Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 6:39 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 209 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Podoba mi się ta zabawa, ale wg mnie:

1. przejdzie strażnica i strażniCówka, ale raczej nie przejdzie strażniCZówka. Słowo "strażnicówka" jest notowane w słownikach języka polskiego. Poza tym wyrazy kończące się na "-czówka" pochodzą od wyrazów kończących się na "-cz", jak poręcz - poręczówka, nie na "-k", jak strażnik, zob. http://www.zakonczone.pl/na/cz%C3%B3wka

2. feudałostrażnicówka - strażnicówka właściciela feudalnego?
- skoro budlejostrażnicówka to siedziba strażnika ogrodu budlei (on pilnuje tych budlei), to feudałostrażnicówka - to musi być strażnicówka, w której siedzi jegomość pilnujący tego właściciela feudalnego (nie ten właściciel). Też dobrze :)

Język ma swoją logikę, choć nie jest ona żelazna, bezwyjątkowa.


Pt lip 31, 2020 10:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8085
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Terremoto,

To jak traktować 'strażniczówka Tatrzańskiego Parku Narodowego' np. tu
https://piecstawow.pl/schronisko/historia-2/, ale i w innych miejscach? Czy w tym przypadku strażniczówka to wyjątek?
Poza tym chyba jest coś takiego jak:
leśnik - leśniczówka
rybak - rybaczówka (https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_rybacka).


Pt lip 31, 2020 2:56 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Terremoto - które ze słów Brandeisbluesky do tej pory uznałabyś ostatecznie za najdłuższe zgodne z naszymi zasadami (zakaz powtarzania się liter) oraz normami słownika języka polskiego?


Pt lip 31, 2020 5:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8085
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Terremoto,
Przy okazji zapytam, jakbyś potraktowała słowo
Cytuj:
antywspółfrędzlującego - od "frędzlować" - występujący przeciwko wspólnemu ozdabianiu frędzlami

?
Pa prawo zaistnieć w języku polskim, czy nie?


Pt lip 31, 2020 5:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Brandeisbluesky napisał(a):
Terremoto,

To jak traktować 'strażniczówka Tatrzańskiego Parku Narodowego' np. tu
https://piecstawow.pl/schronisko/historia-2/, ale i w innych miejscach? Czy w tym przypadku strażniczówka to wyjątek?
Poza tym chyba jest coś takiego jak:
leśnik - leśniczówka
rybak - rybaczówka (https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_rybacka).

.

Nie bardzo ze mnie ostateczny arbiter, ale przede wszystkim nie do końca rozumiem reguły tej sympatycznej gry.
1) Czy chodzi o słowa jakoś istniejące, czy o takie, które da się (poprawnie) zbudować?
2) I zbudować w zgodzie z czym?
Co to jest "normy słownika języka polskiego"? (tak pisze Zuben N.)
To, co zapisane w słownikach? No to większość Waszych zgrabnych neologizmów nie ma szans.

Od wskazania kryteriów zależą podia (to odpowiedź dla Zubena).

Nie, nie da się powiedzieć: zgodnie z językiem polskim. Jest zbyt nieregularny. Trzeba byłoby to uszczegóławiać: w zgodzie z systemem? w zgodzie z tzw. uzusem (zwyczajem językowym)? W zgodzie ze słownictwem udokumentowanym w słownikach ? (ale istnieje i jeszcze nieudokumentowane)...

Z ta strażniczówką to właśnie tak jest: w necie mamy dwa razy więcej wersji z -Cówka niz -CZówka; no i słownik (nie przejrzałam wszystkich możliwych, rzecz jasna) potwierdza -Cówkę. To znaczy, że ta wersja wygrała w zwyczaju językowym (frekwencja + słownik to jest jakiś argument).

Systemowo to -cz - pewnie jest do pomyślenia.
No i jest nieco potwierdzeń w necie... jeśli znajdę w jakimś słowniku, dam znać.

Na rybaczówkę nie wpadłam. O leśniczówce myślałam wcześniej, ale nie wiem, czy nie zaważyła tu trochę forma: leśniczy.

Zjawisko typu strażnicówka : strażniczówka nazywałoby się pewnie wariantywnością form.
Na strażnicówkę przez C mogła mieć wpływ strażnica przez C .
Nie wiem, czy jest na sali specjalista od słowotwórstwa, kto wie.

"Antywspółfrędzlującego" jest rzecz jasna zabawą językową. Jeśli umówisz się, że frędzlować = ozdabiać frędzlami, a współfrędzlować = robić to wspólnie, no to pewnie definicja "występujący przeciwko wspólnemu ozdabianiu frędzlami" ma sens :)


Pt lip 31, 2020 7:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8085
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Ja bym utworzyla 2 kategrie
1. Slowo musi wystapic w slowniku.
2. Slowo nie musi wystapic w slowniku, ale powinno miec znamiona potrzebne do zrozumienia go przez osobe znajaca jezyk polski.

To jednak fajna zabawa utworzyc najdluzszy heterogram.


Pt lip 31, 2020 7:29 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Brandeisbluesky napisał(a):
Ja bym utworzyla 2 kategrie
1. Slowo musi wystapic w slowniku.
2. Slowo nie musi wystapic w slowniku, ale powinno miec znamiona potrzebne do zrozumienia go przez osobe znajaca jezyk polski.

To jednak fajna zabawa utworzyc najdluzszy heterogram.

Proponuję skupić się na tej pierwszej kategorii czyli że dane słowo musi wystąpić w słowniku i można je ewentualnie zdrabniać.


Pt lip 31, 2020 8:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8085
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Ok. Zatem wycofuję wszystkie zaproponowane przeze mnie słowa.


Pt lip 31, 2020 8:16 pm
Zobacz profil
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Brandeisbluesky napisał(a):
Ok. Zatem wycofuję wszystkie zaproponowane przeze mnie słowa.

Te słowa są na razie niepewne ale powinienem je niebawem sprawdzić na jakimś polskim forum językowym albo zapytać na PWN-ie. Dlatego obecnie zaproponowałem aby skupić się na typowo słownikowych wyrazach.


Pt lip 31, 2020 9:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Muszę stwierdzić że upały wpływają pozytywnie na moja kreatywność. W ubiegłym roku, gdy wszyscy ogłosili że właśnie jest najgorętszy dzień w roku zaczęłam pisać książkę. Tak, tak.. I od razu nie po polsku. Co prawda miałam jednego czytelnika, który początkowo wzbraniał się przed lekturą – wiedząc że to mój debiut literacki był sceptycznie nastawiony co do powodzenia tego przedsięwzięcia. Ale ktoś musiał poprawić błędy więc nie miał wyboru… A dziś nie wiem czy był najgorętszy dzień w roku ale ja się na pewno przegrzałam – gdy zobaczyłam się w południe w lustrze to sama nie mogłam uwierzyć w to co widziałam, tak czerwona nie byłam w życiu. Ale dziś miałam wyjątkowo aktywny dzień – od śniadania do kolacji nabiłam kilkanaście kilometrów, zwiedzając w zasadzie miasteczko pielgrzymkowe – nie wiem jak to nazywać ale to miejsce gdzie w średniowieczu miały miejsce cuda i przez wieki tam nagromadziło się tyle katolickich kościołów, relikwii i świętych że można się tam pielgrzymować nie do jednego sanktuarium ale z wielu powodów - ogromny zamek i piękną, doskonale zachowaną starówkę. A miałam pracować jak to w piątek… Ale ludzie są dobrzy i dziś korzystałam z okazji by zobaczyć te wszystkie atrakcje
A gdy usiadłam by złapać oddech podrasowałam słowa które stworzyłam wczoraj i wymyśliłam nowe. I zapobiegawczo je zapisałam. Żeby jednak to wszystko odczytać prawdopodobnie muszę się znowu przegrzać :cry: . Jestem, nawet zadowolona bo choć niezaprzeczalnie stworzone na potrzeby wątku to niektóre są moim zdaniem normalne, oczywiście na tyle na ile normalny może być czasownik frędzlować. Ale z pewnością Terremoto może to bardziej miarodajnie ocenić, jeśli zechce. I tym się podzielę, ale Zuben Ninja nawet nie wiesz co tracisz bo te inne miały więcej liter:lol:
megapóźnofrędzlujący, 20 liter
mega- 1«pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na wielkie rozmiary lub duże natężenie tego, co jest nazwane przez drugi człon»
2. «pierwszy człon wyrazów złożonych oznaczających jednostki miary milion razy większe od podstawowych» https://sjp.pwn.pl/szukaj/mega.html
późno- «pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na późną, końcową fazę okresu nazwanego drugim członem złożenia» https://sjp.pwn.pl/szukaj/p%C3%B3%C5%BAno.html
Można przestawić przedrostki i uzyskać późnomegafrędlujący – tu mega odnosi się do frędzlowania - ale to jest dużo słabsze.
Pisownia mega z przymiotnikami jest nowa ale https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/megak ... 10443.html
megawspółofrędlujący – 20 liter – tu mamy przedrostki mega – i współ - oraz czasownik ofrędzlowywać. Ten ostatni na wzór mówić – omówić, pisać – opisać, dodanie „o” sygnalizuje dokonanie czynności frędzlowania.


Pt lip 31, 2020 9:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
bergamotka napisał(a):
Można przestawić przedrostki i uzyskać późnomegafrędlujący – tu mega odnosi się do frędzlowania - ale to jest dużo słabsze.
Pisownia mega z przymiotnikami jest nowa ale https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/megak ... 10443.html
megawspółofrędlujący – 20 liter – tu mamy przedrostki mega – i współ - oraz czasownik ofrędzlowywać. Ten ostatni na wzór mówić – omówić, pisać – opisać, dodanie „o” sygnalizuje dokonanie czynności frędzlowania.

Tam są literówki. Chodziło o "późnomegafrędzlujący" i "megawspółofrędzlujący"


Pt lip 31, 2020 10:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8085
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Jeśli konstantynopolitańczykowianeczka to córka mieszkańca Konstantynopolu, to jak nazywałaby się córka rodziców, z których ojciec pochodzi z Konstantynopolu, a matka z Marchelówki, i mieszkają oni na zmianę raz w Konstantynopolu a raz Marchelówce, i czują, że córka jest jednakowo związana i z Konstantynopolem i z Marchelówką?


N sie 02, 2020 2:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
A już się zmartwiłam, że zabawa padła. :)

bergamotka napisał(a):
megapóźnofrędzlujący, 20 liter
mega- 1«pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na wielkie rozmiary lub duże natężenie tego, co jest nazwane przez drugi człon»
2. «pierwszy człon wyrazów złożonych oznaczających jednostki miary milion razy większe od podstawowych» https://sjp.pwn.pl/szukaj/mega.html
późno- «pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na późną, końcową fazę okresu nazwanego drugim członem złożenia» https://sjp.pwn.pl/szukaj/p%C3%B3%C5%BAno.html

Widzisz, mamy kłopot, bo:

1) późno- dotyczy OKRESU nazwanego drugim członem złożenia. Okresu, nie czynności.
Czyli np. późno + przymiotnik renesansowy = późnorenesansowy. To się pisze razem, zgoda. I to słowo opisuje OKRES. Wycinek czasu.
Nie pasuje tu niestety- znaczeniowo - frędzlujący, imiesłów czynny.


2) Jeśli weźmiesz późno- i dodasz frędzlujący, to chodzi Ci o to, że ktoś frędzluje późno. Prawda? To o osobie, która frędzluje późno.
No i tu klops.
Dlatego że to trzeba pisać osobno. Jak późno owocujący, ten, ktory późno owocuje. https://sjp.pwn.pl/szukaj/p%C3%B3%C5%BAno.html


N sie 02, 2020 9:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Terremoto napisał(a):
A już się zmartwiłam, że zabawa padła.

Nie no, ja mam jeszcze słowa ale jedne wymagają pewnego dopracowania, a inne odczytania. :lol:
Terremoto napisał(a):
No i tu klops.
Dlatego że to trzeba pisać osobno

Niestety! :cry:


Pn sie 03, 2020 10:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Najdłuższe polskie słowo bez powtarzających się liter
Ja tak tylko w kwestii formalnej

Kto wygrał?
Kto na podium? :)

No chyba, że gra jeszcze nie zakończona.


So sie 08, 2020 6:25 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 209 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL