Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:07 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Szymon Hołownia 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N maja 22, 2005 11:05 am
Posty: 1580
Post Re: Szymon Hołownia
merss napisał(a):
Bóg -Życie i twórczość.
W życiu nie liczy się satysfakcja, święty spokój, ale najwyzszą wartością jest prawda (s.108). Pisze to w kontekście chrześcijaństwa.
Nie ma co się dąsać, trzeba o nią walczyć, dawać jej świadectwo. (...)
Argument. Jezus przyszedł do prostaczków, bo byli naiwni i łatwiej im było wcisnąć cuda. Ludzie prości mają rodzaj naturalnego instynktu wyczuwania, kto jest wariat, a kto się kąpie w czystej prawdzie, będącego z zaniku u 'wykształciuchów' żyjących w getcie własnego rozumowania, dla których jedyna dostępną relacją jest ta z ich własnymi myślami.

Naturalnie, człowiek mający swoje korzenie głeboko wpuszczone w katolicyzm czy tez chrześcijaństwo, nie może odpowiedzieć inaczej, to oczywiste.
Cytuj:
To jest popularyzowanie, nie wielka teologia. Mnie pasuje. Nie znalazłam jeszcze wyraźniejszego podkreślenia, że wierzy, bo w chrześcijaństwie odczytał Prawdę. Porównywał też inne religie i odrzucał to co mu nie pasowało, by uwierzyć.

Inne religie porównują się z katolicyzmem i też go odrzucają.
Dlaczego?


Pt mar 07, 2014 11:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Szymon Hołownia
Tu linki do potyczki Cejrowski vs Hołownia:

http://www.youtube.com/watch?v=6x8lqVQFMpU

http://www.youtube.com/watch?v=z2Iz9O2lz-U - dalsza część rozmowy.

Tu akurat sprawa dotyczy aborcji. Cejrowski w swoich wypowiedziach kieruje się nauczaniem Kościoła (choćby w kwestii zaciągania na siebie ekskomuniki, jak również tego, że aborcja jest złem), a argumentacja Hołowni to jakby nie było - choćby wydawała się słuszna - to relatywizm moralny. Relatywizm moralny, jeśli będziemy z nim flirtować, na pewno nam nie posłuży, zmieni nas mentalnie.
Cejrowski mówi o wypowiedziach Hołowni, z którymi się nie zgadza, a z którymi miał okazję się zetknąć. Nie wiem jakie to wypowiedzi. Ja oglądałam jeden filmik, który też mi się nie podobał.
Hołownia stosuje argumenty poniżej pasa, ośmieszające - np. (chyba nie pomyliłam?) : czy Cejrowski to Kościół, pycha, nagrobek, pytania podchwytliwe. Cejrowski wypowiada się jasno - ja pana nie lubię. A dlaczego nie lubi? Przypuszczam, że ze względu na relatywizm, jak również ze względu na to, że Hołownia ze swoim relatywizmem kształtuje jednak opinię publiczną - jeśli tak jest (postaram się poszukać jakieś filmiki z wypowiedziami Hołowni) , to raczej tu nie ma płaszczyzny pojednania. To nie jest kwestia jakiegoś tam grzechu, lecz znacznie poważniejsza. Dlatego ja rozumiem Cejrowskiego.

Poza tym TVN Religia to część TVN. Czy stacja, która ogłupia społeczeństwo, niszczy wiarę czy Kościół, będzie jednocześnie zainteresowana wzmacnianiem wiary?

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt mar 07, 2014 11:28 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Szymon Hołownia
Z tej samej książki..
Kluczową różnicą między chrześcijaństwem a islamem jest to co o istocie Boga powiedział chrześcijanom Bóg Człowiek, Jezus, a co muzułmanie odrzucają jako bajania. Dzięki Jezusowi wiemy, że u Boga miłość jest nadrzędną zasadą, a miłosierdzie wyprzedza sprawiedliwość. W islamie ludzie są winni Bogu wiarę, pobożność, wdzięczność, uwielbienie, prawdziwą ufność. Jednak nigdy nie żąda miłości.
To ten sam Bóg oglądany z różnych stron, przez różne wrażliwości. Boga nie da się opisać naszymi ludzkimi pojęciami, nie pojmujemy naszymi ludzkimi siłami. Mamy Go jedynie kontemplować. Człowiek nigdy Bogu nie dorośnie do pięt, może poznawać, ale na kolanach.

Człowiek zachodu słysząc takie dictum zaraz powoła się na swoje przyrodzone prawa, ludzką godność. Uzna to za upokorzenie, zacofanie, antyintelektualne, a więc niewarte uwagi i na dodatek podszyte jakąś wyższością wobec człowieka. Rozkręcony, rozbiegany mózg chce paszy, pragnie mleć i przerabiać na chleb kolejne ważkie argumenty.


Porównuje religie też w innej książce, ale pisaleś, że znasz wszystkie...

@E-A
Czytałam Hołownię, więc nie widzę, by nie zgadzał się z Kościołem i moralnością chrzescijańską, przynajmniej w książkach. Co kto mówi o kim, to zupełnie inna sprawa. Hołownia pisze też o grzechu, którego porównuje do chińskiej podróbki. Kosztuje w rezultacie trzy razy drożej niż obiecywano, i do niczego się póżniej nie przyda (Tabletki z krzyżykiem).

Popełniasz błąd myślowy. Ktoś, kto jest zły, jest zły i basta. Zła stacja nie może emitować czegoś co jest dobrem. Tak więc, wszyscy występujący w programie Religia to skorumpowani z masonerią duchowni. To taki właśnie błędny sposób myślenia; stacja działa bardziej finezyjnie.


Pt mar 07, 2014 11:34 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Szymon Hołownia
Nie mówię, że TVN Religia nie przekazuje dobrych treści, obawiam się jednak, że wśród tych dobrych mogą pojawiać się również szkodliwe. Nie widzę powodów by TVN był zainteresowany szerzeniem zdrowych zasad wiary, tu nie chodzi o to czy jest - zły, dobry, ale o politykę.
Michnik również chętnie by zmieniał Kościół na własne kopyto, a to ta sama grupa ludzi, grająca w tym samym zespole, związana wspólnym interesem. Do takich celów mogą być wykorzystani ludzie uczciwi (nie mający świadomości co do intencji) jak i nieuczciwi.

Wystarczy by ktoś do beczki miodu (wielu rzeczy słusznych) umiejętnie wpakował łyżkę dzięgciu (truciznę) i już miód będzie zepsuty.

A ja naprawdę nie widzę powodów, by rozpatrywać kwestie działalności TVN na płaszczyźnie - dobrzy, źli. To cwane lisy i tyle.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt mar 07, 2014 12:17 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Szymon Hołownia
Chrześcijanie mają żyć w tym świecie a nie obok niego. Jedni zobaczą miód, inni tylko spaprany dziegciem. Osobiście ceniłam sobie Religię. Takie też zdanie słyszałam od wielu znajomych, za walory poznawcze.
Prowadzimy szkoły katolickie w krajach muzułmańskich i nie wolno tam opowiadać dzieciom o chrześcijaństwie. I godzą się na to zakonnicy, bo wiarę świadczymy przede wszystkim postawą wobec drugiego człowieka.
Sz.Hołownia pisząc książki zrobił kawał dobrej roboty. Za to go cenię.


Pt mar 07, 2014 1:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Szymon Hołownia
I godzą się na to zakonnicy, bo wiarę świadczymy przede wszystkim postawą wobec drugiego człowieka.

Oczywiście i nie działa to w oderwaniu od nauki Kościoła. Powiem więcej, jasność przekazu tej nauki jest czynnikiem niezmiernie istotnym - podstawowym, jest fundamentem, tak samo jak fundamentem jest Jezus. Jeśli postawimy zły fundament, cała budowla będzie w niebezpieczeństwie.

Dziwię się, że ludzie inteligentni nie rozumieją tak podstawowej rzeczy.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt mar 07, 2014 1:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Szymon Hołownia
Jeszcze raz: I godzą się na to zakonnicy, bo wiarę świadczymy przede wszystkim postawą wobec drugiego człowieka.



To tak jakbyśmy mieli odrzucić wiarę dla świadczenia o wierze.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt mar 07, 2014 1:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Post Re: Szymon Hołownia
Wyglada ze znany tylko w Polsce - ciekawe czy sa tlumaczenia jego ksiazek na inne jezyki....


Pt mar 07, 2014 1:56 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Szymon Hołownia
Ewa Agnieszka napisał(a):
To tak jakbyśmy mieli odrzucić wiarę dla świadczenia o wierze.

Tak też pracują misjonarze. Nie nawracają. Świadczą oddaniem. Budują szkoły i szpitale, pracują na mentalności ludów tubylczych a nie narzucają im własnego sposobu widzenia świata.
Pisałam wczoraj o wierze pozornej- to takie unoszenie się na wysokościach, słowne deklaracje. Tylko jak zobaczy taki człek wroga, chwyta za miecz, nie rozum. I zraża do siebie ludzi.
Tam, gdzie potrzeba stanowczości tam musi być, tam, gdzie wymaga się czasu- należy sobie go dać. Głupotę należy zostawić samej sobie, niech się sama pożera.

Zamordowano księdza z katolickiej szkoły. Rodzice muzułmańscy płakali i widzieli jednocześnie postawę chrześcijan wobec tego haniebnego czynu. To była lekcja, której nie zapomną.

@lidka
A gdyby był znany w innych krajach, zarzut dotyczłby tego, że narzuca innym swoją wizję świata a świat go nie słucha, bo książki się słabo sprzedają. Straciłaś kobieto kontakt z rzeczywistością; czytam osobę, która żyje w bajkowym świecie własnych myśli. Nie przepuści też okazji, by sypnąć piaskiem po oczach katolikom. Przymus jakiś czy cuś?


Pt mar 07, 2014 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Szymon Hołownia
Kochana, piękną postawę to może mieć i człowiek niewierzący, tylko nie o to tu chodzi. Dlaczego stawiasz postawę przed wiarą? A nie łaska na równi?
Wtedy unikniemy przynajmniej nieporozumień.

A wracając do Hołowni, wystarczyłoby, by się odniósł merytorycznie do zarzutu ekskomuniki, powołując się na dokumenty Kościoła.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt mar 07, 2014 3:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Szymon Hołownia
Ewa Agnieszka napisał(a):
Kochana, piękną postawę to może mieć i człowiek niewierzący, tylko nie o to tu chodzi. Dlaczego stawiasz postawę przed wiarą? A nie łaska na równi?
Wtedy unikniemy przynajmniej nieporozumień.

Nie porównywałam ludzi niewierzących z wierzącymi. Jeśli porównuję, podaję zwykle kryterium. Jak piszę punktowo, nie należy uogólniać.

Cytuj:
A wracając do Hołowni, wystarczyłoby, by się odniósł merytorycznie do zarzutu ekskomuniki, powołując się na dokumenty Kościoła.

Nie znam sprawy. Napisałam na samym początku, że oceniam go poprzez książki, które znam. Jak nie znam okoliczności sprawy, nie wypowiadam się.


Pt mar 07, 2014 3:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Szymon Hołownia
Czy mogłabyś rozmawiać ze mną bardziej zrozumiałym językiem? Napisałam również : Dlaczego stawiasz postawę przed wiarą? A nie łaska na równi?
Wtedy unikniemy przynajmniej nieporozumień.


A uzyskałam odpowiedź na stwierdzenie: Kochana, piękną postawę to może mieć i człowiek niewierzący, tylko nie o to tu chodzi, w dodatku zupełnie nie na temat, bo nic nie pisałam o porównaniach.

Sama postawa w oderwaniu od chrześcijaństwa to jest humanitaryzm.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt mar 07, 2014 3:21 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt sty 03, 2014 12:48 pm
Posty: 33
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Szymon Hołwonia
Chciałem tutaj drogę nawiązać to wypowiedzi Attyli zarzucającej Hołowni postawę liberalną.
Attyla napisał(a):
Jest on człowiekiem, który stara się godzić podejście katolickie, bazujące na posłuszeństwie wobec autorytetu Kościoła i liberalne, czyli protestanckie (liberalizm jest herezją poprotestancką). Bazuje stale na nauce Kościoła ale nie wprost ale na jej zakresie nieokreśloności, co w ostateczności musi prowadzić do zwyczajnego moralizatorstwa, jako, że nie odwołuje się on do wartości ale do konkretnych przypadków, w których dochodzi do konfliktu pomiędzy wskazaniami religii liberalnej i religii katolickiej. W konsekwencji jego sposób rozumienia nauki Kościoła jest bliższy niektórym "słoikom", którzy wyniósłszy z domu poczucie przynależności do Kościoła nie wynieśli z niego posłuszeństwa nauce. Chcą oni zatem zachować formalną przynależność do Kościoła i jednocześnie robić wszystko, na co przyjdzie im ochota. Dlatego wolą słuchać Hołownię, który zdaje im się pozwalać na wszystko, niż nauki Kościoła. Zwłaszcza, że Kościół bardzo rzadko bawi się w kazuizm moralizatorski. W konsekwencji otrzymują "nowoczesne" "chrześcijaństwo" wykładane przez H, które żeruje tylko na ich nieuctwie i duchowym obskurantyzmie. Hołownia po prostu rozmywa punkty konflikwowe pomiędzy wyznaniem liberalnym, którego wyznawcami jest już większość z tych "słoików" czy "lemingów" a nauką Kościoła, co pozwala im zachować pozory przynależności do Kościoła, choć w istocie są już protestantami.
Z tego powodu mamy w Kościele "chrześcijan", którzy są chrześcijanami już tylko z nazwy a w istocie są wyznawcami religii liberalnej.

Nie mylny obecnie często słyszanej teorii liberalizmu z liberalizmem politycznym czy nawet libertynizmem.
Podstawą religii chrześcijańskiej jest liberalizm, czyli wolność wyboru i kult człowieka (życie człowieka jest najwyższym dobrem). Każdy człowiek ma przez całe życie wybór i może zdecydować czy chce czynić dobro i żyć zgodnie z nauką Chrystusa czy chce podążyć inną drogą. Pan Bóg daje człowiekowi życie i daje mu wolny wybór, nie zmusza go do życia zgodnie z jego przykazaniami choć życie pochodzi od Boga. Poza tym chrześcijaństwo uczy tolerancji i szacunku dla innych ludzi, ich przekonań czy wiary - podstawa teorii liberalizmu. Najlepszym przykładem takiej postawy było tutaj życie bł.Jana Pawła II.
Coraz częściej irytuje mnie tworzenia z liberalizmu jakiegoś nieokreślonego wroga, podczas gdy chrześcijaństwo wręcz nakazuje człowiekowi zachowanie liberalne - czyli tolerancja i wolność wyboru.
Dlatego nie można nazwać liberalnymi przekonania Szymona Hołownia, bo powinien je mieć każdy chrześcijanin. Można mówić o postawie bardziej lub mniej fundamentalnej.
Z tego samego powodu nie można włożyć doktryny kościołów protestanckich jako liberalnych czy nawet "religii liberalnej" (jak to Attyla nazwał), bo to już totalna bzdura. Protestantyzm ma przecież też wiele kościołów mniej lub bardziej konserwatywnych o różnym podejściu do spraw czysto teologicznych. Poza tym jeżeli idziemy tą droga to nie można powiedzieć, że Hołownia podważa autorytet papieża lub kościoła, bo w tym przypadku szukając porozumienia z protestantyzmem musiałby twierdzić, że nauka Chrystusa i zasady życia pochodzą tylko z Pisma Św., a tego nigdy u Hołowni nie znalazłem.


Pt mar 07, 2014 3:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Szymon Hołownia
Wrócę do TVN Religia, swego czasu oglądałam, czasem trafiłam na coś ciekawego, czasem to były nudy. Generalnie taka stacja mogłaby zrobić sporą dobrą robotę, gdyby chciała.
A jakie programy można nadawać, żeby dużo gadać a jednocześnie za dużo nie powiedzieć? Albo jakie tematy można pominąć?

chrz

Prawo do wolności to nie jest zgoda na powszechną demoralizację, a tym bardziej własnych dzieci albo zgoda na zabijanie cudzych dzieci. To nie jest też ( w powyższych przypadkach, choć tych przypadków można więcej nazbierać) tolerancja i akceptacja w formie jaką tu chcesz przedstawić. Zaś nauka Kościoła obowiązuje, również Hołownię. Sz. Hołownia mógłby skupić się np. na temacie skutków nieuporządkowania, w tym aborcji i w tych ramach (bezpiecznych) zabierać głos, wówczas nikt by mu nie zarzucał publicznego usprawiedliwiania aborcji. Tak?

Ponadto to co Ty piszesz, nic mi nie mówi, poza usprawiedliwieniem jakiegoś stanu duchowego i mentalnego człowieka wierzącego, który niekoniecznie potrafi odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt mar 07, 2014 3:50 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Szymon Hołownia
No to mamy i o papieżu. Najpierw Hołownia przywołuje zarzut, potem odpowiada.. (Monopol na zbawienie)
Kościół tłamsi wolność i promuje autorytaryzm a koronnym dowodem jest dogmat o nieomylności papieża.
Ale to własnie dowód na wolność. W organizacji, która liczy ponad miliard członków, tylko jeden człowiek jest nieomylny i to pod pewnymi warunkami (w sprawach wiary i moralności i to wtedy, gdy zdecyduje się odpalić broń atomową w postaci formuły nauczania ex cathedra). To sytuacja niespotykana na żadnych imieninach, w żadnym ogródku piwnym, czy instytucji, gdzie każdy wie, jak powinien być urzadzony świat i jest gotów bronić tego przekonania aż do ostatniej kropli retorycznej krwi.

To jest krytyka papieża?



W innej książce Kościół dla średnio zaawansowanych
Szatan to nie wytwór ludowej pobożności. Pierwsi rozdzice zamaist spławić szatana, zaczęli z nim rozmowę. Zaczęła (Ewa) w dobrej wierze, nie wiedziała bowiem, że zły ma jedną stałą metodę i ludzie będą się na to nabierać. Otóż on się ukrywa a zło próbuje pokazać jako dobro. Dobro zaś - jako zło. Sytuacje jasne relatywizuje, obudowuje tysiącem wątpliwości, zastrzżeń, alternatyw, w których gąszczu można się w końcu pogubić. Jedyna szansa w dyskusji z szatanem to pierwszy moment, gdy się zaczyna widzieć co się święci, gdy w obliczu czegoś, o czym wie, że nie jest najlepsze zaczyna się sączyć subtelna nitka argumentacji - masz prawo, masz potrzeby. Należy go po prostu wystawić za drzwi.

Jak dla mnie to ortodoksja, nie autorskie widzenie Biblii.

E-A- mam zasadę. Jak nie znam twórczości człowieka, nie wypowiadam się tak jakbym znała. I nie uczę ludzi tego co mają mówić i czym mają się zajmować. O tym, że zabijanie jest grzechem, powinien wiedzieć już maluch.

Propaganda jest tak silna na TRWAM, że ja często tego nie trawię. Nauczyłam się nie słyszeć. Hołownię natomiast czytałam z zainteresowaniem i kupowałam kolejne jego książki. Najbardziej przypadła mi do gustu Tabletki z krzyżykiem.


Pt mar 07, 2014 4:51 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL