Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 9:51 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 24, 2014 10:39 pm
Posty: 2321
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Batlogin napisał(a):
Dziękuję, Advaita, za nową porcję błazenady z rana - nie dość, że nie umiesz czytać między wierszami na forum, to jakimś sposobem udało Ci się nierozczytanie swoich własnych wierszy. :wink:

Odnoszenie się ad rem nie ma sensu, bo nie napisałeś jak dotąd żadnej res - pozostaje mi tylko mieć szczątkową formę ubawu z tej cokolwiek radosnej twórczości. Brnij dalej. :wink:


Widzę, Batloginie, że napisałeś kolejny " merytoryczny' post. Jak nie potrafisz obronić zbrodni Jahwe czy też podać wersji Biblii z której korzystasz to oszczędź mnie i sobie tego typu błazenady w kontekście wzajemnych przepychanek. Komu bowiem zamydlasz oczy takimi wycieczkami ad personam ? Widzę, że jesteś bezsilny i brak Ci wiedzy/kompetencji, aby ruszyć ten temat. Przyznaj to szczerze i będzie git :D

Dla mnie nie ma problemu przyznanie, że teksty przytoczonego przeze mnie Jeffa Fostera są faktycznie nieco infantylne.
Ciekawe czy Ty potrafisz wyjść poza swój absurdalny fanatyzm i ocenić na trzeźwo charakter Boga ze ST


Wt wrz 22, 2015 12:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 24, 2014 10:39 pm
Posty: 2321
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Lecimy dalej z tekstami biblijnymi. Tym razem dobry Bóg poleca jedzenie swoich dzieci :

"Będziecie jedli ciało synów i córek waszych." Kpł 26, 29
"Będziesz zjadał owoc swego łona: ciała synów i córek" Pwt 28, 53
"Każdy pożera ciało bliźniego; odgryza na prawo, a przecież łaknie, zjada na lewo, lecz się nie nasyca." Iz 9, 19
"Twoim ciemięzcom dam na pokarm własne ich ciało, własną krwią się upiją jak moszczem." Iz 49, 26
"Sprawię, że będą jedli ciało swoich synów i córek; jeden będzie jadł ciało drugiego" Jr 19, 9
"Dlatego ojcowie będą jedli synów pośrodku ciebie, a synowie jeść będą swoich ojców" Ez 5, 10

i kilka innych " kwiatków"

Nawet jeśli gotujesz i zjadasz własne dzieci, nie oznacza to, że jesteś nieczułą matką:
"Ręce czułych kobiet gotowały swe dzieci: były dla nich pokarmem" Lm 4, 10

Jeśli z kimś się umówicie, że będziecie jeść własnych synów, pamiętajcie, by się uczciwie dzielić ze współbiesiadnikami, bo pójdą na skargę do króla:
«Ta oto kobieta powiedziała mi: "Daj twojego syna, a zjemy go dzisiaj, mojego zaś syna zjemy jutro". Ugotowałyśmy więc mojego syna i zjadłyśmy go. Dnia następnego powiedziałam do niej: "Daj twego syna, żebyśmy go zjadły", lecz ona ukryła swojego syna». 2 Krl 6, 28-29

ale oczywiście w Biblii Batlogina tych rzeczy nie ma, albo po prostu jakimś sposobem udało mu się nierozczytanie własnej księgi :D


Wt wrz 22, 2015 1:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Advaita napisał(a):
(...) 6 Przybywszy do domu, wziął nóż, i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz z kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał po wszystkich granicach izraelskich(...)
«« Sdz 19 »»

a ten fragment to niby co ma być? opisana sytuacja jaka się wydarzyła, czy ona jest gdzieś tu pochwalona i stawiana za przykład że tak mamy robić? bo nie bardzo rozumiem po co go zacytowałeś

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Wt wrz 22, 2015 3:25 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 24, 2014 10:39 pm
Posty: 2321
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Tek de Cart napisał(a):
a ten fragment to niby co ma być? opisana sytuacja jaka się wydarzyła, czy ona jest gdzieś tu pochwalona i stawiana za przykład że tak mamy robić? bo nie bardzo rozumiem po co go zacytowałeś


No właśnie, gdyby Jockey mi nie skasował opisu, to byś wiedział o co chodziło. Wiec powtórzę, w tym konkretnym fragmencie podałem jedynie przykład podobieństwa niektórych tekstów biblijnych do " poezji" i liryków zespołu Cannibal Corpse.

A jeżeli chodzi o pochwalanie, namawianie i dawanie za przykład pewnych rzeczy i czynności, to o tym pisałem wcześniej i znajdziemy te sytuacje tutaj:

"«Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu!»" Ez 9, 5-6

"Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci." Ps 137, 9

"Jeśli ktoś poślubi żonę, zbliży się do niej, a potem ją znienawidzi, zarzucając jej złe czyny (...) jeśli oskarżenie to okaże się prawdziwym, bo nie znalazły się dowody dziewictwa młodej kobiety, wyprowadzą młodą kobietę do drzwi domu ojca i kamienować ją będą mężowie tego miasta, aż umrze" Pwt 22, 13-21

teraz już jasne ?


Wt wrz 22, 2015 3:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Advaita napisał(a):
No właśnie, gdyby Jockey mi nie skasował opisu, to byś wiedział o co chodziło. Wiec powtórzę, w tym konkretnym fragmencie podałem jedynie przykład podobieństwa niektórych tekstów biblijnych do "poezji" i liryków zespołu Cannibal Corpse.

i co z tego? to że jakiś zespół ma teksty podobne do biblijnych to jakiś zarzut?

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Wt wrz 22, 2015 3:40 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 24, 2014 10:39 pm
Posty: 2321
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Tek de Cart napisał(a):
i co z tego? to że jakiś zespół ma teksty podobne do biblijnych to jakiś zarzut?


a skądże, " Kanibale' to zacna kapela, bardzo popularna w Ameryce. Tutaj musiałbyś się cofnąć kilka stron wcześniej, kiedy kolega Batlogin rozpoczął takie porównanie muzyczne w kontekście tekstów mistyka Fostera, a ja tylko postanowiłem przyłączyć się do tej zabawy :D


Wt wrz 22, 2015 3:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18254
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Polecam (zakładając, ze rzeczywiście szukasz):
http://mateusz.pl/ksiazki/js-pn/js-pn_14.htm
http://angelus.pl/index.php/pismo-swiet ... k-salij-op
A w ogóle to warto od początku, krok po kroku. Polecam http://biblia.wiara.pl/doc/423086.Czyta ... ge-Rodzaju

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt wrz 22, 2015 11:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
hmm aż dziwne ze nikt jeszcze tego nie poruszył na 8-smiu stronach wątku.. moze to zbyt oczywiste dla nas katolików?

Biblia jest księgą Bosko - ludzką, nie wierzymy jak muzułmanie że Koran spadł z nieba i każde jego słowo jest dokładnym odzwierciedleniem mysli Boga. Nie litera Pisma a jego Duch!
Cytuj:
KKK108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak "religią Księgi". Chrześcijaństwo jest religią "Słowa" Bożego: "Słowa nie spisanego, lecz Słowa Wcielonego i żywego" 78. Aby słowa Pisma świętego nie pozostawały martwą literą, trzeba, by Chrystus, wieczne Słowo Boga żywego, przez Ducha Świętego oświecił nasze umysły, abyśmy "rozumieli Pisma"(Łk 24,45).


Cytuj:
KKK109 W Piśmie świętym Bóg mówi do człowieka w sposób ludzki. Aby dobrze interpretować Pismo święte, trzeba więc zwracać uwagę na to, co autorzy ludzcy rzeczywiście zamierzali powiedzieć i co Bóg chciał nam ukazać przez ich słowa

stąd też 'czynnik ludzki' jest obecny w tekstach Pisma Świętego, Bóg przez konkretnych ludzi, z ich wiedzą, ograniczeniami, sposobem myślenia i postępowania, przekazywał swoje przesłanie, które to ludzie przekazali i zapisali.
Cytuj:
KKK110 W celu zrozumienia intencji autorów świętych trzeba uwzględnić okoliczności ich czasu i kultury, "rodzaje literackie" używane w danej epoce, a także przyjęte sposoby myślenia, mówienia i opowiadania. Inaczej bowiem ujmuje się i wyraża prawdę w różnego rodzaju tekstach historycznych, prorockich, poetyckich czy w innych rodzajach literackich


i co do samego rozumienia różnych fragmentów Pisma Świętego:

Cytuj:
Różne sensy Pisma świętego

115 Według starożytnej tradycji można wyróżnić dwa rodzaje sensu Pisma świętego: dosłowny i duchowy; sens duchowy dzieli się jeszcze na sens alegoryczny, moralny i anagogiczny. Ścisła zgodność między tymi czterema rodzajami sensu zapewnia całe jego bogactwo w żywej lekturze Pisma świętego w Kościele:

116 Sens dosłowny. Jest to sens oznaczany przez słowa Pisma świętego i odkrywany przez egzegezę, która opiera się na zasadach poprawnej interpretacji. Omnes sensus (sc. sacrae Scripturae) fundentur super unum, scilicetlitteralem - "Wszystkie rodzaje sensu Pisma świętego powinny się opierać na sensie dosłownym" 88.

117 Sens duchowy. Ze względu na jedność zamysłu Bożego nie tylko tekst Pisma świętego, lecz także rzeczywistości i wydarzenia, o których mówi, mogą być znakami1.
1.Sens alegoryczny. Możemy osiągnąć głębsze zrozumienie wydarzeń, poznając ich znaczenie w Chrystusie. Na przykład przejście przez Morze Czerwone jest znakiem zwycięstwa Chrystusa, a przez to także znakiem chrztu 89.
2. Sens moralny. Wydarzenia opowiadane w Piśmie świętym powinny prowadzić nas do prawego postępowania. Zostały zapisane "ku pouczeniu nas" (1 Kor 10, 11) 90.
3. Sens anagogiczny. Możemy widzieć pewne rzeczywistości i wydarzenia w ich znaczeniu wiecznym; prowadzą nas (gr. anagoge) do naszej Ojczyzny. W ten sposób Kościół na ziemi jest znakiem Jeruzalem niebieskiego 91.

118 Średniowieczny dwuwiersz streszcza znaczenie czterech sensów:

Littera gesta docet, quid credas allegoria,
Moralis quid agas, guo tendas anagogia.
Sens dosłowny poucza o wydarzeniach, alegoria o tym, w co należy wierzyć,
sens moralny mówi, co należy czynić, anagogia - do czego dążyć
.

119 "Zadaniem egzegetów jest pracować według tych zasad nad głębszym zrozumieniem i wyjaśnieniem sensu Pisma świętego, aby dzięki badaniu przygotowawczemu sąd Kościoła nabywał dojrzałości. Albowiem wszystko to, co dotyczy sposobu interpretowania Pisma świętego, podlega ostatecznie sądowi Kościoła, który ma od Boga polecenie i posłannictwo strzeżenia i wyjaśniania słowa Bożego" 92.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Śr wrz 23, 2015 4:30 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 24, 2014 10:39 pm
Posty: 2321
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
No wreszcie jakiś mądry post :) dzięki- Tek de cart

Oki, dla mnie w Biblli jest jedynie i tylko czynnik ludzki :)

wiec dzielimy to na wydarzenia, alegorie, sens moralny i anagogię- super

Bóg zabija niemowlaki.. do czego to dopasujemy ? do suchego wydarzenia ?
a Bóg mówiący o miłowaniu bliźniego do anagogii ?

możesz to tak oddzielić ? Ksiądz też jak przykładowo gwałci ministrantów to jest to wydarzenie, a jak mówi o miłości to jest to anagogia ? :D


Śr wrz 23, 2015 4:49 pm
Zobacz profil
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Ja tylko chciałbym dodać, że przepraszam, że w swej gorliwości przekroczyłem granice, które stawia mi mój "dobry Bóg". Pomodlę się za Ciebie, Adavaita, byś obok surowej sprawiedliwości Ojca dostrzegł również Jego serce.

Ignor jednak pozostaje w mocy.


Śr wrz 23, 2015 7:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 24, 2014 10:39 pm
Posty: 2321
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Batlogin napisał(a):
Ja tylko chciałbym dodać, że przepraszam, że w swej gorliwości przekroczyłem granice, które stawia mi mój "dobry Bóg". Pomodlę się za Ciebie, Adavaita, byś obok surowej sprawiedliwości Ojca dostrzegł również Jego serce.

Ignor jednak pozostaje w mocy.


LOL- a ja myślałem, że granice powinna nam stawiać nasza własna inteligencja i empatia. Mimo wszystko mam nadzieje, że sam zrozumiałeś swoje zachowanie i naganne teksty i nie potrzebowałeś do tego żadnego Boga.

ja nie widzę żadnej surowości, tylko szeroko otwarte serce.. nie kupuję bowiem prymitywnych i obrażających Boga opisów starotestamentowych " mędrców". Ich wyobrażenie Boga było bowiem tylko odzwierciedleniem ich własnego stanu umysłu, a z Bogiem nie miało i nie ma nic wspólnego


Śr wrz 23, 2015 8:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18254
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
@Advaita, wykorzystujesz otwartość i dobrą wolę swoich adwersarzy (Teka i Batlogina) do dość prymitywnych gierek. Nieładnie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr wrz 23, 2015 9:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 24, 2014 10:39 pm
Posty: 2321
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Barney napisał(a):
@Advaita, wykorzystujesz otwartość i dobrą wolę swoich adwersarzy (Teka i Batlogina) do dość prymitywnych gierek. Nieładnie.


Barney

Chwila- o czym Ty piszesz ?
Batlogin tylko właściwie puszył się i kreował coraz to nowsze obraźliwe określenia ( swoja drogą ciekawe czemu nie dostał warna). Jego gra była prymitywna bo oparta jedynie na wycieczkach ad personam bez merytorycznych argumentów. nie odebrałem szczerze jego przeprosin. Bowiem wyglądało na to, ze jego jedyna motywacja była odgórne prawo jego Boga, nie zaś własne przemyślenia i wgląd.

Tymczasem Tek fajnie napisał, podał interesujące argumenty ( mimo, ze to była znowu wklejanka) Co mnie tutaj uderzyło jednak- to pewne rozmydlanie tematu, bez konkretnego statementu. zapytałem więc, czy zabijanie przez Boga niemowląt jest tylko suchym wydarzeniem, którego nie możemy przypisywać Stwórcy ? Czyli mamy takie cherry- picking, wybieramy tylko dobre strony Boga jako wzór do naśladowania a te złe kontestujemy krótko- " takie były wtedy czasy, nie znasz historii, nie znasz biblistyki.." ( patrz - Batlogin)
czemu więc nie mam się odnosić ironicznie do tego typu absurdalnych pseudo- argumentów ?


Śr wrz 23, 2015 10:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Advaita ,ze mną jest tak ,że raz mam internet ,a raz go nie mam i to na bardzo długo.Nie jestem też osobą wszystko wiedzącą i jak każdy mam spore luki w wiedzy.Zawsze się cieszę ,gdy ktoś mądrzejszy ,je wypełnia.
Mam na mysli mądre książki.

Sądzę też,że tego Ci właśnie brakuje.Nie tylko tej wiedzy o Biblii ,bo bazujesz wyłącznie na tym czego w Niej nie rozumiesz ,ale brakuje Ci właśnie tego trzeźwego podejścia i dystansu do samego siebie.

Mnie tego własnie nauczyło Bóg w Piśmie Świętym.Myśleć o sobie jak o ograniczonym ,omylnym ,bardzo czesto głupim, tylko człowieku.Gdym myslał o sobie inaczej ,dajmy na to odwrotnie ,czy wówczas potrzebował bym coś jeszcze wiedzieć ? Stąd też bardzo czesto tu na forum goszczą użytkownicy ,którzy przychodzą z niczym i odchodzą z niczym.O tym komu Bóg daje łaskę swojego poznania a komu nie ,jest też napisane w Piśmie.

Ale spójrzmy może na ten ciekawy fragment.Chociaż uważam ,że autor nieco poomacku formułuje prawdy o tej drugiej stronie człowieka ,to jednak możemy zbudować na tym pewną myśl.

Advaita napisał(a):

Weźmy np tekst mistyka Nisargadaty Maharaja:


To nie Twoja prawdziwa istota jest niespokojna, ale jej odbicie w umyśle, ponieważ umysł jest niespokojny. Podobne to jest do odbicia księżyca w wodzie poruszanej podmuchem wiatru. Wiatr pożądań porusza umysł, a wydaje się, że to twoje „ja”, które jest tylko odbiciem jaźni w umyśle, ulega zmianom. Wszystkie te wyobrażenia o ruchu, o niepokoju, o przyjemności i przykrości znajdują się w umyśle. Jaźń jest poza umysłem, świadoma, ale niezaangażowana.



Czytałem dalej sposób w jaki wyrażasz swoje poglądy i przemyślenia z innymi forumowiczami.Daleki jest on od tego ideału ,który tu powyżej jest zawarty.Zamiast pokoju ,wylało się dużo ,dalikatnie mówiąc - napięcia.Pomyślałem sobie ,"skoro nie posłuchał autorytetów które zna ,jakże może posłuchać mnie ?" I to było pierwsze pytanie ,które mi się nasunęło.

Istotnie bowiem może być i tak ,że nawet jeśli komuś tutaj na forum uda się przybliżyć rzeczywisty obraz Boga ,albo lepiej - spodoba się samemu Bogu przemówić do Ciebie poprzez człowieka ,to przez te wszystkie wzburzenia wewnętrzne i tak ten obraz pozostanie niewyraźny i niezrozumiały.Wrzuć tutaj w swoje wnętrze odrobinę gniewu ,irytacji ,albo jakiegoś innego wzburzenia ,złości itd. i opisz to ,jaki obraz wyłoni się w Twoim wnętrzu? http://www.portel.pl/fotki/duze/r101/z7043.jpg
Czy będzie on rzeczywisty?

O tym skąd te wszystkie złe rzeczy się w nas biorą ,pisałem na samym początku.Mam nadzieję że nie zrobiłem tego nazbyt delikatnie pozostawiając dużo w domyśle.


Co do meritum,to postaram się odpisać w najbliższym czasie.Może jeszcze dziś .Tego nie da się chlapnąć jednym zdaniem.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Cz wrz 24, 2015 8:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Zacznijmy może od tego ,w jaki sposób powinniśmy patrzeć na Boga poprzez pryzmat opisującej Go Biblii?Jest to o tyle ważne ,gdyż dzięki temu można zrozumieć całą Biblię. Trzeba jednak odejść nieco od naszych dotychczasowych stereotypów ,w których przyzwyczailiśmy się czytać i rozumieć książki. Biblię ,chociaż są w niej zawarte chronologicznie następujące po sobie wydarzenia ,powinno się czytać od momentu przyjścia na świat Jezusa.Jego to bowiem przepowiadali i oczekiwali wszyscy prorocy ST ,a następnie głosili wszyscy apostołowie ,aż do dzisiaj.Jezus stoi więc w samym centrum Biblii.Kim jest więc Jezus ?

Wierzymy ,że był Synem Boga.Jego obrazem.I tyle nam tutaj na razie wystarczy.

Jeśli dobrze prześledzimy nasze forum ,nieustannie napotykamy na ludzi żywiących pod adresem Boga ,nieustanne pretensje.Co ciekawe ,każdy z nich ma jakiś bardzo ważny i uzasadniony merytorycznie powód.Co to za Bóg ,który pozwala na narodzenie się dzieci z białaczką ? Czemu ten wasz miłujący Bóg ,nie powstrzymał gwałciciela ? Czemu nie złapał Ewy za rękę ? Zazwyczaj w internecie ,towarzyszą temu przekleństwa w Jego kierunku.Brzmi znajomo ?

Obok tego powyższego ,świat grzeszy nieustannie tym wszystkim ,co sprzeciwia się ustalonemu przez Niego porządkowi.Wszystkie nasze przekleństwa ,zdrady ,kłamstwa ,nierząd ,kłótnie ...itd. ,wszystko to każdego dnia dzieje się na świecie,a początek bierze w sercu człowieka. Zamiast zapomnieć o takim świecie nie wartym funta kłaków ,Bóg nieustannie przy nim trwa pozwalając nam odczuć Swoją obecność.

Jaki więc jest Bóg?
http://cdn22.se.smcloud.net/t/photos/21 ... rystus.jpg

Fakt ,że pozwala nam nadal istnieć pomimo naszego zła,zmusza nas do refleksji ,że Bóg nas nieustannie kocha.Jako ,że Bóg jest duchem ,zdolnym przenikać czas i materię ,Jego miłość nie zawiera się tylko i wyłącznie do tu i teraz ,ale do zawsze.To jest bardzo ważne stwierdzenie. Zawsze ,to znaczy także wówczas gdy ludzkość w swojej pierwotnej historii ,zredukowała swoje instynkty tylko do jednego - do instynktu przetrwania.Stąd też ,cytujesz fragmenty ze Starego Testamentu ,w których człowiek dopuszcza się wielkich nieprawości i barbarzyństwa ,a Bóg wydaje się temu wtórować.Jak to pogodzić z tym samym obrazem Boga - Jezusem ,który uczy przebaczać ,miłować nieprzyjaciół i nie bronić swego?

Cofnijmy się nieco wstecz od czasów Jezusa.W 1Ksiedze Samuela lud zaczął domagać się ustanowienia króla.Bóg początkowo się temu sprzeciwia ,ustami proroka przestrzega przed tym wyborem ,a lud jest w swym żądaniu uparty.Bóg więc zgadza się ,daje im króla o którego proszą.Pomimo złej i głupiej decyzji ludu przed którą ich Pan przestrzegał ,Bóg wyprowadza z niej Dawida ,a ostatecznie z linii królewskiej Jezusa.

Czego to dowodzi ? Podobnie jak na początku wyłonił się nam obraz Boga ukrzyżowanego przez ludzi ,podobnie i teraz można dostrzec inną cechę Boską.Jozef Razinger ,nazwał ją "elastycznością".To jest Bóg ,który chociaż nie popiera wyborów ludzkich ,przestrzega przed nimi ,to jednak szanując nadaną wolność człowiekowi ,ustępuje ,aż wyprowadza z nich dobro.To jest bardzo ważne poznanie ,bo pomaga nam zrozumieć cały naszą dalszą historię.

I znowu cofnijmy się wstecz ,do czasów jednego z praojców.Dokładnie to do czasów ojca Noego.Pamiętajmy są to dawne czasy ,kiedy na świecie moralnie praktykowana była tylko jedna forma opierania się złu.Księga Rodzaju - "Lamek powiedział do swych żon, Ady i Silli: Słuchajcie, co wam powiem, żony Lameka. Nastawcie ucha na moje słowa: Zabiłem człowieka dorosłego za to ,że mnie zranił,młodzieńca - jeśli mi zrobi siniec! Jeżeli Kain miał być pomszczony siedmiokrotnie, to Lamek siedemdziesiąt siedem razy!" (Gen 4 23). Ta okrutna zasada była stosowana przez wieki ,kiedy to plemiona kierujące się tym prawem ,wytyczały wzajemne granice dopuszczając się wzajemnych okropności.Jak ją zrozumieć ? Bardzo łatwo.Jest ona do dziś dnia dosyć szeroko stosowana przez wielu z nas.Myślę że każdy z nas przypomni sobie sytuacje , w których chętnie sam robił z niej użytek.Gdy ktoś nas krzywdzi ,obraża,zabiera to co nasze o ile tylko możemy ,opieramy się złu. Żądamy zwrotu tego co nasze ,ale nie tylko.Czekamy na moment kiedy naszemu krzywdzicielowi powinie się noga.Odpłacamy mu się tą samą monetą i dajemy jeszcze coś na dokładkę ,żeby się nauczył ,żeby sobie popamiętał ,.Żeby na przyszłość wiedział ,że nie można nas "tykać".

Ale gdzie był wówczas Bóg ? Bóg ,tak jak i dziś ,był ciągle przy człowieku prowadząc go dalej.To jest Bóg ,który kocha człowieka i ratuje z pułapki w którą sam człowiek siebie wpędził.Pamiętajmy też o tym ,że interesująca nas rzeczywistość to nasze wnętrze.

Pismo Święte Starego Testamentu jest już dużym krokiem na przód ,gdy łagodzi tę zasadę mówiąc:"Oko za oko ,ząb za ząb ,rana za ranę ,siniec za siniec".Za jedno oko wystarczy jedno oko.Za jeden ząb ,wystarczy wybić przeciwnikowi ,jeden ząb a nie dziesięc jak tego pragną Lamek ,żyjący w każdym z nas.

Ta złagodzona forma odpłaty ,za doznaną krzywdę też jednak należy jeszcze do sposobu przeciwstawiania się złu ,szeroko praktykowanych na świecie ,ale dalekich od chrześcijaństwa.W Starym Testamencie,była ona ustępstwem Boga ,który wiedział że do czegoś więcej ,człowiek bez Chrystusa nie jest zdolny.Piszę o tym raz jeszcze, używając pieczołowicie tych fragmentów ,bo tak właśnie wygląda prawda o historii ludzkości.Człowiek bez Chrystusa nie jest zdolny do przełamywania naszych wewnętrznych barier.Czy może jest?

Pozostał jeszcze Jezusowy sposób zwalczania zła. Jest zupełnie inny od poprzednich.Określa go właśnie paradoksalne powiedzenie "nie sprzeciwiajcie się złemu".Tzn. gdy spada na Ciebie krzywda,gdy deptane są Twoje prawa ,nie broń swego szczęścia odpowiadając gwałtem na gwałt,przemocą na przemoc ,złem na zło.Ale raczej umieraj sobie, pozwól się krzyżować tak jak Jezus ,nie bronił swojego świętego prawa do życia ,ale dał się ukrzyżować.Aż do tego stopnia ,posuń swoją miłość do nieprzyjaciół.

Czytałem Twoje wpisy na forum.Ktoś kiedyś bardzo mądrze powiedział.Przeczytałem wszystkie książki ,poznałem wszystkie ideologie ,religie i filozofie świata.Wszystko jest bardzo mądre ,tylko skąd czerpać siły na ich realizacje ?

"Etyka" Jezusowa nie jest przykrojona na miarę naszej ludzkiej mentalności ,ani na miarę naszych ludzkich sił.Ona zakłada zaistnienie w człowieku pewnej bardzo wielkiej przemiany.Żeby móc nie opierać się złu ,nalezy najpierw ,jeszcze raz się urodzić.Urodzić z Ducha Świętego.Trzeba jeszcze raz ,być stworzonym przez Boga.Trzeba naprawdę zmartwychwstać z Jezusem ,do zupełnie nowego życia.


Kończąc przewińmy raz jeszcze czas ,do czasów po Jezusie.Nauka Jezusa znalazła przecież wielu naśladowców.Osobiście bardzo często na forum nawiązuje do św. Franciszka.Piszę o nim ,bo wielu nazywało go alter Christus ,czyli ten któremu udało się najpełniej naśladować Chrystusa. Jest taka scena o nim ,w której Franciszek myje trędowatego ,przy czym z miłością go najpierw obejmuje.Proszę sobie wyobrazić trąd,zwłaszcza tamtych średniowiecznych czasów.Żywe ,zgniłe śmierdzące ,części ciała ,miejscami widoczne już gołe kości.Obrzydliwe i odrażające.Dodatkowo choroba bardzo zaraźliwa ,a Franciszek obmywa trędowatego.

Ten trąd ,to od zawsze były nasze grzechy ,które Bóg obmywa i leczy.Nigdy też nas nie opuścił pomimo naszego wewnętrznej zgnilizny.

Pora już późna i jestem juz zmęczony.Mam jednak nadzieję że w miarę przejrzyście się czytało.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Cz wrz 24, 2015 11:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL