Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 5:56 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Prezent na ślub cywilny 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So lip 28, 2018 12:13 am
Posty: 4
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Prezent na ślub cywilny
Cześć! Jest taka sprawa, że zostałam poproszona na ślub cywilny jako świadkowa. Moja przyjaciółka jest, powiedzmy, wierząca niepraktykująca, a jej narzeczony - niewierzący. Myślicie, że gdybym dała im Pismo Św. na prezent i coś do tego jeszcze, to mogliby to źle odebrać np. jako sugestię, że powinni wziąć ślub kościelny? Pomyślałam, że obok jakiejś praktycznej rzeczy, chciałabym im dać coś, co jakoś mogłoby im pomóc na drodze miłości. Początkowo myślałam o jakiejś literaturze pięknej, ale skoro wierzymy, że najlepszą książką o miłości jest Biblia, to może akurat. I czy ewentualnie tam coś do niej wpisać?
I jeszcze proszę, drogie panie, o jakieś porady odnośnie do stroju. Kompletnie nie wiem jak się ubrać na taką okazję. Dodam, że po ślubie będzie spotkanie w restauracji.
Serdecznie pozdrawiam :)


So lip 28, 2018 12:25 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Ja bym nie dawał. Nie masz gwarancji ze Pismo Święte nie wyląduje w śmietniku.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So lip 28, 2018 11:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Czy możesz napisać, dlaczego chcesz podarować Biblię?
Dlaczego twoim zdaniem ma im pomóc?

Dawanie Biblii osobie niewierzącej (jedna strona pary) bez jakiegoś wstępu, wprowadzenia do tej sytuacji, upoważnienia, moim zdaniem nie jest na miejscu. Jakbyś się poczuła, gdyby dać Ci znienacka świętą księgę religii innej niż Twoja, z podtekstem: zmień wyznanie, zmień życie, ślub to taka dobra okazja na takie decyzje?
Doceniam intencje, ale dla mnie to zbyt nachalna aluzja. Za grube to, niedelikatne.

Przepraszam, ale jeśli jedna strona jest niewierząca, a druga niepraktykująca, to sugestia pt. powinni wziąć ślub kościelny byłaby taka sobie. A owszem, mogliby odebrać prezent jako taki przytyk, sugestię. Powoli z tym. Sakrament to rzecz poważna. Najpierw trzeba dojść do wiary, do Chrystusa, nie do ślubu kościelnego dla tradycji czy dla ludzkiego oka. Może oni są w tej chwili bardzo uczciwi, nie decydując się na sakrament, który w tej chwili nie ma dla nich znaczenia? Może jednak teraz nie powinni brać sakramentalnego ślubu? Nie znam sytuacji, ale jestem ostrożna z poganianiem.

Poza tym domniemane szpile w takim momencie, aluzja: weź się nawróć kobito, ech, nie wiem, co ze stosownością.
Skoro to przyjaciółka, to można z nią rozmawiać o tym, co Cię boli, otwartym (a wyważonym) tekstem, bez aluzji typu wyznaniowy prezent dla dwojga.

Biblia najlepsza książka o miłości, taaaa. Tylko że, widzisz, trzeba umieć ją czytać. Zwłaszcza Stary testament, ale nie tylko. Czy ten prezent ma być zaproszeniem do studiów nad Biblią?

Wpisywanie czegoś do Biblii jako prezentu i w innej sytuacji niż opisana jest ryzykowne, ktoś może mieć już tych Biblii 5. Z wpisem jest no, nieprzekazywalna.


So lip 28, 2018 12:05 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So lip 28, 2018 12:13 am
Posty: 4
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Ok, dzięki za odpowiedzi. A proponujecie może jakąś wartościową książkę o miłości?


So lip 28, 2018 1:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Może dobrym prezentem byłaby jakaś reprodukcja obrazu nawiązująca do tematyki biblijnej np. 'Tobiasz i Sara z Archaniołem Rafaelem' (Jan Steen) czy 'Pieśń nad Pieśniami IV' (Marc Chagall) albo nawet można sfinansować jakąś artystyczną fotografię z ustawieniem wzorowanym na jakimś sławnym obrazie np. American Gothic (Grant Wood), albo cytat z Pisma Świętego przedstawiony w jakiejś artystycznej formie?


So lip 28, 2018 4:56 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So lip 28, 2018 12:13 am
Posty: 4
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Mhm, dzięki wszystkim za odpowiedzi :)
Zdecydowanie macie rację. W takim razie spróbuję wymyślić coś innego, może jakąś wartościową książkę albo faktycznie coś bardziej artystycznego.


N lip 29, 2018 3:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
To potencjalnie może być pomysłowy prezent: Rzeźba Kinetyczna - Bijące Serce w Butelce autorstwa Philippe Bouveret

Beating Heart Bottle

Obrazek


So gru 01, 2018 5:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Malgosia_22 napisał(a):
I jeszcze proszę, drogie panie, o jakieś porady odnośnie do stroju. Kompletnie nie wiem jak się ubrać na taką okazję. Dodam, że po ślubie będzie spotkanie w restauracji.
Serdecznie pozdrawiam :)


Ubrać się na pewno elegancko

Terremoto napisał(a):
Może jednak teraz nie powinni brać sakramentalnego ślubu? Nie znam sytuacji, ale jestem ostrożna z poganianiem.

Na pewno teraz nie powinni, a poganiać nie wolno, ani nakłaniać, bo ewentualny ślub byłby zawarty pod przymusem.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


N gru 02, 2018 12:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
mareta napisał(a):
Malgosia_22 napisał(a):
I jeszcze proszę, drogie panie, o jakieś porady odnośnie do stroju. Kompletnie nie wiem jak się ubrać na taką okazję. Dodam, że po ślubie będzie spotkanie w restauracji.
Serdecznie pozdrawiam :)


Ubrać się na pewno elegancko



Po całej imprezie pewnie zostały wspomnienia, ale na temat stroju można coś jeszcze pewnie napisać. Na pewno nie należy ubierać się bardziej strojnie niż panna młoda. Raczej nie na biało, bo to mogłoby wprowadzać w błąd gości. Czasami młodzi mają pomysł, by w jakieś kolory dominowały na przyjęciu, więc można podpytać, czy mają w tym zakresie jakieś życzenia. Jeśli mają być tańce, to dobrze jest zadbać o wygodne buty, i ogólnie o to by strój pozwalał na swobodne poruszanie się, nawet po solidnym poczęstunku.


Śr gru 05, 2018 2:52 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Brandeisbluesky napisał(a):
Po całej imprezie pewnie zostały wspomnienia, ale na temat stroju można coś jeszcze pewnie napisać. Na pewno nie należy ubierać się bardziej strojnie niż panna młoda. Raczej nie na biało, bo to mogłoby wprowadzać w błąd gości.

W pełni się zgadzam. Jeszcze tylko od siebie dorzucę, że oprócz tego, że nie na biało, to raczej też nie na czarno. :)


Śr gru 05, 2018 3:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Viridiana napisał(a):
W pełni się zgadzam. Jeszcze tylko od siebie dorzucę, że oprócz tego, że nie na biało, to raczej też nie na czarno.


Nie bardzo panie przestrzegają tej zasady. Znam pannę, która od lat ubiera się tylko na czarno, włączając w to wesela znajomych.
Na biało, lub kremowo panie też występują.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Śr gru 05, 2018 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prezent na ślub cywilny
Bo może niektórzy uważają, że konwenanse są po to, by je łamać(?). Sięgając do obcej kultury, parę dni temu odbył się ślub między chrześcijaninem Nickiem Joansem i hinduistką Priyanką Chopra. Dla hinduistów biały i czarny kolor są zakazane z okazji ślubu, jednak jak tradycja wybranka/wybranki czegoś wymaga, to bywa, że druga strona próbuje się dostosować klik. Tak w ogóle ślubne stroje z innych kultur są często dość niesamowite. Poza polskimi ślubami miałam okazję widzieć śluby ludzi z Mjanma, Indii, Chin, i Japonii. Ich ubrania ślubne mogą po prostu wyglądać bardzo inaczej niż nasze.


Cz gru 06, 2018 12:49 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL