Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:11 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dlaczego Niepokalana? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Solano napisał(a):
Pięknie napisane Barney, ale ja nadal nie wiem, czy Maryja mogła zgrzeszyć czy nie?
Oczywiście.
To co naprawdę wiemy o Bogu to to, że nas kocha i że szanuje naszą wolność.
Cytuj:
Czy może jej wybór niegrzeszenia był doskonalszy niż przeciętnego człowieka, np. jak u aniołów, ze względu na szczególną Łaskę nieskalania grzechem pierworodnym?
Co rozumiesz przez "doskonalszy"?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt gru 10, 2013 11:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Barneyu, bardzo Ci dziękuję za ten post. :)

Sahcim, pewnie znowu źle ubrałam w słowa, ale też niekoniecznie. Przecież oni mogli mieć skłonność do zła. Maryja zaś (osłonięta łaską szczególną) nawet tej skłonności pewnie nie miała. Ale na pewno wszyscy troje :wink: mieli wolną wolę i tak jak pisał Barney, Ewa z Adamem okazali nieposłuszeństwo i dali się zwieść, a przecież nie musieli. Czyli owa skłonność do zła to decyzja woli.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Wt gru 10, 2013 11:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Sahcim, pewnie znowu źle ubrałam w słowa, ale też niekoniecznie. Przecież oni mogli mieć skłonność do zła.
gdybyś pozostała przy niefortunnym wykorzystaniu słów, to pewnie obeszło by się bez dalszego komentarza ale skoro obstajesz przy tym, że mogli mieć skłonność do zła, tzn że sugerujesz, że Bóg stworzył ich z tą skłonnością, którą my dziedziczymy jako następstwo ich wolnej decyzji zawierzenia podszeptom szatana...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Ostatnio edytowano Wt gru 10, 2013 11:48 pm przez sahcim, łącznie edytowano 1 raz



Wt gru 10, 2013 11:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Spokojnie - zanim się o to pokłócimy, warto byłoby zdefiniować co rozumiemy przez "skłonność do zła" i czy wszyscy to samo :)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt gru 10, 2013 11:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Sklonnosc(jak dla mnie), to w mniejszym lub większym stopniu, uległość komuś/czemuś...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt gru 10, 2013 11:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Barney napisał(a):
Co rozumiesz przez "doskonalszy"?


Przez "doskonalszy" wybór rozumiem to, że dzięki Niepokalanemu Poczęciu Maryja jakby znacznie wyraźniej odczuwała Bożą Łaskę, a więc miała lepsze rozeznanie w tym, co jest dobre, a co złe. Tak jak Ewa miała większą świadomość Bożej dobroci, bo żyła w świecie "świeżo stworzonym" przez Boga, namacalnie czuła Jego obecność i miłość. Z tego względu decyzja Maryi o pełnieniu woli Bożej była wolna od wątpliwości, które zazwyczaj nas trapią, ponieważ nasza wiara nie jest tak niezakłócona, bo nie "poznajemy tak, jak sami zostaliśmy poznani" (Hymn św. Pawła). Dobrze rozumiem?


Śr gru 11, 2013 12:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Nie wiem. Skąd mam wiedzieć? :)
Ciekawe.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr gru 11, 2013 12:38 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Poczytałem trochę i podzielę się tym, co znalazłem.
Cytuj:
KKK 411 (...) Ona była Tą, która pierwsza i w jedyny sposób skorzystała ze zwycięstwa odniesionego przez Chrystusa nad grzechem: Ona została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, a w czasie całego swojego życia ziemskiego, dzięki specjalnej łasce Bożej, nie popełniła żadnego grzechu.

Można by więc sądzić, że specjalna łaska Boża uchroniła Maryję od możliwości popełnienia grzechu... Jednak w tym samym paragrafie jest odniesienie do Lumen Gentium:
Cytuj:
"Było zaś wolą Ojca miłosierdzia, aby Wcielenie poprzedziła zgoda Tej, która przeznaczona została na matkę, by w ten sposób, podobnie jak niewiasta przyczyniła się do śmierci, tak również niewiasta przyczyniła się do życia" ( Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 56)

A zatem potrzebna była zgoda Maryi - co oznacza, że teoretycznie Maryja mogła nie przyjąć tak wielkiego daru. Dalej czytamy:
Cytuj:
KKK 490 Aby być Matką Zbawiciela, "została obdarzona przez Boga godnymi tak wielkiego zadania darami". W chwili Zwiastowania anioł Gabriel pozdrawia Ją jako "pełną łaski" (Łk 1, 28). Istotnie, by móc dać dobrowolne przyzwolenie wiary na zapowiedź swego powołania, było konieczne, aby Maryja była całkowicie przeniknięta przez łaskę Bożą.

Czyli specjalna łaska Boża była konieczna, aby Maryja mogła przyjąć dobrowolnie najbardziej bezpośrednie doświadczenie bliskości Boga, o czym pisał Barney. Dalej:
Cytuj:
491 W ciągu wieków Kościół uświadomił sobie, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia.

Czy to z kolei oznacza zbawienie Maryi jakby od razu - przed jakimkolwiek działaniem z Jej strony? Czy osoba już zbawiona może teoretycznie postąpić wbrew woli Bożej? Czy może jest to jakiś rodzaj działania Bożego niezależnego od czasu, tak jak w przypadku zbawienia ludzi żyjących przed Chrystusem? I na koniec:
Cytuj:
493 (...) Dzięki łasce Bożej Maryja przez całe życie pozostała wolna od wszelkiego grzechu osobistego.

Mam już z lekka mętlik i wolę wstrzymać się z interpretacjami, bo nie czuję się kompetentny.

A może Maryja już na Ziemi żyła tak, jak inni zbawieni żyją w Niebie - bez możliwości grzechu, bo... widzą Boga? Nadal mają wolną wolę, ale jest to wolna wola oczyszczona z grzechu, wola, która już raz na zawsze wybrała dobro?

Na koniec piękne zdanie z bulli Ineffabilis Deus, w której Bł. Pius IX w 1854 roku ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu:
Cytuj:
Ona, poza Bogiem, wszystkich przewyższa, nawet Cherubinów i Serafinów, a pod względem natury wyposażonej w łaskę piękniejsza nad wszystkie zastępy aniołów, od nich przystojniejsza i świętsza.


Śr gru 11, 2013 2:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Sahcim, ja rozumiem, że skłonność do zła polega na tym, że są w człowieku różnego rodzaju pożądliwości, które wywierają nacisk na jego wolną wolę, aby wybierała to, co daje natychmiastową przyjemność. I w tym sensie uważam, że Adam i Ewa takie pożądliwości również mieli.

I być może Maryja tej skłonności nie miała ;) - Niepokalana, stale czysta, osłonięta Duchem św. Pozostawało Jej tylko wsłuchiwać się w Boga mieszkającego w Jej Sercu.

Słuchajcie, zdarzają się przecież w naszym życiu okresy, gdzie łatwiej jest nam iść drogą wiary, zachować czyste serce, intencje, mieć obrzydzenie do zła i skłonności do niego -przynajmniej ja tak mam od czasu do czasu. Interpretuję, że jest to wtedy specjalna łaska dana od Boga (z którą i tak musimy współpracować). Myślę, że Maryja mogła mieć tę szczególną łaskę, takie osłonięcie Duchem św. od poczęcia. :roll: , co mogło ułatwiać wyczulenie na zło i jego odrzucanie.
A czasami przecież jest trudno, tak jakby ta łaska "podtrzymywania, pomocy" zostaje odebrana i radź sobie człowieku sam :D Widać wtedy wyraźnie, że "beze Mnie nic uczynić nie możecie".

Ja się nie upieram przy swoim myśleniu absolutnie. To po prostu tylko moje rozważania.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Śr gru 11, 2013 9:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Sahcim, ja rozumiem, że skłonność do zła polega na tym, że są w człowieku różnego rodzaju pożądliwości, które wywierają nacisk na jego wolną wolę, aby wybierała to, co daje natychmiastową przyjemność. I w tym sensie uważam, że Adam i Ewa takie pożądliwości również mieli.
a wyjaśnisz Metanoja skąd w czystej(nieposiadającej jeszcze doświadczenia zła) naturze rajskiego Adama i Ewy znalazły się te "różnego rodzaju pożądliwości, które wywierały jakiś nacisk" na ich nie zniewoloną jeszcze wolę...???

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr gru 11, 2013 4:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Sahcim, a co rozumiesz pod pojęciem zniewolonej woli? Jest i zawsze była wolna wola. Czy można wolną wolę zniewolić?

Zgadzam się z tym, że mieli czystą naturę, do szczęścia potrzebowali tylko Boga i nie buntowali się, że są stworzeniem. Trwali w Bogu w tym raju. Mieli tylko jeden zakaz "mieli NIE POŻĄDAĆ owoców z Tego drzewa" i w tym kontekście można przypuszczać, że te pożądanie mogło w nich potencjalnie istnieć, aby się mogli określić sami mając wolną wolę, co zrobią, gdy poczują pożądanie do zerwania owocu. I co najlepsze, ten zakaz im wcale nie przeszkadzał, tak żyli w Bogu zatopieni, uznawali z automatu bez zastrzeżeń, że to Bóg jedynie ma prawo decydować o tym, co jest dla nich moralnie dobre, a co złe i czuli się wolni. Chodzili sobie pewnie wokół tego drzewa i wcale im nie przeszkadzał ten zakaz, nie był dla nich w ogóle ciężarem.
Jednak w pewnym momencie przyszła siła zła, z zewnątrz, czyli ten wąż (najbardziej przebiegły) i zasiał zło w sercu Ewy. Bardzo szybko wmówił jej, że ta jej i Adama wolność to tylko pozory, czyli że Bóg ich nie kocha i ich oszukuje, bo akurat tej jednej rzeczy im nie wolno. I to w zasadzie wystarczyło. Wdanie się w drobną gadkę z wężem uruchomiło w nich wątpliwości co do miłości Boga do nich i zapewne to uruchomiło te pożądliwości, ciekawość i nieczystość w ich duszach i Ewa uwierzyła szatanowi.

No to napisz Sahcimie jak Ty uważasz i wytknij mi nieprawidłowości w myśleniu, proszę.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Cz gru 12, 2013 9:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Sahcim, a co rozumiesz pod pojęciem zniewolonej woli? Jest i zawsze była wolna wola. Czy można wolną wolę zniewolić?
Tak Metanoja...można zniewolić daną ku wolności wolę...Apostoł Paweł wyjaśnia to w Rzym. 7:14,25
Cytuj:
Zgadzam się z tym, że mieli czystą naturę, do szczęścia potrzebowali tylko Boga i nie buntowali się, że są stworzeniem. Trwali w Bogu w tym raju. Mieli tylko jeden zakaz "mieli NIE POŻĄDAĆ owoców z Tego drzewa" i w tym kontekście można przypuszczać, że te pożądanie mogło w nich potencjalnie istnieć, aby się mogli określić sami mając wolną wolę, co zrobią, gdy poczują pożądanie do zerwania owocu. I co najlepsze, ten zakaz im wcale nie przeszkadzał, tak żyli w Bogu zatopieni, uznawali z automatu bez zastrzeżeń, że to Bóg jedynie ma prawo decydować o tym, co jest dla nich moralnie dobre, a co złe i czuli się wolni. Chodzili sobie pewnie wokół tego drzewa i wcale im nie przeszkadzał ten zakaz, nie był dla nich w ogóle ciężarem.
Jednak w pewnym momencie przyszła siła zła, z zewnątrz, czyli ten wąż (najbardziej przebiegły) i zasiał zło w sercu Ewy. Bardzo szybko wmówił jej, że ta jej i Adama wolność to tylko pozory, czyli że Bóg ich nie kocha i ich oszukuje, bo akurat tej jednej rzeczy im nie wolno. I to w zasadzie wystarczyło. Wdanie się w drobną gadkę z wężem uruchomiło w nich wątpliwości co do miłości Boga do nich i zapewne to uruchomiło te pożądliwości, ciekawość i nieczystość w ich duszach i Ewa uwierzyła szatanowi.

No to napisz Sahcimie jak Ty uważasz i wytknij mi nieprawidłowości w myśleniu, proszę.
Metanoja...jeśli zgadzasz z Prawdą, że Adam i Ewa otrzymali od Stwórcy czystą naturę, to przypuszczenia, że jakieś pożądliwości, ciekawość nieczystości, w ich duszach jednak potencjalnie mogły istnieć i zostały uruchomione przez szatana, są zaprzeczeniem tej Prawdy, że otrzymali czystą czyli bez jakiejkolwiek pożądliwości naturę...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz gru 12, 2013 8:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Nie jestem pewien czy wiem co macie na myśli mówiąc o "pożądliwościach".
Nie mieli natury skażonej - ale szatan też nie miał takowej przed buntem.
Konsekwencją wolnej woli jest mozliwość grzechu - spór czy w takiej nieskażonej naturze "są pożądliwości" jest trochę sztuczny - po pożądliwość to tylko termin, nazwa.
Mogli zgrzeszyć, tak jak aniołowie mogli - i niektórzy zgrzeszyli.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz gru 12, 2013 9:08 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
No właśnie nie ma co się spierać o słowa.

Jednak fragment Rzymian wcale nie wyjaśnia jak dla mnie tego, że można zniewolić wolną wolę. Nie da się wolnej woli zniewolić, to jest sprzeczne z jej samą nazwą.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Cz gru 12, 2013 9:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
No właśnie nie ma co się spierać o słowa.

Jednak fragment Rzymian wcale nie wyjaśnia jak dla mnie tego, że można zniewolić wolną wolę. Nie da się wolnej woli zniewolić, to jest sprzeczne z jej samą nazwą.
gdyby nie dało się zniewolić wolnej woli, tzn że nie możnaby było popełnić i trwać w grzechu ciężkim...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz gru 12, 2013 9:55 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL