Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 9:29 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Inkwizycja a nieomylność Kościoła. 

Czy sprawa Inkwizycji przeczy nieomylności Urzędu Nauczycielskiego Kościoła i świętości Kościoła?
Tak 42%  42%  [ 5 ]
Nie 50%  50%  [ 6 ]
Jest inaczej 8%  8%  [ 1 ]
Liczba głosów : 12

 Inkwizycja a nieomylność Kościoła. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 3:48 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Inkwizycja a nieomylność Kościoła.
Barney napisał(a):
Ta (krążąca w różnych wersjach) lista to jedna wielka "wpadka" jej autorów. Nie dość, że owe wypisane tam "dogmaty" nie mają nic wspólnego z dogmatami, to jeszcze mijają się również najczęściej z faktami (wiem co mówię - przeanalizowałem ponad 200 zarzutów zebranych z różnych wersji tej listy... wczesną wersję początku zestawienia jakie zrobiłem na ten temat możesz przeczytać tu: http://analizy.biz/marek1962/odpowiedzi.pdf )


Bardzo fajna polemika, czytałam z zapartym tchem. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Choć wiele zarzutów zostało sparowanych to jednak większość zawiera w sobie ziarnko prawdy, stawiając Kościół w nieciekawym świetle. Po pobieżnej analizie zauważyłam, że autor polemiki (to Ty?) kilkukrotnie powołuje się na Euzebiusza, jakby nie patrzeć - fałszerza historii. Zastanawia mnie też, celowość powoływania się na świętych, których doktryny Kościół dziś częściowo odrzuca na przykład wspomnianego tu Augustyna. Na koniec pozwolę sobie zauważyć, że autor polemiki w sprawach kładących cień na Kościół czasem usprawiedliwia Go powołując się na ówczesne realia. Myślę, że niekiedy stosowniej byłoby po prostu posypać głowę popiołem i zadać sobie pytanie, jak oceniłby daną postawę Jezus, który choć miał przeciwko sobie cały świat nie uciekał się do krzywdzenia innych.

Ps. Wracając do Twojej wypowiedzi na temat nieomylności Kościoła chciałabym spytać, jak interpretowano ją przed soborem watykańskim? Trudno wszak dogmat o nieomylności papieża z 19 wieku odnosić do czasów Inkwizycji. Jak przykładowo odczytywano tezę Grzgorza 7 z 11 wieku - "Kościół rzymski nigdy nie pobłądził i po wszystkie czasy, wedle świadectwa Pisma św. w żaden błąd nie popadnie."


Cytuj:
Na żadnej. Zresztą, spytaj ich o podstawę :)


W. Lecky był historykiem i etykiem, ale zmarł 100 lat temu z okładem, więc nic już więcej nam nie powie. Uważasz, że jego stwierdzenie jest wyssane z palca?


Cz lut 05, 2015 2:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Inkwizycja a nieomylność Kościoła.
Cytuj:
Ps. Wracając do Twojej wypowiedzi na temat nieomylności Kościoła chciałabym spytać, jak interpretowano ją przed soborem watykańskim? Trudno wszak dogmat o nieomylności papieża z 19 wieku odnosić do czasów Inkwizycji. Jak przykładowo odczytywano tezę Grzgorza 7 z 11 wieku - "Kościół rzymski nigdy nie pobłądził i po wszystkie czasy, wedle świadectwa Pisma św. w żaden błąd nie popadnie."
Dogmat jest tylko potwierdzeniem tezy gdy ktoś zaczyna ją kwestionować, a nie czasem powstania tezy.
Mamy niezbite dowody że Kościół wyznawał tę tezę (choćby z tego, że niektórzy z nią polemizowali). Na przykład Luter pisał:
"Zalewaj się łzami, o! czytelniku drogi, że sława rzymskiego Kościoła tak nisko upadła, iż jego heretycka, bluźnierska, diabelska, piekielna trucizna nie na jeden Rzym się ogranicza, ale się wylewa na cały świat. Powiadają oni, że Papież jest wyższym od Soboru, że bez jego woli żaden Sobór nie może się zgromadzić, ani trwać, ani obowiązywać, ani co bądź robić, bo utrzymują, że sam Papież jest nieomylnym prawidłem prawdy, jedyną powagą dla zrozumienia pisma (regulam infallibilem veritatis)".

Co do tezy Grzegorza - jest prawdziwa. Oczywiście jeżeli się ją interpretuje tak jak Kościół, a nie dowolnie

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lut 05, 2015 9:25 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn sty 19, 2015 7:13 pm
Posty: 25
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Inkwizycja a nieomylność Kościoła.
Dobrze, pozwolę sobie odświeżyć temat i chciałbym spytać :

Jak mam to rozumieć? :

87 Pamiętając o słowach Chrystusa skierowanych do Apostołów: "Kto was słucha, Mnie słucha" (Łk 10, 16), wierni z uległością przyjmują nauczanie i wskazania, które są im przekazywane w różnych formach przez ich pasterzy.


So lut 14, 2015 12:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Inkwizycja a nieomylność Kościoła.
Nojman napisał(a):
Dobrze, pozwolę sobie odświeżyć temat i chciałbym spytać :

Jak mam to rozumieć? :

87 Pamiętając o słowach Chrystusa skierowanych do Apostołów: "Kto was słucha, Mnie słucha" (Łk 10, 16), wierni z uległością przyjmują nauczanie i wskazania, które są im przekazywane w różnych formach przez ich pasterzy.

Uczniowie Chrystusa- pasterze przekazują wiernym Jego nauczanie a nie własne

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


N lut 15, 2015 5:37 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL