Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 7:37 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N paź 28, 2018 8:55 pm
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Witam,
Chciałabym się poradzić Was w pewnej kwestii. Razem z narzeczonym planujemy ślub. Jesteśmy ze sobą już 7 lat. Wiem że podczas spisywania protokołu przedmałżeńskiego jest poruszana kwestia chorób psychicznych.
Mój narzeczony leczy się na depresję. Kiedyś było gorzej, ale poszukiwał pomocy u psychologów i psychiatry. W chwili obecnej ma dobrze dobrane leki i funkcjonuje tak samo jak wszyscy ludzie. Myślę że z moim wsparciem wiedzie szczęśliwe życie.
Czy jego choroba jest czynnikiem, który może nie dopuścić do ślubu? Zaznaczam, że jestem w pełni świadoma jego choroby. Czy w ogóle musimy poruszać ten temat z duchownym? Wydaje mi się, że w świetle wiary chodzi o choroby, które mogą powodować nieświadome podjęcie decyzji lub jakąś dużą dysfunkcję małżeństwa, jak np. schizofrenia. Czy taka leczona depresja pod kontrolą zalicza się do tej definicji choroby psychicznej?


N paź 28, 2018 9:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Ksiądz podczas wypełniania protokołu zapyta was także o kwestię ew. chorób. Odpowiedzi trzeba udzielić zgodnej z prawdą, natomiast z własnego doświadczenia wiem, iż ta choroba nie stanowi przyczyny zrywającej ważność i nie macie się czego bać. Istotny jest fakt, że on się leczy, zaś Ty jesteś świadoma jego stanu.


N paź 28, 2018 11:00 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Jeżeli chodzi o choroby, to nie ma problemu z zawarciem małżeństwa z osobą chorą na jakąkolwiek chorobę, zaburzenie jeżeli nie jest ta choroba ukryta przed drugą osobą związku- tak jest normalnie.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


So lis 03, 2018 2:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
pannamloda napisał(a):
Witam,
Czy w ogóle musimy poruszać ten temat z duchownym??


Ksiądz prowadzący badanie narzeczonych zapyta, a wy musicie udzielić szczerej odpowiedzi. Inaczej byłoby to oszustwo.
Skoro ślub w KK dlaczego nie chcesz podać swego wyznania?

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


So lis 03, 2018 11:40 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 6:44 pm
Posty: 78
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
"Trochę" się nie zgadzam z P. Maciejem: owszem, można zawrzeć małżeństwo z Osobą chorą nawet na taką jednostkę, która kwalifikuje sprawę do małżeńskiego procesu o nieważność; co więcej, istnieje instytucja domniemania ważności zawartego nawet takiego małżeństwa (czyli pod tym kątem moja zgoda - jest). Jednakże, jak już wspomniałam, są pewne choroby/zaburzenia, na podstawie których można orzec nieważność zawiązanego węzła małżeńskiego (i tu jest pewna zatem różnica).
Kłaniam się!


N lis 04, 2018 10:55 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Moje uszanowanie :)
Pani Arletto, czyli jeżeli dwie osoby psychicznie chore (zdiagnozowane) świadomie podejmą decyzję, to mimo tej świadomości (co prawda zaburzonej, ale świadomość zawsze jakaś jest i przecież też świadkowie są) taka instytucja domniemania ważności może stwierdzić nieważność?
Albo dwie osoby, z których każda jest niezdolna w sposób naturalny np. w wyniku uszkodzenia narządów rodnych spłodzić/wydać na świat potomka. I taka instytucja może stwierdzić, że małżeństwo nieważne mimo że kobieta i mężczyzna wiedzieli o swoim i partnera stanie?
Albo ciężkie upośledzenie umysłowe. Od razu taka diagnoza przekreśla?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


Wt lis 06, 2018 9:58 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Maciek napisał(a):
Albo dwie osoby, z których każda jest niezdolna w sposób naturalny np. w wyniku uszkodzenia narządów rodnych spłodzić/wydać na świat potomka. I taka instytucja może stwierdzić, że małżeństwo nieważne mimo że kobieta i mężczyzna wiedzieli o swoim i partnera stanie?

Ja tylko krótko: okolicznością zrywającą jest niemożność uczestniczenia w akcie seksualnym - czyli impotencja. Natomiast znana, niezatajona obu stronom bezpłodność - nie

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lis 06, 2018 11:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Obawiam się, że ciężkie upośledzenie umysłowe wiąże się z niemożnością brania na siebie świadomych zobowiązań, wynikajacych z małżeństwa. Niekoniecznie osoby takie mają zdolność do czynności prawnych i samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.


Wt lis 06, 2018 11:48 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 6:44 pm
Posty: 78
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Witam ślicznie,
już "biegnę" wyjaśnić. Może na jakimś przykładzie:

X cierpi na sadyzm (zaburzenie psychoseksualne), Y z kolei na masochizm, "niby" X i Y pasują do siebie, ale jeśli któraś ze Stron decyduje się potem na kościelny proces w kierunku nieważności małżeństwa, to istnieje szansa na wydanie pozytywnego Wyroku, nawet, gdy X i Y o tym wiedzieli.

Inny przykład:
Obie Strony X i Y wiedzą o swojej bezpłodności, małżeństwo jest ważne, gdyż bezpłodność nie powoduje nieważności, chyba że jest treścią podstępu. W przeciwnym razie - wyobraźmy Sobie - małżeństwa Osób w podeszłym wieku byłyby nieważne.

Przepięknie pozdrawiam!


Śr lis 07, 2018 10:26 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
:)
Dziękuję za wyjaśnienie Pani Arletto. :)
Przyznaję że dalej dla mnie to niepojęte (pierwszy przykład).
I nawet gdy świadkowie wiedzieli?
To jest dziwne, bo jeżeli tacy zaburzeni ślubują przed Panem Bogiem ze świadomością zagrożeń wynikających ze swoich zaburzeń psychicznych i dalej jest możliwość unieważnienia, to tak naprawdę można chyba prawie wszystko podważać? Nie uważa Pani, że jest to niepoważne traktowanie człowieka, księdza?
Poza tym, w znacznej części tacy zaburzeni psychicznie mają problem z okazywaniem uczuć, ale czy do miłości nie są zdolni?

I ja przepięknie pozdrawiam. :)


Terremoto napisał(a):
Obawiam się, że ciężkie upośledzenie umysłowe wiąże się z niemożnością brania na siebie świadomych zobowiązań, wynikajacych z małżeństwa. Niekoniecznie osoby takie mają zdolność do czynności prawnych i samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.


Wiadomo że prawie niemożliwe, ale czy z racji tego, że człowiek upośledzony samo to przekreśla możliwość otrzymania sakramentu małżeństwa?
Zauważ Terremoto, że osoba ciężko upośledzona umysłowo jest w stanie stwierdzić że Bóg istnieje (i zdarza się uczony wybitnie inteligentny a nie potrafiących stwierdzić że Bóg istnieje).




PeterW, ale mnie chodzi o to że przed zawarciem małżeństwa.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


Ostatnio edytowano Pn lis 12, 2018 8:22 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



Pn lis 12, 2018 1:30 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 6:44 pm
Posty: 78
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Witam ślicznie i ponownie,
nie do końca można wszystko uznać za nieważne. Chodzi o prawdziwą postać niezdolności. Czasami, jak w wielu aktach sprawy można przeczytać, mamy do czynienia ze zwykłymi trudnościami, wadami nie zaś z niezdolnością.
Kłaniam się jak na wstępie!


Pn lis 12, 2018 10:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
pannamloda napisał(a):
Witam,
Czy taka leczona depresja pod kontrolą zalicza się do tej definicji choroby psychicznej?

Depresja zawsze jest chorobą, którą trzeba ujawnić w protokole.
Zawierając małżeństwo z chorym, możesz doczekać się podobnych problemów.

viewtopic.php?f=17&t=29368

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pn lis 12, 2018 11:15 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Ponownie witam i ja prześlicznie :-D
Czyli jasne. Chodzi o prawdziwą postać niezdolności. Ok i jest to stanie w obronie Sakramentu Małżeństwa.
Ale jeszcze podrążę. :D
Bo Pani Arletto, katolik, gdy nie ma całkowitej pewności to nie podejmuje działania, decyzji. A jeżeli podjął działanie,decyzję, to wraz ze wszystkimi konsekwencjami i rezultatami (dobrymi albo złymi). A czy ktoś jest prawdziwie niezdolny do małżeństwa to przecież można rozeznać przed związaniem węzłem małżeńskim.
Oczywiście jest to bezcenny dar (Sakrament Małżeństwa) i nie chodzi o to by szafować każdemu kto och zapragnie. Ale czy taka instytucja właśnie nie powoduje, że jest to trochę rozdawanie ot tak?
Kłaniam się :-)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


Pn lis 26, 2018 7:10 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 6:44 pm
Posty: 78
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Witam ślicznie,
i na pewno w tym, co Pan pisze jest sporo racji.

Ale może posłużę się innym przykładem, mając x-lat, będąc młodym, nie mając pełnej wiedzy łatwo usprawiedliwia się pewne minusy. Nie wszystkie przecież rodzaje zaburzeń - ja to tak nazywam - mają charakter spektakularny (typu osobowość dyssocjalna), czasami coś poczytuje się za "mało szkodliwe", gdyż - przykładowo - Przyszły Współmałżonek wciąż zadaje pytanie, co można interpretować, iż bierze On zdanie drugiej Strony pod uwagę, a nie interpretuje się w kontekście osobowości zależnej.

Kłaniam się równie przepięknie!


Wt lis 27, 2018 7:56 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zawarcie małżenstwa z osobą chorą na depresję
Maciek napisał(a):
Oczywiście jest to bezcenny dar (Sakrament Małżeństwa) i nie chodzi o to by szafować każdemu kto och zapragnie. Ale czy taka instytucja właśnie nie powoduje, że jest to trochę rozdawanie ot tak?

Rozwinąłbyś swoją myśl? :)


Cz lis 29, 2018 5:01 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL