Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:31 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 337 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 Owoce II Soboru Watykańskiego 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Zacznijmy od tego że tzw. Kościóły Luterańskie nie są Kościołami


N sty 16, 2022 12:27 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Możesz coś nazywać tak samo, ale różnice pojawiają się na poziomie definicyjnym. Inaczej definiują Kościół. To wymaga myślenia w dwóch językach: swoim i drugiej strony. Jeśli nie posiądziesz tej umiejętności to zamykasz się w okopach i masz wroga. Tymczasem KK ma misję przełamywania murów niezrozumienia. Musisz znać język drugiej strony, by wiedzieć jak daleko możesz wnikać w jedność.


N sty 16, 2022 12:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
merss napisał(a):
To nie jest kompromis w obszarze definicyjnym i rozumienia usprawiedliwienia. To jest przyjęcie do wiadomości przez KK, że protestanci inaczej definiują to pojęcie.

Niestety przyjęcie do wiadomości nie jest główną treścią deklaracji
No to może przytoczę Ci pkt 5 ze Słowa wstępnego:
To chce uczynić ta Wspólna Deklaracja. Chce ona ukazać, że na podstawie dialogu Kościoły luterańskie i Kościół rzymskokatolicki są teraz w stanie reprezentować wspólne rozumienie naszego usprawiedliwienia przez Bożą łaskę w wierze w Chrystusa.
W tym dokumencie pojawia się też niejednokrotnie zwrot: "wspólnie wyznajemy...".

Ta deklaracja nie jest dokumentem o dojściu do jedności przekonań/wiary w temacie, tylko dokumentem obrazującym kompromis, na co wskazuje poniższy tekst:
Nie zawiera ona{Deklaracja} wszystkiego, co w każdym Kościele naucza się na temat usprawiedliwienia; stanowi jednak konsens w podstawowych prawdach nauki o usprawiedliwieniu oraz ukazuje, że istniejące nadal różne podejścia nie są już powodem do formułowania potępień doktrynalnych.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Poproszę o wskazanie fragmentów nauczania Kościoła katolickiego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, z których oba te wyznania zrezygnowały tudzież je zmieniły w ramach opracowywania tego "kompromisu'.

Tekst o kompromisie powyżej. Pisałem o tym już w jakimś wątku, więc po szczegóły odsyłam do niego.
Jedność zawiera wszystko w temacie - kompromis tylko jakąś wspólną część.


Pn sty 17, 2022 1:18 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Materiały źródłowe a nie interpretacja. Wspólne rozumienie polega na tym, że ciebie rozumiem w 100% i akceptuję to o czym mówisz w 0%. To cecha tylko ludzka. Tam napisano, że rozumieją. Kiedy znam doktrynę twojej grupy wyznaniowej to ja rozumiem jej spójność wewnętrzną i poglądy różnicujące nas. Przyjmuje twój punkt widzenia i zgadzam się. Ty przyjmujesz mój i też widzisz spójność. Nie podchodzę do rozmów, bo mi to nic nie da. Możemy urządzić wspólnie jakiś marsz charytatywny. Podałam też na podstawie wypowiedzi ks. prof. T. Guza. Luteranie rozumieli tak samo materiały źródłowe luteranizmu jak ks. prof, ale zachowali wobec tego różne postawy. Przyjęli do wiadomości lub zareagowali zmianą myślenia i w konsekwencji postawą.


Pn sty 17, 2022 1:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
merss napisał(a):
Materiały źródłowe a nie interpretacja. Wspólne rozumienie polega na tym, że ciebie rozumiem w 100% i akceptuję to o czym mówisz w 0%.

Poniższy zwrot świadczy wg mnie o czym innym niż mówisz:
(...)wspólne rozumienie naszego usprawiedliwienia
Wspólne = to samo rozumienie tematu przez obie strony i nie ma tu już o czym dyskutować - jest konsens w podstawowych sprawach.
No, ale nie jestem ani katolikiem, ani luteraninem...


Pn sty 17, 2022 2:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Albo nie czytałeś dokumentu, albo głupio idziesz w zaparte. Stawiam na to drugie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sty 17, 2022 9:37 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Gregor napisał(a):
merss napisał(a):
Materiały źródłowe a nie interpretacja. Wspólne rozumienie polega na tym, że ciebie rozumiem w 100% i akceptuję to o czym mówisz w 0%.

Poniższy zwrot świadczy wg mnie o czym innym niż mówisz:
(...)wspólne rozumienie naszego usprawiedliwienia
Wspólne = to samo rozumienie tematu przez obie strony i nie ma tu już o czym dyskutować - jest konsens w podstawowych sprawach.
No, ale nie jestem ani katolikiem, ani luteraninem...

Dawno dawno temu miałeś wykazać z czego zrezygnowali luteranie i z czego zrezygnowali katolicy na rzecz tego dokumentu. Kompromis polega na tym że każda ze stron z czegoś rezygnuje. Jak na razie to jest to twoja kompromitacja.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn sty 17, 2022 10:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Poproszę o wskazanie fragmentów nauczania Kościoła katolickiego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, z których oba te wyznania zrezygnowały tudzież je zmieniły w ramach opracowywania tego "kompromisu'.

Tekst o kompromisie powyżej.

Którym to tekstem pokazałeś, że... odpowiadasz na własne, a nie na moje pytanie. Ja prosiłem nie o to, abyś cytował fragmenty dokumentu (których zresztą nie rozumiesz), tylko wskazał konkretne doktryny katolickie i luterańskie, z których obie strony zrezygnowały tudzież sformułowały ab ovo w ramach wypracowania kompromisu, jakim wg. Ciebie ma być owa deklaracja. Fakt, że uciekasz w odpowiedzi na własne "pytania" pokazuje, że to kolejny dogmat Twojej wiary, którego nie popierasz jakimikolwiek dowodami, bo jedyne, czego potrzebujesz, to coś, czemu się sprzeciwiasz, a że nie ma to nic wspólnego z prawda jest bez znaczenia.


Pn sty 17, 2022 10:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Jockey napisał(a):
Dawno dawno temu miałeś wykazać z czego zrezygnowali luteranie i z czego zrezygnowali katolicy na rzecz tego dokumentu. Kompromis polega na tym że każda ze stron z czegoś rezygnuje. Jak na razie to jest to twoja kompromitacja.

Dawno, dawno temu pokazałem wam, że kompromis ma szersze znaczenie niż to, do którego się przypięliście. Nie będę się powtarzał.

Przytoczone fragmenty z Deklaracji wg mnie o tym świadczą. Nie można wspólnie dojść do prawdy w 1/2 czy 3/5.
Takie wspólne "wyznawanie prawdy" na poziomie gdzie resztę swojej prawdy każdy zatrzymuje dalej dla siebie jest też kompromisem złożonym na ołtarzu dialogu ekumenicznego.
Tak uważam - Wy nie musicie. ;)

Poza tym może pokażecie jak ta Deklaracja realnie przełożyła się na Wasze życie i kontakt z luteranami?
No bo od czasu ogłoszenia tego dokumentu luteranie to Wasi najbliżsi odłączeni bracia? :mrgreen:


Wt sty 18, 2022 1:58 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Czyli protestanckie (żeby nie powiedzieć sekciarskie) rzniecie głupa trwa w najlepsze.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sty 18, 2022 8:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Jockey napisał(a):
Czyli protestanckie (żeby nie powiedzieć sekciarskie) rzniecie głupa trwa w najlepsze.
Myślę, że protestant by się obraził, gdyby nazwać fikołki @Gregora "protestanckimi". I słusznie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt sty 18, 2022 9:53 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Mam paru znajomych protestantów. W wielu kwestiach się spieramy. Co nie znaczy ze nie szanujemy swoich inności. Każdy z nas uważa ze druga strona jest w błędzie. W każdym razie takie kwiatki jak wypisuje exkatolik Gregor to klasyczny luteranin by nie powiedział. Specjalnie rozmawiałem z jednym luteraninem. Człowiek urodził się w rodzinie luterańskiej. I on widzi te deklaracje w taki sposób jak my. Czyli spisano części wspólne w naszych teologiach. O żadnym kompromisie nie było mowy. I to w zasadzie zamyka temat manipulacji i rżnięcia głupa przez Gregora

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sty 18, 2022 12:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Jockey napisał(a):
Mam paru znajomych protestantów. W wielu kwestiach się spieramy. Co nie znaczy ze nie szanujemy swoich inności.

Jaka piękna postawa Jockey.
Tylko Twoje czyny/posty na tym forum jej zaprzeczają - taka mowa trawa.
Kogo chcesz oszukać?

Skoro szanujesz odmienność innych to zacznij taką postawę praktykować na tym forum np. względem tych, o których mówisz, że "rżną głupa".
Chyba, że tak samo okazujesz "szacunek" znajomym protestantom.

Masz okazję się wykazać.


Śr sty 19, 2022 12:42 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Jakoś mnie nie dziwi ze nie odniosłeś się do głównej wypowiedzi czyli o tobie i twoich manipulacjach.
A sprawie wiadomej dalej rżniesz głupa. A i nie mieszaj sporu na forum gdzie widzę jak manipulujesz z normalnymi rozmowami gdzie druga strona zachowuje uczciwość.
Wielokrotnie pisałem. Ty jesteś jak wilk w owczej skorze. Nie przyszedłeś rozmawiać co widać cała twoja postawa.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sty 19, 2022 9:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Jockey napisał(a):
Jakoś mnie nie dziwi ze nie odniosłeś się do głównej wypowiedzi czyli o tobie i twoich manipulacjach

Odniosłem się, tylko Ty wolisz czytać samego siebie.
Przypomnę Ci jednak, bo chcę Ci okazać chrześcijańskie miłosierdzie:
Gregor napisał(a):
Dawno, dawno temu pokazałem wam, że kompromis ma szersze znaczenie niż to, do którego się przypięliście. Nie będę się powtarzał.


Mam takie, a nie inne zdanie o tej Deklaracji i go nie zmienię.
Przyjmij to do wiadomości.

Może więc powiedz, jak ta Deklaracja przełożyła się na Twoje życie i jak zmieniał Twoje podejście do luteran?


Cz sty 20, 2022 12:43 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 337 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL