Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:15 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 209 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
 Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
przebóstwiającym - 16

Też wyrównam.


N lip 26, 2020 7:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Po angielsku takie słowo, w którym każda litera występuje nie więcej niż raz to heterogram. Jak się je nazywa po polsku?


N lip 26, 2020 9:49 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Niestety na razie nikomu z nas nie udało się pokonać bergamotki - na razie ustaliła rekord z 16 literami. Niektórzy z Was jej dorównali ale teraz warunkiem pokonania jej jest wymyślenie polskiego słowa posiadającego przynajmniej 17 niepowtarzających się liter.


Brandeisbluesky - niestety nie wiem jak to się nazywa po polsku :-(


N lip 26, 2020 10:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Inczuczuna napisał(a):
Kombinuj bergamotka jak to słowo przedłużyć :D

Trochę bardziej przemodelowałam ale byłeś dla mnie inspiracją :bukiet:
niby-współgrające - łącznik jest tak jak litery do znakiem ortograficznym dlatego powinien być zaliczony, wtedy 17 znaków
a drugie słowo nawet dłuższe i antywspółbrzmiące :-D


N lip 26, 2020 10:48 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Słów z łącznikiem nie mogę zaliczyć dlatego określenie "niby-współgrające" nie wchodzi w grę. Musi być to jedno całościowe słowo o przynajmniej 17 literach.


N lip 26, 2020 10:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Nie rozumiem czemu dyskryminujesz łączniki, one pełnią taka role jak litery :cry:
A drugie słowo, "antywspółbrzmiące"?


N lip 26, 2020 11:02 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
bergamotka napisał(a):
Nie rozumiem czemu dyskryminujesz łączniki, one pełnią taka role jak litery :cry:

Ponieważ de facto pauza nie jest literą a to, że może pełnić taką funkcję to już dodatkowy element.
bergamotka napisał(a):
A drugie słowo, "antywspółbrzmiące"?

Czy jesteś pewna że jest takie słowo w języku polskim? Sprawdziłem po internecie i nigdzie nie znalazłem a poza tym podkreśla to na czerwono w wyszukiwarce więc traktuję to jako wątpliwe słowo.


N lip 26, 2020 11:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Nie będę pisać co mi podkreśla wyszukiwarka... Nie jestem pewna czy takie słowo istniało zanim je napisałam :lol: ale język polski jest żywy i zasób słów stale się powiększa. Słowo "współbrzmiące" zapewne nie budzi twojej wątpliwości. Natomiast "anty" to
«pierwszy człon wyrazów złożonych mający znaczenie: przeciwdziałający, występujący przeciw, przeciwny»
2. «pierwszy człon wyrazów złożonych mający znaczenie: przeciwległy, skierowany w przeciwną stronę »https://sjp.pwn.pl/sjp/anty-;2440602
Zatem antywspółbrzmiący to synonim słowa niewspólbrzmiący - tyle że to ostanie nie łapie się w tej grze


N lip 26, 2020 11:27 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Dobra - niech reszta dyskutantów się wypowie czy to słowo można uznać.


Ostatnio edytowano N lip 26, 2020 11:35 pm przez Zuben Ninja, łącznie edytowano 1 raz



N lip 26, 2020 11:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
A "megawspółbrzmiący"? To brzmi moim zdaniem nawet lepiej. To coś co współbrzmi tak dobrze że lepiej już nie można :)
Ech, "m" się powtarza.


N lip 26, 2020 11:35 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Już lepiej brzmi słowo "antywspółbrzmiące" tylko czekam na opinię pozostałych użytkowników czy Ci to uznają.


N lip 26, 2020 11:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Zuben Ninja napisał(a):
Ponieważ de facto pauza nie jest literą a to, że może pełnić taką funkcję to już dodatkowy element.

Ale z tym nie masz racji. Bo pauza to znak interpunkcyjny. Natomiast łącznik, inaczej dywiz to znak ortograficzny. One graficznie są bardzo podobne ale pełnia zupełnie inne funkcje.


N lip 26, 2020 11:41 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
bergamotka napisał(a):
Ale z tym nie masz racji. Bo pauza to znak interpunkcyjny. Natomiast łącznik, inaczej dywiz to znak ortograficzny. One graficznie są bardzo podobne ale pełnia zupełnie inne funkcje.

Dobra ale zostańmy jednak przy tym, że pauza to nie litera a nam chodzi tylko o litery.


N lip 26, 2020 11:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Zuben Ninja napisał(a):
Dobra ale zostańmy jednak przy tym, że pauza to nie litera a nam chodzi tylko o litery.

Będę bronić łącznika skoro los słowa "antywspółbrzmiące" niepewny.
łącznik jest znakiem wewnątrzwyrazowym, on na równi z literami tworzy wyrazy. W temacie założycielskim określiłeś że chodzi o najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter. Teraz piszesz ze chodzi o słowa bez łącznika. Ale już za późno na takie zastrzeżenia bo zasad gry nie zmienia się w jej trakcie


N lip 26, 2020 11:59 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Na razie i tak wygrywasz - poczekaj na reszte użytkowników co zadecydują.

Łącznik może sobie i pełni funkcje litery ale literą nie jest. A ja wyraźnie napisałem w pierwszym poście: "Czy znajdzie się ktoś, kto przebije moje polskie słowo, którego litery się nie powtarzają?" Nic nie wspominałem o łącznikach tylko o literach.


Pn lip 27, 2020 12:38 am
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 209 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL