Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 8:08 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 257 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 'Na zakręcie' i związki nieregularne- przeniesiony 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post 'Na zakręcie' i związki nieregularne- przeniesiony
est napisał(a):
(...) Niby wszyscy mówią mądrze a każdy coś innego.
To nawet nie szufladki a oddzielne szafy.
Myślę że dla kościoła to bardzo źle, ale to już oftop.


Dlatego forum jest dobrym miejscem pogadania o istocie problemu, a nie tylko o stanowiskach z jakich ktoś się wypowiada.
I ciekawsze jest to, w czym widzimy szansą albo zagrożenie jakiegoś pomysłu, który padł na synodzie, albo jaki sami mamy. To właśnie jest dyskusja, spieranie się na argumenty, bez przyklejania etykietek, lub podejrzliwości o złe motywy. Wtedy różnica zdań, pomysłów na duszpasterstwo itd. jest ubogacająca i nie jest to dla Kościoła "bardzo źle".


So paź 25, 2014 12:43 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 26, 2009 9:05 pm
Posty: 302
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
kriz napisał(a):
myślę że zdecydowana większość wiernych chciałaby raczej pójść dalej, niż powstrzymywać tego typu zmianę postawy Kościoła wobec osób rozwiedzionych, które często oprócz tego, że świat zaczął im się walić, nie mogą korzystać z Sakramentów pokuty i eucharystii. Takie „wypychanie” z Kościoła osób rozwiedzionych, które żyją szczęśliwie w kolejnych związkach tworząc nowe rodziny, chyba niczemu nie służy. (...) Dobrze, że KK otwiera się w taki sposób na te osoby, które pomimo popełnionych błędów, pragną być czynnymi członkami Kościoła.
Sedno punktu 52, który uzyskał najmniejsze poparcie biskupów (za: 104, przeciw: 74): "Ewentualne dopuszczenie do sakramentów musiałoby zostać poprzedzone przez proces pokuty pod kierunkiem biskupa diecezjalnego. Kwestia musi zostać jeszcze pogłębiona, z uwzględnieniem rozróżnienia między obiektywną sytuacją grzechu a okolicznościami łagodzącymi".

Myślę, że lepiej rozmawiać o meritum sprawy, zamiast zasłaniać się Janem Pawłem II. Nauka Kościoła też się zmienia. Lub jak mówi sam Kościół: dojrzewa, wciąż odkrywa zamierzenia Boże. I dobrze.

Źródło zatwierdzonego dokumentu i głosowań: http://press.vatican.va/content/salasta ... 03044.html
Tłumaczenia: PAP i/lub inne strony informacyjne.

Odnośnie tej komunii dla rozwodników, nie rozumiem jednego. Jeżeli ktoś się w jakiś sposób chce nawrócić, szuka Boga i żyje miłością, to proszę mi wytłumaczyć jak niedopuszczanie do Eucharystii rozwidzionych w ponownych związkach ma się do "Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają (Mt 9,12)." Jeżeli Bóg jest lekarzem, jeżeli wierzymy, że Eucharystia zbliża nas do Boga a ciało i krew Chrystusa niszczy i pokonuje grzech, to dlaczego izolować grzeszników od tego lekarstwa. Jak mają "wyzdrowieć" skoro nie mają dostępu do terapii? W moim rozumieniu Mt 9,12 wyraźnie mówi, że logiką Boga jest chyba raczej trwać przy chorym i go leczyć niż nagradzać kogoś kto wyzdrowiał o własnych siłach, pomimo odmowy terapii!

Idąc tą samą logiką Komunii nie powinni przyjmować też alkoholicy czy narkomani a nawet osoby pozostający skłóceni z rodzicami czy kimkolwiek innym, bo ciągle tkwią w swoim grzechu i nie chcą się poprawić - czy ktoś wie czy w praktyce ci wszyscy też są wykluczeni z sakramentów dopóki nie postanowią przerwać życia w grzechu?

_________________
"Jakżeż mogę rozumieć, jeśli mi nikt nie wyjaśni?" Dz 8, 30-31


So paź 25, 2014 10:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
Przewrazliwiona napisał(a):
Odnośnie tej komunii dla rozwodników, nie rozumiem jednego. Jeżeli ktoś się w jakiś sposób chce nawrócić, szuka Boga i żyje miłością, to proszę mi wytłumaczyć jak niedopuszczanie do Eucharystii rozwidzionych w ponownych związkach ma się do "Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają (Mt 9,12)."

Święty Paweł napisał(a):
"Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije" (1 Kor 11, 27-29)

Rozwodnik, który trwa w nowym związku i nie chce wrócić do swojego małżonka, grzeszy ciężko i nie może przyjmować Pana Jezusa.
Przyjmując Komunię św. wyrok (potępiający) sobie spożywa..
Jest idiotyzmem uważać, że Kościół aprobując grzech spowoduje że grzesznik się nawróci (w tym przypadku zrezygnuje z cudzołóstwa i będzie pragnął wrócić do małżonka, bądź będzie pragnął żyć samotnie w czystości). Przyjmować Pana Jezusa w stanie grzechu ciężkiego to jak zapraszać Boga do chlewa..


So paź 25, 2014 1:13 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 26, 2009 9:05 pm
Posty: 302
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
watchman napisał(a):
Rozwodnik, który trwa w nowym związku i nie chce wrócić do swojego małżonka, grzeszy ciężko i nie może przyjmować Pana Jezusa.
Przyjmując Komunię św. wyrok (potępiający) sobie spożywa..
Jest idiotyzmem uważać, że Kościół aprobując grzech spowoduje że grzesznik się nawróci (w tym przypadku zrezygnuje z cudzołóstwa i będzie pragnął wrócić do małżonka, bądź będzie pragnął żyć samotnie w czystości). Przyjmować Pana Jezusa w stanie grzechu ciężkiego to jak zapraszać Boga do chlewa..


W tej sprawie pokawiają mi się dwa znaki zapytania:

1) Nie chodzi o aprobację grzechu przez Kościół. Chodzi o to, że jeżeli ktoś tkwi w ciężkim grzechu, ale ufa Bogu, wierzy w to, że Bóg jest wszechmogący, że Bóg pomaga człowiekowi i że Bóg wysłuchuje modlitw, to przyjmując Komunię w trakcie "kuracji" jak dla mnie wyraża swoją ufność Bogu i pokorę, bo przyznaje, że sam sobie nie może z tą sytuacją poradzić (n.p. zakończyć "cudzołożny" związek), ale wierzy w to, że Bóg może go wyrwać z tego grzechu i wszystko naprawić. Mi się to wydaje dość logiczne.

2) Sam Jezus do "co Bóg łączył człowiek niech nie rozdziela" dodaje jedno ALE: "Kto oddala swoją żonę – chyba w wypadku nierządu – a bierze
inną, popełnia cudzołóstwo." No to według mnie, jeżeli żona odchodzi do innego związku no to właśnie następuje przypadej nierządu, i nawet według Jezusa nie ma problemu! Czyli jak ode mnie odejdzie mąż do innej kobiety (nie daj Boże!) to małzeństwo z automat i za przyzwoleniem Jezusa zostaje rozdzielone, bo dokładnie tą furtkę Jezsus zostawia otwartą! Czy znowu coś źle rozumuję?!

_________________
"Jakżeż mogę rozumieć, jeśli mi nikt nie wyjaśni?" Dz 8, 30-31


So paź 25, 2014 4:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 12:25 pm
Posty: 1704
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
Przewrazliwiona napisał(a):
Chodzi o to, że jeżeli ktoś tkwi w ciężkim grzechu, ale ufa Bogu, wierzy w to, że Bóg jest wszechmogący, że Bóg pomaga człowiekowi i że Bóg wysłuchuje modlitw, to przyjmując Komunię w trakcie "kuracji" jak dla mnie wyraża swoją ufność Bogu i pokorę, bo przyznaje, że sam sobie nie może z tą sytuacją poradzić (n.p. zakończyć "cudzołożny" związek), ale wierzy w to, że Bóg może go wyrwać z tego grzechu i wszystko naprawić. Mi się to wydaje dość logiczne.


Schodząc na ziemię... nie znam żadnej takiej pary niesakramentalnej , która chciałaby przystępować do Komunii Św., w celach j/w. Raczej chcą trwania w cudzołożnym związku i powrotu do Sakramentów. Jakoby nie czynili nic złego :(

_________________
" Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią." Mt 5, 7


So paź 25, 2014 5:51 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn paź 07, 2013 4:08 pm
Posty: 190
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
watchman napisał(a):
Jest to pomysł dopuszczający świętokradczą komunię św., a więc komunię w stanie grzechu ciężkiego.
Osoba, która połączona jest nierozerwalnym węzłem małżeństwa i cudzołoży, przyjmując Pana Jezusa popełnia wielkie świętokradztwo.
Ktoś kto zachęca czy umożliwia cudzołożnikowi dodatkowo popełnianie świętokradztwa przyczynia się do jego potępienia..
Jest to pomysł diabelski, lucyferyczny (...)
Prawo dzisiaj stanowi, że byłaby to świętokradcza komunia, jutro prawo może się zmienić.

Pan Jezus przychodził też do grzeszników, do tych którzy się źle mieli. Może nawet głównie do nich, bo to oni go najbardziej potrzebują.


So paź 25, 2014 8:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
Przewrazliwiona napisał(a):
Sam Jezus do "co Bóg łączył człowiek niech nie rozdziela" dodaje jedno ALE: "Kto oddala swoją żonę – chyba w wypadku nierządu – a bierze
inną, popełnia cudzołóstwo." No to według mnie, jeżeli żona odchodzi do innego związku no to właśnie następuje przypadej nierządu, i nawet według Jezusa nie ma problemu! Czyli jak ode mnie odejdzie mąż do innej kobiety (nie daj Boże!) to małzeństwo z automat i za przyzwoleniem Jezusa zostaje rozdzielone, bo dokładnie tą furtkę Jezsus zostawia otwartą! Czy znowu coś źle rozumuję?!

Źle rozumujesz te słowa, bo "oddalenie swojej żony" utożsamiasz z rozwiązaniem świętego węzła małżeńskiego.
Zgodnie ze słowami Pana Jezusa, żonę należy oddalić od siebie, gdy ona trwa w porubstwie, nierządzie.
Cytuj:
A powiadam wam: Iż ktokolwiek opuściłby żonę swoją, oprócz dla porubstwa, a pojąłby inną, cudzołoży; a kto by opuszczoną pojął, cudzołoży.

Nie należy trwać w takim "trójkącie". Jeśli żona, bądź mąż cudzołoży, należy odseparować się od niej czy niego.
Powrócić należy wówczas gdy cudzołożnik przestanie cudzołożyć i będzie czynić pokutę.
Poniżej pewien starochrześcijański tekst z ok. 150 roku (Hermas, Pasterz)
Cytuj:
Panie — powiedziałem — Jeśli kto ma żonę, która wierzy w Pana,

I przekonał się, że ona popełnia cudzołóstwo, czy grzeszy mąż, jeśli dalej z nią żyje razem?”

„Tak długo, póki nie wie — odpowiedział — nie grzeszy.

Jeśli się jednak mąż dowie o jej grzechu, a niewiasta nie pokutuje, ale trwa w swym porubstwie, i mąż dalej z nią żyje razem, staje się współwinny jej grzechu, i bierze udział w jej cudzołóstwie”.

„Jakżeż tedy, o panie — pytałem — ma postąpić mąż, jeśli żona trwa w swej namiętności?”

„Niechże ją oddali — odrzekł — a mąż niech żyje samotnie

Jeśli zaś oddali swą żonę i pojmie inną, tedy i on cudzołoży”.

„A jeśli, o panie — pytałem — niewiasta po swym oddaleniu pokutuje, i chce powrócić do swego męża, czy on jej nie powinien przyjąć z powrotem?”

„Z pewnością — odrzekł — jeśli mąż jej nie przyjmie, grzeszy i wielką na siebie ściąga winę. Powinno się przecie przyjąć tego, który zgrzeszył, a czyni pokutę. A zatem dla tej pokuty mężowi żenić się nie wolno. Oto jak się żona i mąż powinni zachowywać


So paź 25, 2014 8:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
kriz napisał(a):
Prawo dzisiaj stanowi, że byłaby to świętokradcza komunia, jutro prawo może się zmienić.

Diabelskie myślenie. Nikt nie może zmienić nauki przekazanej nam przez Pana Jezusa.
Jesteś przykładem katolika(?) chorągiewki. Dla ciebie prawda jest względna. A prawda może być tylko jedna.


So paź 25, 2014 8:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 26, 2014 7:27 pm
Posty: 744
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
Mamy szczęśliwą pare, w końcu po jakimś okresie biorą ślub. Nagle w męża wstępuje diabeł i zaczyna bić żone. Ona próbuje naprawić małżeństwo, próbuje wszystkiego, jest bardzo cierpliwa. W końcu odchodzą od siebie, a raczej kobieta oddala sie od tyrana. Nie potrafi jednak żyć sama i znajduje sobie osobe, z którą łączy swoje problemy. Czy ta kobieta nie zasługuje na żywą relacje z Chrystusem?

_________________
Życie bowiem więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie.


So paź 25, 2014 10:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
KarzełReakcji napisał(a):
Nie potrafi jednak żyć sama i znajduje sobie osobe, z którą łączy swoje problemy. Czy ta kobieta nie zasługuje na żywą relacje z Chrystusem?

Jeśli pod pojęciem "osoby, z którą łączy swoje problemy", masz na myśli osobę z którą cudzołoży, to Nauka Kościoła jest jasna i zabrania przyjmowania Pana Jezusa w stanie grzechu ciężkiego..
Ckliwość tej historyjki nie usprawiedliwia w żadnym stopniu świętokradztwa..
Nawet wtedy gdyby rzeczona kobieta była inwalidką bez nogi i ręki, to także nie usprawiedliwi cudzołóstwa i świętokradczej Komunii..


So paź 25, 2014 10:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
KarzełReakcji napisał(a):
Czy ta kobieta nie zasługuje na żywą relacje z Chrystusem?

W stanie grzechu ciężkiego nie można mieć żywej relacji z Chrystusem..
Gdy umierasz w takim stanie to lądujesz w piekle i masz wtedy żywą relację z diabłem..


So paź 25, 2014 10:43 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 26, 2014 7:27 pm
Posty: 744
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
W takim razie dlaczego pod pewnymi warunkami można przystępować do Komunii po dokonaniu grzechu masturbacji, który należy do grzechów ciężkich?

_________________
Życie bowiem więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie.


So paź 25, 2014 10:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
KarzełReakcji napisał(a):
W takim razie dlaczego pod pewnymi warunkami można przystępować do Komunii po dokonaniu grzechu masturbacji, który należy do grzechów ciężkich?

żyjemy w czasach wielkiej apostazji..
jeszcze trochę i konfesjonały w ogóle nie będą potrzebne..
ktoś oświadczy, że ludzie nie grzeszą i są piękni tacy jacy są..
Grzechy ciężkie cudownie zamieniają się w lekkie, a następnie cudownie nazywane będą cnotami..
Przeinteligentny Woody Allen stwierdził kiedyś, że masturbacja to miłość z kimś kogo się naprawdę kocha..
Tak to diabeł potrafi okadzać.. Gówienko posmaruje masełkiem, a wielu to łyka..


So paź 25, 2014 11:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
KarzełReakcji napisał(a):
W takim razie dlaczego pod pewnymi warunkami można przystępować do Komunii po dokonaniu grzechu masturbacji, który należy do grzechów ciężkich?
Ponieważ grzech to nie tylko czyn, ale i wolna wola z jaką został popełniony.
Zwykle masturbujący się nie działa w sytuacji wolności lecz nałogu (podobnie jak np. palacz). Stopień tego ocenia spowiednik.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 25, 2014 11:31 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Synod biskupów o rodzinie
Barney napisał(a):
Zwykle masturbujący się nie działa w sytuacji wolności lecz nałogu

A ten nałóg to od kogoś dostał czy sam się w niego wpędził?
Zabójstwo seryjnego mordercy powinno być moralnie łagodniej oceniane niż zabójstwo tego jednokrotnego?
Ocenia się, że Amon Goth, komendant obozu w Plaszowie, osobiście zabił ok. 500 więźniów. Z pewnością wpadł w nałóg zabijania i torturowania.
Gdy mordowanie stało się dla niego nałogiem grzech ciężki zamienił się na ten czas w lekki?


N paź 26, 2014 12:19 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 257 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL