różnicę się nie przejęła i odpowiedziała ze śmiechem - a bo ja wiedziałam czego chcę.
A wracając do pytania to mało prawdopodobne mi się to wydaje. Zgodnie z kan. 1119 KPK poza wypadkiem konieczności, przy zawieraniu małżeństwa należy zachować obrzędy przepisane w księgach liturgicznych zatwierdzonych przez Kościół albo przyjęte prawnymi zwyczajami, natomiast znany mi obrzęd Sakramentu małżeństwa przewiduje powtarzanie przysięgi małżeńskiej przez nupturientów. Co ma głęboki sens. A że stresuje? No cóż, małżeństwo i rodzicielstwo ogólnie przysparza różnych stresów i szukanie uniku już na starcie jakoś mało dojrzale mi się jawi.


N lut 10, 2019 10:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodzaj przysięgi małżeńskiej do wyboru?
Kiedyś moja matematyczka mówiła nam, że mamy być zawsze w stanie wyrecytować Twierdzenie Pitagorasa, nawet gdyby nas nagle ktoś obudził w nocy. Tutaj jest tekst przysięgi małżeńskiej: https://www.deon.pl/slub/ceremonia-slubna/art,9,liturgia-sakramentu-malzenstwa.html. Można do niej podejść tak, jak wyobrażała sobie moja nauczycielka, a wtedy nie będzie żadnej pomyłki podczas uroczystości ślubnej. :-D


N lut 10, 2019 11:58 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL