Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 5:43 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 517 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Następna strona
 Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
Chciałbym zadać pytanie i jednocześnie podzielić się refleksją.
Żyję już parę lat na świecie i okazuje się, że dotąd żyłem w nieświadomości. W bardzo szeroko rozumianym środowisku, w którym się obracam panuje raczej ogólny szacunek dla osiągnięć nauki lub ewentualnie nieświadomość tych osiągnięć. W mediach spotykam się z pomijaniem tematów naukowych bądź bardzo krótkim i zwięzłym referowaniem ostatnich odkryć (najczęściej w dość infantylny sposób). Czyli spotykałem się dotychczas z uznaniem dla nauki bądź brakiem zainteresowania - najczęściej wynikającym z niedouczenia.
Aż tu nagle w pewnych okolicznościach trafiłem na forum katolickie. I tutaj pierwszy raz w życiu ewidentnie spotkałem się z negowaniem nauki, z kwestionowaniem jej odkryć. Jestem tym zdumiony.

Podejście takie byłoby jeszcze w miarę uzasadnione, gdyby nauka godziła w wiarę, gdyby kościół atakował naukę. Ale tak nie jest.
Współczesna nauka nie stoi w opozycji do wiary, a potwierdza to swym autorytetem KK między innymi w słowach i działaniach papieża JP2.
Jeszcze można dorobić jakąś naciąganą interpretację, że nauki (dla mnie pseudonauki) humanistyczne mogą w niektórych swych prądach być sprzeczne z doktrynami wiary katolickiej. Ale w przypadku prawdziwej nauki, czyli nauki weryfikowalnej eksperymentalnie, nauki opartej o materialne dowody (z przeszłości bądź uzyskiwane na drodze współczesnych eksperymentów) trudno zrozumieć awersję katolików do nauki.

Dlaczego zatem niektórzy katolicy kwestionują zdobycze nauki wbrew stanowisku KK i starają się być "świętsi od papieża"? W jakim celu to robią, skoro owa kwestionowana nauka nie kłóci się z wiarą ani nie podważa istotności duchowego aspektu życia człowieka?

Czy ktoś może to uzasadnić? Bo czuję się niekomfortowo gdybym miał wybierać między uznaniem dla nauki, a uznaniem dla wiary, skoro bez problemu obie te rzeczy można połączyć bez konfliktu.


Cz mar 20, 2014 1:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
zawi napisał(a):
Dlaczego zatem niektórzy katolicy kwestionują zdobycze nauki wbrew stanowisku KK i starają się być "świętsi od papieża"?

Kościół zdobyczy naukowych nie obwarowuje dogmatami, a teoria ewolucji nie jest elementem katolickiej doktryny, więc wierzący mają tu pozostawioną pewną dowolność.
zawi napisał(a):
Aż tu nagle w pewnych okolicznościach trafiłem na forum katolickie. I tutaj pierwszy raz w życiu ewidentnie spotkałem się z negowaniem nauki, z kwestionowaniem jej odkryć. Jestem tym zdumiony.

No widzisz jak to jednak Opatrzność czuwa, bo gdybyś wpierw trafił na forum protestanckie to mógłbyś nie wyjść z ciężkiego szoku, a tak masz się całkiem dobrze i nawet pytania możesz zadawać ;)

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Cz mar 20, 2014 1:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 9:56 pm
Posty: 3829
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
Jacy katolicy i jakie badania kwestionują? Proszę o przykłady...

Katolik powinien wiedzieć, że Bóg to wszystko wokół nas stworzył, także człowieka na swoje podobieństwo. Więc wszystkie odkrycia tegoż człowieka jak i możliwości są dla Katolików tym bardziej do przyjęcia i powinny być szanowane. Bo to okrywanie boskiego stworzenia.

Co innego są ideologiczne brednie, nazywane naukowymi.


Cz mar 20, 2014 2:14 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
Jakie masz kryterium odróżniania ideologii od nauki?

_________________
Sapere aude!


Cz mar 20, 2014 2:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
@zawi
A może tak szczegółowiej i w oparciu o rzetelne argumenty? Jakie zapisy w regulaminie kwestionują możliwość rozmawiania o nauce? Może należało najpierw przejrzeć starsze tematy dotyczace nauki, potem dopiero wprowadzić ten wątek? Jaki wątek dotyczący nauki zamknęłam? Jakie wpisy dotyczące nauki wycięłam lub ukarałam za pisanie o nauce?


Cz mar 20, 2014 2:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
@merss, wydaje mi się, że zawi nic do moderacji forum nie ma, to chyba jakieś nieporozumienie :) Jeśli pisze o negowaniu nauki to pewnie ma na myśli wpisy userów, nie działania osób za forum odpowiedzialnych.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Cz mar 20, 2014 2:47 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
Ja też jestem użytkowniczką, która pisze czasem o nauce (coraz mniej). I niektórzy kwestionują to o czym piszę, nie mają wiedzy, ale się wypowiadają. I nie przypisuję tego światopoglądowi, bo głupoty wypisują różne osoby. Przyczyna pisania głupot nie leży w światopoglądzie.
Katolicy nie korzystają z osiągnięć medycyny? Katolicy mieszkają z ziemiankach? Katolicy wolą jazdę bryczką niż samochodem? Nie korzystają z elektroniki?

białogłowa napisał(a):
@merss, wydaje mi się, że zawi nic do moderacji forum nie ma, to chyba jakieś nieporozumienie :) Jeśli pisze o negowaniu nauki to pewnie ma na myśli wpisy userów, nie działania osób za forum odpowiedzialnych.

To te słowa @ zawi wskazują na to forum:

Cytuj:
Aż tu nagle w pewnych okolicznościach trafiłem na forum katolickie. I tutaj pierwszy raz w życiu ewidentnie spotkałem się z negowaniem nauki, z kwestionowaniem jej odkryć. Jestem tym zdumiony.


Cz mar 20, 2014 2:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
merss napisał(a):
Jakie zapisy w regulaminie kwestionują możliwość rozmawiania o nauce? (...) Jaki wątek dotyczący nauki zamknęłam?

Teraz to dopiero jestem zdumiony!
Czy ja pisałem cokolwiek o zamykaniu wątków? Akurat merss nie miałem na myśli pisząc o kwestionowaniu czegokolwiek, bo nie trafiłem na jej wypowiedzi podważające cokolwiek związane z nauką. Ja nie zarzucam forum brak możliwości pisania o nauce, ja wyrażam daleko idące zdziwienie, że na forum spotkałem (pierwszy raz w życiu) osoby, które są katolikami i jednocześnie negują naukowe wyjaśnienia świata, podczas gdy KK tego nie robi. Stąd zadałem pytanie - dlaczego.

W wątkach o potopie, o teorii ewolucji udziela się stałe grono kontestatorów. Nie mam zamiaru z nimi walczyć, bo zapoznałem się zarówno z ich poglądami, jak i sposobem argumentowania. Nie widzę sensu próbować ich "nawracać" na naukę (niesprzeczną z KKK).
Pytam o powody nie o treść ich poglądów. Pytam "dlaczego?".

Innymi słowy - nie chcę otwierać kolejnego wątku typu "czy ewolucjonizm to prawda czy wymysły oraz inne przejawy bicia piany", bo wiem już co tam zostanie napisane. To już było i trwa.
Ja chciałbym poznać motywacje katolików negujących dokonania współczesnej nauki. Motywacje katolików nie negujących nauki to ja znam i nie muszę o nie pytać. Sam jestem katolikiem i nie neguję nauki więc wiem, że to możliwe.
Pytam dlaczego naukę kwestionują te osoby, które to robią. Czy nie zdają sobie sprawy, że oficjalne stanowisko KK wspiera naukę? A może zdają sobie z tego sprawę, ale mimo to kierują się jakimiś innymi motywacjami.


Cz mar 20, 2014 5:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 28, 2004 3:36 pm
Posty: 1861
Lokalizacja: Szczecin
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
@merss

Ale tam nie ma ani slowa o moderacji. A juz na pewno NIC co mogloby spowodowac Twoja wypowiedz taka jak ta:
merss napisał(a):
Jakie zapisy w regulaminie kwestionują możliwość rozmawiania o nauce? Może należało najpierw przejrzeć starsze tematy dotyczace nauki, potem dopiero wprowadzić ten wątek? Jaki wątek dotyczący nauki zamknęłam? Jakie wpisy dotyczące nauki wycięłam lub ukarałam za pisanie o nauce?

_________________
jesteśmy przerwą miedzy nicościa a nicością

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben


Cz mar 20, 2014 5:32 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
zawi napisał(a):
Ja chciałbym poznać motywacje katolików negujących dokonania współczesnej nauki.

Odpisałam. Przyczyny nie leżą w światopoglądzie. Przyczyny leżą w braku wiedzy i braku tresowania mózgu racjonalnego, co potocznie nazywamy zamknięciem człowieka. Tyle, że ten zamknięty pójdzie na noże, że on otwarty. Podpowiada mu to system pamięci automatycznej. Tyle razy pisałam o tym na forum. To najprostsze wyjaśnienie. Schody zaczynaja się jak zaczynamy określony temat, tam dochodzą również inne czynniki.

Nasze historie są logiczne i dopóki nam się składają są dla nas prawdziwe. Gdyby ktoś wpuścił klona na to forum i byłby sam ateistą, katolik byłby z pewnością przygłupem.

Zadziwienie zawiego to też wynik myślenia schematami. To podpowiedziało mu automatyczne myślenie przyczynowo skutkowe. Bo inni userzy są znudzeni tematami, zrobili sobie przerwę lub zajęci są ważniejszymi sprawami niż forum. Jak ich zaciekawi temat, wejdą. Ewolucja była tyle razy wałkowana na forum, że niektórzy mogą czuć przesyt.


Cz mar 20, 2014 6:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
zawi napisał(a):
Pytam dlaczego naukę kwestionują te osoby, które to robią. Czy nie zdają sobie sprawy, że oficjalne stanowisko KK wspiera naukę? A może zdają sobie z tego sprawę, ale mimo to kierują się jakimiś innymi motywacjami.
Myślę, że robią to z podobnych pobudek co ci katolicy, którzy kwestionują wagę niektórych dogmatów... ;))

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz mar 20, 2014 6:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 9:56 pm
Posty: 3829
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
Cytuj:
Teraz to dopiero jestem zdumiony!


Możesz choć uchylić rąbka tajemnicy, co naukowego zostało zakwestionowane na tym forum?

Tomcio Paluszek napisał(a):
Jakie masz kryterium odróżniania ideologii od nauki?


Nie znasz definicj? Chyba to dwa różne pojęcia, które łatwo odróżnić. Coraz częściej jednak spotyka się zlepka słów ideologia naukowa...


Cz mar 20, 2014 7:22 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
Nie znam definicji użytych przez kosiarza. ja pytam nie o to jak np. naukowcy odróżniają naukę od ideologii tylko jak robi to kosiarza, konkretna osoba z konkretnego forum.

_________________
Sapere aude!


Cz mar 20, 2014 7:32 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
sahcim napisał(a):
z podobnych pobudek co ci katolicy, którzy kwestionują wagę niektórych dogmatów... ;))

Już Cię lubię - celna riposta jest wartością samą w sobie!

kosiarz napisał(a):
Możesz choć uchylić rąbka tajemnicy, co naukowego zostało zakwestionowane na tym forum?

Podawałem już wątki: o potopie, ewolucji, reinkarnacji...
Czyż nie były tam na poważnie opisane możliwości istnienia ludzi przed setkami tysięcy lat, a może nawet przed milionami lat i to ludzi współczesnych. Nazwani zostali Synami Bożymi i byli w pełni ukształtowani. Dużo później powstała rasa ludzka, którą znamy z kopalin, a wywodzi się z hominidów, a te z małp.
To co piszę jest wzięte właśnie z jednego z ww. wątków. To nie jest mój wymysł.
Już nie mówię o kompletnym niezrozumieniu terminu "teoria naukowa" (niezrozumienie czegoś to nie wstyd) i dyskutowanie o tym do upadłego (a to już gorzej).


Cz mar 20, 2014 7:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 9:56 pm
Posty: 3829
Post Re: Dlaczego katolicy kwestionują osiągnięcia nauki?
Tomcio
Na przykład tak, że naukowiec Tomcio, pisze, że nauka teraz już nie uznaje zup, ani wielkich wybuchów, tylko kominy, jest ateistą.
A drugi naukowiec Zawi, pisze, ze w czasie wielkiego wybuchu, i trochę miesza w to Boga, pisze, że sie coś tam stworzyło, jest wierzącym naukowcem...ale bojaźliwym.

Kosiarz zaś, że nie jest naukowcem po prostu pyta czy te hipotezy obu naukowcow, są udowodnione naukowo. Bo ma wrażenie, że to czyste teorie, które w obu przypadkach mogą być zdeterminowane przez ich poglądy.obaj tworzą pewną naukową ideologię, która jest w obu przypadkach hipotezą, ich wiara.

Cytuj:
Już nie mówię o kompletnym niezrozumieniu terminu "teoria naukowa" (niezrozumienie czegoś to nie wstyd) i dyskutowanie o tym do upadłego (a to już gorzej).


Akurat te wątki mi umknęły, o potopie itp...więc nie wiem co tam się działo.
Ewolucja zaś to jak sam piszesz teoria, ktora w znacznej części dzieje sie na naszych oczach. Ktora podlega zmianom, i tutaj można o teorii dyskutować, bo ewolucja jak i zmiany jej dotyczace dzieja sie tu i teraz. Tak jest z teoriami, nawet naukowymi.


Cz mar 20, 2014 7:43 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 517 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL