Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:05 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy istnieje czyściec 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Czy istnieje czyściec
Znaczna część, jeśli nie większość wyznawców Kościoła Rzymskokatolickiego (KRK), na pytanie "Gdzie pójdziesz po śmierci?" odpowiada "Do czyśćca". Doktryna o czyśćcu jest bardzo ważna w nauczaniu KRK.
Doktryna o czyśćcu jest tak ważna dla dusz zmarłych, z punktu widzenia KRK, że należałoby oczekiwać bardzo wczesnego wprowadzenia jej do oficjalnego nauczania kościoła katolickiego. Nic bardziej mylnego. Doktryna o czyśćcu została oficjalnie przyjęta przez KRK dopiero w 1439 r. na Soborze Florenckim.
Co się działo z duszami czyśćcowymi przez prawie piętnaście wieków? Czy były skazane na niekończące się męki bez pomocy wstawiennictwa żyjących tylko dlatego, że duchowni KRK przez stulecia nie ustalili oficjalnie doktryny o czyśćcu i sposobów wykupywania z niego zmarłych?

Kto wierzy w Jezusa, ma żywot wieczny
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto /we Mnie/ wierzy, ma życie wieczne. (Ew. Jana 6:47)

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (Ew. Jana 3:16)

Kto wierzy w Syna Bożego, ma żywot wieczny - nie czyściec, a życie wieczne.



Wierzący nie są przeznaczeni na gniew Boży

Ponieważ nie przeznaczył nas Bóg, abyśmy zasłużyli na gniew, ale na osiągnięcie zbawienia przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który za nas umarł, abyśmy, czy żywi, czy umarli, razem z Nim żyli. (1 Tes. 5:9-10)

Wg KRK, za wolą Boga dusze zmarłych doświadczają cierpień w czyśćcu. KRK pokrętnie tłumaczy, że jest to wyraz Bożej miłości, nie gniewu. Więc cierpienia czyśćcowe musiałyby być gniewną reakcją Boga z powodu grzechu, a nie reakcją miłosierną.

Za każdy jeden grzech należy się człowiekowi kara. Można ją ponieść spędzając wieczność w piekle (jeziorze ognia i siarki). Można też przyjąć w darze ofiarę Jezusa Chrystusa. Bóg swój gniew na grzechy ludzi okazał bowiem na krzyżu, gdy swego Syna dotknął karą za winę nas wszystkich (zob. 53 rozdział Izajasza).

Gdyby czyściec istniał, wówczas należałoby stwierdzić, że Bóg wymierza w nim karę ludziom za grzech, gdyż nienawidzi grzechu i gniewa się z jego powodu. Jednak Pismo wyraźnie stwierdza, że wierzący w Jezusa nie są przeznaczeni na gniew, ale na zbawienie.

KRK zdaje się mówić: "Niestety Panie Jezu, nie udało ci się oczyścić z grzechów ludzi przez swoją ofiarę, ale nie martw się, za naszą pomocą uda się ostatecznie przenieść ich dusze do nieba". Czy takie myślenie nie jest bluźnierstwem? Oczywiście że jest.

Pan Jezus doskonale wiedział co mówi, stwierdzając w ostatnich swoich słowach: WYKONAŁO SIĘ. Jezus Chrystus, sprawiedliwy i bezgrzeszny Bóg i człowiek w jednej osobie, umarł za grzeszników, wypełniając wszystkie proroctwa z tym związane. Zdaniem KRK to wszystko "wykonało się", ale jakby nie w pełni. Nie na tyle, aby człowiek mógł dostąpić przebaczenia wszystkich popełnionych grzechów. Wykonało się zaledwie na tyle, aby móc trafić do czyśćca...

Co o tym sądzicie?

Autor: Rafał Zbieć, Opublikowano: 17 listopad 2014
(PW)

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr gru 28, 2016 7:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy istnieje czyściec
Kto jest na tyle święty aby trafić od razu po śmierci do Nieba? Może Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty czy Ojciec Pio. A co z resztą? Czy wszyscy inni do piekła bo do nieba się nie nadają?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr gru 28, 2016 8:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Czy istnieje czyściec
W przeciwieństwie do Wybranej nie jestem rzymskimkatolikiem, a doktryna o czyśćcu w takiej formie, w jakiej ukształtowała się we wspólnotach związanych z Rzymem, nie jest formą tradycji, którą przejęły nasze Kościoły. Jednak współczesna chrystologiczna reinterpretacja nauczania o czyśćcu, jaką zaprezentował, za znaczną częścią rzymskokatolickich teologów, papież Ratzinger w "Spes salvi", co do zasady jak najbardziej mnie przekonuje. IMHO nie sądzę, by nie było tu styczności z eschatologią od zawsze głoszoną i żywą w Kościołach i by w jej perspektywie nie można było odnaleźć jako prawomocnych poszczególnych partykularyści rzymskiej tradycji ukształtowanych przez wieki, nawet nie podzielając ich. Rozwój to także bogactwo chrześcijaństwa.

_________________
www.reformowani.pl


Śr gru 28, 2016 8:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy istnieje czyściec
wybrana napisał(a):
Zdaniem KRK to wszystko "wykonało się", ale jakby nie w pełni. Nie na tyle, aby człowiek mógł dostąpić przebaczenia wszystkich popełnionych grzechów. Wykonało się zaledwie na tyle, aby móc trafić do czyśćca...
Nie wciskaj, wybrana, swojego zdania jako zdania Krk. Z nauczania tegoż odnośnie Czyśćca nic takiego co tutaj sugerujesz nie wynika.
Czyściec to rzeczywistość zbawionych oczyszczających się w boskim ogniu z tego, co stoi pomiędzy nimi, a Zbawicielem...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr gru 28, 2016 9:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy istnieje czyściec
@wybrana, jeszcze nie wycofałaś się z poprzedniego propagowanego w analogiczny sposób twierdzenia (ani go nie ud.owodniłaś) - jakoby papieże nazywali się "następcami Chrystusa"

Więc może najpierw skończ z jednym kłamstwem, zanim zaczniesz radośnie i łatwowiernie propagować następne

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr gru 28, 2016 10:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Czy istnieje czyściec
Czyściec to typowy przykład "wymyślania" wiary zamiast przyjmowania jej od Jezusa.
Albo Jego ofiara była skuteczna albo nie. Była?

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr gru 28, 2016 10:51 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy istnieje czyściec
Wybrana: Proponuję Ci, żebyś jednak zmieniła w profilu swoją deklarację wyznania, tak będzie uczciwiej. Katolicy bez łączności z papieżem, nadal wierzą w to co Katolicy "w łączności", mając w zasadzie jedynie pretensje do ostatnich papieży (kilku raptem). Innymi słowy Twoje tematy odbiegają od tego co deklarujesz.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr gru 28, 2016 11:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Czy istnieje czyściec
Barney napisał(a):
@wybrana, jeszcze nie wycofałaś się z poprzedniego propagowanego w analogiczny sposób twierdzenia (ani go nie ud.owodniłaś) - jakoby papieże nazywali się "następcami Chrystusa"

Więc może najpierw skończ z jednym kłamstwem, zanim zaczniesz radośnie i łatwowiernie propagować następne


A może to ty przestań łotrować i kłamać i oszukiwać ludzi swoją nieprawdziwą apologetyką.
Ja nie mam się z czego wycofywać. Prawda zawsze zwycięża.
Pomyśl panie Marku, że nie znana jest nasza godzina.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr gru 28, 2016 11:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Czy istnieje czyściec
PeterW napisał(a):
Wybrana: Proponuję Ci, żebyś jednak zmieniła w profilu swoją deklarację wyznania, tak będzie uczciwiej. Katolicy bez łączności z papieżem, nadal wierzą w to co Katolicy "w łączności", mając w zasadzie jedynie pretensje do ostatnich papieży (kilku raptem). Innymi słowy Twoje tematy odbiegają od tego co deklarujesz.


Tylko widzisz, ja ciągle mam nadzieję, że ten Kościół wejdzie na drogę prawdy, bo dokąd może doprowadzić fałsz. Ja nie chcę upadku tego Kościoła , ale nawrócenia. Na nawrócenie każdy ma szansę, tylko musi chcieć.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr gru 28, 2016 11:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy istnieje czyściec
Nieładnie jest kopiować cudze teksty i podawać je jako własne.


Śr gru 28, 2016 11:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Czy istnieje czyściec
wybrana napisał(a):
Tylko widzisz, ja ciągle mam nadzieję, że ten Kościół wejdzie na drogę prawdy

A czy jest sens na siłę ratować związek z osobą która Cię zdradza i nie szanuje? W imię czego?
Chorą relację trzeba zakończyć i rozpocząć nową, opartą na miłości.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr gru 28, 2016 11:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy istnieje czyściec
wybrana napisał(a):
PeterW napisał(a):
Wybrana: Proponuję Ci, żebyś jednak zmieniła w profilu swoją deklarację wyznania, tak będzie uczciwiej. Katolicy bez łączności z papieżem, nadal wierzą w to co Katolicy "w łączności", mając w zasadzie jedynie pretensje do ostatnich papieży (kilku raptem). Innymi słowy Twoje tematy odbiegają od tego co deklarujesz.


Tylko widzisz, ja ciągle mam nadzieję, że ten Kościół wejdzie na drogę prawdy, bo dokąd może doprowadzić fałsz. Ja nie chcę upadku tego Kościoła , ale nawrócenia. Na nawrócenie każdy ma szansę, tylko musi chcieć.


Nie, nie, moja Droga. To nie Kościół ma się zmienić, tylko Ty - jeśli taka Twoja wola-powinnaś przyjąć doktryny Kościoła (jeśli uważasz się za katoliczkę). Te o czyśćcu są fundamentalne, nie mówiąc już o tym że zrzynasz ciurkiem z innego portalu


Nadal usilnie proszę o zmianę swojej deklaracji wyznania.

Edit: Następne kopiowanie (bez oznaczenia że to cytat i bez wkładu własnego) nie swojego tekstu zakończy się smutno.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr gru 28, 2016 11:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Czy istnieje czyściec
Boro napisał(a):
wybrana napisał(a):
Tylko widzisz, ja ciągle mam nadzieję, że ten Kościół wejdzie na drogę prawdy

A czy jest sens na siłę ratować związek z osobą która Cię zdradza i nie szanuje? W imię czego?
Chorą relację trzeba zakończyć i rozpocząć nową, opartą na miłości.


A nie żal ci tych biednych owieczek prowadzonych drogą ciemności, które nawet o tym nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr gru 28, 2016 11:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy istnieje czyściec
wybrana napisał(a):
Barney napisał(a):
@wybrana, jeszcze nie wycofałaś się z poprzedniego propagowanego w analogiczny sposób twierdzenia (ani go nie ud.owodniłaś) - jakoby papieże nazywali się "następcami Chrystusa"

Więc może najpierw skończ z jednym kłamstwem, zanim zaczniesz radośnie i łatwowiernie propagować następne


A może to ty przestań łotrować i kłamać i oszukiwać ludzi swoją nieprawdziwą apologetyką.
Ja nie mam się z czego wycofywać. Prawda zawsze zwycięża.
Pomyśl panie Marku, że nie znana jest nasza godzina.


Nie zagadasz faktów. Napisałaś, że rzekomo papieże nazywali się następcami Jezusa. Poproszona o przytoczenie, nie potrafiłaś przytoczyć żadnego źródła, żadnej wypowiedzi papieży, którzy by tak twierdzili.
Mimo tego, nie wycofałaś się z tego kłamstwa.

Nie załatwiwszy sprawy jednego propagowanego kłamstwa, propagujesz następne. Jedyne na co Cię stać, to garść niewyszukanych epitetów pod moim adresem
Czy na pewno w ten sposób wyraża się ewangeliczny "szacunek dla Prawdy"?
W oskarżeniach, których nie potrafisz udowodnić (czyli w oszczerstwach) i w epitetach?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr gru 28, 2016 11:41 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Czy istnieje czyściec
wybrana napisał(a):
A nie żal ci tych biednych owieczek prowadzonych drogą ciemności, które nawet o tym nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć.

Oczywiście że tak, ale wiem też, że nie ma sensu uczyć świni śpiewu. Zmarnujesz swój czas a świnia tylko się zdenerwuje.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr gru 28, 2016 11:42 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL