Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 4:32 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr kwi 08, 2015 2:16 pm
Posty: 8
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Stary Testament - Brak słów
Nigdy nie przeczytałam Biblii w całości. Można powiedzieć że pobieżnie Nowy testament , ale Starego nie tknęłam w objętości większej niż kilka stron. Postanowiłam naprawić ten błąd ( ? ) i ( jako że mamy tydzień biblijny) przeczytać Biblię " od dechy do dechy", czyli calutką. I teraz szczerze tego żałuję. Jestem w szoku, to co odkrył Stary Testament jest obrazem barbarzyństwa, braku poszanowania dla drugiego człowieka i to przez ludzi których wybrał Bóg i z którymi regularnie i bez ogródek się porozumiewał. Wyłania się tam obraz Boga który każe zabijać, kraść, separować chorych ( których przecież sam obdarzył chorobą ), masowo zabijać niewinne zwierzęta i składać je w ofierze by czuć " przyjemną woń"( serio? ), nakłada naprawdę absurdalne prawa jak zabicie zwierzęcia które ubodło człowieka ( nie mówiąc już o kamienowaniu ludzi oraz zasadzie oko za oko ). Do tej pory znałam Boga miłościwego,litościwego, przepełnionego miłością, dobrego, który nie pogardza nikim, a teraz poznałam coś zupełnie innego, coś czego zupełnie poznać nie chciałam. Jestem przerażona i wiem że wielu ludzi którzy zaczęli czytać ST miało tak samo. Czy ktoś jest w stanie to wytłumaczyć? Jakkolwiek ? Tylko błagam nie piszcie mi że " potrzeba zrozumienia i nie da się wszystkiego ogarnąć rozumem " bo jak widzę cytat z ks. Wyjścia gdy Bóg mówi " zabierzcie od nich złoto - tak oto złupicie Egipcjan" albo " trędowaty ma być w odosobnieniu od ludzi" to mi się "flaki" żywcem przekręcają ze złości i zdziwienia. Przede wszystkim chciałabym uzyskać odpowiedzi na pytania : 1 - dlaczego Bóg każe zabijać 2- dlaczego Bóg każe kraść 3- dlaczego Bóg każe okaleczać 4 - dlaczego Bóg każe ludzi chorych których sam uczynił chorymi 5 - dlaczego Bóg w swojej świętej księdze ukazuje nam barbarzyńców lub morderców nie mających poszanowania dla młodszych i kobiet ( Abraham, Mojżesz, Jakub i większość ich potomków oraz ojców i praojców) 6- dlaczego Bóg miewa " humory" i raz chce zgładzić ludzi ale po namowie Mojżesza tego nie robi 7 - dlaczego Bóg zsyła potop by zabić wszystko i wszystkich ( oprócz Noego i jego małego zoo) i czemu jest na ludzi zły ( przecież jak stwarzał ziemie wiedział że ja zatopi) 8 - dlaczego Bóg daje Izraelitom tryliard różnych praw i po co ( nie gól brody po boku bo jak nie to jesteś nieczysty, jak dotkniesz martwej myszy- jesteś nieczysty, kobieta z okresem - nieczysta, dotknięcie kobiety z okresem - nieczystość, kobieta urodziła - nie dość że się namęczyła to jeszcze za to musi złożyć ofiarę bo nieczysta). Takich przykładów i pytań w mojej głowie jest tyle że brakło by mi limitu słów na pytania. Może ktoś zna artykuły/ książki/ publikacje na ten temat lub wykłady/ odpowiedzi COKOLWIEK co mogło by chociaż w minimalnym stopniu rozjaśnić ST ?


Pn kwi 20, 2015 8:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Stary Testament - Brak słów
Kiedyś, jeszcze niedawno, zdaje się do Soboru Watykańskiego II, Kościół w swej mądrości zakazywał osobom świeckim czytania Biblii.
Ja też żałuję że przeczytałem Stary Testament, bo takiego Boga jak tam przedstawiono, to nie aprobuję.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn kwi 20, 2015 9:19 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt gru 30, 2014 12:34 am
Posty: 65
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Stary Testament - Brak słów
O czym wy gadacie ? Stary Testament zawierał doskonałe prawo, idealnej wojny, idealnych kar itd. Bóg nie kazał kraść, karał za kradzież, odizolowanie chorych było bardzo ważne, jeśli jeden chory będzie obok 1000 te 1000 będzie chore. Składanie ofiar ze zwierząt było czymś normalnym, było to częścią kultury. Jednak Bóg nie chciał tego bo lubił palone zwierzęta, pokazał to Kainowe i Ablowi, gdy nie przyjął ofiary bo jeden z braci grzeszył. Jeśli zwierzę zabije człowieka usypia się je, jak teraz. Tylko że wtedy i właściciel jeśli wiedział że jest agresywne również dostawał karę śmierci a nie jak teraz.

1 - dlaczego Bóg każe zabijać - Karze walczyć z poganami, a dlaczego ? Bo byli niczym dzisiejsze ISIS. Księga Mądrości

2 I nie dość, że zbłądzili co do poznania Boga,
ale ponadto żyjąc w wielkim zamęcie niewiedzy,
to tak wielkie zło nazywają pokojem.
23 Bo gdy odprawiają dzieciobójcze obrzędy
czy tajemne misteria

albo szaleńcze pochody z dziwnymi śpiewami -
24 nie zachowują w czystości ni życia, ni małżeństw,
lecz jeden drugiego podstępnie zabija

lub cudzołóstwem zadręcza.
25 Wszędzie się wmieszały krew i morderstwo,
kradzież i podstęp,

zniszczenie, zdrada, gwałt, krzywoprzysięstwo,
26 ucisk dobrych, niepamięć dobrodziejstw,
znieprawienie dusz, grzechy przeciwne naturze,
rozprzężenie w małżeństwach, cudzołóstwo i bezwstyd.

27 Kult bożków, niegodnych nazwania -
to początek, przyczyna i kres wszelkiego zła.

2- dlaczego Bóg każe kraść - Nie pozwala, jest za to system kar, jednak łupy wojenne to co innego.

3- dlaczego Bóg każe okaleczać - Okaleczać ? Kogo ?

4 - dlaczego Bóg każe ludzi chorych których sam uczynił chorymi - Nie każe, odizolowuje ich, by innych nie zarazili.

5 5 - dlaczego Bóg w swojej świętej księdze ukazuje nam barbarzyńców lub morderców nie mających poszanowania dla młodszych i kobiet ( Abraham, Mojżesz, Jakub i większość ich potomków oraz ojców i praojców) - Abraham po za tym że miał dzieci z niewolnicą to nic nie przeskrobał, Mojżesz karał na śmierć czcicieli bożków - o nich na górze - Ale karał często królów za grzechy.

6- dlaczego Bóg miewa " humory" i raz chce zgładzić ludzi ale po namowie Mojżesza tego nie robi - A nie Noego ? Bóg zawsze powtarza że kara jest tylko dla niesprawiedliwych .

7 - dlaczego Bóg zsyła potop by zabić wszystko i wszystkich ( oprócz Noego i jego małego zoo) i czemu jest na ludzi zły ( przecież jak stwarzał ziemie wiedział że ja zatopi)

8 Bo ludzie byli źli, tak bardzo że Bóg żałował że ich stworzy, dostali to na co zasłużyli, mieli wolną wolę i umarli przez grzech.

9 ) 8 - dlaczego Bóg daje Izraelitom tryliard różnych praw i po co ( nie gól brody po boku bo jak nie to jesteś nieczysty, jak dotkniesz martwej myszy- jesteś nieczysty, kobieta z okresem - nieczysta, dotknięcie kobiety z okresem - nieczystość, kobieta urodziła - nie dość że się namęczyła to jeszcze za to musi złożyć ofiarę bo nieczysta). - Dawaj cytaty, tak czy owak wszystko jest z prostego powodu, zachowanie tradycji. Jezus zniósł zakaz spożywanie niektórych pokarmów, a dlaczego były wcześniej ? Bo to ich definiowało, różniło, to była tradycja która pomagała im nie połączyć się z poganami ( co i tak czasem robili)

Takich przykładów i pytań w mojej głowie jest tyle że brakło by mi limitu słów na pytania. Może ktoś zna artykuły/ książki/ publikacje na ten temat lub wykłady/ odpowiedzi COKOLWIEK co mogło by chociaż w minimalnym stopniu rozjaśnić ST ?

Nie ma nic do rozumienia, Prawo Księgi Wyjścia jest lepsze od naszego i to w wielu punktach. Problem jest taki że żyjemy w cywilizacji c@ot i takie rzeczy nas bulwersują. Jeżeli dzisiaj są ludzie którzy płaczą za mordercą bo dostanie karę śmierci, to nigdy nie zrozumieją ST.


Pn kwi 20, 2015 10:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Stary Testament - Brak słów
Mi bliżej jest do herezji Marcjona który odrzucał Stary Testament, szkoda że Kościół nie poszedł tą drogą

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn kwi 20, 2015 10:30 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr kwi 08, 2015 2:16 pm
Posty: 8
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Stary Testament - Brak słów
Przykro mi , serek 2731, ale nie mogę się zgodzić. Nie ma czegoś takiego jak idealna wojna - nigdy nie powinno być czegoś takiego jak wojna, nie ma czegoś takiego jak idealne kary - wyłupanie komuś oka, pozbawienie go życia ,a co z nastawieniem drugiego policzka, co z wybaczaniem swoim oprawcom, najgorszym bydlakom tak jak to zrobił Jezus ? Odseparowanie chorych ? Matka Teresa nie musiała się od nich izolować, chciała przy nich być by nie czuli się odrzuceni mimo tak wielkiej krzywdy jaka ich spotkała, czemu więc izolować takich ludzi, skazywać ich na wygnanie - czemu chociażby nie mogą być wygnani razem z jakimś świętobliwym kapłanem żydowskim, by nie czuli się samotni, czemu są pokrzywdzeni podwójnie ?

1 - każe walczyć z poganami ? Niewinne dzieci Egipcjan to poganie? Innowiercy to poganie tylko dlatego że urodzili sie w rodzinie wyznającej cos innego zamiast Boga ? Co innego mieli wyznawać skoro nic innego nie znali? Czy przez to zasługiwali na śmierć, czy ktokolwiek ( przytaczasz tu karę śmierci ) zasługuje na śmierć ? Przecież jest przykazanie NIE ZABIJAJ bez małych druczków i bez żadnych " ale".

2- łupy wojenne to co innego niż kradzież ? Jeżeli zabieramy komuś to co nie jest nasze to jest to kradzież, bez względu na to czy jest to stan wojny, pokoju czy " inwazji ufo". Poza tym Bóg kazał okraść Egipcjan podstępem, i nie było to w czasie żadnej wojny.

3- Owszem okaleczać - oko za oko itd. oczywiście za niewolników niższa kara ;/ Czy w oczach Boga powinien być podział na wolnych i niewolników?

5- tak, w przypadku Abrahama rzeczywiście nie przeskrobał " nic poważnego " ale żona mówiąca do męża żeby wziął sobie ( jak rzecz) niewolnice by mieć z nią dziecko bo ona nie może jest stanem patologicznym, tak tak, wiem że mowa o prymitywnych ludach, ale czytając to zastanawiałam się czy ci ludzie potrafili kochać? Czy faktycznie wzięcie sobie niewolnicy by mieć z nią dziecko, uprawianie z nią seksu było dla nich " pikusiem" ?

9 - PO CO były te prawa, czy szata z 2 rodzajów włókiem jest rzeczywiście czymś o ogromnym znaczeniu ? Czy golenie brody pod odpowiednim kątem jest aż tak ważne ? Więcej miejsca w tym prawie zajmują rzeczy absurdalne, niz takie majace na celu zrobic z tych ludzi -ludzi " cywilizowanych".


Pn kwi 20, 2015 10:53 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr kwi 08, 2015 2:16 pm
Posty: 8
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Stary Testament - Brak słów
Ok, słuchajcie, dzięki za Wasze zainteresowanie tematem i odpowiedzi, dostałam wiadomość która zdecydowanie uświadomiła mi parę rzeczy, z lekka potrząsnęła tymi moimi całymi wątpliwościami i będę musiała sobie to przetrawić na spokojnie - patrząc już trochę inaczej. Dzięki Ci wielkie, człowieku z PW, jako że jestem " technologicznym barbarzyńcą" i świeżakiem na tym forum ( wgl na jakimkolwiek forum) nie potrafię Ci odpowiedzieć na PW więc piszę tu. Jeszcze raz wielkie dzięki. Zabiorę się za czytanie od nowa ( nie jestem nastolatką ;) , moje buntownicze reakcje są efektem tego że jestem w wierze ( takiej prawdziwej) od niedawna, i do tej pory wszystko wydawało mi się sielanką, aż tu nagle bum - ST ). Jeszcze raz WIELKIE Ci dzięki.

Słuchajcie, da sie jakoś zamknąć temat ? ;)


Pn kwi 20, 2015 11:34 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N maja 23, 2010 8:57 pm
Posty: 216
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie odnaleźć możemy wiele fragmentów, które można ująć słowem "kontrowersyjne". Zapraszam do dyskusji na ten temat oraz próby wyjaśniania znaczeń tych fragmentów przez osoby wierzące jak i niewierzące. Byłoby miło, gdyby na ten temat wypowiedziały się także osoby duchowne.

Zacznę ja. Przytoczę więc cytat z 1 Listu do Koryntian:

1 Kor 14, 33-35
"33 Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju. Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, 34 6 kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo6 nakazuje. 35 A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu. "

Mamy tutaj do czynienia z ewidentnym zakazem przemówień kobiet na tzw. "zgromadzeniach świętych". Czy wobec tego możemy mówić o równości kobiet i mężczyzn?

Istnieje także przypis "Dwuwiersz ten winien być interpretowany w duchu ówczesnej epoki. ". Czy wobec tego zakaz przemówień kobiet na zgromadzeniach świętych jest już nieaktualny?


Cz wrz 10, 2015 1:03 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Podstaw pod "zgromadzenie świętych" np. zgromadzenie biskupów (czyli sobór). Również na soborze kobiety nie mają prawa się wypowiadać. Ba, w Kościele kobiety nie mają i nigdy nie miały prawa czytać Ewangelii ani wygłosić kazania. Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Równość kobiet i mężczyzn nie dotyczy równego prawa do wypowiedzi. Kobieta nie jest przez to gorsza od mężczyzny. Ma po prostu inne zadania w Kościele.

Natomiast ciekawy przykład publicznej wypowiedzi kobiety stanowi chociażby historia Judyty w Starym Testamencie:

Usłyszała też Judyta o słowach, jakie wygłosił do nich Ozjasz, przysięgając im, że po pięciu dniach wyda miasto Asyryjczykom.
10 I posłała swoją niewolnicę, zarządzającą wszystkimi jej dobrami, i poprosiła Chabrisa i Charmisa, starszych w jej mieście. 11 I przyszli do niej, a ona im rzekła: «Posłuchajcie mnie, naczelnicy mieszkańców Betulii! Niesłuszna jest wasza mowa, którą dziś wygłosiliście do narodu, i złożyliście przysięgę, którą wypowiedzieliście [jako warunek] między Bogiem a wami, i oświadczyliście, że wydacie miasto w ręce waszych wrogów, jeżeli w tych dniach Pan nie przyjdzie wam z pomocą. 12 Kim wy właściwie jesteście, żeście wystawiali na próbę w dniu dzisiejszym Boga i postawili siebie ponad Boga między synami ludzkimi? 13 Wy teraz doświadczacie Wszechmogącego Pana i dlatego nigdy nic nie zrozumiecie. 14 Nie zbadacie głębokości serca ludzkiego ani nie przenikniecie myśli jego rozumu; jak więc wybadacie Boga, który wszystko to stworzył, jak poznacie Jego myśli i pojmiecie Jego zamiary? Przenigdy, bracia, nie drażnijcie Pana Boga naszego! 15 Gdyby nawet nie zechciał nam pomóc w tych pięciu dniach, to ma On moc obronić nas w tych dniach, w których zechce, albo zgubić nas na oczach naszych wrogów. 16 Wy zaś nie wymuszajcie zarządzeń od Pana Boga naszego, ponieważ nie można uzyskać nic od Boga pogróżkami jak od człowieka ani Nim rozporządzić jak synem ludzkim. 17 Oczekując od Niego wybawienia, wzywajmy pomocy dla nas od Niego, a On wysłucha naszego głosu, jeżeli Mu się spodoba2. 18 Przecież nie było za dni naszych ani też nie ma obecnie żadnego pokolenia ani rodu, ani osiedla, ani miasta między nami, które by oddawało pokłon bogom ręką ludzką uczynionym, tak jak to bywało w dawnych czasach, 19 z którego to powodu wydano przodków naszych pod miecz i na łup, i przed naszymi wrogami ulegli wielkiej klęsce. 20 Lecz my nie znamy innego Boga oprócz Niego. Dlatego spodziewamy się, że On nie wzgardzi nami ani nikim z naszego narodu3. 21 A jeśli nas zwyciężą, to wtedy zwyciężą także całą Judeę i spustoszą świątynię naszą. Za jej zbezczeszczenie [Bóg] jako zapłaty zażąda naszej krwi. 22 A odpowiedzialność za zagładę naszych braci, za ujarzmienie kraju i spustoszenie naszego dziedzictwa Bóg zrzuci na nasze głowy wśród pogan. A jeżeli my się staniemy ich niewolnikami, to będziemy zgorszeniem i hańbą dla tych, którzy nas zdobędą. 23 Ponieważ niewola nasza nie przyniesie nam zaszczytu, lecz Pan Bóg nasz sprawi, że będzie dla nas hańbą. 24 A teraz, bracia, pokażmy naszym braciom, że od nas zależy ich życie i wszystko, co święte, świątynia i ołtarz opierają się na nas. 25 Za to wszystko będziemy dziękować Panu Bogu naszemu, który doświadcza nas, tak jak i naszych przodków. 26 Przypomnijcie sobie to wszystko, co On uczynił z Abrahamem, i jak doświadczył Izaaka, i co spotkało Jakuba w Mezopotamii Syryjskiej4, pasącego trzody Labana, brata jego matki. 27 Albowiem jak niegdyś doświadczył ich w ogniu, próbując ich serc, tak i teraz nas nie ukarał, lecz chłoszcze Pan tych, którzy zbliżają się do Niego, aby się opamiętali».


Judyta nie zostaje skarcona za wypowiedź, ale wręcz przeciwnie - pochwalona:

28 A Ozjasz odpowiedział jej: «Wszystko, coś powiedziała, wygłosiłaś ze szlachetnego serca, i nie ma nikogo, kto by sprzeciwił się twoim słowom, 29 ponieważ nie od dziś jawna jest twoja mądrość, lecz od początku dni twoich cały naród poznał twoją roztropność, jak również i to, że trafny jest zamiar twego serca.


Cz wrz 10, 2015 8:56 am
Zobacz profil
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Silniejszy a takim jest normalnie mężczyzna wobec kobiety, ustala granice swoich możliwości, jest to maksymalizacja dokonań w związku mężczyzny z kobietą.

Jeśli tę granicę ustalała by kobieta, była by ona mniej okazała, były by to mniejsze dokonania.
Każdy kto projektuje ustala według siebie.
Widocznie uznano że kobiety nie wykorzystują dobrze możliwości mężczyzn.

No i jest druga strona medalu, mężczyźni są podatni na wdzięki kobiet, co jest bezcenne w przedłużaniu potomstwa i łagodzeniu obyczajów w wielu przypadkach i niczym więcej.

W ustalaniu strategii przemówienie kobiety jest, chciał czy nie dla wielu mężczyzn powodem do rozproszeń, więc nic twórczego nie wnoszących w debatach.
By tego uniknąć, w podany sposób odsunięto kobiety od debat.

Oczywiście że nie ma w tym równowagi w sensie sztuka za sztukę osoby. Lecz jest inna równowaga, którą widać w tym że jest równowaga co do możliwości.

I w tym należy upatrywać równości, że zależnie od predyspozycji każdy wykazuje się swoimi możliwościami, nie przeciążając się niczym, oraz wykorzystując do końca swe możliwości.
Oraz unika się tak nieporozumień.

Myślę że zrozumiale wyjaśniłem,konieczność takich jak to ustaleń w piśmie.
Oczywistym wtedy językiem było przyrównanie do zasad Bożych.

1 Kor 14, 33-35
"33 Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju.


Cz wrz 10, 2015 9:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Solny napisał(a):
...

Judyta nie zostaje skarcona za wypowiedź, ale wręcz przeciwnie - pochwalona:

28 A Ozjasz odpowiedział jej: «Wszystko, coś powiedziała, wygłosiłaś ze szlachetnego serca, i nie ma nikogo, kto by sprzeciwił się twoim słowom, 29 ponieważ nie od dziś jawna jest twoja mądrość, lecz od początku dni twoich cały naród poznał twoją roztropność, jak również i to, że trafny jest zamiar twego serca.


...


bo Judyta to przykład dzielnej niewiasty, która jest pra-wzorem Judyty Nowego Testamentu, Mamy Maryi, która dzielnie wypełniła wolę Bożą i przyjęła razem z Synem niejako Drogę Krzyżową i patrzyła na Jego cierpienie. Nadal teraz cierpi w Niebie, jak widzi co się dzieje na ziemi, jak obrażają Boga Ojca, Syna Bożego i zaniedbują natchnienia Ducha Świętego co by się nawrócić.

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


Cz wrz 10, 2015 9:11 am
Zobacz profil
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Solny
Wykazałeś odstępstwo od reguły, kiedy to kobieta wykazała się szczególnymi cechami wielkiej męskości.
W takich przypadkach nawet do dziś, głos kobiet liczy się na równi z męskimi.

Decyduje o tym nie postać a treść.
Autor tematu podzielił ludzi pod względem płci, i na tej podstawie określił brak równości.
Wskazał na kontrowersyjność opisu z Biblii, której to w moim tłumaczeniu nie ma.

Wszystko zależy od właściwego rozumienia.
Każdy opis jest w tylko jednym momencie zrozumiały, jeśli się go rozumie w prawdziwym znaczeniu.

To jest klucz do zrozumienia, każdego bez wyjątku słowa.


Cz wrz 10, 2015 9:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18253
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
Ten przepis (podobnie jak przepisy np. co do zakrywania włosów) i wiele innych mówi po prostu "chrześcijanki, zachowujcie się przyzwoicie".
A wtedy przyzwoicie było tak własnie robić.
Inan rzecz, że miało to sens także i praktyczny - kobiety wówczas raczej nie były wykształcone.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz wrz 10, 2015 7:03 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 14, 2015 12:36 pm
Posty: 484
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
https://www.youtube.com/watch?v=qPV_xbWAHo0

Polecam wszystkim - debata na wysokim poziomie na temat zasadności interpretacji Słowa Bożego.

Od siebie mam pytanie dla chrześcijan

>>>Jak rozróżniamy które fragmenty Biblii mają wymiar metaforyczny od tych, które należy rozumieć dosłownie?<<<

_________________
Propaguję sceptycyzm i poszukuję działającego, walentnego dowodu na istnienie jakiegokolwiek boga


Pt wrz 11, 2015 1:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
>>>Jak rozróżniamy które fragmenty Biblii mają wymiar metaforyczny od tych, które należy rozumieć dosłownie?<<<

katolicy mają biblijnie i prosto :) => Kościół o tym decyduje.
a pozostali postępują niebiblijnie i sami o tym decydują...

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Pt wrz 11, 2015 2:39 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Interpretacja kontrowersyjnych fragmentów biblijnych
chrysletY napisał(a):
>>>Jak rozróżniamy które fragmenty Biblii mają wymiar metaforyczny od tych, które należy rozumieć dosłownie?<<<


Tak jak napisał kolega wyżej, za katolików, Świadków Jehowy i członków kilku innych grup decyduje ich guru.

Moim zdaniem zasada jest prosta. Tłumaczymy tak bardzo wprost jak tylko się da zachowując logiczny sens. Dokładnie tak samo jak w codziennych rozmowach.
Np. słowa "Jezus jest zbawicielem" należy odczytać dosłownie, ponieważ nie ma powodu doszukiwać się analogii. Natomiast słowa "Jezus jest barankiem" należy odczytać w przenośni, ponieważ powszechnie wiadomo, iż Jezus nie poruszał się na czterech łapach i nie beczał.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pt wrz 11, 2015 4:06 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL