Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 4:25 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dlaczego Niepokalana? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Jeśli Maryja była Niepokalanie poczęta, to miała łatwiej od nas, bo przecież nie miała pokus! Trudno więc nam wtedy Ją naśladować, bo jesteśmy w innej sytuacji.


Maryja była zachowana od grzechu pierworodnego i nie miala grzechu uczynkowego, co nie znaczy, że nie miała pokus --> patrz Adam i Ewa w raju, zanim zgrzeszyli, wąż ich kusił.
Maryja doskonale współpracowała z łaską Bożą ale miała wybór jak każda wolna istota.

Metanoja napisał(a):
Z drugiej strony, czy Niepokalane Poczęcie Maryi nie powinno oznaczać, że nie powinna się bać, czuć lęku? Tymczasem Ona "zatrwożyła się" słowem Anioła Gabriela.


Aniołowie też z drżeniem stoją przed Tronem Bożym - ten lęk to z szacunku, z uświadomienia sobie przed kim sie stoi.


Metanoja napisał(a):
Kiedy Pan Jezus miał 12 lat, to Ona z Józefem się pogubiła, była zdezorientowana, dlaczego się mały Jezus zgubił i nie zrozumiała!, nie mogła pojąć że Pan Jezus powinien być w Domu Boga Ojca. I Pan Jezus widząc, że Maryja z Józefem nie są w stanie tego pojąć, co On im tłumaczy, postanowił dla dobra sprawy być im posłuszny. Mnie to dziwi, że robiła takie błędy, jeśli była Niepokalanie Poczęta, Łaski pełna i tak święta na co dzień przez całe życie.


Niepokalane Poczęcie nie spowodowało, że Maryja przestała być zwykłym człowiekiem, Ona zachowywała ważne wydarzenia w sercu, rozważała je, od razu nie rozumiała, ale stopniowo Bóg przed Nią odsłaniał sens każdego wydarzenia. Np. podczas ofiarowania w świątyni prorok Symeon przepowiedział Jej, że przeniknie Jej duszę miecz.

Nie wiem czy to, o czym napisałeś, to były "błędy" Maryi...

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 10, 2013 11:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
No właśnie, ja na ostatnim kazaniu usłyszałam że Matka Boża była wolna od pokus. Chyba jednak ksiądz nie miał racji. Była kuszona. Nawet Pana Jezusa kusił szatan.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Wt gru 10, 2013 12:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
No właśnie, ja na ostatnim kazaniu usłyszałam że Matka Boża była wolna od pokus. Chyba jednak ksiądz nie miał racji. Była kuszona. Nawet Pana Jezusa kusił szatan.


W Piśmie nie ma nic o kuszeniu Maryi.
W każdym razie na przykładzie pierwszych rodziców można stwierdzić, że bezgrzeszność nie wpływa na to.
Pokusa, to nie grzech...

http://tiny.pl/qwmsp --> o Niepokalanym Poczęciu

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 10, 2013 12:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Co dokładnie wynika z dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny- wiadomo że jest wolna od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego ale co to oznaczało dla Niej w praktyce? W każdym razie ja - choć co prawda nie zastanawiałam się jakoś szczególnie - jej świętość łączyłam z tym że działał w Niej w sposób szczególny Duch Święty, który przecież uświęca człowieka a Ona była/jest Jego Oblubienicą a nie z Niepokalanym Poczęciem.


Wt gru 10, 2013 12:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
bergamotka napisał(a):
Co dokładnie wynika z dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny- wiadomo że jest wolna od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego ale co to oznaczało dla Niej w praktyce? W każdym razie ja - choć co prawda nie zastanawiałam się jakoś szczególnie - jej świętość łączyłam z tym że działał w Niej w sposób szczególny Duch Święty, który przecież uświęca człowieka a Ona była/jest Jego Oblubienicą a nie z Niepokalanym Poczęciem.


Bergamotko, to raczej nie oznacza, co ty myślałaś, ale raczej wolność od zmazy grzechu pierworodnego oznacza, to, co wyjaśnił watchman:

Cytuj:
Oznacza ono, że nie ma się skłonności do zła, fałszu. W sercu króluje tylko pragnienie czynienia dobra..


i jeszcze więcej niż to, moim zdaniem. Może to jeszcze, że Bóg dał Maryi łaskę, że Jej serce nie da się nigdy zabrudzić (jest niepokalane). Tak jak św. Faustynie dał szczególną łaskę czystości.

Bo wszak Adam i Ewa byli też bez grzechu pierworodnego na początku, tak? A skłonność do zła mieli. :roll: i dali się zwieść, a Maryja nie dała się zwieść.
I my tę skłonność do zła również niestety mamy. Mamy przewrotne serca, predyspozycje do okłamywania samych siebie i musimy z tym się męczyć i walczyć nieustannie.
Rozumiem to na podstawie samej siebie - są we mnie jakby dwie kłócące się osoby - jedna chce myśleć na sposób duchowy, nadprzyrodzony i pragnie bliskości z Panem Jezusem, a druga chce myśleć o tym, co doczesne, o swoim ja. I trwa we mnie walka. Jeśli sobie odpuszczę, natychmiast przeważa człowiek cielesny. Wymaga to nieustannej pracy nad sobą 24h/dobę z wyłączenie snu i wyczucia na współpracę z łaską i prośby o pomoc Pana Jezusa, "bo beze Mnie nic uczynić nie możecie".
A Matka Boża takiego czegoś widocznie nie doświadczała, miała włączony automat na zjodnoczenie z Bogiem i nadprzyrodzoność.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Wt gru 10, 2013 1:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
A Matka Boża takiego czegoś widocznie nie doświadczała, miała włączony automat na zjodnoczenie z Bogiem i nadprzyrodzoność.

Ale czy nie doświadczała bo została niepokalanie poczęta czy nie doświadczała dzięki kierownictwu Ducha Świętego? Nie wiem czy dobrze rozumiem ten dogmat ale trochę nie pasuje mi to że Niepokalane Poczęcie jakoś tak załatwia wszystkie te problemy z jakimi my musimy się borykać. Bo owszem to jest Boża Łaska ale tak jakoś tak na starcie a potem Maryja ma mieć włączony automat i już.


Wt gru 10, 2013 3:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
A Matka Boża takiego czegoś widocznie nie doświadczała, miała włączony automat na zjodnoczenie z Bogiem i nadprzyrodzoność.


Żaden człowiek nie ma "włączonego automatu" - to by przeczyło wolnej woli.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 10, 2013 3:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
No źle się wyraziłam, może powiem inaczej, Matka Pana Jezusa można przypuszczać miała w sercu tylko dobre myśli, czyste, pewnie nie musiała się martwić o czystość swych intencji. Może z powodu niepokalania nie miała w sobie tej walki, którą my mamy na codzień. Wydaje mi się, że mogła mieć tak silne przylgnięcie do Boga za życia na ziemi, że nic tego nie zakłócało, bo nie było w stanie. Zjednoczenie Jej woli z Wolą Bożą chyba nie sprawiało Jej kłopotu, bo niczego innego nie pragnęła. Swoją Wolę oddała Jemu.

Ja nie wiem czy dobrze myślę, ale jak rozmyślam o Jej życiu to takie mam refleksje.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Wt gru 10, 2013 3:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Zasadniczo nie kwestionuję Twoich refleksji Metanojo, chodzi mi bardziej o źródło. Bo czy w takim ujęciu trochę nie jest tak że Maryja żyjąc potrzebowała Boga już tylko do tego by oddawać Mu swoją wolę a do tego by się uświęcać dzięki Jego łasce już nie tak bardzo. Bo jeśli wystarczała jej pierwsza łaska - Niepokalane Poczęcie - by przylgnąć maksymalnie do Boga co w Jej życiu zdziałał Duch Święty?


Wt gru 10, 2013 4:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
bergamotka napisał(a):
Nie wiem czy dobrze rozumiem ten dogmat ale trochę nie pasuje mi to że Niepokalane Poczęcie jakoś tak załatwia wszystkie te problemy z jakimi my musimy się borykać.

Niepokalane Poczęcie, czyli Matka Boża, dzięki otrzymanej łasce, przez wzgląd na Owoc Jej Żywota, zawsze postępowała zgodnie z Bożą Wolą..
Dzięki temu nie miała problemów z jakimi my musimy się borykać..
Jej Wola była zgodna z Bożą..
Jeśliby Twoja wola była zawsze zgodna z Wolą Boga, również nie miałabyś żadnych problemów.
Jesteśmy jednak pokalani, mamy feler, który przeszkadza w zjednoczeniu z Bogiem, a więc i Jego Wolą..
Piszesz, że nie pasuje Tobie to, że Niepokalane Poczęcie jakoś tak załatwia wszystkie te problemy z jakimi my musimy się borykać...
Maryja została wyróżniona, obłaskawiona..
Nie powinniśmy zazdrościć Matce, ale Ją podziwiać i prosić o Jej wstawiennictwo.. :)


Wt gru 10, 2013 4:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Nie zazdroszczę Matce Bożej ale w każdym razie dziękuje za pouczenie skoro uznałeś je za stosowne. Byłabym natomiast zobowiązana gdybyś odpowiedział na moje pytanie które ponawiam - Jeśli dzięki Niepokalanemu Poczęciu Jej wola była zgodna z Wolą Bożą co w Jej życiu zdziałał Duch Święty?


Wt gru 10, 2013 4:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
bergamotka napisał(a):
Jeśli dzięki Niepokalanemu Poczęciu Jej wola była zgodna z Wolą Bożą co w Jej życiu zdziałał Duch Święty?

To samo co w życiu każdego człowieka. Objawiał Jej Bożą Wolę.
Matka Boża, jako Niepokalane Poczęcie miała dar wsłuchiwania się w Głos Boga i dokonywania właściwych wyborów. Fałszywy głos diabła, bardzo dobrze rozpoznawała i nie dała się zwieść tak jak Ewa.
Człowiek działa jak odbiornik, który ściąga do swojego umysłu, serca fale.
Zasadniczo są 2 źródła:
Prawda fm oraz Fałsz fm:
Matka Boża, dzięki Bożej łasce, miała umiejętność ustawienia anteny tylko na Prawda fm. Programu stacji fałsz.fm nie słuchała, bo doskonale słyszała szkaradność (grzech) jaki się z niej sączył..
Serca nasze powinniśmy upodabniać do Serca Niepokalanej Matki. Będziemy wtedy również, ukierunkowywali antenę we właściwą stronę..


Wt gru 10, 2013 5:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
bergamotka napisał(a):
Co dokładnie wynika z dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
To jest świetne i ważne pytanie.

Jak wiadomo, wszelkie Prawdy „maryjne” należy rozważać nie zatrzymując się na Jej samej, lecz w odniesieniu do Tajemnicy Chrystusa i Tajemnicy Kościoła.
Odnośnie Tajemnicy Chrystusa
Jak pisałem, gdyby Maryja posiadała „grzeszne” ciało, zostałaby spopielona Chwałą Pańską w chwili poczęcia Jezusa. Tylko niepokalanie poczęta Maryja mogła nosić pod swym sercem Prawdziwego Boga . Przecież nie chodzi tu nawet o Jego oglądanie, ale o użycie jej ciała aby przyoblec odwieczne Słowo Boże w ciało doczesne! Czy ktoś obdarzony grzeszną naturą mógłby tę rolę wypełnić i przy tym nie zginąć?
Żyjący w IV wieku św. Efraim Syryjczyk wyraził tę Prawdę w następujący sposób:
„Mario, ty jesteś gorejącym krzewem Mojżesza: masz w sobie ogień [tzn. Wcielone Słowo Boże], ale się nie spalasz!”.

Tak więc wyznanie Prawdy o Niepokalanym Poczęciu (podobnie jak dogmat o Bogurodzicy) wychodzi od wiary w to iż Jezus jest prawdziwym, wszechmogącym Bogiem.

Odnośnie Tajemnicy Kościoła
Tu są dwa zagadnienia - Nowej Ewy czyli Matki Wszystkich Wierzących.
Ważne aby dobrze zrozumieć na czym polega preodkupienie Maryi. Napisałem wcześniej że została Ona zachowana od grzechu pierworodnego ze względu na przyszłe dokonania Jezusa. Jest to jednak dopiero początek, mały fragment Prawdy o Maryi i nowej ludzkości.

Katechizm:
Ojcowie Tradycji wschodniej nazywają Maryję „Całą Świętą” (Panaghia), czczą Ją jako „wolną od wszelkiej zmazy grzechowej, jakby utworzoną przez Ducha Świętego i ukształtowaną jako nowe stworzenie”. Dzięki łasce Bożej Maryja przez całe życie pozostała wolna od wszelkiego grzechu osobistego.
Jezus jest ukazany w Piśmie jako Nowy Adam:
„A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem Tego, który miał przyjść.
Ale nie tak samo ma się rzecz z przestępstwem jak z darem łaski. Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa.
I nie tak samo ma się rzecz z tym darem jak i ze [skutkiem grzechu, spowodowanym przez] jednego grzeszącego. Gdy bowiem jeden tylko grzech przynosi wyrok potępiający, to łaska przynosi usprawiedliwienie ze wszystkich grzechów.
Jeżeli bowiem przez przestępstwo jednego śmierć zakrólowała z powodu jego jednego, o ileż bardziej ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru sprawiedliwości, królować będą w życiu z powodu Jednego - Jezusa Chrystusa.
A zatem, jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie.
Albowiem jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi.”
/Rz 5,14-19/
Tak jak Ewa przez swoje nieposłuszeństwo poczęła grzech prowadzący do śmierci; Maryja, Nowa Ewa, przez posłuszeństwo zrodziła Jezusa który przyniósł nam życie. Tak twierdził św.Justyn Męczennik (+167), a po nim św.Ireneusz (+202) który pisał:
„(…) węzeł nieposłuszeństwa został rozsupłany przez posłuszeństwo Maryi. Co bowiem Ewa dziewica przez niewiarę zawiązała, to dziewica Maryja rozwiązała przez wiarę”
Zwiastowanie w Ewangelii wg. św.Łukasza i scena kuszenia Ewy z Księgi Rodzaju uzupełniają się – Stara Ewa ulega „propozycji” Szatana, Nowa Ewa przystaje na bożą propozycję. W wyniku grzechu pierwszej cała ludzkość znajdzie się w sytuacji odłączenia od Boga, w wyniku posłuszeństwa drugiej powstanie całkiem Nowa Ludzkość, której Jezus przywrócił relację z Bogiem. To co Ewa niszczy, Maryja naprawia.
Obie biblijne kobiety stoją jakby w drugim rzędzie wydarzeń biblijnych (losy ludzkości w pierwszym wypadku spoczywają na Adamie, w drugim – na Chrystusie), jednak ich rola nie jest bynajmniej pasywna; Ewa doprowadza Adama do grzechu pierworodnego, Maryja swoim „Fiat” wprowadza do działania Jezusa – Głowę Nowej Ludzkości, który zbawi Świat i z którym każdy chrześcijanin tworzy jedno Ciało (1 Kor 12,27). Obie niewiasty mają też udział w skutkach owych działań (i to z całym swoim potomstwem) .
Związek ten nie jest przypadkowy – tuż po opisie grzechu pierworodnego znajdujemy w Biblii zapowiedź kolejnej konfrontacji pomiędzy ludzkością a szatanem. W tej konfrontacji po stronie ludzkości znów wystąpić miała niewiasta i jej potomstwo:
„Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.” /Rdz 3,15/
Niepokalane Poczęcie jest naturalnym następstwem tej nieprzyjaźni:
„Absolutnej wrogości, którą Bóg ustanawia pomiędzy niewiastą a szatanem, musi odpowiadać zatem Niepokalane Poczęcie Maryi, czyli całkowity brak grzechu, od samego początku Jej życia. Syn Maryi odniósł ostateczne zwycięstwo nad szatanem i pozwolił Matce skorzystać z jego owoców z wyprzedzeniem, zachowując Ją od grzechu.” /Jan Paweł II Audiencja generalna 29 maja 1996/
To, czego dokonał Jezus miało jakby dwie części – Pojednanie i wprowadzenie w Nowe Życie:
„Jeżeli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna, to tym bardziej, będąc już pojednani, dostąpimy zbawienia przez Jego życie.”/Rz 5,10/
W pierwszej części Maryja, rodząc Nowego Adama jakby odwraca postępowanie Ewy, grzech z Ogrodu Eden:

Ewa: Ewa „Matka Wszystkich Żyjących” (to oznacza jej imię), matka grzesznej ludzkości
Maryja: Nowa Ewa, Matka tych „co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa.”
Rodząc Jezusa rodzi Jego Ciało – Kościół
(odnośniki dla ciekawych Rdz 3,20 ; Ap 12,17 ; 1 Kor 12,27)

Ewa: dziewica nieposłuszna
Maryja: dziewica posłuszna
(odnośniki Rdz 3,1-6 ; Łk 1,38)

Ewa: Pozbawiona Łaski
Maryja: Pełna Łaski
(odnośniki Rdz 3,16-19 ;Łk 1,28)

Ewa: Przez uwierzenie szatanowi przyczyniła się do śmierci całego rodzaju ludzkiego
Maryja: Przez wiarę zwiastowaniu anioła przyczyniła się do zbawienia całego rodzaju ludzkiego
(odnośniki Rz 5,12 ;Łk 1,38)

Ewa:
Maryja:
(odnośniki dla ciekawych)

Ewa: Utworzona z ciała (żebra) Adama
Maryja: Jezus przyjął ciało z Maryi dziewicy
(odnośniki Rdz 2,22)


Teraz, kiedy już ludzkość zostaje pojednana z Bogiem przez śmierć Jezusa następuje wejście w Nowe Życie. Podobna analogia jaka występowała pomiędzy Ewą i Maryją, teraz występuje pomiędzy ludzkością a „Nową Ludzkością” – Kościołem:. LUDZKOŚĆ– obejmuje wszystkich ludzi, KOŚCIÓŁ– obejmuje każdego Nowego Człowieka.

Ludzkość: Ludzkość powstaje z Adama i Ewy, utworzonej z jego ciała, w czasie spowodowanego przez Boga snu, po otworzeniu boku i wyjęciu żebra.
Kościół: Kościół zostaje utworzony w wyniku „snu” (śmierci na Krzyżu) Jezusa, po przebiciu Mu boku. Krew wypływająca z boku pożywia Kościół w Eucharystii a woda rodzi przez Chrzest ciągle nowych „Nowych Ludzi”
(odnośniki Rdz 2,21-23 ;J 19,34 ;J 6,51 ;Rz 6,3-4)

Ludzkość: Cała ludzkość pochodzi z ciała Adama („krew z krwi i kość z kości”)
Kościół: Kościół jest Ciałem Chrystusa
(odnośniki Rdz 2,23 ;1 Kor 12,27)

W tym świetle dużo bardziej zrozumiałe staje się to iż Apokalipsa przedstawia Maryję jako Matkę wszystkich wierzących (Ap 12,17) - tak jak Ewa miała być „matką wszystkich żyjących” (Rdz 3,20).
„Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe.” /2 Kor 5,17/
(Patrz też Hbr 8,8; Hbr 12,24; Gal 6,15; Ef 2,15; Ap 2,17; Ap 3,12)
Wszystko staje się nowe. Nowe Przymierze, Nowe Przykazanie, Nowy Testament, Nowe Życie, Nowe Stworzenie, Nowy Człowiek z Nowym Imieniem i Nowa Ludzkość. Nowy Testament a w końcu Nowe Jeruzalem – miejsce obcowania Nowego Izraela z Bogiem.
Oczywiście nie ma mowy o równości czy nawet porównywalności między Nowym Adamem (Jezusem) a Nową Ewą (Maryją). On jest wszechmocnym, wiekuistym Bogiem, ona – choć wywyższona ponad wszystkie innych ludzi – tylko stworzeniem.
„Maryja jest obrazem każdego chrześcijanina. Przyjęła Słowo Boże i począł się w niej Jezus Chrystus. I każdy kto odpowie Bogu „tak” i przyjmie Ducha św. - to w nim także pocznie i w końcu narodzi się Chrystus”.

Życie Maryi w pewnym sensie odzwierciedla przeszłe i przyszłe dzieje Kościoła „Chodzi o to, by jasno uwidoczniło się, jak od przyzwolenia Służebnicy Pańskiej rodzaj ludzki wchodzi na drogę swego powrotu do Boga i jak w chwale Najświętszej dostrzega kres swej wędrówki.”/Marialis cultus”/
Dlatego właśnie spór o Maryję jest ważny: nie ze względu na całkowicie bzdurne zarzuty o bałwochwalstwo, ale za względu na to iż pokazuje prawdziwą głębię Chrystusowego zbawienia.
Jezus nie „naprawia” nam życia – On daje nam całkowicie Nowe Życie.
Nie „reperuje” skażonej grzechem ludzkości – lecz stwarza całkiem Nowego Człowieka.
Nie poprzestaje na (głoszonym przez protestantów) „usprawiedliwieniu zewnętrznym” przez „odbycie naszej kary” bez zmiany naszej dotychczasowej natury (cóż nam po „czystym koncie grzechów” skoro pozostalibyśmy tacy jacy byliśmy?).
Zbawienie Jezusowe dąży do całkowitego utożsamienia się chrześcijanina z Jezusem (Gal 2,20). Człowiek nie przemieniony nie może obcować ze Świętym Bogiem.
Maryja jest ikoną Nowego Człowieka, w pełni zbawionego przez Jezusa. Jako taka jest skrajnie nie do przyjęcia dla protestantów, głoszących niemożność nie grzeszenia.
Jeżeli Maryja została Niepokalanie Poczęta to znaczy że Bóg stworzył Nową Ludzkość, że nie jesteśmy już skazanymi na grzech potomkami Adama i Ewy, lecz członkami Rodziny Bożej – Jego dziećmi i dziedzicami. Dlatego Paweł nie zawaha się napisać:
„A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga - zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. W nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha.”/Ef 2,19-22/
Tutaj trzeba dopowiedzieć jedną ważną rzecz: Niepokolane Poczęcie nie oznacza powrotu do „punktu wyjścia” (tj. sytuacji Adama i Ewy w Raju). Maryja nie jest „córką Ewy” – lecz Nową Ewą, stworzoną z boku Nowego Adama (przebitego boku Chrystusa). Królestwo Boże, Nowe Jeruzalem to coś znacznie więcej niż starotestamentowy Raj w Ogrodzie Eden.

Maryja jest ikoną tego czego Kościół „pragnie i czym spodziewa się być”.

Ufff :)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt gru 10, 2013 9:48 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Pięknie napisane Barney, ale ja nadal nie wiem, czy Maryja mogła zgrzeszyć czy nie? (może inni już wiedzą). Czy może jej wybór niegrzeszenia był doskonalszy niż przeciętnego człowieka, np. jak u aniołów, ze względu na szczególną Łaskę nieskalania grzechem pierworodnym?


Wt gru 10, 2013 10:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Bo wszak Adam i Ewa byli też bez grzechu pierworodnego na początku, tak? A skłonność do zła mieli. :roll: i dali się zwieść, a Maryja nie dała się zwieść.
I my tę skłonność do zła również niestety mamy.
Metanoja...może się czepiam ale sugestia, że bezgrzeszni Adam i Ewa mieli skłonność do grzechu rodzi poważny problem, a mianowicie skąd owa skłonność mogłaby pochodzić skoro obydwoje byli zwieńczeniem dzieła stwórczego Boga...??? To, że my ową skłonność do grzesznia mamy, to nic nadzwyczajnego ponieważ ją dziedziczymy po praprzodkach, którzy ulegli kuszeniu ale nasi Prarodzice(przed upadkiem) żadnej skłonności do zła nie mieli...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt gru 10, 2013 10:54 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL