Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 5:40 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Błędy w kulcie maryjnym 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Wolę małe podkarpackie drewniane kościółki. Poza tym widziałem na wyjeździe (Częstochowa? okolice Zakopanego?) gdzieś kościół gdzie widać było prawdziwą sztukę. Pięknie rzeźbione konfesjonały w drewnie. podłoga, sufit. Był zachwycający, tylko nie pamiętam co to za miejscowość.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn lut 02, 2015 11:22 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 04, 2011 8:49 pm
Posty: 823
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Ja się spotkałem z modlitwą odmawiania w jednej z parafii mazurskich na zakończenie każdej z Eucharystii. Główny motyw to wyproszenie mozliwości zrealizowania budowy świątyni pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Zgrzyt i brzmienie tej modlitwy zawiera się między innymi w sformułowaniu: którą budujemy na twoja cześć i chwałę.
Wmodlitwie padają dziwne określenia: czciciele, dobro dawcy i jeszcze z pięć określeń osób, które nie jako maja się przyczynić do tego iż dzieło zostanie ukończone. Cala konstrukcja modlitwy jest jakby parafrazą pod Pod Twoja Obronę. Odczytywana jest tak jak ogłoszenie na D. Centralnym w Warszawie w tempie, gdzie dopiero po kilku uczestnictwach usłyszałem ja całą.
Nie wiem dokładnie czemu to ma służyć. Może to kwestia wrażliwości mojej osoby. Jednak nie potrafię obojętnie przejść obok słów świątynia na chwałę Maryi jeszcze ten sztamp i tempo.
Takie kwiatki niby niuans, ale to wręcz woda na młyn na odczytanie Maryi co najmniej równej Bogu- tej której należy świątynia i wszystko będzie ok. Najbardziej niepokojące jest to, ze to nie jest inicjatywa oddolna, ale duszpasterza miejsca.


Wt lut 03, 2015 11:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
To wszystko prawda - ale prawdą jest też i to, że nie spotkałem dotąd katolika który by miał Maryję za "równą Bogu".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lut 03, 2015 11:43 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Ludzie zwracają się o wsparcie do Maryji , bo widzą w Niej matkę,
jaką mieli, mają, albo chcieliby mieć .Taką, która ich wysłucha
wesprze, a jak potrzeba przytuli. Ojciec to jest zwykle ten,
zajęty ważnymi sprawami, któremu głowę swoimi problemami
zawraca się dopiero w ostateczności.Dlatego nie dziwcie się,
że ta Matka jest w naszych sercach, tak ważna i nie bójcie
się że odbierze chwałę Ojcu.
Głównym błędem naszej wiary i
jest jej uczłowieczanie zamiast uduchowienia.
A skoro piszemy o błędach w kulcie maryjnym , może ktoś wie,
kto za nie odpowiada.


Śr lut 04, 2015 8:15 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 12:29 pm
Posty: 926
Lokalizacja: pomorskie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Barney napisał(a):
Muszę przyznać, że mam kompletnie odmienne wrażenia co do Lichenia. Jechałem tam uprzedzony negatywnie ("bizantyjska budowla", "dewocja maryjna") a znalazłem czystą chwałę Boga, porządek, spokój, miejsce do modlitwy, wiele zachęt do ewangelizacji. Wyjeżdżałem naprawdę podniesiony na duchu w swojej wierze.


Ciekawe, miałem podobne odczucia. Jadąc, śmiałem się z Lichenia, a poza tym w ogóle nigdy nie lubiłem tego rodzaju "przepychu" (sam bym pewnie nie pojechał, rodzina mnie wyciągnęła) - wracałem zachwycony tym miejscem (nie tylko samą bazyliką), z mocnym postanowieniem, że muszę tam kiedyś wrócić na dłużej niż jeden dzień. Nie umiem tego nawet do końca wytłumaczyć, bo poglądy mi się nie zmieniły, w każdym razie od tego czasu wszystkim powtarzam: "zanim ocenisz, odwiedź".


Śr lut 04, 2015 11:06 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 17, 2013 8:54 pm
Posty: 808
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Słowa papieża Franciszka o Maryi:

„To ona przemieniła stajnię w dom dla Jezusa” Przypomniał również, że nie można wzrastać w wierze bez pomocy Maryi. „Kościół bez Maryi jest sierocińcem ci, którzy nie chcą jej za matkę, będą ją mieli jako teściową”.
;)

_________________
Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi ... (Łk24,29)


Śr lut 04, 2015 9:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
janikt napisał(a):
Ludzie zwracają się o wsparcie do Maryji , bo widzą w Niej matkę,
jaką mieli, mają, albo chcieliby mieć .
I słusznie,Biblia mówi i Niej jako o matce wszystkich wierzących.
Cytuj:
Taką, która ich wysłucha
wesprze, a jak potrzeba przytuli. Ojciec to jest zwykle ten,
zajęty ważnymi sprawami, któremu głowę swoimi problemami
zawraca się dopiero w ostateczności.
A takie podejście to już moim zdaniem błąd teologiczny.
Cytuj:
Dlatego nie dziwcie się,
że ta Matka jest w naszych sercach, tak ważna i nie bójcie
się że odbierze chwałę Ojcu.
Słusznie.
Cytuj:
A skoro piszemy o błędach w kulcie maryjnym , może ktoś wie,
kto za nie odpowiada.
Ten, kto im ulega. Pochodzą w zasadzie z pobożności ludowej, ale często są propagowane przez kaznodziejów, nie słuchających tego, co jest jasno w dokumentach Kościoła.

Wyjąłem jedno zdanie na koniec, bo chcę do niego nawiązać:
Cytuj:
Głównym błędem naszej wiary i
jest jej uczłowieczanie zamiast uduchowienia.
Co masz na myśli?
Czy to, co poniżej?

Błąd 3 - Doczesny obraz Maryi
Błąd ten polega na koncentracji na Maryi jako wzorze matki, żony i kobiety w sensie najlepszych cech „ziemskich” - i przeniesieniu tych cech na Maryję w Niebie. I znowu jako do przykładu odwołam się do pieśni:
Matka, która wszystko rozumie
sercem ogarnia każdego z nas (…)

Oczywiście, nie wątpię iż Maryja posiada przypisywane Jej w tej pieśni przymioty. Problemem jest co innego; to nie one decydują o tym, kim Maryja jest w Kościele, lecz wielkość Łaski jaką została obdarowana.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lut 05, 2015 2:39 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Barney napisał(a):
janikt napisał(a):
Głównym błędem naszej wiary i
jest jej uczłowieczanie zamiast uduchowienia.
Co masz na myśli?
Czy to, co poniżej?

Błąd 3 - Doczesny obraz Maryi
Błąd ten polega na koncentracji na Maryi jako wzorze matki, żony i kobiety w sensie najlepszych cech „ziemskich” - i przeniesieniu tych cech na Maryję w Niebie. I znowu jako do przykładu odwołam się do pieśni:
Matka, która wszystko rozumie
sercem ogarnia każdego z nas (…)

Oczywiście, nie wątpię iż Maryja posiada przypisywane Jej w tej pieśni przymioty. Problemem jest co innego; to nie one decydują o tym, kim Maryja jest w Kościele, lecz wielkość Łaski jaką została obdarowana.

Ogromna większość wierzących, która modli się o wsparcie do
Maryji nie rozważa teologicznego aspektu jej kultu. Oddaje się
Jej bez reszty, otrzymuje od Niej pomoc i zapewne dzięki
temu otrzymają Niebo.To jest czysta wiara.
Czy mają się teraz dowiedzieć, że za bardzo czcili Maryje, a za mało
Boga.Przecież Jezus dał nam wszystkim Maryję za Matkę.
Co to jest uczłowieczenie ?
Oddawanie Bogu czci ciałem, a nie duchem.
Zapominanie o tym, że dla Boga piękno, to nie piękne kościoły czy
piękne ceremonie, dla Boga piękno to czyste serce szarego człowieka
wypełnionego wiarą i miłością.


Cz lut 05, 2015 8:34 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Johnny99 napisał(a):
Ciekawe, miałem podobne odczucia. Jadąc, śmiałem się z Lichenia, a poza tym w ogóle nigdy nie lubiłem tego rodzaju "przepychu" (sam bym pewnie nie pojechał, rodzina mnie wyciągnęła) - wracałem zachwycony tym miejscem (nie tylko samą bazyliką), z mocnym postanowieniem, że muszę tam kiedyś wrócić na dłużej niż jeden dzień. Nie umiem tego nawet do końca wytłumaczyć, bo poglądy mi się nie zmieniły, w każdym razie od tego czasu wszystkim powtarzam: "zanim ocenisz, odwiedź".

Tak się składa, że w Licheniu byłam wiele razy (dwa razy jeszcze jak obraz był w starym kościółku). W bazylice nie czuje tej atmosfery jaka panowała w tym malutkim kościółu. Tam wszystkom tworzyło całość, cały wystrój wraz z cudownym obrazem. W bazylice jakoś obraz nie pasuje do całości, czegoś brak, trudniej się skupić, przeżywać, ale to moje odczucie.
Całe szczęście, że w Częstochowie nikomu nie przychodzi do głowy budować bazyliki i przenosić ikony MBCz.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz lut 05, 2015 9:25 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Barney napisał(a):
Błąd 3 - Doczesny obraz Maryi
Błąd ten polega na koncentracji na Maryi jako wzorze matki, żony i kobiety w sensie najlepszych cech „ziemskich” - i przeniesieniu tych cech na Maryję w Niebie. I znowu jako do przykładu odwołam się do pieśni:
Matka, która wszystko rozumie
sercem ogarnia każdego z nas (…)
Oczywiście, nie wątpię iż Maryja posiada przypisywane Jej w tej pieśni przymioty. Problemem jest co innego; to nie one decydują o tym, kim Maryja jest w Kościele, lecz wielkość Łaski jaką została obdarowana.


Niemniej Matka w Niebie pozostaje nadal Matką. Zbawieni pozostają nadal osobami a nie jakimiś bezosobowymi tworami.
Ktoś, kto za życia troszczył się o Polskę (np. św. Stanisław) w Niebie pozostał jej patronem - nadal w sposób szczególny zależy Mu na niej i modli się o nią. Jak sądzę bardziej niż jakiś święty z Indonezji, który w swoim życiu troszczył się np. o ubogich a o Polsce nigdy nie słyszał.

Tak i Matka - będąc matką idealną na ziemi, jest i szczególną Matką w Niebie, jest nadal tą samą osobą, choć zbawioną.


Cz lut 05, 2015 12:31 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 17, 2013 8:54 pm
Posty: 808
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Dużo mówi się tu o Sanktuariach, o pobożności ludowej - i dobrze.
Ja jednak myślę, że chodzi o coś więcej.
A mianowicie, żeby tak zapatrzeć się na Maryję i nabierać przymiotów, które Ona posiada, stawać się na jej podobieństwo,być tak jak Ona. A Maryja chętnie się nimi podzieli ;)
Wtedy kult Matki Bożej ma głębszy sens.
Cała jej ,,charakterystyka,, zawarta jest w Litanii Loretańskiej .
http://brewiarz.pl/appendix/modlitwy/loretanska.php3

Można czerpać garściami :-D

_________________
Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi ... (Łk24,29)


Cz lut 05, 2015 9:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
To wszystko prawda. Ale nie na tym polega Jej znaczenie.

Róża :brawo:

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lut 05, 2015 10:36 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 3:48 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Barney napisał(a):
Pierwszy błąd, jaki wymienia o.Napiórkowski to:

1
Nadużywanie, legendaryzacja i mnożenie cudowności
Czasem błąd ten przyjmuje postać wyolbrzymiania lub subiektywnej interpretacji zdarzeń, opisów „apokryficznych” bez źródeł w Biblii i prawdzie historycznej.
Maryja tak opisywana staje się niewiarygodna, a przy tym daleka i nierzeczywista, przestaje być realnym wzorem chrześcijanina, osobą która doświadczała zwykłych codziennych zmartwień, kłopotów i przeciwności.


Niestety przykład idzie z góry. :-(

Cytuj:
Objawiła się Maryja i wywołała popłoch w Armii Czerwonej http://www.fronda.pl/a/abp-hoser-o-cudz ... 30085.html


So lut 07, 2015 9:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Błąd 4
Zamazywanie Prawdy o tym iż od chwili Odkupienia mamy bezpośredni dostęp do Boga

Jest to być może najgroźniejszy w skutkach błąd. Bliskość jaką mamy wobec Maryi i jej ochocze wstawiennictwo u Syna jest jak najbardziej godne uwagi. Ważniejszą jednak Prawdą jest fundamentalny owoc Nowego Testamentu jakim jest bezpośredniość naszej relacji z Bogiem. Niekiedy błąd ten przybiera postać tłumaczenia maryjności tym że „jakoś łatwiej” zwrócić się do Maryi niż do Jezusa.
Trafnie ujął problem o.Cieślak SJ na portalu www.mateusz.pl: „Święci nie są „ciotkami czy sąsiadkami” negocjującymi w naszych kontaktach z Bogiem Ojcem. Są raczej naszymi bardziej doświadczonymi braćmi i siostrami w wierze, tylko że być może nasza mentalność rozwydrzonych jedynaków nie akceptuje ich starszeństwa i pomocy, albo przeciwnie – traktuje ich jak idoli. Ale to jest nasz problem.”

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lut 07, 2015 11:21 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Błędy w kulcie maryjnym
Martyś napisał(a):
Barney napisał(a):
Pierwszy błąd, jaki wymienia o.Napiórkowski to:

1
Nadużywanie, legendaryzacja i mnożenie cudowności
Czasem błąd ten przyjmuje postać wyolbrzymiania lub subiektywnej interpretacji zdarzeń, opisów „apokryficznych” bez źródeł w Biblii i prawdzie historycznej.
Maryja tak opisywana staje się niewiarygodna, a przy tym daleka i nierzeczywista, przestaje być realnym wzorem chrześcijanina, osobą która doświadczała zwykłych codziennych zmartwień, kłopotów i przeciwności.


Niestety przykład idzie z góry. :-(

Cytuj:
Objawiła się Maryja i wywołała popłoch w Armii Czerwonej http://www.fronda.pl/a/abp-hoser-o-cudz ... 30085.html

Objawienie się Matki Bożej w czasie Bitwy Warszawskiej to nie mit.

Została na ten temat napisana monografia: "Zjawienie się Matki Bożej podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku, czyli Cud nad Wisłą" ks. dr. Józefa Marii Bartnika.
Wywiad z autorem: http://gloria.tv/?media=298952&language=YiwzPCkSG6u

Obrazek
(Kossak)


N lut 08, 2015 9:50 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL