Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 8:31 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 337 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 23  Następna strona
 Owoce II Soboru Watykańskiego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Wespecjan napisał(a):
Nowa gałaź przejeła całkowicie (te same) funkcje starszej gałęzi.
Żarty sobie stroisz. Poczytaj trochę o językach liturgicznych wówczas.
Cytuj:
Natomiast wprowadzenie językowej wieży Babel w 1969 było uderzeniem w liturgiczną jedność Kościoła z Credo.
1.Co ma Credo do rzeczy?
2.Wprowadzono DOKŁADNIE w tym samym celu, co kiedyś łacinę - aby ludzie rozumieli, co się mówi podczas Mszy Świętej (łacinę znali wówczas wszyscy w Cesarstwie).
A istotą wieży Babel, dla Twojej wiadomości, jest to, że ludzie się wzajemnie nie rozumieją.
Cytuj:
Dla mnie językiem liturgicznym może być nawet aramejski, byle by był jeden.
Nie ma żadnego powodu by tak było. I zresztą wcale przed SVII tak nie było.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Przytaczałem tu już kiedyś wypowiedź Ratzingera, który mówił dużo o tym, że odnowa liturgiczna polega w dużej mierze na otrząsywaniu się z nadmiaru narosłych dodatków.
Rzeczywiście VOM stała się z czasem (ona też nie od początku była taka teatralna!) rytuałem zakrywającym znaczenie tego, co w Mszy Świętej najważniejsze. Dlatego właśnie NOM odwołała się w znacznej mierze do podstaw Mszy Świętej apostolskiej: do wymiaru paschalnego.
Trzymajac się Twojej metafory: reforma liturgiczna dokonała ociosania drzewa z jemioły i innych zbędnych dodatków oraz zdjęła koty z gałęzi.
Ten tekst odsłania cię całkowicie jako kompletnego hipokrytę i wprost demonicznego nienawistnika liturgii tradycyjnej. Hipokrytę, bo niżej zarzucasz mi, że "pluję" i że "uzurpuję sobie ocenę papieży i Soboru" a tymczasem twój tekst, że Msza tradycyjna (nie żadna VOM, nie ma czegoś takiego poza twoją wyobraźnią jak "Vetus" Ordo Missae) jest "rytuałem zakrywającym najważniejsze znaczenie Mszy" to wprost lżenie liturgii, która choć nie powstała, to została zatwierdzona na SOBORZE (Trydenckim) i jest wybitnym dziełem całego Kościoła i w pełni oddaje uobecnienie Ofiary z Golgoty czyli istotę Mszy świętej.
Wypij sobie meliskę ;)
VOM została tak "zatwierdzona na soborze Trydenckim" jak NOM na Watykańskim II - obie powstały po soborze.
Poza tym ja - w przeciwieństwie do Ciebie - nie lżę żadnej liturgii, wskazuję tylko na zalety i wady - ale nigdy - tak jak Ty - nie histeryzowałem jakim to nieszczęściem jest jakaś konkretna liturgia.

Cytuj:
Ale wprost diabelskim twoim posunięciem (i tu się przeliczyłeś, bo akurat troszkę Pismo Święte znam) było napisanie, że "Msza Tradycyjna to było drzewo, po którym chodziły koty" a które to zdjęła "reforma liturgiczna" z 1969.
Pismo święte tylko raz wspomina stricte koty, w opisie metalowych i drewnianych bożków: "Na ciała i głowy ich zlatują nietoperze, jaskółki i inne ptaki, i koty po nich łażą." Ba, 6,21

Nawet gdy zrobiłeś to nieświadomie, to za twoją myślą stał demon, bo tylko on mógł kazać ci porównać Mszę tradycyjną, przepiękną, głęboką, pełną sacrum liturgię, na której wychowało się dziesiątki czy setki pokoleń katolików i Świętych - do fałszywego bałwana.
Stuknij się facet w głowę, ino mocno 8-O :cisza:
Równie dobrze (a raczej równie absurdalnie) mógłbym Ci zarzucać inspiracje demoniczne gdy przyrównałeś liturgię do drzewa - znacznie częsciej robiło za bożka niż koty.

Oto do jakiej histerii doprowadzają ciągoty schizmatyckie...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt gru 17, 2021 10:13 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Barney napisał(a):
Stuknij się facet w głowę, ino mocno
Jedną czerwoną flagę można zlekceważyć, ale nie dwie. Stwierdziłeś że MT przesłania istotę Mszy i akurat wyciągnąłeś jedyny, powtarzam jedyny przykład w Piśmie Św. na koty do porównania z MT. Nię wierzę w takie przypadki.
Ty się puknij w głowę i zastanów dlaczego tak dyszysz niechęcią do wspaniałej, katolickiej MT.


Pt gru 17, 2021 11:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Wespecjan napisał(a):
Dla mnie językiem liturgicznym może być nawet aramejski, byle by był jeden.

A czy byś się zgodził na to, żeby był nim język polski?


Pt gru 17, 2021 11:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
feelek napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Dla mnie językiem liturgicznym może być nawet aramejski, byle by był jeden.

A czy byś się zgodził na to, żeby był nim język polski?
Tak, jeśli obowiązywałby cały świat katolicki.
Trzeba zrozumieć, że posoborowie dąży do federalizacji Kościoła z autonomią doktrynalną prócz dyscyplinarnej (co pokazuje brak faktycznej reakcji na herezje niemieckiego "Kościoła".) Wszystko co zapobiega tej federalizacji, np jeden język liturgiczny, jest dobre.


Pt gru 17, 2021 11:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Stuknij się facet w głowę, ino mocno
Jedną czerwoną flagę można zlekceważyć, ale nie dwie. Stwierdziłeś że MT przesłania istotę Mszy i akurat wyciągnąłeś jedyny, powtarzam jedyny przykład w Piśmie Św. na koty do porównania z MT. Nię wierzę w takie przypadki.
Nie pomogło. Za słabo. Stuknij się chłopie mocniej ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 18, 2021 1:48 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Oczywiście że NOM niczego nie przejęła (A napewnie nie dobrowolnie) bo NOM została wprowadzona siłą, wbrew opini wielu biskupów i wbrew temu co zostało powiedziane na SWII. NOM wyparła MT dlatego że MT była zakazana do 2007. A conajmniej początku lat 90'tych


So gru 18, 2021 6:45 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Ps: Skoro według Barneya Msza Trydencka zbytnio zwraca uwagę na formę a nie na treść, to teraz pytanie. Ile osób chodzących na NOM ma pojęcie czym jest Eucharystia? Ile osób wierzy w realną obecność Chrystusa w komunii? No właśnie. Ale skoro MT zabardzo zwarca uwagę na formę to może najlepiej byłoby usunąć całą formę i w Niedzielę chodzono by tylko po Eucharystie i spokój

Zobaczmy co piszę KlubJagieloński o zakazie sprawowania Mszy Trydenckiej. Zaznaczam że KJ to nie jest tradycjonalistyczne pismo

Cytuj:
Poczucie krzywdy w oczach tradycjonalistów może potęgować fakt, że Franciszek nie wykazuje się podobną stanowczością wobec działań niektórych hierarchów niemieckich, popierających błogosławienie związków homoseksualnych czy ideę interkomunii z protestantami. Mimo że Kongregacja ds. Nauki i Wiary przypomina, że są to działania nielegalne, to brakuje osobistego i mocnego głosu papieża w tych sprawach. Ośrodki związane z tradycją są jednymi z najbardziej żywotnych środowisk kościelnych na zachodzie Europy (pisał o tym na naszych łamach Jan Maciejewski).

Decyzja ta może poskutkować odpływem wiernych do duszpasterstw prowadzonych przez Bractwo św. Piusa X. Lefebryści, którzy nie oglądali się na Rzym, zdążyli przez lata zbudować prężnie działające struktury. Nowe motu proprio stanie się mocnym argumentem dla ich bezkompromisowości i potwierdzeniem, że nie warto iść na układy z Watykanem

https://klubjagiellonski.pl/2021/07/19/ ... -kosciola/


So gru 18, 2021 7:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Suzuja napisał(a):
Oczywiście że NOM niczego nie przejęła (A napewnie nie dobrowolnie) bo NOM została wprowadzona siłą, wbrew opini wielu biskupów i wbrew temu co zostało powiedziane na SWII. NOM wyparła MT dlatego że MT była zakazana do 2007. A conajmniej początku lat 90'tych
NOM "wyparł" Mszę Trydencką, ponieważ jest obowiązującym rytem od chwili, kiedy został promulgowany w 1969 przez papieża Pawła VI konstytucją apostolską Missale Romanum.


So gru 18, 2021 7:29 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
No, i dlatego że przy okazji zakazano odprawiać Mszy Trydenckiej XD


So gru 18, 2021 7:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Jak św. Pius V wprowadzał ryt trydencki, to też zakazano sprawowania innych rytów, które są młodsze niż 200 lat. Wtedy taki zakaz był dobry, a teraz analogiczny jest "be"?


So gru 18, 2021 7:40 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Jest elementarna różnica, zakazał wszystkich rytów młodszych niż 200 lat. A nie wszystkich rytow poza Trydenckim. A to dlatego że istniało zagrożenie że nie wyrażały w pełni wiary katolickiej, co nie dotyczy MT. A więc wyjaśnienie jest takie że NOM przedstawia inną wiarę niż ta która istniała od setek lat


So gru 18, 2021 7:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
- Kali, co to jest zły uczynek?
- Kiedy ktoś zakazuje nam sprawowania rytu trydenckiego.
- A dobry?
- Kiedy zostaną zakazane inne ryty niż trydencki.

Moralność Kalego w pełnej krasie: Jak św. Pius V zakazał sprawowania innych rytów niż trydencki, to wszystko jest w porządku (tekst o młodszych niż 200 lat niewiele zmieniał - w praktyce ten ryt był wszędzie pomijając grekokatolików). Jak papież Franciszek robi to samo odnośnie rytu trydenckiego, to jest oczywiście zbrodnia.


So gru 18, 2021 9:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Suzuja napisał(a):
Ps: Skoro według Barneya Msza Trydencka zbytnio zwraca uwagę na formę a nie na treść, to teraz pytanie. Ile osób chodzących na NOM ma pojęcie czym jest Eucharystia? Ile osób wierzy w realną obecność Chrystusa w komunii? No właśnie.
Co "no właśnie"?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 18, 2021 9:39 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Yarpen Zirgin napisał(a):
- Kali, co to jest zły uczynek?
- Kiedy ktoś zakazuje nam sprawowania rytu trydenckiego.
- A dobry?
- Kiedy zostaną zakazane inne ryty niż trydencki.

Moralność Kalego w pełnej krasie: Jak św. Pius V zakazał sprawowania innych rytów niż trydencki, to wszystko jest w porządku (tekst o młodszych niż 200 lat niewiele zmieniał - w praktyce ten ryt był wszędzie pomijając grekokatolików). Jak papież Franciszek robi to samo odnośnie rytu trydenckiego, to jest oczywiście zbrodnia.



Wskazałem poważny powód zakazania innych rytów. Ale potwierdzasz ze NOM przedstawia inną wiarę niż ta która istniała od setek lat w KK? Tak myślałem

Barney, to że choćby w USA 70% katolików uważa komunie za symbol

https://www.google.com/amp/s/pl.aleteia ... -w-usa/amp

Ergo, twoja teza że MT jest zła bo stawia na formę jest bezasadna


So gru 18, 2021 10:00 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Owoce II Soboru Watykańskiego
Należy też dodać że NOM zostało stworzone przy "pomocy" protestantów. Ergo, to co napisałem że NOM nie przedstawia wiary katolickiej może być jak najbardziej prawdą


So gru 18, 2021 10:12 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 337 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL