Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:19 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 U źródeł chrześcijaństwa - wydzielony 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:46 am
Posty: 865
Płeć: mężczyzna
Post U źrodeł chrześcijaństwa - wydzielony
Nie wiadomo, czy monoteistyczne, stąd mój tryb przypuszczający - nie potrafisz czytać ze zrozumieniem - nie pchaj się na afisz...

_________________
FSM jest wymagający, ale nie jest surowy, gdyż jest ugotowany - za nasze grzechy
Tak więc niech będzie posolony
Ramen


Wt sty 21, 2014 9:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
Rutus napisał(a):
Nie wiadomo, czy monoteistyczne, stąd mój tryb przypuszczający - nie potrafisz czytać ze zrozumieniem - nie pchaj się na afisz...


Zacznijmy może od tego, skąd Rutusowi wiadomo, jakim bóstwem był ów JHW?
Dodanie "najprawdopodobniej" nie wiele tutaj w istocie zmienia.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:08 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:46 am
Posty: 865
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
To przypuszczenie, oczywiście wątłe. W tym okresie monoteizm nie był modny. Wystąpił tylko raz przelotnie podczas panowania Amenhotepa IV (Echnatona). Przypuszczenie wzięło się stąd, że najprawdopodobniejsza pożyczka imienia kojarzy się z pożyczką idei kultu monoteistycznego - sam osobiście twierdzę, że to nadinterpretacja.
Natomiast imię JHW (rozumiane również jako nazwę plemienia wyznającego te bóstwo) odnaleziono na inskrypcji egipskiej - na życzenie poszukam bliższych danych.

_________________
FSM jest wymagający, ale nie jest surowy, gdyż jest ugotowany - za nasze grzechy
Tak więc niech będzie posolony
Ramen


Wt sty 21, 2014 9:15 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
lidka napisał(a):
Sprawa czy Jezus istnial jest w dalszym ciagu tematem ktory wzbudza kontrowersje.. Pomimo ze wielu historykow stwierdza ze istniala taka postac jak Jezus z Nazaretu.. jest rowniez wielu ktorzy twierdza ze Jezus to postac fikcyjna..


Z niecierpliwością czekam na imienną listę tych historyków ( historyków z wykształcenia) któryz negują istnienie Jezusa jako osoby. Ot chodził sobie po świecie pewien Żyd, Yeszu i czegoś nauczał.
Czekam na tą listę z utęsknieniem nie tylko na tym forum. :D
Miejmy nadzieję, że Lidka jako pierwsza podoła temu zadaniu. :D

lidka napisał(a):
Napisales to co napisales... wiekszosc przekazow z dawniejszych czasow jest mocno ubarwiona... i dlatego nie traktuje sie tego zbyt doslownie... niedlugo zaczniesz twierdzic ze istnial smok wawelski bo takie mamy przekazy i zapisy dawnych kronikarzy.... :mrgreen:

Jak widać na załączonym obrazku, nasza nieceniona Lidka po napisaniu nowej historii II WŚ postanowiła napisać nową historię tj ciąg dlaszy historii wg Lidki.
lidka napisał(a):
Droga Bialoglowo jak dobrze zapoznasz sie z historia to moze zdasz sobie sprawe, ze przekazy o Aleksandrze Wielkim sa bardziej konkretne, poparte faktami niz te jakie mamy o Chrystusie, nie przesiakniete takimi niesamowitosciami, bajkami... tymi sprawami zajmuja sie powazni historycy, a nie bajkopisarze... nie zapominaj, ze nauczcielem Aleksandra byl Arystoteles... nie da sie ukryc, ze jest wiecej danych jak i wiecej mozliwosci zbadania historycznie i archeologicznie okresu panowania Aleksandra Macedonskiego, znaleziono grobowiec ojca Aleksandra Wielkiego, jak i syna Aleksandra Macedonskiego... wiec jak sama widzisz sa konkretne, znaleziska, dowody... czego niestety nie mozna powiedziec o Chrystusie.... zycie Chrystusa, jego pochodzenie... owiane jest legenda, bajka ... nie poparte konkretnymi dowodami, znaleziskami... ludzie po prostu wierza... bo maja taka potrzebe, ... rownie dobrze mozemy stwierdzic, ze UFO odwiedzalo nasza ziemie... w koncu podobno sa tacy co ich widzieli :mrgreen: Raczej historii nie powinno sie mieszac z legenda... Historia musi byc poparta konkretnymi dowodami, a nie ubarwionymi opowiesciami...


I jak widać Lidka nie poprzestała na słowach i postanowiła napisać historię od nowa. :D
Wiedz Lideczko, że choćbyś na głowie stawała, to tak się składa, że Flawiusz żył w czasach Jezusa. I Józef i Jezus żyli w końcówce okresu zwanego schylkowym Drugiej Świątyni.
Powiem nawet więcej. Nawet gdyby nie istniało tzw Testimonium (częściowo interpolowane) to i tak nie jesteś w stanie, ani ty ani nikt inny wykazać nieistnienie nie tylko Jezusa, ale również Akhera, czy Syna Johaja i ze czterdziestu innych Tanna. A nie pozostał po nich żaden grób, obelisk czy inskrypcja.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:25 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
Rutus napisał(a):
To przypuszczenie, oczywiście wątłe. W tym okresie monoteizm nie był modny. Wystąpił tylko raz przelotnie podczas panowania Amenhotepa IV (Echnatona). Przypuszczenie wzięło się stąd, że najprawdopodobniejsza pożyczka imienia kojarzy się z pożyczką idei kultu monoteistycznego - sam osobiście twierdzę, że to nadinterpretacja.
Natomiast imię JHW (rozumiane również jako nazwę plemienia wyznającego te bóstwo) odnaleziono na inskrypcji egipskiej - na życzenie poszukam bliższych danych.


No, no, aż przetarłem oczy ze zdumienia.
Jednak Rutus sie czegoś przez rok nauczył.
Tyle, ze to są "przypuszczenia" trzeba było zaznaczyć kilka postów wcześniej.
Tym razem nie musisz niczego szukać.
Istniało takie bóstwo, rzeczywiscie pojawia sie na jednej z egipskich stel.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
ramzes napisał(a):
T`o chyba offtop. Nie ma tutaj dywagacji nt. na co czekaja ateisci?


No co też tzw ateista ramzes nie powie.
Szkoda tylko że ten słodki bełkocik Lidki nie przeszkadzał ramzesowi wcześniej. Ba nie tylko ramzesowi, ale reszcie tzw ateistów.
Z małym wyjątkiem tj konecznego, który z resztą wyznania nie chce podawać, więc trudno tu jakoś tego użytkownika zakwalifikować.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:37 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:46 am
Posty: 865
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
Dziękuję za konstatację, ze się "czegoś nauczyłem".
Tak, rzeczywiście. Temat mnie wciągnął i to dzięki panu Marlowowi. Do tego dochodzą socjologiczne i kulturotwórcze aspekty ewolucji memów zawartych w mitach, które same w sobie są fascynujące.

A co do tematu wątku - na nic nie czekają - to są ludzie aktywni. Jeśli tak się można wyrazić - stosują się do pozytywnego rozwiązania dylematu Ardźuny. A co to takiego? A tu trzeba wyjść z własnego "podwórka kulturowego" i przespacerować się do równie mądrych dalszych sąsiadów.

_________________
FSM jest wymagający, ale nie jest surowy, gdyż jest ugotowany - za nasze grzechy
Tak więc niech będzie posolony
Ramen


Wt sty 21, 2014 9:40 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
Swan napisał(a):
Ozyrys. Syn boga i dziwicy, zostal zabity po trzech dniach zmartwychwstal.


Ozyrys był synem dziewicy NUT?
To bardzo ciekawe... a jakie to teksty egipskie mówią o tym, że Nut była dziewicą?
Naprawdę jestem mocno ciekaw tych tekstów. Kto je tłumaczył itd...

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:41 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 2:13 pm
Posty: 531
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
Marlow napisał(a):
ramzes napisał(a):
T`o chyba offtop. Nie ma tutaj dywagacji nt. na co czekaja ateisci?


No co też tzw ateista ramzes nie powie.
Szkoda tylko że ten słodki bełkocik Lidki nie przeszkadzał ramzesowi wcześniej. Ba nie tylko ramzesowi, ale reszcie tzw ateistów.
Z małym wyjątkiem tj konecznego, który z resztą wyznania nie chce podawać, więc trudno tu jakoś tego użytkownika zakwalifikować.


Oj oj oj. Dobrze przepraszam. Nic juz nie mowie.


Wt sty 21, 2014 9:43 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Na co czekają ateiści?
lidka napisał(a):
Oczywiscie, ze jedyny i prawdziwy Bog to Aton. Bog najstarszej religii monoteistycznej :-D

"Bóg, który wszystko utrzymuje przy życiu;
Bóg, który troszczy się o wszystkich ludzi i całe swoje stworzenie."


Taaa...
Aton yhmmmm :D
Bo tak rzeczą nieocenione źródełka internetowe...a Lidka za nimi...teraz będzie na dodatek nowa historia religii wg Lidki. :D

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:45 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:46 am
Posty: 865
Płeć: mężczyzna
Post U źródeł chrześcijaństwa - wydzielony
Nut miała dzieci z własnym bratem (żeby nie było - to nic zdrożnego), więc z dziwactwo nici.
Choć Jezusowi rzeczywiście nieco po drodze do Ozyrysa - w obrzędach chleb symbolizował jego ciało. I chyba nawet nie był w tym pierwszy.

_________________
FSM jest wymagający, ale nie jest surowy, gdyż jest ugotowany - za nasze grzechy
Tak więc niech będzie posolony
Ramen


Wt sty 21, 2014 9:52 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post U źródeł chrześcijaństwa - wydzielony
Swan napisał(a):

I można tak jeszcze dlugo.

Ale mam dla Ciebie ciekawszą informację. Otóż w XVIII w. pne Jahwe miał żonę. Miała ona na imię Oszrat(Aszera). W ST jako Bóg występuje również El. A to imię ugaryckiego Boga. Innego niż Jahwe. Ale ponieważ El był dobrym bogiem, to legendy o nim zostały włączone do PŚ i przypisane Jahwe.


Rzeczywiście można długo....
Jahwe istniał w XVIIIw pne?
Nie ma akkadyjskiego EL-a jako samodzielnego bóstwa - to raz.
A ten zły bóg to Baal?

Weź sobie chłopie jakiś urlop, poczytaj może trochę, potem na forum, bo jak na razie to chyba odrobiłeś tę konkretną lekcję razem z (ir)Racjonalistą pl. :(


I nie zapomnij o Nut dziewicy.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:55 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Post U źródeł chrześcijaństwa - wydzielony
Rutus napisał(a):
Nut miała dzieci z własnym bratem (żeby nie było - to nic zdrożnego), więc z dziwactwo nici.
Choć Jezusowi rzeczywiście nieco po drodze do Ozyrysa - w obrzędach chleb symbolizował jego ciało. I chyba nawet nie był w tym pierwszy.


Temat z zeszłego roku jeszcze istnieje. :D
Pytania moje nadal są aktualne i nadal czekają na odpowiedź.
To tak odnośnie tego "kultu chleba" i tego typu reprezentacji.
I dodaję nowe.
Co ma wspólnego falliczny Ozyrys-Min z jakąkolwiek reprezentacją czy symboliką przypisywaną Jezusowi?

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt sty 21, 2014 9:59 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:46 am
Posty: 865
Płeć: mężczyzna
Post U źrodeł chrześcijaństwa - wydzielony
Kult Ozyrysa zmieniał się przez ok. 3000 lat swojego istnienia. W różnych okresach i w różnych regionach jego kult przybierał różne formy. Jedną z nich był kult falliczny (kult życia w rozumieniu męskim - dawcy życia, "zapładniacza" lub po prostu męskiej siły), inną kult odrodzonego życia praktycznie zawsze wiązany z wiosennym wzrostem zboża (w zasadzie przypuszcza się, że pierwotne kulturowo było właśnie czczenie samego wzrastającego zboża a potem dopiero ubranie go w postacie bóstw odradzających się). A naturalną konsekwencją zboża w każdej kulturze osiadłej jest chleb jako symbol - odwzorowanie wartości najwyższej. Tak było i w tym przypadku, nie ma się co obruszać.

Tu mała dygresja
Ciekawą analizą początków rolnictwa i końca zbierackiego trybu życia był akt wiary, jakim było zasianie cennego ziarna do ziemi. Dlaczego traktuje się to jako akt wiary? Dlatego, że osoba, która dokonywała rzucenia ziaren nie miała żadnych racjonalnych podstaw do tego, aby wiedzieć cokolwiek na temat wegetacji roślin a jednocześnie musiała odebrać sobie od ust jedzenie, którego brak mógł zabić - a ewentualne zbiory były dopiero długo po przednówku, który rzeczywiście zabijał. Stąd lęk przed głodem a jedyną techniką opanowania lęku (o czym już pisałem) było wytworzenie opisu magicznego. W tym przypadku opisem magicznym był kult bóstwa odradzającego się a w konsekwencji kult bóstwa zboża a następnie kult bóstwa symbolizowanego przez chleb. To symbol kulturowo zależny - np. w Japonii absolutnie niezrozumiały, tamtejszy wariant Ojcze Nasz zawiera wers "ryżu naszego powszedniego".

_________________
FSM jest wymagający, ale nie jest surowy, gdyż jest ugotowany - za nasze grzechy
Tak więc niech będzie posolony
Ramen


Wt sty 21, 2014 10:18 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post U źródeł chrześcijaństwa - wydzielony
No i wreszcie ruszył się ten temat.
Marlow napisał(a):
ROTFL
Jeszcze lepiej.
Akkadyjskiego nie było już w tym czasie. Ani języka ani imperium.
Swan wypisuje głupoty w tym temacie, ale ty najwyraźniej próbujesz go przebić.

Pisałem o czasie powstania inskrypcji - co Ci się nie zgadza?
Marlow napisał(a):
Koncepcja "folk religion" spotkała się z krytyką właśnie pięknej Franczeski i jej "mentora" M. Dijkstry : Religion Diversity in Ancient Israel and Juda.
Starają się wykazać, że sam podział na "folk religion" - czyli faktyczny politeizm wczesnego Izraela, oraz rygorystyczny i elitarny monoteizm jest w zasadzie wynalazkiem post-oświeconiowym, a więc jako tako jest rozróżnieniem ahistorycznym.

Mi koncepcja elitarnego monoteizmu i ludowego politeizmu wydaje się prawdopodobna. A Tobie?
Marlow napisał(a):
Ograniczę się tylko do przytoczenia w tym temacie za R Hessem anegdoty o Francesce. Otóż biblista ten miał podobno zadać Francesce pytanie jakie rok temu zadałem panRutusowi odnośnie tych inskrypcji. Mianowicie dlaczego tam nie ma liczby mnogiej?

A jak rozumieć:
"Berakhti etkhem l'Jahwe Shomron ul'Asherato"
Marlow napisał(a):
Istnieją źródła mówiące o takim XIII w "JAH"we ?
A może XIII w pne istniał Pięcioksiąg?

A co przeszkadza twierdzić, że późniejsze redakcje Genesis mają swój pierwowzór w tekście z czasów Exodusu?
Marlow napisał(a):
A może było dokładnie odwrotnie?
Może to z politeistycznych kultów kananejskich powstaje najpierw henoteizm a potem rygorystyczny monoteizm?

Jak dla mnie teza jest do przyjęcia, pod warunkiem, że proces ten zakończył się przed XIII w. pne (w tej wersji elitarnej) :-D


Wt sty 21, 2014 11:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL