Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:18 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 209 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
My też im życzymy :mrgreen:
No cóż, w takim razie... Chciałam żeby to słowo było jak najbardziej podobne do tego które podał Inczuczuna - bo serio było ono moja inspiracja - stąd obrałam przedrostek taki a nie inny, nie zastanawiając się że tam jest już inny przedrostek. Jednak po tym jak zaproponowałam zasady dalszej gry przyszło mi do głowy że to słowo ma dwa wykluczające się przedrostki. Ale już wycofałam "antywspółbrzmiącego" z tej konkurencji, zatem nie powinieneś go brać pod uwagę. Problem czy można "antywspółbrzmieć" jest zatem czysto teoretyczny. Natomiast kwestia czy można "antywspółfrędzlować" była i jest mi wysoce obojętna - nie moje słowo, nie ja decyduję o wyniku. Kwestia kto wygrał też mnie specjalnie nie interesowała, chciałam znać zwycięskie słowo w nadziei na dalszą grę. Jednak przyznam szczerze że reakcja na moją wątpliwość ze strony tak brandeisbluesky jak Yarpena Zirgin, oraz twojej mnie trochę zdystansowała, z braku lepszego słowa. Więc tak szczerze mówiąc to jak będzie coś dalej to może się pobawię, ale do tego ręki na pewno nie będę przykładać.


Śr lip 29, 2020 5:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
U la la ...

Się porobiło ... :roll:


Śr lip 29, 2020 5:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Niezależnie od losów wątku, dodam nowe słowo

laktowspółrzędnych

;)


Śr lip 29, 2020 6:33 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
I tak się nie poddam - sprawdzę te słowa wcześniej czy później i dam znać czy można je uznać. Za daleko to zaszło bym miał z tego zrezygnować.


Śr lip 29, 2020 6:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Sprawdziłam jakiś internetowy słownik Scrabble http://www.pfs.org.pl/osps_online.php i nie było tam np. słów legrys (hybryda lwa i tygrysa) czy jakglew (hybryda jaguara i lwa). Nie wiem, czy te słowa mogłyby być uznane, czy nie. Na ile takie słowniki są faktyczną pomocą w sprawdzaniu słów?


Śr lip 29, 2020 6:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Zuben Ninja napisał(a):
I tak się nie poddam - sprawdzę te słowa wcześniej czy później i dam znać czy można je uznać. Za daleko to zaszło bym miał z tego zrezygnować.

Jak tam chcesz. Myślę jednak że są bardziej perspektywiczne słowa.

Merss miała rację że w języku polskim jest mało wyrazów które powstają przez połączenie dwóch innych ale bywają. Jedno z nich jest moim zdaniem dobrze rokujące, bo mające w formie podstawowej 17 liter. Mam na myśli "gruntoszpachlówkę" ("gruntoszpachlówka" «półpłynna substancja do gruntowania i szpachlowania» https://sjp.pwn.pl/sjp/gruntoszpachlowka;2463194.html.)

Jeśli je zdrobnimy mamy "gruntoszpachlóweńkę" (19 liter). Szczerze mówiąc gdyby nie zasady wątku, to zdobiłabym to w pierwszej kolejności jako gruntoszpachlóweczkę, ale można i tak. Tu się powołam na analogiczne słowo głowa - główka, główeczka, głowinka, główienka, główeńka.
Szpachla - szpachlówka, szpachlóweczka, szpachlowinka, szpachlówienka, szpachlóweńka.

Gdyby do tego zdrobnienia dodać jeszcze jakiś przedrostek... Fajny byłby "bio" ale "o" już w użyciu i chyba tego nie da się obejść jakoś. Jest jeszcze przedrostek di (di-, dy- «pierwszy człon wyrazów złożonych mający znaczenie: podwójny, dwukrotny, dwoisty») Więc można by mieć digruntoszpachlóweńkę, 21 liter. Ale moim zdaniem to jest bez sensu, bo jeśli coś się zagruntuje i zaszpachluje, to potem się ewentualnie chyba kładzie dalej ewentualnie szpachlę? Z tego względu odpada też moim zdaniem podobny przedrostek "bi", tym bardziej że stosuje wyrazów obcego pochodzenia. Teoretycznie mógłby być przedrostek "de" (przedrostek (1.1) …tworzący / modyfikujący czasowniki; dodaje znaczenie odwracania czynności wcześniej wykonanej (1.2) …przymiotników, przysłówków i rzeczowników; odwraca znaczenie wyrazu pierwotnego https://pl.wiktionary.org/wiki/de-) Tyle że "e" jest już w zdrobnieniu. Zatem jedynie można by używać degruntoszpachlówkę, też 19 liter. Moim zdaniem to jest już sepulenie :) , ale z drugiej strony w pracach remontowo - budowlanych używa się preparatów które usuwają jakieś wcześniejsze warstwy, zatem kto wie... Może budowlańcy z utęsknieniem czekają na wynalezienie tej degruntoszpachlówki :lol: Jak ktoś ma jakieś pomysły jak to rozciągnąć gruntoszpachlówkę to chętnie się poczytam :) Są tu jacyś budowlańcy?


Cz lip 30, 2020 12:11 am
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Najlepiej byłoby zebrać w jednym poście wszystkie najdłuższe słowa bez łączników i bez powtarzających się liter które do tej pory udało nam się wymyślić i spróbować jeszcze raz zalogować się na jednym z forów z języka polskiego i po kolei je przedstawiać czy spełniają normy zgodności ze słownikiem języka polskiego.


PS: To jest doprawdy (za przeproszeniem) przerąbane jak z takiego niby prostego tematu wyszło tyle niewiadomych i problemów. Sam się tego na początku nie spodziewałem.


Cz lip 30, 2020 1:28 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Brandeisbluesky napisał(a):
Sprawdziłam jakiś internetowy słownik Scrabble http://www.pfs.org.pl/osps_online.php i nie było tam np. słów legrys (hybryda lwa i tygrysa) czy jakglew (hybryda jaguara i lwa). Nie wiem, czy te słowa mogłyby być uznane, czy nie. Na ile takie słowniki są faktyczną pomocą w sprawdzaniu słów?


Mnie uczono o tigrolwie, więc taki wyraz istniał. Zlepieńce otrzymują z czasem uzus językowy tak jak te pojęcia opisujące materiały budowlane. Język jest żywy i w języku polskim od zawsze roiło się od rusycyzmów, germanizmów czy innych makaronizmów, które z czasem sie zadomowiły lub ich polskie tłumaczenie nie przyjęło się, jak zwis sufitowy na określenie lampy.

Też jestem zaskoczona kierunkiem w jakim rozwinął się wątek. Sprawdziłam, że na 17 literach powinno się zakończyć i nawet nie dojrzałam dubetu, więc wydawało mi się, ze zasady gry są podane zbyt wąsko.


Cz lip 30, 2020 6:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Zuben Ninja napisał(a):
PS: To jest doprawdy (za przeproszeniem) przerąbane jak z takiego niby prostego tematu wyszło tyle niewiadomych i problemów. Sam się tego na początku nie spodziewałem.

Bo warunki brzegowe określiłeś moim zdaniem szeroko :P I tak masz przymiotniki poodmieniane przez przypadki i rodzaje, rzeczowniki przez przypadki, liczby i rodzaje, czasowniki przez osoby, liczby, czasy, tryby, strony i rodzaje, plus do tego przedrostki i przyrostki. Gramatyka i słowotwórstwo w jednym :) A nie bez kozery język polski jest uważany za trudny :P Nie wszyscy to ogarnęli nawet w szkole, a zdecydowanie od tamtego czasu większość spokojnie sobie zapomina. To dotyczy chyba każdego, w zasadzie ja np z tubylcami o gramatyce nie rozmawiam - choć oczywiście oni mówią poprawnie gramatycznie ale wytłumaczyć gramatykę, to inna para kaloszy. To jest straszne i piękne jak szybko się zapomina. Ja początkowo po kilku miesiącach praktycznie niemówienia po polsku jak przyjechałam do Polski to sama byłam zdziwiona jak mówię. Znajomy śmiał się ze mnie że jestem jak typowy Polak, obcego języka nie znam, polski zapomniałam :mrgreen: Teraz mi to się chyba jakoś bardziej scaliło, w sensie że tego tak nie odczuwam, ale i tak potrafię takie błędy w pisowni popełnić jakich nawet w podstawówce nie popełniłam.


Cz lip 30, 2020 10:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
merss napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Sprawdziłam jakiś internetowy słownik Scrabble http://www.pfs.org.pl/osps_online.php i nie było tam np. słów legrys (hybryda lwa i tygrysa) czy jakglew (hybryda jaguara i lwa). Nie wiem, czy te słowa mogłyby być uznane, czy nie. Na ile takie słowniki są faktyczną pomocą w sprawdzaniu słów?


Mnie uczono o tigrolwie, więc taki wyraz istniał. Zlepieńce otrzymują z czasem uzus językowy tak jak te pojęcia opisujące materiały budowlane. Język jest żywy i w języku polskim od zawsze roiło się od rusycyzmów, germanizmów czy innych makaronizmów, które z czasem sie zadomowiły lub ich polskie tłumaczenie nie przyjęło się, jak zwis sufitowy na określenie lampy.

Też jestem zaskoczona kierunkiem w jakim rozwinął się wątek. Sprawdziłam, że na 17 literach powinno się zakończyć i nawet nie dojrzałam dubetu, więc wydawało mi się, ze zasady gry są podane zbyt wąsko.


U hybryd nazwa chyba zalezy od tego kto jest ojcem i dlatego z lwa i tygrysa jest i legrys i tigrolew. Pierwszy czlon wskazuje na ojca.


Cz lip 30, 2020 12:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
No i mamy:

Legrysiątkami

Legrysiątęczkami

Legrysiątęczkamiż

:roll: 8)


Cz lip 30, 2020 3:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
i występuje dwa razy
Arwena napisał(a):
No i mamy:

Legrysiątkami

Legrysiątęczkami

Legrysiątęczkamiż

:roll: 8)


Jak posortujesz litery w legrysiąteczkamiż to dostajesz

a ą c e g i i k l m r s t y z ż

Jeśli masz Excel, to można go używać do sprawdzania powtarzania się liter przez sortowanie.


Cz lip 30, 2020 4:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
No patrz :roll:
No to mamy:

Legrysiątkom

Legrysiątęczkoma

Legrysiątęczkomaż

8)

Ps.A niech się sędzia pomęczy 8)


Cz lip 30, 2020 4:41 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Arwena napisał(a):
Legrysiątęczkoma

Legrysiątęczkomaż

Te słowa odpadają.


Cz lip 30, 2020 4:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
No długo się nie męczył
:-D


Cz lip 30, 2020 5:01 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 209 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL